PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκανα τα παράπονα μου - Έμαθα και για την Αλυσίδα



or1onas
25-02-05, 11:03
Καλημέρα σε όλους.
Είχα κάνει ένα thread την περασμένη εβδομάδα σχετικά με την απαράδεκτη αντιμετώπιση από τεχνικό του ΟΤΕ σχετικά με χαμηλές ταχύτητες. Κατάφερα τελικά και έβγαλα άκρη, καθώς έλαβα email από το τμήμα υποστήριξης xDSL και χθές μίλησα με ένα ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο κύριο ο οποίος μου είπε πως θα προωθήσει το παράπονο μου στον προϊστάμενο της Κωλέττη.
Επίσης, σε ερώτηση μου σχετικά με την τρέχουσα κατάσταση στα dslam, με ενημέρωσε πως στο dslam της Αλυσίδας που βρίσκομαι εγώ, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 396 χρήστες που μοιράζονται 8Mbps. Η πολιτική του ΟΤΕ είναι πως η γραμμή αναβαθμίζεται όταν φτάσει ένα συγκεκριμένο άνω όριο χρηστών (norma). Στην περίπτωση της Αλυσίδας, για 384/128 συνδέσεις, αυτό θα ισχύσει όταν οι χρήστες γίνουν 420, οπότε και η γραμμή θα ανέβει στα 9Mbps (1Mbps αναβάθμιση).
Συνεπώς υπάρχει περίπτωση και για χαμηλότερες ακόμα ταχύτητες. Και φυσικά, τα pings για online games είναι επίσης λογικό να είναι ψιλοχάλια.
Ξέρω ότι τα στοιχεία είναι μάλλον απογοητευτικά, προσωπικά πάντως, ένιωσα πολύ καλύτερα γιατί τουλάχιστον βρέθηκε ένας σοβαρός επαγγελματίας να με εξυπηρετήσει. Το πως τώρα βρίσκουμε άκρη με το θέμα της ταχύτητας, αυτό είναι άλλη συζήτηση...

John_Nastos
25-02-05, 14:21
Δηλαδή τα καλά νέα είναι ότι βρέθηκε κάποιος ευγενής άνθρωπος να σε ενημερώσει, αλλά τα κακά νέα είναι ότι ο ΟΤΕ αντιστοιχεί 20 Kbps για κάθε πόρτα του DSLAM;

Μήπως ήταν καλύτερα πριν, που δε γνώριζες; :twisted: Τουλάχιστον τότε διατηρούσες ελπίδες για ανατροπή της κατάστασης...

lewton
25-02-05, 14:49
Πάντως η Vivodi στην Αλυσίδα εδώ και κανένα μήνα πετάει.
Τα προβλήματα του ΟΤΕ ήταν ο λόγος που την κράτησα όσο σερνόταν, και πλέον είμαι μια χαρά.

John_Nastos
25-02-05, 15:00
Πάντως η Vivodi στην Αλυσίδα εδώ και κανένα μήνα πετάει.
Τα προβλήματα του ΟΤΕ ήταν ο λόγος που την κράτησα όσο σερνόταν, και πλέον είμαι μια χαρά.


Το μόνο που μένει είναι να διευρύνει επιτέλους τη γεωγραφική της κάλυψη κατά μερικά τουλάχιστον ακόμη οικοδομικά τετράγωνα γιατι προς το παρόν είναι λίγοι αυτοί στους οποίους απευθύνονται οι υπηρεσίες της...

lewton
25-02-05, 15:02
Δεν καλύπτει ολόκληρη την Αλυσίδα;
Ή αναφέρεσαι γενικότερα στην κάλυψή της;

@ ADSLgr.com All rights reserved.