PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με τη φορτωση συγκεκριμένων ιστο-σελίδων!



satriani
07-11-07, 20:09
Γειά σας,

ειμαι συνδεδεμενος με την on και αντιμετωπίζω το εξής περίεργο προβλημα:

Μερικά sites όπως το
:nono:

δεν ανοίγουν.
Το μυστήριο ειναι οτι ανοιγουν απο το laptop μέσω wireless ενω το pc που ειναι συνδεδεμενο μεσω καλωδιου με το router δεν τις ανοίγει!
κάτι παίζει με τα ports και την IP προφανως.
το pc δουλευει με τοπικη IP και port forward μέσω του router, ενω το laptop to έχω με αυτοματες ρυθμισεις δικτυου.

Γνωρίζει κανεις κατι για αυτό?

Takerman
07-11-07, 20:25
Απο ανέκαθεν στο έκανε ή τώρα πρόσφατα?

Avesael
07-11-07, 20:58
Εμένα μου τις ανοίγει κανονικά και τις 2, είτε με wireless, είτε με utp...
Μήπως έχεις στο pc σου κανένα firewall ή σου κόβει τίποτα το antivirus ?

intech
07-11-07, 21:25
Ολα ανοίγουν κανονικά
Check τα settings firewall και IE Explorer 7 , αν αυτόν χρησιμοποιείς.

cnp5
07-11-07, 22:46
Γειά σας,

ειμαι συνδεδεμενος με την on και αντιμετωπίζω το εξής περίεργο προβλημα:

Μερικά sites όπως το
http://torrent-finder.com/
www.greek-movies.com
κ.α

δεν ανοίγουν.
Το μυστήριο ειναι οτι ανοιγουν απο το laptop μέσω wireless ενω το pc που ειναι συνδεδεμενο μεσω καλωδιου με το router δεν τις ανοίγει!
κάτι παίζει με τα ports και την IP προφανως.
το pc δουλευει με τοπικη IP και port forward μέσω του router, ενω το laptop to έχω με αυτοματες ρυθμισεις δικτυου.

Γνωρίζει κανεις κατι για αυτό?

Κάτι συμβαίνει με τον υπολογιστή σου (firewall ίσως; έχεις κανένα πρόγραμμα για parental control; )*. Για να σου φύγει η απορία γιατί δε συνδέεις το laptop με καλώδιο;

*stupid smilies!! :)

Tem
07-11-07, 22:56
Βγαίνω λίγο off topic αλλά παίρνω αφορμή και ρωτώ . Στο γραφείο έχω τεράστιο πρόβλημα με το adslgr.com.
Σχεδόν δεν αποκρίνεται καθόλου, οι σελίδες χρειάζονται τουλάχιστον δύο λεπτά για να εμφανιστούν , το ίδιο και οι απαντήσεις κλπ. Συμβαίνει μόνο με το adslgr.com. Αλλες σελίδες ανοίγουν σφαίρα. Δεν είναι σύνδεση ΟΝ.
Τι μπορεί να φταίει ? Μήπως μου έχουν ρίξει κανένα κλείδωμα ? :hmm: Ελεος δηλαδή αλλά η κατάσταση δεν παλεύεται πλέον εδώ και αρκετές μέρες. Κάποια γνώμη ?

grphoto
07-11-07, 23:48
Διαπιστωσαν οτι εκει περνας ολη την μερα σου και σου το κλειδωσαν :respekt:

Tem
07-11-07, 23:58
Διαπιστωσαν οτι εκει περνας ολη την μερα σου και σου το κλειδωσαν :respekt:
κάτι τέτοιο υποψιάζομαι κι εγώ :lol:. Αντίθετα σε κάποια άλλα fora που μπαίνω λιγότερα συχνά δεν έχω πρόβλημα. Αυτό όμως αποβαίνει εις βάρος τους αφού με τις τεράστιες αναμονές για την καταχώρηση των απαντήσεων και το άνοιγμα των σελίδων χρειάζομαι πλέον περισσότερο χρόνο :rolleyes:

intech
08-11-07, 00:04
Πάντως ειναι αλήθεια οτι στο γραφείο και εγω με ΟΤΕ 1ΜB DSL τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα.:hmm:

Tem
08-11-07, 00:12
Πάντως ειναι αλήθεια οτι στο γραφείο και εγω με ΟΤΕ 1ΜB DSL τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα.:hmm:
κι εμένα με ΟΤΕ αλλά με πολλά μεγκαμπίτια. Δεν πειράζει όμως , κακό δικό τους :rolleyes:

satriani
15-11-07, 22:48
Το προβλημα τελικα παραμενει.
το δικτυο στο σπιτι το εχω ως εξης:
το desktop PC με καλωδιο δικτυου στο μοντεμ με τα εξης settings:
IP 192.168.1.35 κλπ
και κανω port forward απο το virtual του router για τα διαφορα ports που χρησιμοποιουν τα peer to peer προγραμματα.

2 λαπτοπ με wireless και αυτοματες ρυθμισεις.

ολοι οι υπολογιστες εχουν τα ιδια προγραμματα - firewalls - browsers.

o desktop δεν βλεπει καποιες σελιδες οπως ειπα

και τα laptop δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν peer to peer προγραμματα.

πως θα γινει να μπορω να κατεβαζω με peer to peer απο τα λαπτοπ μεσω wireless?
αφου port frowarding γινεται μονο αν εχει δηλωθει το IP με μορφη 192.168..Χ.Χ
η όχι?

Ευχαριστω και παλι

@ ADSLgr.com All rights reserved.