PDA

Επιστροφή στο Forum : port forwarding στο speedtouch 780WL



Σελίδες : [1] 2

Zer0c00L
08-11-07, 17:51
παιδια ζητω τα φωτα σας γιατι θα παραδωσω σωμα και πνευμα με αυτο το ρουτερ speedtouch 780WL προσπαθω να ανοιξω πορτες για προγραμματα τορρεντ ακομα και με την βοηθεια των παιδιων απο το 13860 αλλα το ρουτερ δεν τις ανοιγει με τιποτα δοκιμασα και κατω απο το 10000 λογω καποιων περιορισμεων λεει το 13860 δοκιμασα και πανω απο το 10000 αποτελεσμα μηδεν μπορει να μου πει καποιος ακομα και με φωτογραφιες πως στο καλο εχει ανοιξει πορτες για τορρεντ σε αυτο το ρουτερ? λεω μηπως εχει προβλημα να το στειλω πισω πριν κλεισει μηνα.

προσπαθω 2 μερες με το 13860 αποτελεσμα μηδεν εχω απελπιστει διοτι αυτο το ατιμο δεν μου ανοιγει πορτες για τιποτα.

η διευθυνση του ρουτερ ειναι 192.168.1.254 και η διευθυνση του υπολογιστη απο το dhcp ειναι 192.168.1.64

εχω ενεργοποιημενο οπως ειναι αλλωστε UPNP
απενεργοποιημενο το firewall, wifi
και συνδεση λεει PPPoE επισης να επισημανω οτι στο check to connectivity βγαζει μηνυμα λαθους στο ιντερνετ στο κομματι DNS
οπως επισης μου βγαζει πολλα HEC Errors , CRC

ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΧΩΡΙΣ PORT FORWARD

rdaniel
08-11-07, 18:03
καταρχήν, εγώ ανοίγω κανονικά πόρτες στο utorrent, φαντάζομαι θα ανοίγουν και στα υπόλοιπα torrent-οειδή με τον ίδιο τρόπο.

Πάς στο http://192.168.1.254/cgi/b/games/ov/?be=0&l0=2&l1=4 (games & application sharing), φτιάχνεις ένα νέο κανόνα π.χ. uTorrent, με TCP, Port range π.χ. 9001-9001, Translate to 9001-9001, χωρίς triggers, και UDP, Port range και Translate to ίδιο με του TCP, πάλι χωρίς triggers.

Μετά, κάνεις assign τον κανόνα στο device που θέλεις (π.χ. το pc σου). Καλό είναι, αν έχεις περισσότερα του ενός pc, να έχεις κάνει static την αποδιδόμενη από τον DHCP server IP προς το PC σου.

Σε κάθε περίπτωση, φρόντισε να μην έχεις ενεργό κανένα firewall στο pc σου, αφού φτιάξεις τον κανόνα και δουλέψει μπορείς να το ρυθμίσεις και αυτό.

Zer0c00L
08-11-07, 18:08
φιλε μου καταρχην σε ευχαριστω.

εχω κανει οτι ακριβως λες ακριβως τα ιδια μου ειπαν και απο το 13860 το αποτελεσμα ειναι

LAN IP assign
WAN IP....

Grey Light no connectivity.
κατεβαζει μεν αλλα εχει προβλημα.

rdaniel
08-11-07, 18:11
Μήπως φτσίει το Bittorrent; Δοκίμασες και με utorrent;

pstr
08-11-07, 18:49
Αν δοκιμάσεις με το uTorrent πήγαινε και στην επιλογή Options->Speed Guide και πάτα το [Test if port is forwarded properly]. Από εκεί θα καταλάβεις αν είσαι OK.

Zer0c00L
08-11-07, 19:12
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας αλλα ειναι δυνατον το bitcomet να δουλευει με την dsl μου την απλη και τωρα στην dsl2+ να μην δουλευει.

παλια συνδεομουν PPPoA over ATM τωρα ειναι PPPoE over Ethernet
επισης ειμαι χρηστης οχι διαχειριστης και απο το support της speedtouch λενε οτι πρεπει να εισαι διαχειριστης.
η νετονε λεει οτι δεν μπλοκαρει πορτες αυτο ειναι σιγουρο?

διοτι κανω οτι λετε και λεει και δεν ανοιγει καμια πορτα ειτε πανω απο 10000 ειτε κατω απο 10000 κτλ

pstr
08-11-07, 19:19
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας αλλα ειναι δυνατον το bitcomet να δουλευει με την dsl μου την απλη και τωρα στην dsl2+ να μην δουλευει.

παλια συνδεομουν PPPoA over ATM τωρα ειναι PPPoE over Ethernet
επισης ειμαι χρηστης οχι διαχειριστης και απο το support της speedtouch λενε οτι πρεπει να εισαι διαχειριστης.
η νετονε λεει οτι δεν μπλοκαρει πορτες αυτο ειναι σιγουρο?

διοτι κανω οτι λετε και λεει και δεν ανοιγει καμια πορτα ειτε πανω απο 10000 ειτε κατω απο 10000 κτλ

Πρώτον, σίγουρα δεν μπλοκάρει πόρτες και δεύτερον όλοι είμαστε χρήστες και όχι διαχειριστές στο speedtouch και δουλεύουν κανονικά. Ξαναέλεγξε τις ρυθμίσεις, κοίταξε για firewalls και τέτοια και για να σιγουρευτείς βάλε static ip στο PC σου, μην χρησιμοποιήσεις DHCP.

Zer0c00L
08-11-07, 19:26
Πρώτον, σίγουρα δεν μπλοκάρει πόρτες και δεύτερον όλοι είμαστε χρήστες και όχι διαχειριστές στο speedtouch και δουλεύουν κανονικά. Ξαναέλεγξε τις ρυθμίσεις, κοίταξε για firewalls και τέτοια και για να σιγουρευτείς βάλε static ip στο PC σου, μην χρησιμοποιήσεις DHCP.

απο το 13860 μου ειπαν να βαλω κατω απο το 10000 πορτα το εκανα δεν εγινε τιποτα.
τοιχη προστασιας κτλ δεν εχω.
λες να μην χρησιμοποιησω το DHCP πως το απενεργοποιω αφου ειμαι χρηστης? οχι διαχειριστης?

static ip βαζω στο pc μου αντι για την 192.160.1.64 που μου δινει το DHCP εγω λεω οτι το pc να παρει απο 192.168.1.1 subnet 255.255.255.0 , gateway 192.168.1.254 , dns 192.168.1.254

παλι τιποτα βεβαια.

για αυτο λεω μηπως εχει προβλημα το συγκεκριμενο ρουτερ?

σε νεοτερη επικοινωνια με την νετονε μου ειπαν σε TCP δεν υπαρχει περιορισμος αλλα μονο στο UDP και για αυτο τον λογο θα κανουν αναβαθμιση firmware σε ολους συντομα.

η λυση που μου εδωσαν ηταν να βαλω τους DNS τους και να ορισω ως IP το pc στο assign οχι ως ονομα.

rdaniel
08-11-07, 20:06
Λοιπόν, σου απομένει ο "ελβετικός σουγιάς" για το speedtouch, δηλαδή, κάνε hard reset μήπως κάτι δεν έχει παίξει σωστά ;) (πατώντας το reset στο router συνεχόμενα για κάπου 20 δευτερόλεπτα)

Τι firmware έχεις; (από το status του router το βλέπεις)

Zer0c00L
08-11-07, 20:53
Λοιπόν, σου απομένει ο "ελβετικός σουγιάς" για το speedtouch, δηλαδή, κάνε hard reset μήπως κάτι δεν έχει παίξει σωστά ;) (πατώντας το reset στο router συνεχόμενα για κάπου 20 δευτερόλεπτα)

Τι firmware έχεις; (από το status του router το βλέπεις)

6.2.7.x ειναι απο οσο θυμαμαι το τελευταιο της NETONE αλλωστε.

το εχω κανει και το reset και το factory defaults τιποτα δεν εγινε.

αν δεν πετυχει και αυτο που ειπαν απο το 13860 θα δηλωσω βλαβη ρουτερ και θα ζητησω την αλλαγη του και το επαναελεγχο της γραμμης.

διοτι το port forward μου ειναι απαραιτητο αν δεν δουλεψει θα εχω προβλημα και με την εργασια μου γιατι χρησιμοποιω προγραμματα απομακρυσμενης προσβασης που το απαιτουν.

αλλη λυση δεν εχω τις εχω εξαντλησει ολες.

pstr
08-11-07, 21:08
6.2.16.3 firmware έχω εγώ...

Zer0c00L
08-11-07, 21:42
6.2.16.3 firmware έχω εγώ...

6.2.17.5 ειναι το δικο μου

Geotzourmi
08-11-07, 22:27
6.2.17.5 ειναι το δικο μου

Πότε σε ενεργοποιήσανε?Μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει όλοι μας να κάνουμε ένα reset τα μόντεμ για πάρουμε το νέο firmware?

littleboyblue
08-11-07, 23:33
Κι εγώ που ενεργοποιήθηκε η γραμμή την προηγούμενη Πέμπτη το 6.2.17.5 έχω

Zer0c00L
09-11-07, 00:16
με ενεργοποιησαν στις 06/11/2007 09:00 το πρωι

τελικα το ελυσα το προβλημα ηθελε μονο TCP και Port Range και ADD μετα ASSIGN TO DEVICE AND APPLICATION ενα σεταρισμα με STATIC IP στο PC και περασμενους τους DNS SERVERS της ΝΕΤΟΝΕ γιατι εχω STATIC IP οχι DYNAMIC.

ολα καλα τωρα ολα δουλευουν ευχαριστω πολυ ολους.

tzampaman
09-11-07, 03:14
Εμένα έχει το 6.2.16.3. :what:

pstr
09-11-07, 12:51
Προχθές έκανα hardware reset αλλά δεν πήρε καινούργιο firmware οπότε μην αγχώνεστε ακόμα. Πιθανόν στις καινούργιες ενεργοποιήσεις να το βάζουν από πριν.


με ενεργοποιησαν στις 06/11/2007 09:00 το πρωι

τελικα το ελυσα το προβλημα ηθελε μονο TCP και Port Range και ADD μετα ASSIGN TO DEVICE AND APPLICATION ενα σεταρισμα με STATIC IP στο PC και περασμενους τους DNS SERVERS της ΝΕΤΟΝΕ γιατι εχω STATIC IP οχι DYNAMIC.

ολα καλα τωρα ολα δουλευουν ευχαριστω πολυ ολους.

Μα, αυτός είναι ο σωστός τρόπος για το port forwarding, εσύ τι έκανες και δεν δούλευε (σου τα είπανε λάθος από το cs) ;

Zer0c00L
09-11-07, 13:49
Προχθές έκανα hardware reset αλλά δεν πήρε καινούργιο firmware οπότε μην αγχώνεστε ακόμα. Πιθανόν στις καινούργιες ενεργοποιήσεις να το βάζουν από πριν.



Μα, αυτός είναι ο σωστός τρόπος για το port forwarding, εσύ τι έκανες και δεν δούλευε (σου τα είπανε λάθος από το cs) ;

το μπερδεμα εγινε οτι δεν ειδαν οτι εχω στατικη IP αρα θελει οπωςδηποτε static ip στο pc και τους dns servers αλλα το κορυφαιο ηταν οτι το ρουτερ ειχε παρει το gateway απο το παλιο δικτυο που ειχα ξεχασει εγω ανοικτο με αποτελεσμα να εχει δυο gateway 192.168.1.254 + 10.0.0.138

rdaniel
09-11-07, 21:48
το μπερδεμα εγινε οτι δεν ειδαν οτι εχω στατικη IP αρα θελει οπωςδηποτε static ip στο pc και τους dns servers αλλα το κορυφαιο ηταν οτι το ρουτερ ειχε παρει το gateway απο το παλιο δικτυο που ειχα ξεχασει εγω ανοικτο με αποτελεσμα να εχει δυο gateway 192.168.1.254 + 10.0.0.138

... ο router απαντάει ΠΑΝΤΑ στο 10.0.0.138 έτσι κι αλλιώς ;)

Zer0c00L
10-11-07, 18:29
... ο router απαντάει ΠΑΝΤΑ στο 10.0.0.138 έτσι κι αλλιώς ;)

ειλικρινα δεν ξερω τι συμβαινει με αυτο το ρουτερ ισως να ειναι στοιχειωμενο παντως εγω για να ειμαι σιγουρος απενεργοποιησα το Firewall και το UPNP του.
εβαλα στατικη διευθυνση στον υπολογιστη με περασμενα και τα DNS Servers της ΝΕΤΟΝΕ.

ολα καλα μεχρι τωρα.

ariadgr
19-11-07, 20:41
Δείτε και αυτό (http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/Speedtouch780v6/Speedtouch780v6index.htm).

Zer0c00L
22-11-07, 20:23
φιλε μου αυτα που λεει κανω αλλα το λογισμικο (firmware) που εχουν περασμενο κανει αυτα τα προβληματα με τα port forwarding και θα διορθωθει με την επομενη εκδοση λενε μεχρι τοτε υπομονη?.

APOL904
25-11-07, 02:07
δεν φταιει σε τιποτα το ροοτερ..απλα να κανεις σωστο σεταπ στις πορτες.....εκει ειναι το μυστικο και να ενεργοποιησεις το UPnP
kai απο τα winXP ..και θα εισαι οκ
http://www.portforward.com/english/r...780v6/DC++.htm
Torrents

Game or Application Definition

A game or application is made of one or more TCP/UDP port ranges. Each incoming port range can be translated into a different internal (local network) port range. Port ranges can be statically assigned to devices or dynamically assigned using an outgoing trigger.


Protocol Port Range Translate To ... Trigger Protocol Trigger Porτ



TCP 19983 - 19983 19983 - 19983 - - UTORRENTS

UDP 19983 - 19983 19983 - 19983 - -UTORRENTS

TCP 1909 - 1909 1909 - 1909 - - DC++

UDP 1909 - 1909 1909 - 1909 - -DC++

TCP 2865 - 2865 2865 - 2865 - - DC++


UDP 2865 - 2865 2865 - 2865 - - DC++

--------------------------------------------------------------------------------

Pick a task...

Assign a game or application to a local network device

Create a new game or application

rdaniel
25-11-07, 08:46
Φίλε μου ... μην επιμένεις ... το router ΕΧΕΙ μια παραξενιά με τις πόρτες και αυτή είναι ότι ΔΕΝ ανοίγει σωστά τις πάνω από 10000.

Κατά τα άλλα βέβαια δουλεύει μια χαρά, αλλά όχι και να λέμε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα ή ότι πρέπει να ανοίξει το UPnP ... Σαφώς και ΔΕΝ ενδείκνυται η χρήση του UPnP! Όχι επειδή δεν σετάρεται σωστά στο router, αλλά γιατί έχει κάτι τρύπες ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με το συμπάθειο! ;)

APOL904
25-11-07, 12:41
επειδη ειμαι ψιλο ασχετος ..περι τρυπας κλπ..(τι ενοεις τρυπες νααααα)
δηλαδη μπαζει νερα απο το upNp ?????...AN ειναι να το απενεργοποιησω,,μην εχουμε τιποτα εκπληξεις..
για γινε λιγο πιο σαφης,,,please...

rdaniel
25-11-07, 16:52
Το UPnP θεωρείται γενικά ανασφαλές και συνιστάται να μην το χρησιμοποιείς εκτός αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Οπότε ... πράξε τα δέοντα ... ;)

Zer0c00L
26-11-07, 16:52
ακριβως ισχυει αυτο που ειπε ο φιλος για το UPNP οπως και για τις πορτες σε UDP ανω του 10.000 αυτα ολα θα διορθωθουν λεει η εταιρεια που τα δινει (νετονε) με αναβαθμιση firmware.

pan.nl
01-01-08, 06:29
Έχει κάνει κάποιος το DC++ να λειτουργήσει σε active mode με το Speedtouch 780? Μια ώρα το προσπαθώ αλλά τίποτα...Μπορούν να κατεβάσουν από εμένα αλλά δε μπορώ εγώ να κατεβάσω και δε βγάζει καν αποτελέσματα τις περισσότερες φορές.

Zer0c00L
01-01-08, 16:06
13860 αν βρεις λυση πες μας και εμας

εγω εχω σκισει τα τηλεφωνα εκει για να μαθω γιατι δεν δουλευει σωστα το PORT FORWARD.

συμφωνα με την απαντηση της THOMSON σε EMAIL μου πρεπει να εχεις ADMIN ACCESS τωρα ποιος λεει αληθεια και ποιος ψεμματα.

οποτε η μοναδικη λυση ειναι να περιμενω να τελειωσει το συμβολαιο και να παω στον ΟΤΕ ξανα που θα ειναι δικο μου το ρουτερ.

οσο και να προσπαθησα να μαθω τα στοιχεια συνδεσης η προσβασης δεν μου τα δινουν λενε οτι πρεπει να διακοψω και να το αγορασω αρα δεν υπαρχει αλλη λυση.

ggeorgee
26-02-08, 17:02
Για την πορτα 80 εχει κανεις κανενα τροπο να την κανεις forward?

Ενω με αλλες πορτες λειτουργει κανονικα. Η 80 αρνειται πεισματικα. Βλεπω και στο log του firewall ορι το πακετο προωθειται επιτυχως αλλα δεν φτανει στον apache που βρισκετα απο πισω. Με αλλες πορτες δεν εχω προβλημα. δοκιμασα να απενεργοποιησω και το firewall αλλα καμμια διαφοροποιηση...

Την 80 δεν μπορω να την οδηγηση μεσα...:S:S

PS: ΚΑΚΩΣ χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους και στελνουν κλειδωμενα τα modems? Τι θα πει θα παιζεις με 192,168,1,χχχ. Εμενα με ρωτησαν? Οποιος ξερει και θελει βρισκει τροπο και γινεται "θεος" στο speedtouch και μετα ασε το support να τραβαει τα μαλλια του.

thkatsou
14-03-08, 16:28
Port 80 forwarding ΓΙΟΚ! Μόλις μου κανανε αναβάθμιση (δηλ. υποβάθμιση) απο τη Vivodi την εταιρεία που σε κραταει ήρεμο. Μου αλλάξανε το παλιο speedtouch 535 με 780WL(i).
Ολα τα ports γίνονται forward εκτός απο το 80. Θέμα firewall δεν παίζει , πληρώνω static καθε μήνα (ναι αν δε το ξέρατε η Vivodi σε dynamic ip σου κοβει μου φαινεται ολα τα ports κάτω απο το 1024 νομίζω ). Και το κορυφαίο που είναι μανούλες να σε βγάζουν απο τα ρούχα σου. Μου λένε :
"Φωναξτε δικό σας τεχνικο δικτύων να σας το λύσει" !!!!!!!!
Τυγχανει και γω να χω φαει τα ματακια μου στη πληροφορική και να χω και πτυχιο ΑΕΙ στο αντικείμενο και εμπειρια και θείο στη Κορωνη (οχι απο το τελευταίο δεν έχω).
Ε και λογικά να το δείς αν θες να κάνεις forward to πορτ 80 μάλλον εχεις και κάποιες γνώσεις και θελεις να κάνεις και 2 πιο εξεζητημένα πράματα απο το ανοιγω browser (οχι και τόσο εξεζητημένα όμως)
Τελοσπάντων.
Και βέβαια οι εκει δικτυο-administrators ξέραν να κλειδώσουν και το command line interface (telnet) του speedtouch έτσι ωστέ να είναι βέβαιοι ότι κανείς δεν θα λύσει το πρόβλημα.
Δηλαδή να φέρω τεχνικο δικτύων και τι να κάνει να κοιταει τις μετρημένες επιλογες του Web interface? Mου λένε το χουμε κλειδωμενο για να μη χαλάσετε τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας..
Λες και θα πάει κανας απλός χρηστης να μπει με telnet.. Λες και θα παει ενας πιο advanced να αλλάξει τίποτα (αν όλα παίζουν).
Εμ βέβαια κοι της vivodi : Οι χρηστες είναι ηλιθιοι - ας όψονται οι admistrator/δικτυάδες του στυλ: "Κλειδώνω και δημιουργω προβλήματα και φροντιζω ωστε να δημιουργήσω τις συνθήκες να μη το λύσει και κανείς άλλος".

Υ.Γ. : H wind τι λέει με αυτη τη προσφορά κινητο / ιντερνετ / σταθερο?

BURNIN AMBITION
22-03-08, 21:20
ρε παιδια γιαυτο και εγω παρολο που ανοιγω τα πορτς με βιοντι, στα τεστ μου δειχνουν προβλημα και εχω χαλια ταχυτητες? τι μπορω να κανω?
αν βαλω το σπιντατσ 585 που εχω θα μπαινω μια χαρα ?
και τα πορτς πρπει να τους αλλαξω νουμερο να γινουν ολα κατω απο 1024 για εξηγηστε πλιζ

musulman13
19-04-08, 20:17
Σημερα συνδεθηκα στο telefonet απο Vivodi. Exω το ιδιο ρουτερ (Speedtouch THOMSON ST780) με την ιδια εκδοση firmware
6.2.17.5.
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεσαμε ουτε εγω, ουτε και ο τεχνικος απο το customer service
να ενεργοποιησουμε καποια πορτα απο 10000 και ανω, ενω κατω των 10000 δεν υπαρχει προβλημα.
Επισης οσο προσπαθω να τις ενεργοποιησω, παρατηρω οτι χανεται η συνδεση για μια στιγμη και επανερχεται καπου-καπου.

Τι μπορει να συμβαινει?

musulman13
21-04-08, 23:29
Λοιπον το προβλημα με τις πορτες υπαρχει και τους εχει τεθει ως ερωτημα.

Καλο θα ειναι να κανουν αιτημα και αλλοι χρηστες για την αδυναμια του ρουτερ speedtouch 780 να ανοιξει 5ψηφιες πορτες, επειδη μου λενε πως πρωτη φορα το ακουνε!

Ως αιτιολογηση θα πειτε πως οποιος θελησει να παιξει καποιο Online παιχνιδι που απαιτει 5ψηφια πορτα, θα εχει αγορασει τσαμπα το παιχνιδι.

kanenas3
26-04-08, 22:14
Λοιπον το προβλημα με τις πορτες υπαρχει και τους εχει τεθει ως ερωτημα.

Καλο θα ειναι να κανουν αιτημα και αλλοι χρηστες για την αδυναμια του ρουτερ speedtouch 780 να ανοιξει 5ψηφιες πορτες, επειδη μου λενε πως πρωτη φορα το ακουνε!

Ως αιτιολογηση θα πειτε πως οποιος θελησει να παιξει καποιο Online παιχνιδι που απαιτει 5ψηφια πορτα, θα εχει αγορασει τσαμπα το παιχνιδι.

Επειδή βλέπω μάλλον μόνο εσύ έχεις αυτό το πρόβλημα, προφανώς γιατί έχεις διαφορετικό firmware με τους υπολοίπους. Το πιο απλό είναι να ζητήσεις αλλαγή του ρούτερ σου γιατί αν ήταν γενικό θα το είχαμε όλοι.

coursaros
01-11-08, 13:27
Πείτε μου καλορίζικα...

Καλώς σας βρήκα :-)

Λοιπόν, έκανα και εγώ αναβάθμιση στο δίκτυο της Vivodi και από shared LLU MaXx10 πέρασα στο FULL LLU Telefonet+ πρόγραμμα.

τυατόχρονα, μου αλλάξανε και το παλιό router (speedtouch 530) και μου έφεραν το καινούριο (speedtouch 780)

Και ταυτόχρονα, άρχισαν τα προβλήματά μου. Ταχύτητες χαμηλότερες από πριν, ενώ δεν μπορώ να κάνω port forwarding με κανέναν τρόπο.

ακολούθησα τις οδηγίες από το http://www.portforward.com/english/r...780v6/DC++.htm κατά γράμμα, αλλά δεν είδα φως.

Προσπάθησα να κάνω μόνο στο TCP, αλλά πάλι κανένα αποτέλεσμα...

Τελικά, έχει καταλάβει κανείς τι παίζει με αυτό το θέμα; Είναι πρόβλημα του router? Πρόβλημα δικό μου, που δεν μπορώ να κάνω το forwarding? Συμβαίνει κάτι άλλο;

kanenas3
01-11-08, 14:00
Το ρούτερ δεν έχει κανένα πρόβλημα! Οι οδηγίες του portforward είναι ότι να 'ναι...

Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=240016) και κυρίως στους οδηγούς για το 780WL. Εκεί θα βρεις πως να ανοίγεις πόρτες. Ο τίτλος λέει How To: Port Forwarding Alcatel 536 – 585 αλλά είναι το ίδιο και για το 780WL.

coursaros
01-11-08, 16:38
Ευχαριστώ πολύ!!! Δουλεύει μια χαρά!!!
Με έσωσες!!! :-):-):worthy::worthy:

kanenas3
01-11-08, 16:45
Ευχαριστώ πολύ!!! Δουλεύει μια χαρά!!!
Με έσωσες!!! :-):-):worthy::worthy:

Στον ίδιο οδηγό θα βρεις λύσεις για πολλά κλασσικά προβλήματα, όπως πχ το Parental Control ;)

Διάβασε τον και δε χάσεις

coursaros
06-11-08, 23:26
Το ξέρω πως όταν διαβάσετε αυτό το μήνυμα, θα με βρίσετε, αλλά και πάλι ζητάω την βοήθειά σας!
Ενώ όλα ήταν καλά και ωραία, και είχα κάνει port forwarding, όπως ακριβώς έλεγε ο οδηγός που μου υπέδειξες, κάποια στιγμή, το router δεν μπορούσε να "πάρει" ΙΡ.
Αφού το έκλεισα και το άνοιξα κανά δυο φορές, μήπως και είχε κάποιο προβληματάκι, αναγκάστηκα να πάρω τηλέφωνο στο help desk της vivodi.
Εκεί μου είπαν πως να κάνω reset, ώστε να δουλέψει και πάλι το router.
Από τότε όμως, χάθηκαν οι ρυθμίσεις που είχα κάνει για port forwarding (λογικό, αφού έγινε reset), όμως το άσχημο είναι, πως πλέον, ΔΕΝ μπορώ να ξανακάνω port forwarding.
Όσες φορές και αν δοκίμασα, πάντα αποτύγχανε.
Καμιά ιδέα μήπως για τον λόγο που συμβαίνει αυτό, ή για το πως μπορώ να το λύσω το πρόβλημα;
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

kanenas3
07-11-08, 01:18
Ακολουθείς τις οδηγίες; Σε πιο σημείο κολλάς;

coursaros
07-11-08, 15:57
Ναι, τις ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες, όπως έκανα και την πορηγούμενη φορά.
Δεν κολλάω σε κάποιο σημείο.
Αφού δηλώσω τα ports που θέλω να κάνω forward, πατάω add, και μετά apply, και ύστερα κάνω assign.
Κάνοντας όμως έναν έλεγχο με την σελίδα www.canyouseeme.org , δεν "βλέπει" τις θύρες που έχω ανοίξει.
Και όταν ξαναγυρίζω στο ρούτερ, και θελήσω να κάνω επεξεργασία στην "εφαρμογή" (port forward), μου εμφανίζει μήνυμα, πως η εφαρμογή που αναζητώ, δεν υπάρχει!
Έκανα και έλεγχο στο firewall, μήπως και είναι σε λειτουργία, αλλά είναι απενεργοποιημένο!

kanenas3
07-11-08, 16:41
1) Άσε τα canyouseeme γιατί και με ένα άλλο παιδί που μιλούσαμε μου έλεγε τα ίδια και τελικά οι πόρτες ήταν ανοιχτές αλλά το site έλεγε ότι να 'ναι.

2) Για να κάνεις edit ένα rule πρέπει να το κάνεις unassign πρώτα.

3) Πρόσεχε τα ονόματα που δίνεις στα Rules καθώς δεν επιτρέπονται τα κενά και κάποια σύμβολα. Φτιάξε ένα απλό με όνομα P2P και βάλε εκεί τις πόρτες που θέλεις.

4) Πάνε εδώ (http://192.168.1.254/cgi/b/devs/ov/?be=0&l0=3&l1=0) και δες μήπως έχει αλλάξει IP το PC σου και ναι μεν το Rule είναι σωστό αλλά το στέλνεις αλλού.

coursaros
07-11-08, 21:38
Kαλησπέρα!
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Το site, έλεγε ό,τι να'ναι!
Δουλεύουν μια χαρά τα ports (φτου φτου μην τα ματιάσω!!!)
Και μάλιστα, απενεργοποίησα από το parent control μια επιλογή που είχε τσεκαρισμένη, και η ταχύτητα ανέβηκε κατακόρυφα.
Το router συγχρονίζει (και συγχρόνιζε) στα 10 Mbps και πριν είχα ταχύτητα που με βία έφτανε τα 2 Μbps, ενώ τώρα πλησιάζω τα 10 άνετα!!!
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να μην χρειαστεί να σε ενοχλήσω ξανά... :-)

MEGAS ALEXANDROS
09-01-09, 13:34
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι και εγω χρηστης του telefonet της Vivodi. Εχω το WL 780 και απο την στιγμη που το πηρα δεν μπορω με τιποτα να παιξω LOTRO online.πιο πριν ημουν στην Forthnet Και ειχα ενα Linksys και ολα ηταν μια χαρα... Κανω port forward αλλα τιποτα. δεν μπορει με τιποτα να συνδεθει στον σερβερ του παιχνιδιου. ο client ανοιγει κανονικα αλλα αποτυγχανει οπως λεει στην αυθεντικοποιηση του σερβερ...καμια προταση?

kanenas3
11-01-09, 20:04
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι και εγω χρηστης του telefonet της Vivodi. Εχω το WL 780 και απο την στιγμη που το πηρα δεν μπορω με τιποτα να παιξω LOTRO online.πιο πριν ημουν στην Forthnet Και ειχα ενα Linksys και ολα ηταν μια χαρα... Κανω port forward αλλα τιποτα. δεν μπορει με τιποτα να συνδεθει στον σερβερ του παιχνιδιου. ο client ανοιγει κανονικα αλλα αποτυγχανει οπως λεει στην αυθεντικοποιηση του σερβερ...καμια προταση?

Εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=261478) είναι η τελευταία έκδοση του οδηγού αλλά από το μήνυμα που λες συμπεραίνω ότι απλά έχεις ξεχάσει τον κωδικό σου!

Αν σου έβγαζε ότι δεν μπορεί να κάνει σύνδεση θα μπορούσε να φταίει το ρούτερ αλλά authentication error...αλτζχάιμερ μου μυρίζει! :p

MEGAS ALEXANDROS
11-01-09, 23:27
Δεν ειναι ο κωδικος μου γιατι ο client τεχει κανονικα και σε αυτον συνδεεται. αν εκανα αυτο λαθος δεν θα εμπαινε καθολου στον client.περναμε αυτο το σταδιο κανονικα αλλα κολλαει αμεσως μετα. Διαβασα λιγο νωριτερα στα ποστ οτι ισως η vivodi να μπλοκαρει απο μονη της τις πορτες πανω απο 1000 και σε ενα διεκυκρινιστικο email που εστειλα στην codemasters μου εστειλε τις πορτες που πρεπει να ανοιξω και ειναι πανω απο 1000. μηπως να ειναι αυτο το προβλημα?

kanenas3
11-01-09, 23:51
Δεν ειναι ο κωδικος μου γιατι ο client τεχει κανονικα και σε αυτον συνδεεται. αν εκανα αυτο λαθος δεν θα εμπαινε καθολου στον client.περναμε αυτο το σταδιο κανονικα αλλα κολλαει αμεσως μετα. Διαβασα λιγο νωριτερα στα ποστ οτι ισως η vivodi να μπλοκαρει απο μονη της τις πορτες πανω απο 1000 και σε ενα διεκυκρινιστικο email που εστειλα στην codemasters μου εστειλε τις πορτες που πρεπει να ανοιξω και ειναι πανω απο 1000. μηπως να ειναι αυτο το προβλημα?

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Η Vivodi μπλοκάρει συγκεκριμένες πόρτες και ο οδηγός λέει πως να τις ξεμπλοκάρεις. Με την προϋπόθεση ότι έχεις ακολουθήσει σωστά τις οδηγίες για τις πόρτες το πρόβλημα πρέπει να είναι αλλού.

duckjibe
23-04-09, 23:31
τελικα ρε παιδια τελικα τις πταιει? εγω ημαν στην forthnet και στο speedtouch 585 ειχα πορτες ανοιχτες
κανονικα,εδω και δυο μερες εχω βαλει netone και speedtaouch 780 και δεν ανοιγουν οι πορτες με τιποτα
λεμε,κανω τεστ την πορτα του utorrent 24258 και ειναι ανοιχτη κανονικα οι υπολοιπες που εχω ανοιξει
μεντολες.τελικα υπαρχει κατι στανταρ?

thanks

kanenas3
24-04-09, 10:01
Μια χαρά ανοίγους οι πόρτες. Είτε δεν έκανες σωστά τη διαδικασία, είτε χρησιμοποιείς κάποιο site που σκανάρει τα οποία είναι αναξιόπιστα.

Οδηγίες θα βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36820). Προσοχή εκεί που βάζεις τις πόρτες πατάς πρώτα Add και μετά Apply.

@ ADSLgr.com All rights reserved.