PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευχαριστώ την Νet One για την αμεση εξυπηρετηση στα προβληματα που ειχα ως νεος πελατης



Zer0c00L
07-11-07, 15:23
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ την ΝΕΤΟΝΕ για την αμεση ανταποκριση της στα προβληματα που ειχα με την νεα ενεργοποιημενη γραμμη πληρη βροχου με φορητοτητα αριθμου.

ολα τα προβληματα της τηλεφωνιας λυθηκαν απο χτες το βραδυ που με καλεσαν εκεινοι μετα απο της αναπαντητες κλησεις που δεκτηκαν απο το 211-χχχ εως σημερα
τωρα μενει να δουν τα στατιστικα της γραμμης μου αν ειναι ενταξει διοτι εμενα μου φαινονται περιεργα λιγο.

επισης να ρωτησω κατι? στο τεστ του ADSLGR με βγαζει οτι ειμαι :

με 19.5 εξασθενηση γραμμης μου λεει οτι απεχω απο το κεντρο 1412 Μέτρα (απο επικοινωνια με την ΝΕΤΟΝΕ λενε οτι ειναι κοντα στο κεντρο του ΟΤΕ που ειμαι λιγοτερο απο αυτο που λεει.

ADSL2+ = 20.44 mbit/s
ADSL = 8 mbit/s

απο ping και tracert καλα παω αρα παιχνιδια στο διαδικτυο θα παιζει καλα μιας και με το AIX εχω καλα ping αλλα το περιεργο ειναι οτι με το ρουτερ εχω ενα ping της ταξης 20ms γιατι?

αποριες πως ανοιγω port στο port forward του 580WL ρε παιδια προσπαθησα με το GAMING SHARING κτλ με ενεργο το UPNP αλλα παπαλα.

σημερα ειδα πως το κανει στο www.portforward.com (http://www.portforward.com) και θα το δοκιμασω.

αυτα προς το παρων και παλι συγνωμη αν σας ζαλισα ως νεος.
συγνωμη απο την συμπεριφορα που ειχα στους διαχειριστες του ADSLGR που εκανα λαθος ποστ στο support της ΝΕΤΟΝΕ ενω επρεπε να ειχα μιλησει μαζι τους οχι να κανω ποστ.

littleboyblue
07-11-07, 15:40
Απ'όσο ξέρω το Attenuation επηρεάζεται και από άλλους παράγοντες εκτός από την απόστασή σου από το κέντρο της περιοχής σου. Συνήθως για να βρεις την απόσταση σου διαιρείς το Att με το 13.8.
Το κέντρο της νετονε είναι μέσα στο κτήριο του ΟΤΕ. Πόσο λιγότερο είσαι από το κέντρο του ΟΤΕ? Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα καλώδια δεν έρχονται στην ευθεία από το κέντρο στο σπίτι σου. Μπορούν κάλλιστα να κάνουν το γύρο της περιοχής σου και μετά να περνάνε από εσένα.
Όμως δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Η νετονε δίνει 16mbps τα οποία εσύ πιάνεις.

Για το port forward διάβασα εδώ στο forum ότι έχει πρόβλημα με ports πάνω από 10000. Εγώ προσπαθούσα να ανοίξω την 49152 αλλά δεν την άνοιγε. Δοκίμασα την 9999 και την άνοιξε.

Zer0c00L
07-11-07, 16:23
Απ'όσο ξέρω το Attenuation επηρεάζεται και από άλλους παράγοντες εκτός από την απόστασή σου από το κέντρο της περιοχής σου. Συνήθως για να βρεις την απόσταση σου διαιρείς το Att με το 13.8.
Το κέντρο της νετονε είναι μέσα στο κτήριο του ΟΤΕ. Πόσο λιγότερο είσαι από το κέντρο του ΟΤΕ? Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα καλώδια δεν έρχονται στην ευθεία από το κέντρο στο σπίτι σου. Μπορούν κάλλιστα να κάνουν το γύρο της περιοχής σου και μετά να περνάνε από εσένα.
Όμως δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Η νετονε δίνει 16mbps τα οποία εσύ πιάνεις.

Για το port forward διάβασα εδώ στο forum ότι έχει πρόβλημα με ports πάνω από 10000. Εγώ προσπαθούσα να ανοίξω την 49152 αλλά δεν την άνοιγε. Δοκίμασα την 9999 και την άνοιξε.

συμφωνα με το 13860 δεχεται ολες τις πορτες αν διαλεξεις το ANY οχι TCP/UDP ακριβως οτι λεει στο www.portforward.com (http://www.portforward.com) για το 780WL

littleboyblue
07-11-07, 16:31
Α μάλιστα. Αυτό δεν το ήξερα! Θα το δοκιμάσω.

Zer0c00L
07-11-07, 16:44
Α μάλιστα. Αυτό δεν το ήξερα! Θα το δοκιμάσω.

ετσι μου ειπαν απο το 13860 θα το δοκιμασω το βραδυ και θα σου πω αν πετυχει η οχι αλλα για να το λενε και στο portforward για το συγκεκριμενο κατι θα ξερουν.

Avvocato
07-11-07, 20:28
σχετικα με το port forward εμενα τις ανοιγει ολες κανονικα χωρις προβληματα, μαλιστα εχω ανοιξει για τορρεντ μια πανω απο τις 50000 και δουλευει κανονικα

littleboyblue
07-11-07, 20:47
Εγώ πάντως το ξαναδοκίμασα να ανοίξω την 49159 με ANY όπως είπε ο Zer0c00L και πάλι δε δούλεψε. Στο μtorrent μου βγαλε αυτό το κόκκινο εικονίδιο που λέει ότι το πορτ μπλοκάρεται από κάποιο router or firewall. (Όχι ότι με πειράζει να χρησιμοποιώ πορτ χαμηλότερη της 10000.)

Zer0c00L
08-11-07, 00:03
μια απο τα ιδια και εγω δεν ανοιγει με καμια δυναμη πορτα και το εκανα με τεχνικο τους στο τηλεφωνο ο οποιος το ειπε οτι κατι αντιμετωπιζουν με το 10000 και πανω.

Zer0c00L
09-11-07, 16:23
τελικα η λυση βρεθηκε ηταν περασμενες κατι λαθος ρυθμισεις.

χρειαστηκε μονο ανοιγμα πορτας TCP
στατικη διευθυνση στον υπολογιστη και dns servers της νετονε γιατι εχω στατικη διευθυνση και τους θελει οπωςδηποτε

περιορισμος στις TCP δεν υπαρχει ενω στις UDP μεχρι το firmware update εχει περιορισμο απο το 10000 και πανω ενω απο το 9999 δουλευει κανονικα.

αυτα ολα καλα μενει μονο να δω το θεμα με τα HEC/CRC Errors και αν μπορει να βελτιωθει η ταχυτητα συνδεσης απο αυτα που ειμαι τωρα (παντως disconnect/reconnect δεν εχω μεχρι τωρα εκλεισε 3 μερες συνεχους λειτουργιας).

@ ADSLgr.com All rights reserved.