PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί πρόσβασης DSL από οτε



cap
25-02-05, 13:33
Διαβαζα τα μηνύματα και βλέπω οτι γενικά τα πράγματα ειναι αρκετά μπλεγμένα ωστε κανείς φτωχός με 384 να έχει ελπίδα να βγάλει άκρη αν είναι πιταρισμένο το DSLAM του...

Σκεφτόμουν λοιπόν το εξής (γνωρίζοντας το κόστος) και θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος το έχει δοκιμάσει η ρωτήσει για αυτό:

Παίρνοντας από τον ΟΤΕ υψηλότερης ταχύτητας κύκλωμα (512, 1024) και διατηρώντας την 384 σύνδεση με τον ISP μου, υπάρχει περίπτωση να δω καλύτερες ταχύτητες η/και να φτάσω το θεωρητικό όριο;

Αν ναι, που θα οφείλεται αυτό; Πως λειτουργεί ο ΟΤΕ σε σχέση με τα κυκλώματα που σου εκχωρεί;

(Γενικά με αυτά τα θέματα δεν είμαι πολύ σχετικός, πιστεύω όμως οτι είναι εύλογη απορία.)

cmos
25-02-05, 13:41
Εγώ στη θέση σου πάντως πρώτα θα αγόραζα το 384/128, θα το δοκίμαζα αν με ικανοποιεί, και αν όχι τότε θα έψαχνα τι γίνεται με το 512/128 που είναι και ακριβότερο.
:roll:
Κάποιος πριν από μέρες είχε πει στο forum πως κυρίως εδώ ακούμε τα παράπονα και τα προβλήματα - αλλά κάποιες χιλιάδες πελάτες που πάνε καλά και είναι ικανοποιημένοι δεν φαίνονται γιατί δεν έχουν προβλήματα :p

kyramas
25-02-05, 14:07
Αυτό είναι εν μέρει σωστό. Φαντάσου από τους χιλιάδες συνδρομητές με ευρυζωνική σύνδεση πόσοι από αυτούς συμμετέχουν στο φόρουμ αυτό και σε άλλα φόρουμς τεχνολογίας. Οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα ότι όλοι είναι ικανοποιημένοι. Ισως είναι ίσως δεν είναι.

Πχ. Κάποιος από εδώ (ίσως και εγώ) ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ όταν δεν μπορεί να έχει 40-45 με τη 384 συνδεσή του. Αλλά όταν μπαίνει π.χ. ο πατέρας μου να τσεκάρει τα μηνύματά του, δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ταχύτητα αρκεί που δεν έχει χρονοχρέωση.

Αν ΟΛΟΙ οι συνδρομητές ήταν μέλη αυτού του φόρουμ τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι η μειοψηφία έχει προβλήματα...
Π.χ στην εταιρεία που δουλεύει η αδελφή μου στην Παλλήνη έχουν συχνά διακοπές στην υπηρεσία. Μια φταίει η φόρθνετ μια ο πΟΤΕ. Ομως δεν καταγράφεται πουθενα αυτό το πρόβλημα εδω μέσα.

Πάλι φλυάρισα αλλά τελικά πιστεύω ότι το DSL περνάει τα προσχολικά του χρόνια ακόμα με όλες τις παιδικές ασθένειες του.
Θα μεγαλώσει... που θα πάει.
:)

Gedo
25-02-05, 14:20
Παίρνοντας από τον ΟΤΕ υψηλότερης ταχύτητας κύκλωμα (512, 1024) και διατηρώντας την 384 σύνδεση με τον ISP μου, υπάρχει περίπτωση να δω καλύτερες ταχύτητες η/και να φτάσω το θεωρητικό όριο;

Αν ναι, που θα οφείλεται αυτό; Πως λειτουργεί ο ΟΤΕ σε σχέση με τα κυκλώματα που σου εκχωρεί;

(Γενικά με αυτά τα θέματα δεν είμαι πολύ σχετικός, πιστεύω όμως οτι είναι εύλογη απορία.)

Σιγουρα θα εχεις καλυτερες ταχυτητες αν πληρωνεις συνδρομη στον ΟΤΕ για 512.
Θα μοιραζεστε το bandwith που θα σας δινει ο ΟΤΕ πολυ λιγοτεροι χρηστες.

Οι θεωρητικες ταχυτητες της 512 ειναι 63kb/s αλλα αν εχεις συνδρομη 384 απο τον ISP
σου, λογικα θα μπαινει κοφτης και θα πεφτει αποτομα. Θα εχεις εναν μεσο ορο
γυρω στα 44-50. Αλλα το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν θα σου μπουκωνει ποτε η γραμμη, ακομα και αν εχεις καποιο p2p ανοιχτο μπορεις ανετα να σερφαρεις, να στελνεις e-mail, εγω με το μουλαρι ανοιχτο ,παιζω ακομα και on-line games.

Θα συμφωνησω ομως με τους προηγουμενους και θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις πρωτα μια 384 και αν δεν σε ικανοποιει τοτε να μεταβεις στην 512.

cap
25-02-05, 18:54
Σιγουρα θα εχεις καλυτερες ταχυτητες αν πληρωνεις συνδρομη στον ΟΤΕ για 512.
Θα μοιραζεστε το bandwith που θα σας δινει ο ΟΤΕ πολυ λιγοτεροι χρηστες.

Οι θεωρητικες ταχυτητες της 512 ειναι 63kb/s αλλα αν εχεις συνδρομη 384 απο τον ISP
σου, λογικα θα μπαινει κοφτης και θα πεφτει αποτομα. Θα εχεις εναν μεσο ορο
γυρω στα 44-50. Αλλα το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν θα σου μπουκωνει ποτε η γραμμη, ακομα και αν εχεις καποιο p2p ανοιχτο μπορεις ανετα να σερφαρεις, να στελνεις e-mail, εγω με το μουλαρι ανοιχτο ,παιζω ακομα και on-line games.

Θα συμφωνησω ομως με τους προηγουμενους και θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις πρωτα μια 384 και αν δεν σε ικανοποιει τοτε να μεταβεις στην 512.
Να επισημάνω, μια και το αναφέρατε στις απαντήσεις σας, οτι έχω ήδη συνδρομή 384 και αρκούντως "μπουκωμένη", γι'αυτό σκεφτόμουν αναβάθμιση ΜΟΝΟ του κυκλώματος σε 512 και ήθελα να δω αν παίζει μπαλα.

georgeks78
26-02-05, 01:32
Αμα κανεις αναβαθμιση του κυκλωματος ξαναπληρωνεις τελη ενεργοποιησης?

sdikr
26-02-05, 01:34
Αμα κανεις αναβαθμιση του κυκλωματος ξαναπληρωνεις τελη ενεργοποιησης?
οχι δεν πληρώνεις ενεργοποιήση

Lazy Dog
26-02-05, 01:35
Αμα κανεις αναβαθμιση του κυκλωματος ξαναπληρωνεις τελη ενεργοποιησης?
Οχι, εκανα εγω αναβαθμιση προσφατα και δεν πληρωνεις

ipo
26-02-05, 02:01
Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που ούτε με την 512 είδα φως και είτε πήγαν στην 1024, είτε επέστρεψαν στην 384 ώστε να μην πληρώνουν περισσότερα χρήματα για κάτι που δεν τους προσφέρεται.

Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα (μικρή) να είναι πιταρισμένο και στις 512 το DSLAM σου.

b0fh
26-02-05, 03:38
Guys, επειδή έχω χάσει τελειώς επαφή με τους λογαριασμούς κτλ (τα έχω φορτώσει στην μαμά μου (και όχι στον κόκκορα)), μπορεί να μου πει κανείς, στο περίπου, πόσο του κοστίζει τον μήνα μια aDSLoISDN 512 στον ΟΤΕ (όχι έξοδα ISP);
Έχω μείνει με την εντύπωση ότι έχουν πέσει οι τιμές στα πάγια τέλη.. anyways...

tia ;)

sdikr
26-02-05, 17:48
Guys, επειδή έχω χάσει τελειώς επαφή με τους λογαριασμούς κτλ (τα έχω φορτώσει στην μαμά μου (και όχι στον κόκκορα)), μπορεί να μου πει κανείς, στο περίπου, πόσο του κοστίζει τον μήνα μια aDSLoISDN 512 στον ΟΤΕ (όχι έξοδα ISP);
Έχω μείνει με την εντύπωση ότι έχουν πέσει οι τιμές στα πάγια τέλη.. anyways...

tia


απο το oteshop

high stream 384*
384 Kbps/ 128 Kbps 19,90 €
high stream 512*
512 Kbps/ 128 Kbps 35,90 €
high stream 1024*
1024 Kbps/ 256 Kbps 63,90 €

stavros-kalamar
26-02-05, 17:59
Μέχρι και χθες ήμουν στη VIVODI και μάλλον από την καινούργια εβδομάδα (1-3-05) θα κάνω σύνδεση με τον ΟΤΕ στα 384/128.
Έχει να μου προτείνει κάποιος τίποτα άλλο; (κάποια άλλη εταιρεία)

ipo
26-02-05, 18:08
Αφού θα πάρεις γραμμή ΟΤΕ, προτείνω να πάρεις για ISP:
1) FORTHnet
2) Tellas (εκτός αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, που δεν τα πάει εκεί καλά η Tellas)
3) ACN (εκτός αν σκοπεύεις να κατεβάζεις παράνομα ταινίες κ.α., διότι σε αυτές τις περιπτώσεις διακόπτει τη σύνδεση στους χρήστες)

Μείνε μακριά από την ΟΤΕnet.

EvilHawk
26-02-05, 18:34
Γιατί ipo μου? θα τον χαλάσουν τα 40+ που βλέπω εγώ με Otenet ? ;)

ipo
26-02-05, 18:47
Οι προτάσεις μου φίλε ιέραξ, προέρχονται αφενός από την εμπειρία μου, αφετέρου και κατά κύριο λόγο από τις σχετικές διατυπώσεις των χρηστών του adslgr. Η FORTHnet έχει τα λιγότερα παράπονα μαζί με την Tellas (μόνο η εξυπηρέτηση πελατών πάσχει λίγο, παρόλα τα βραβεία που πήρε).

Αν κοιτάξεις στο forum θα βρεις αρκετά άτομα να παραπονιούνται με τις ταχύτητες της OTEnet και φυσικά ούτε λόγος για Vivodi.

EvilHawk
26-02-05, 18:55
Για Otenet πραγματικά δεν εχω δεί να παραπονιέται κανένας!
Και πιστεύω ότι έχω αρκετά καλή εικόνα για τα μυνήματα του forum! ;)
Απλά υπάρχει ένα γενικο κλιμα ενάντια σε ότι περιέχει την λέξη ΟΤΕ!
Ενδεχομένως όχι άδικα, αν και εγώ εχω διατυπώσει συχνά το τί πιστεύω για το θέμα!

Aussieguy
26-02-05, 19:31
Συγγνώμη κιόλας παιδιά για την παρέμβαση αλλά για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα δε βρίσκω το λόγο κάποιος να αναγκάζεται να πληρώσει παραπάνω για να έχει αυτό που έχει υπογράψει να παίρνει εξαρχής. Με αυτή τη λογική αργά η γρήγορα θα πιτάρουν και τα dslams στα 512k και ούτω καθεξής. Ο Οτε θα θησαυρίσει και σιγά μην ασχοληθεί με αναβαθμίσεις ως οφείλει! Είναι υποχρέωση του να σου παρέχει τα 384 άσχετα αν κρύβεται πίσω από κενά του στυλ "οι ταχύτητες δεν ειναι εγγυημένες ή ότι άλλο". Στις μονοπωλιακές καταστάσεις όταν δηλαδή δεν έχεις άλλες επιλογές απλώς το υοπομένεις. Γιατί όσο και να διαμαρτυρηθείς το μονοπώλιο δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα...

lukasbayern
26-02-05, 20:30
Έχεις δίκιο Aussieguy αλλά σκέψου και αυτόν που θέλει ταχύτερο Internet εδώ και τώρα και είαναι λιγάκι ανυπόμονος :computing ; Αν περιμένεις γρήγορες αντιδράσεις από Ote σώθηκες. Αυτή η κίνηση με τις μαζικές αντιδράσεις γιατι δεν πραγματοποιήθηκε άραγε :?:

stavros-kalamar
26-02-05, 22:54
Είμαι στη Θεσσαλονίκη(Καλαμαριά)……… σαν provider, γιατί να μην πάρω ΟΤΕ….. έχει πρόβλημα;
Ας βοηθήσει κάποιος…………… δεν ξέρω τι να αποφασίσω.
Ευχ.

wolfman
27-02-05, 16:57
Εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονα από την Forthnet. Αντίθετα, έχω ΠΟΛΛΑ παράπονα από τον ΟΤΕ (π.χ. χαμηλή και πολλή αργή ανταπόκριση. Δεν μ' ενδιαφέρουν τα ενδοπροβλήματά του, εγώ ΠΛΗΡΩΝΩ κι έχω απαιτήσεις.)

John_Nastos
27-02-05, 17:09
Είμαι στη Θεσσαλονίκη(Καλαμαριά)……… σαν provider, γιατί να μην πάρω ΟΤΕ….. έχει πρόβλημα;
Ας βοηθήσει κάποιος…………… δεν ξέρω τι να αποφασίσω.
Ευχ.


Γιατί δε δοκιμάζεις πριν αποφασίσεις;

Πάρε demo από Forthnet και Otenet και μια netcarta και δες ποια σου ταιριάζει περισσότερο.

ipo
27-02-05, 23:46
Γιατί δε δοκιμάζεις πριν αποφασίσεις;

Πάρε demo από Forthnet και Otenet και μια netcarta και δες ποια σου ταιριάζει περισσότερο.
Επίσης μπορείς να πάρεις demo και από HOL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.