PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γίνεται με την Tellas ???



Σελίδες : [1] 2

NikoLakis
10-08-03, 21:29
Μήπως ξέρει κανεις τι γίνεται με την Tellas :?: δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έδωσε ακομα dsl ενώ οι περισσότεροι Isp έχουν δώσει εδώ και καιρό ...
Πραγματικά ενδιαφερόμουν για την κίνηση που θα έκανε αλλα απογοητεύτηκα :(

Johny
10-08-03, 22:28
Μήπως ξέρει κανεις τι γίνεται με την Tellas δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έδωσε ακομα dsl ενώ οι περισσότεροι Isp έχουν δώσει εδώ και καιρό ...

Όντως και εγώ θα ήθελα να ξέρω γιατί μια τόσο μεγάλη εταιρεία δεν δίνει adsl :?:

kinq1
10-08-03, 23:19
Σιγά τη μεγάλη εταιρία! Γιατί, επειδή μας τρέλανε στις διαφημίσεις με τα μυρμήγκια και τα καρπούζα? Από ουσία δεν έχει κάνει τίποτα. Θα περίμενε κανείς, μια και συνεργάζεται με τη ΔΕΗ να περάσει δικά της καλώδια και να φτιάξει δικό της δίκτυο ανεξάρτητο από τον ΟΤΕ αλλά αυτή τίποτε. Ο,τι κάνουν και οι υπόλοιποι "μικροί" εναλλακτικοί (lannet, forthnet κλπ) κάνει και αυτή.

Johny
11-08-03, 00:01
Πάντως από τηλεφωνεία είναι η καλύτερη. Μιλάς κανονικά όχι όπως άλλες εταιρείες που δεν ακούς τον άλλον.

blizard
11-08-03, 00:06
Mαλλον η Tellas βασιζεται στα μυρμηγκια για να πουλησει ,αφου δινει σχεδον οτι και οι αλλοι αλλα πιο ακριβα.
Λοιπον χρειαζεται λιγο χρονο για να ξεκαθαρισει καπως η κατασταση και να φτιαξει και νεα animated spotakia. 8)

MTS
11-08-03, 03:34
Πάντως από τηλεφωνεία είναι η καλύτερη. Μιλάς κανονικά όχι όπως άλλες εταιρείες που δεν ακούς τον άλλον.

Old news auto pou eipes file. 1.5 mina starcom kai kapou 4 mines ACN 99% twn klisewn einai teleies. to 1% paei gia kliseis stis arxes btw(mpai de gouei pou tha elege kai o Ducklord). Ase pou i Tellas einai i akrivoteri.

An den kanei to megalo bam me kammia kali magia sto internet, ti vlepw na bainei mesa sto telos.

Padws auto pou me enoxlei perisotero einai o tropos pou palevei na parei pelates. Ektos twn paraplanitikwn diafimisewn, tis proales piga me ena filo mou se ena germano gia na parei syndesi kinito, kai afou ekane to symvolaio kai tha pigene tin alli mera na to parei, tou kanei o ypalilos: "Na sou pw Kwsta (px), (les kai ton iksere kai apo xthes, filarakia!) exeis valei Tellas sto spiti sou? - Oxi(tou leei) - Loipon einai oti prepei gia sena einai o neos tropos na milas ftinotera klp klp klp! Tou milage ekei kana 5alepto, plisi egefalou kanonika!
Kala tou leei to paidi tha to skeftw... nai nai tou leei o allos ela na to kanonisoume.

Wraia e? Tellas kai ta miala sta kagela!

Wolverine
11-08-03, 04:30
Old news auto pou eipes file. 1.5 mina starcom kai kapou 4 mines ACN 99% twn klisewn einai teleies. to 1% paei gia kliseis stis arxes btw(mpai de gouei pou tha elege kai o Ducklord). Ase pou i Tellas einai i akrivoteri.

An den kanei to megalo bam me kammia kali magia sto internet, ti vlepw na bainei mesa sto telos.

Padws auto pou me enoxlei perisotero einai o tropos pou palevei na parei pelates. Ektos twn paraplanitikwn diafimisewn, tis proales piga me ena filo mou se ena germano gia na parei syndesi kinito, kai afou ekane to symvolaio kai tha pigene tin alli mera na to parei, tou kanei o ypalilos: "Na sou pw Kwsta (px), (les kai ton iksere kai apo xthes, filarakia!) exeis valei Tellas sto spiti sou? - Oxi(tou leei) - Loipon einai oti prepei gia sena einai o neos tropos na milas ftinotera klp klp klp! Tou milage ekei kana 5alepto, plisi egefalou kanonika!
Kala tou leei to paidi tha to skeftw... nai nai tou leei o allos ela na to kanonisoume.

Wraia e? Tellas kai ta miala sta kagela!

E kai ti me afto to paradigma. afto apodiknih oti o germanos exi emporiki sxesi me thn tellas kai perni pososta gia tis polisis kai pithanos kai oi polites giafto skotononte na dosoun. afto einai emporio prospathi na poulisi. me poio tropo afto einai syzitisimo alla eleutheri agora exoume kai an o filos sou den theli den vazi den blepo to kako. kai se antiprosopia aftokiniton na pas gia ena amaksi o politis tha prospathisi na sou dosi kai ta axtra giana pari thn promithia. to idio pragma einai. den nomizo oti exi na kani mono me tin tellas oloi ta idia kanoun. Kai giana min arxisoun kapioi na lene oti exo synferon apo thn tellas, oxi den exo kanena apla afto pou perigrafis ginete pantou se tetiou idous ipiresies. kai apo ton ote meta oteepiloges klp kai thin tellas kai acn kai forthnet edo milagame me tin forthnet gia misthomeni grami kai LMDS kai aftoi mas legane kai gia ta tilefona soni kai kala.

arakis
11-08-03, 10:08
Απο τον αδελφο μου που δουλευει στη ΔΕΗ εμαθα και θα πρεπει να ειναι γενικα γνωστο, οτι η Tellas "στρωνει" παντου οπτικες ινες και βαζει κεντρα ασυρματης σταθερης τηλεφωνιας.Τωρα τι ακριβως εχουν στο μυαλο τους,θα τo δουμε πιστευω μεσα στο φθινoπωρ.ο

xlntstay
11-08-03, 13:19
Εγω παντως που αγαπουσα τα μυρμηγκακια :P :oops: βλεπω τωρα φωλια και βουταω το φλιτ :twisted: :twisted:

Insomniac
11-08-03, 13:43
Απο τον αδελφο μου που δουλευει στη ΔΕΗ εμαθα και θα πρεπει να ειναι γενικα γνωστο, οτι η Tellas "στρωνει" παντου οπτικες ινες και βαζει κεντρα ασυρματης σταθερης τηλεφωνιας.Τωρα τι ακριβως εχουν στο μυαλο τους,θα τo δουμε πιστευω μεσα στο φθινoπωρ.ο

Αυτο το ξερω κι εγω απο τους τεχνικους μας . Κι εγω στη ΔΕΗ δολευω αλλα σαν διοικητικοοικονομικος.
Οσοι αλλοι δινουν τηλεφωνια εχου απλωσει καλωδια και ινες???? Δεν νομιζω...Τουλαχιστον για Lanet ,ACN κλπ.Αρα κατι θα σημαινει αυτο... 8) :oops: :oops:

Johny
11-08-03, 13:56
Τι πρόβλημα έχετε με την Tellas :?: Εγώ την θεωρώ πολύ καλή εταιρεία. 8)

psymaster
11-08-03, 14:18
Τι πρόβλημα έχετε με την Tellas :?: Εγώ την θεωρώ πολύ καλή εταιρεία. 8)

Why? Επειδη δεν προσφερει καμια ανταγωνιστικη υπηρεσια;

Και το οτι ειναι μεγαλη εταιρια απο που το καταλαβες; Επειδη το λενε οι ιδιοι;

Μου θυμιζει:

- Που το ξερεις οτι υπαρχει Θεος;
- Μα το λεει στη Βιβλο!

Johny
11-08-03, 14:38
Γιατί δεν είναι καλή :?: Εγώ θα βάλω Tellas σε λίγες μέρες. Έχειες δει εσύ πολλές φορές εταιρείες να δίνουν δωρεαν Internet :?:

Insomniac
11-08-03, 14:47
Γιατί δεν είναι καλή :?: Εγώ θα βάλω Tellas σε λίγες μέρες. Έχειες δει εσύ πολλές φορές εταιρείες να δίνουν δωρεαν Internet :?:

Εγω δεν εχω δει...Ουτε κι εσυ ομως !!!!! Για προσεξε λιγο τα διαφημιστικα τρικ της Tellas.Μη σου κοστισει ο κουκος αηδονι.!!!!
:P :P :P :P

Δωρεαν internet δηλαδη χωρις κοστος provider ΝΑΙ ,αλλα με αστικη χρεωση internet και οχι με ΕΠΑΚ....................Δηλαδη 600 δρχ η ωρα προσβασης στο internet....Να μουυ λειπει!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

ermis333
11-08-03, 17:54
Η Tellas θα δώσει DSL από Σεπτέμβρη!!! Μου το είπαν σε εποικοινωνία που είχα μαζί τους..... τότε θα ολοκληρωθεί λένε η διασύνδεσή τους με τον ΟΤΕ...

Serk
11-08-03, 18:56
ante na doume, me auta pou akouw kai etsi opws ta xei kanei o mopolios (OTE) mono i otenet prosferei kali kai sigouri sindesi. An pesei i timi sta 60 eurw to mina tha einai kala.....

xlntstay
11-08-03, 20:25
Γιατί δεν είναι καλή :?: Εγώ θα βάλω Tellas σε λίγες μέρες. Έχειες δει εσύ πολλές φορές εταιρείες να δίνουν δωρεαν Internet :?:

xlntstay
11-08-03, 20:26
να γιατι θελω να τα σκοτωσω τα καϊμενα τα μυρμηγκακια :evil:

Johny
11-08-03, 20:35
ante na doume, me auta pou akouw kai etsi opws ta xei kanei o mopolios (OTE) mono i otenet prosferei kali kai sigouri sindesi. An pesei i timi sta 60 eurw to mina tha einai kala.....

Tι καλή σύνδεση προσφέρει η οtenet με 1000€ το χρόνο :?: Κανονικά έπρεπε να πληρώνουμε γύρω στα 20-30€ το μήνα. Με 80 € το μήνα έπρεπε μόλις περνούσαμε από τον Οτε να μας έστρωναν κόκκινο χαλί. :lol:

fon
11-08-03, 21:24
Γιατί δεν είναι καλή :?: Εγώ θα βάλω Tellas σε λίγες μέρες. Έχειες δει εσύ πολλές φορές εταιρείες να δίνουν δωρεαν Internet :?:

Εγω δεν εχω δει...Ουτε κι εσυ ομως !!!!! Για προσεξε λιγο τα διαφημιστικα τρικ της Tellas.Μη σου κοστισει ο κουκος αηδονι.!!!!
:P :P :P :P

Δωρεαν internet δηλαδη χωρις κοστος provider ΝΑΙ ,αλλα με αστικη χρεωση internet και οχι με ΕΠΑΚ....................Δηλαδη 600 δρχ η ωρα προσβασης στο internet....Να μουυ λειπει!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

Λιεπον.....
"Δωρεαν" (με ΤΕΡΑΣΤΙΑ εισαγωγικα) ιντερνετ εδινε μια φορα κι εναν καιρο η X-treme (ρεστ ιν πις).
Αν φιλτατε συντοπιτη Johny ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι η Τρελλας δινει και αυτη, κανεις μεγα λαθος.
Φιλε Insomniac, αν ως "δωρεαν" εννοεις και χωρις χρεωση ΕΠΑΚ η οτιδηποτε αλλο, οου κεϊ... ουτε ειδαμε, ΟΥΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ (στο εγγυς μελλον τουλαχιστον...).
Κατα τα λοιπα, ενας φιλος που "ετρεξε να βαλει Τρελλας" ειδε τον λογαριασμο του να αυξανεται (λιγο, αλλα παντως αυξηθηκε) και ξαναγυρισε στον πανταχου παροντα οτε....
Ειναι οντως γεγονος οτι "φτιαχνεται" η υποδομη της εν λογω εταιρειας (να παιξουμε λιγο με τις λεξεις?-ας βγαλουμε το "ει"- τι μενει? "εταιρας"...χμ... μη βριζουμε κιολας, ακυρο) αλλα πολυ αργει ρε παιδι μου. Και ως γνωστον, σημερα το μεγαλο ψαρι δεν τρωει το μικρο, αλλα το γρηγορο ψαρι τρωει το αργο.

Χμ... τωρα που ξαναδιαβαζω τι εγραψα, δυσκολευομαι να βγαλω νοημα, αλλα μολις επεστρεψα απο διακοπες... σορρυ !

camelot21
11-08-03, 21:54
εγω εχω να πω οτι η tellas ειναι απο της πιο αξιοπιστες εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας και μαλιστα ποτε δεν ειχα προβλημα οταν καλω καπιον μεσο tellas σε σχεση με αλλους παροχεις που δεν ακους καλα τον αλλον στην αλλη μερια της γραμμης και μολις ολοκληρωθει η εγκατασταση οπτικων ινων τοτε να δουμε ορισμενοι που την κρινουν αναξιοπιστη τη θα λενε.
anyway
παρεπιπτοντος ουτε η επιχειρηση του πατερα μου ειναι αλλα ουτε εχο μετοχες στην εταιρεια για να την υποστηριζω.απλος οι αν8ρωποι εκει που βρισκονται παρεχουν και γ**ω της υπηρεσιες και κανουν και σωστα την δουλεια τους.και κατι να μην to ξεχασουμε σε λιγο καιρο. να δουμε πιος isp 8α δωσει flat-rate 56k για αρχη και αργοτερα για isdn.λεω μηπως θα ειναι η tellas με το δικτυο της να τελειωνει την ολοκληρωση του σε 3-4 μηνες?για να τσεκαρετε που και που στο site της www.wind.it

fumantsu
11-08-03, 22:21
Παντως μου ειπε κολλητος μου οτι φιλος του που δουλευει σαν απλος υπαλληλος στην Tellas τους εχουν δωσει πιλοτικα adsl στο 1mbps!!!. Μου φαινεται οτι θα παω και εγω να δουλεψω εκει. :o

Insomniac
11-08-03, 22:27
εγω εχω να πω οτι η tellas ειναι απο της πιο αξιοπιστες εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας και μαλιστα ποτε δεν ειχα προβλημα οταν καλω καπιον μεσο tellas σε σχεση με αλλους παροχεις που δεν ακους καλα τον αλλον στην αλλη μερια της γραμμης και μολις ολοκληρωθει η εγκατασταση οπτικων ινων τοτε να δουμε ορισμενοι που την κρινουν αναξιοπιστη τη θα λενε.
anyway
παρεπιπτοντος ουτε η επιχειρηση του πατερα μου ειναι αλλα ουτε εχο μετοχες στην εταιρεια για να την υποστηριζω.απλος οι αν8ρωποι εκει που βρισκονται παρεχουν και γ**ω της υπηρεσιες και κανουν και σωστα την δουλεια τους.και κατι να μην to ξεχασουμε σε λιγο καιρο. να δουμε πιος isp 8α δωσει flat-rate 56k για αρχη και αργοτερα για isdn.λεω μηπως θα ειναι η tellas με το δικτυο της να τελειωνει την ολοκληρωση του σε 3-4 μηνες?για να τσεκαρετε που και που στο site της www.wind.it

Η συμμετοχη της Wind ειναι πραγματικα μια ελπιδα.... :D :D :D Δεν ειναι τρελοι οι Ιταλοι να μπλεξουν σε κατι χωρις μελλον. :D :D

fon
11-08-03, 22:37
Η συμμετοχη της Wind ειναι πραγματικα μια ελπιδα.... :D :D :D Δεν ειναι τρελοι οι Ιταλοι να μπλεξουν σε κατι χωρις μελλον. :D :D

Παλι θα γινω κακος...(μη πω τιποτα χειροτερο)

Οι Ιταλοι δεν "εμπλεξαν" με τον Μπερλουσκονι? Ασχετο :roll:

Johny
11-08-03, 23:21
Ρε παιδιά πως γίνεται να έχουμε οπτική ίνα ενώ ακόμη δεν έχουμε adsl σε λογικές τιμές:?: Μακάρι βέβαια να βάλουν οπτική ίνα για να ρίξουν και τις τιμές του adsl και να αναπτυχθεί επιτέλους το Internet και σε αυτή την χώρα. :)

NikoLakis
11-08-03, 23:32
Johny μου φαίνεται πως δεν ξέρεις που παν τα 4 . Οι οπτικές ίνες που τοποθετεί η Τellas ειναι για να συνδέσει τους διάφόρους κόμβους του δικτύου της και όχι για να προσφέρει υπηρεσίες Internet ... αν ηταν ετσί τα πράγματα τότε δεν θα μιλούσαμε καν για το dsl

Johny
11-08-03, 23:35
ΑΑΑ :!: :!: Sorry ρε παιδια ένα λάθος έκανα. :oops: :oops:

bond
11-08-03, 23:56
Johny μου φαίνεται πως δεν ξέρεις που παν τα 4 . Οι οπτικές ίνες που τοποθετεί η Τellas ειναι για να συνδέσει τους διάφόρους κόμβους του δικτύου της και όχι για να προσφέρει υπηρεσίες Internet ... αν ηταν ετσί τα πράγματα τότε δεν θα μιλούσαμε καν για το dsl

Στην Ιταλία πάντως η Wind, βάζει ADSL προσωρινά σε όσους δεν καλύπτει με οπτική ίνα. Δεν λέω ότι θα γίνει το ίδιο αύριο και εδώ και τα δείγματα γραφής της Tellas προς το παρόν είναι άκρως απογοητευτικά. Απλά μην το κοροϊδεύουμε.

noizy
12-08-03, 14:27
re paidia einai nwris akoma pistevw na milame gia ADSL kai tellas giati opws kai eseis kserete i tellas eini kainouria sto xwro kai tin kinhsh (pistevw alla kai etsi mou eipane apo tin etaireia) tha ginei ton septemvri, tha doume ti tha ginei tote, twra oti kai na leme xtypaei ston toixo kai peftei katw, ektos aftou egw nomizw oti tis optikes ines den tis vazei mono kai mono goa na syndesei tous komvous tou diktyou tis, alla oute tha eixe tetoio bandwidth me to ekswteriko. :) :)

noizy
12-08-03, 14:42
Johny μου φαίνεται πως δεν ξέρεις που παν τα 4 . Οι οπτικές ίνες που τοποθετεί η Τellas ειναι για να συνδέσει τους διάφόρους κόμβους του δικτύου της και όχι για να προσφέρει υπηρεσίες Internet ... αν ηταν ετσί τα πράγματα τότε δεν θα μιλούσαμε καν για το dsl

re nikolaki mipos douleveis ekei kai ta ksereis ola? prwta ap'ola i etaireia einai kainouria, giati na min skeftoume kai to endexomeno na moirasei ontws i tellas optikes ines? pote den ksereis ti kinhsh mporei na kanei h kathe etaireia, opws episis den mporeis na ksereis an o johny kserei pou pan ta 4 i oxi.

εγω εχω να πω οτι η tellas ειναι απο της πιο αξιοπιστες εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας και μαλιστα ποτε δεν ειχα προβλημα οταν καλω καπιον μεσο tellas σε σχεση με αλλους παροχεις που δεν ακους καλα τον αλλον στην αλλη μερια της γραμμης και μολις ολοκληρωθει η εγκατασταση οπτικων ινων τοτε να δουμε ορισμενοι που την κρινουν αναξιοπιστη τη θα λενε.
se afto tha symfoniso me ton camelot giati xrisimopoiw tin tellas kai eimai para poly eyxaristimenos, oxi opws otan eixa pOTE pou mou ekane disconnect 5 fores se 1 wra (polles fores kai parapanw). kai ektos aftou, ta paidia pou doulevoun ekei kseroun ti lene kai kanoun oti mporoun gia na se voithisoun, opws otan tous eixa parei tilefwno gia na me voithisoun se kati rythmiseis gia na syndesw linux stin tellas, i kopela pou to sikwse mou eipe oti tha parei tilefwno enas texnikos tis etaireias kai den to pisteva alla to palikari me pire meta apo 5 lepta kai me voithise. as min lete aythaireta logia gia kati to opoio kata tin gnomi sas einai akrivo kai anaksiopisto, thelw na tonisw oti den exw symferon apo tin ekastote etaireia apla tin ypostirizw giati pistevw oti aksizei.

psymaster
12-08-03, 15:07
Η συμμετοχη της Wind ειναι πραγματικα μια ελπιδα.... :D :D :D Δεν ειναι τρελοι οι Ιταλοι να μπλεξουν σε κατι χωρις μελλον. :D :D

(snip το ενοχλητικο χρωμα)

Γιατι τι ειναι οι Ιταλοι; Θεοι ή αλανθαστοι; Ή και τα δυο;

Wolverine
12-08-03, 21:11
Η συμμετοχη της Wind ειναι πραγματικα μια ελπιδα.... :D :D :D Δεν ειναι τρελοι οι Ιταλοι να μπλεξουν σε κατι χωρις μελλον. :D :D

(snip το ενοχλητικο χρωμα)

Γιατι τι ειναι οι Ιταλοι; Θεοι ή αλανθαστοι; Ή και τα δυο;

Γιατί κατάφεραν να συναγωνίζονται την telecom Italia στα ίσια σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και αμφιβάλω αν είναι διατεθειμένοι να κάνουν μια εμπορική κίνηση που θα τους βάλει μέσα. Την επένδυση στην tellas την έκαναν γιατί είδαν προοπτική.

Wolverine
12-08-03, 21:19
Όσο για το αν θα δώσει οπτικές ίνες το βλέπω δύσκολο γιατί το last mile το διαχειρίζεται ο ΟΤΕ οπότε θα πρέπει να περάσει αναγκαστικά από εκεί.

fumantsu
12-08-03, 22:09
Η συμμετοχη της Wind ειναι πραγματικα μια ελπιδα.... :D :D :D Δεν ειναι τρελοι οι Ιταλοι να μπλεξουν σε κατι χωρις μελλον. :D :D

(snip το ενοχλητικο χρωμα)

Γιατι τι ειναι οι Ιταλοι; Θεοι ή αλανθαστοι; Ή και τα δυο;

Δεν ειναι Ελληνες διευθυντες και υπαλληλοι του πΟΤΕ. Ειναι ευρωπαιοι και οι ευρωπαιοι στα θεματα τηλεπικοινωνιων ειναι χρονια μπροστα απο τους καρεκλοκενταυρους του ΟΤΕ.

sostos
12-08-03, 23:28
οι φήμες λένε (και μή με αρχίσετε στο βρίσιμο) οτι η τελλας θα δώσει πολύ καλύτερες τιμες

psymaster
13-08-03, 01:17
Γιουπι!!!

Ωραια. Αλλη μια ασκοπη και ασημαντη φημη στο σακουλι.

Johny
13-08-03, 13:14
Γιουπι!!!

Ωραια. Αλλη μια ασκοπη και ασημαντη φημη στο σακουλι.

Psymaster δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο αρνητικός :?: Εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Τellas θα δώσει adsl όπως και οι άλλες εταιρείες που ασχολούνται με την τηλεφωνεία.

hippie
13-08-03, 13:31
... Ειναι ευρωπαιοι και οι ευρωπαιοι στα θεματα τηλεπικοινωνιων ειναι χρονια μπροστα απο τους καρεκλοκενταυρους του ΟΤΕ.


as elpisoume oti tha simperiferthoun stous ellines sindromites opos kai sous antistoixous italous:
dld sostes kai antagonistikes iperisies kai oxi tipota arpaxtes (italian style)... :wink:

o xronos tha deiksei...kai emeis tha ta doume... 8)

bond
13-08-03, 13:44
Γιουπι!!!

Ωραια. Αλλη μια ασκοπη και ασημαντη φημη στο σακουλι.

Psymaster δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο αρνητικός :?: Εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Τellas θα δώσει adsl όπως και οι άλλες εταιρείες που ασχολούνται με την τηλεφωνεία.

H καχυποψία του φαντάζομαι ότι αφορά το "πολυ καλυτερες τιμές" και την συμερίζομαι απόλυτα. Είναι φανερό από την μέχρι τώρα συμπεριφορά της Tellas, ότι βασίζεται στη βλακώδη και παραπλανητική διαφήμιση και στο δίκτυο πωλήσεων της ΔΕΗ και του Γερμανού, για να αποκτήσει πελάτες. Ίσως να πουλάει και ποιότητα, αλλά η ποιότητα είναι κάτι σχετικό και κανείς δεν πρόκειται να την πληρώσει ακριβά, αν κάνει και φτηνότερα την δουλεία του.
Επίσης μην μπερδεύουμε το internet και την τηλεφωνία. Από τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες, μόνο η Vivodi και ο ΟΤΕ έχουν δώσει ADSL (την IC ας την ξεχάσουμε). Να δούμε πότε και πως θα δώσει ADSL η Tellas. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνει τουλάχιστον σαν ISP.

Serk
15-08-03, 21:16
apo oso kserw optikes ines simainei cable internet opws einai gnwsto se agglia kai Ameriki. To cable internet de tha erthei pote sti Ellada gia diaforous logous pou de tha tous analisoume edw. I tellas an vazei tetoia kalwdia pouthena to kanei gia to diktio tis kai oxi gia to internet....



ps: To adsl einai poly kalitero kai se statherotita alla kai se taxitita apo to cable oso kai an polloi nomizoun to antitheto....

Athlon_XP
16-08-03, 03:23
Είναι καλύτερο επειδή στο Cable connection όλοι παίρνουν από μια κεντρική γραμμή ενώ στο ADSL όχι. Ενώ όμως το Cable connection αν δεν κάνω λάθος έχει καλύτερο QoS (Quality of Service) σε σχέση με το ADSL.

Nick2k2
16-08-03, 04:45
Ρε παιδιά,και εγώ έχω ακούσει για την διαφορά cable και ASDL και οι περισσότεροι λένε οτι το ADSL είναι κλάσης ανώτερο.Αλλά ποτέ δεν έχω καταλάβει τις ουσιαστικές διαφορές που έχουν αυτές οι 2 τεχνολογίες. Απο ότι βλέπω μέχρι τώρα πάντως το ADSL δεν είναι και οτι καλύτερο,στην παρούσα φάση βέβαια με όλα τα προβλήματα και τις χαμηλές ταχύτητες που έχουν αρκετοί.Πιστεύτε πως αν είχαμε Cable στην Ελλάδα θα πήγαινε καλύτερα απο το ADSL; Πιστεύω να μην είμαι πολυ off-topic,αλλιώς ας ανοιχτεί νέο thread για να συκγριθούν εις βάθος αυτές οι 2 τεχνολογίες.

bond
16-08-03, 12:42
apo oso kserw optikes ines simainei cable internet opws einai gnwsto se agglia kai Ameriki.

Όχι καμμία σχέση. Τo cable internet δουλεύει κυρίως στην Αμερική με τα καλώδια της καλωδιακής τηλεόρασης. Οι οπτικές ίνες, είναι η τεχνολογία που θα κυριαρχήσει στο μέλλον. Απλά σε αντίθεση με το ADSL χρειάζεται αλλάγή των καλωδίων, ενω το ADSL δουλεύει με τα υπαρχοντα χάλκινα.

sonic
29-08-03, 22:18
Για ξέρετε πάντως η Tellas συμβαίνει να έχει την καλύτερη σύνδεση με το εξωτερικό, πράγμα που μπορείτε να διαπιστώσετε και απο το site τους , και γενικά δείχνει να μπορεί πολύ περισσότερα απο όσα έχει κάνει μέχρι στιγμής. Τώρα γιατι δεν έχουν βγάλει μια υπηρεσία της προκοπής είναι πράγματι απορίας άξιο....

sostos
30-08-03, 20:01
Για ξέρετε πάντως η Tellas συμβαίνει να έχει την καλύτερη σύνδεση με το εξωτερικό, πράγμα που μπορείτε να διαπιστώσετε και απο το site τους , και γενικά δείχνει να μπορεί πολύ περισσότερα απο όσα έχει κάνει μέχρι στιγμής. Τώρα γιατι δεν έχουν βγάλει μια υπηρεσία της προκοπής είναι πράγματι απορίας άξιο....

είμαι απο χθες ένας τυχερός κάτοχος δοκιμαστικής σύνδεσης τελλας (τζαμπα φυσικά, χε, χε) 384Κ.
Πάει σφαίρα για την ώρα, φυσικά δεν εχουν πελατες ακομα, να δουμε αμα γεμίσει...

ΥΓ.Σονικ, τι ενοεις ¨"δεν έχουν βγάλει μια υπηρεσία της προκοπής "; εγω εχω ISDN 128K, προσφατα αναβαθμισα από 64 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. βεβαια θα διακόψω λόγω ADSL, ειδικά αν επαληθευτεί οτι θα βγουνε με χαμηλες τιμες...

JediMasterMANIAC
30-08-03, 22:12
Μήπως ξέρει κανεις τι γίνεται με την Tellas δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έδωσε ακομα dsl ενώ οι περισσότεροι Isp έχουν δώσει εδώ και καιρό ...

Όντως και εγώ θα ήθελα να ξέρω γιατί μια τόσο μεγάλη εταιρεία δεν δίνει adsl :?:
giati einai se epifilakh .. palia otan eixa parei kai eixa rwthsei eipan oti KAPOIA stigmh sto mellon 8a edinan(meta ta kalokairi) AN thymamai kala

Insomniac
30-08-03, 22:50
βεβαια θα διακόψω λόγω ADSL, ειδικά αν επαληθευτεί οτι θα βγουνε με χαμηλες τιμες...

Αν κρινουμε απο τις τιμες της σταθερης τηλεφωνιας και internet ...αστα να πανε.Αν καποιος δεν κανει 100% δικο του δικτυο δεν μπορει να απαγκυστρωθει απο τις τιμες του ΟΤΕ ριζικα και να δουμε μια πραγματικη αλλαγη στις τηλεπικοινωνιες...Εγω αυτο πιστευω.... Μακαρι να εχει πιο χαμηλες τιμες γιατι αναγκαστικα θα τις μειωσουν και οι υπολοιποι παροχεις.:D :D :D

sonic
01-09-03, 00:48
SOSTOS ,eννοώ Dsl βέβαια... η ποιότητα είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλή στο dial up αλλα το θέμα είναι οτι μπορεί να δώσει dsl, λεφτά έχει , την wind έχει, μάλλον αυτό το συγγενολόι με τον ΟΤΕ πρέπει να χαλάει την δουλειά.....

384, με τι σύνδεση!!!????? ΟΤΕ? ή μέσω δικού της δικτύου?
Γιατί αν είναι μέσω δικού της δικτύου τότε αποκτά ενδιαφέρων η υπόθεση , δηλαδή μπορούμε να περιμένουμε καλύτερες τιμές, γιατι μέσω ΟΤΕ...... κλάφτα....

ermis333
01-09-03, 13:59
Μέσω ΟΤΕ θα δώσει στην αρχή. Σε λίγες μέρες θα ανακοινώσουν τιμές και θα βγάλουν και πακέτα με ογκοχρέωση για πιο φτηνά. Πιστεύω πως θα δώσουν το Flat-Rate πακέτο γύρω στα 40-42.5€ και αυτό με την ογκοχρέωση 27.5-35€...

Αλλά αυτά είναι εικασίες, το μόνο σίγουρο είναι ότι ξεκινάν το Σεπτέμβρη

Insomniac
01-09-03, 14:12
Πηρα τηλεφωνο στο 13800 και μου ειπαν μεσω γραμμων του ΟΤΕ στα μεσα του μηνα αλλα χωρις αλλες διευκρινησεις.... :cry: :cry: :cry: :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.