PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone για το σπιτι



durutti
08-11-07, 23:10
Βαλαμε πριν λιγο καιρο στο Βυρωνα το Vodafone για το σπιτι σε παλια πολυκατοικια αλλα σε διαμερισμα.
Οπως αναμενοταν η τηλεφωνια ξεκινησε πολυ γρηγορα παρολο που δεν μας ειχαν πει τι ακριβως επρεπε να κανουμε με την sim παρα τις επαναλαμβανομενες κλησεις στο τμημα εξυπηρετησης και επισκεψεις σε vodafone βυρωνα και παγκρατιου.
Το adsl φυσικα δεν εχει ξεκινησει ακομη και ουτε μπορει κανεις να δωσει καποια πληροφορια για το ποτε αναμενεται. Επισης μας εχουν πει πως θα χρειαστει καποιος ηλεκτρολογος να κανει κατι...? Το οποιο επισης φυσικα κανεις δεν ξερει ποτε πρεπει να γινει και που θα βρουμε ηλεκτρολογο να ξερει απο τετοια.
Μηπως εχει κανεις παρομοια εμπειρια να βοηθησει?

durutti
12-11-07, 00:30
2007-10-04 17:43:19 Υποβλήθηκε αίτηση παροχής .
:
αυτο μου εβγαλε σημερα... στο τηλ οποτε το σηκωνουν λενε για 20 εργασιμες..παιζει να μου δωσουν ασυρματο λετε μεχρι να ξεκινησει?

maxtreme
12-11-07, 22:59
Δες εδω που ειχα παρομοιο προβλημα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=132468

boltsis
14-11-07, 12:54
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να βλέπουμε τον χρόνο ομιλίας μας όταν μιλάμε στο σταθερό.Κάπου άκουσα ότι καλείς κάποιον αριθμό.Ισχύει?

lyk
14-11-07, 13:21
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να βλέπουμε τον χρόνο ομιλίας μας όταν μιλάμε στο σταθερό.Κάπου άκουσα ότι καλείς κάποιον αριθμό.Ισχύει?

13830 (εχει χρεωση)

Δεν ξέρω (δεν το εχω δοκιμάσει) αν βάλεις την καρτούλα σε κανονικό κινητό και στείλεις κενό SMS στο 1284 (νομίζω?) που απαντάει αυτόματα... Χρέωση δεν ξέρω...

boltsis
14-11-07, 13:44
Σαν να πήρε το μάτι μου στο περιοδικό Ram ότι ανέφερε το κάποιο νούμερο για να ξέρουμε πόσο μιλάμε.Δε θυμάμαι καλά να σου πω την αλήθεια...

durutti
24-11-07, 00:01
Κατάσταση Αιτήματος ADSL
2007-10-04 17:43:19 Υποβλήθηκε αίτηση παροχής .
2007-11-23 17:09:56 Ακυρώθηκε - Λάθος Στοιχεία

σημερα μετα απο 10 αδες τηλ ειχαν πει θα ενεργοποιοταν 'η θα ξερανε συγκεκριμενη ημερομηνια..
παρακαλω σχολιαστε..

dfinikis
24-11-07, 04:57
Κατάσταση Αιτήματος ADSL
2007-10-04 17:43:19 Υποβλήθηκε αίτηση παροχής .
2007-11-23 17:09:56 Ακυρώθηκε - Λάθος Στοιχεία

σημερα μετα απο 10 αδες τηλ ειχαν πει θα ενεργοποιοταν 'η θα ξερανε συγκεκριμενη ημερομηνια..
παρακαλω σχολιαστε..

Γνωστή πολιτική του ΟΤΕ για να καθυστερεί τα αιτήματα των εναλλακτικών (πχ. λάθος η διεύθυνση ή όνομα αιτούντος ακομα και αν λείπει ένα γράμμα/νούμερο).
Απλά κάνε υπομονή ... δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε όλους τους εναλλακτικούς. Έλεγξε αν η Vodafone (κάλεσε 13830) έχει την σωστή περάσει στην αίτηση σου την σωστή διεύθυνση (βρες τη από προηγούμενο λογαριασμό του ΟΤΕ)!

//dfinikis

durutti
24-11-07, 16:46
ποιος οτε ρε φιλε? ειναι ανεξελεγκτοι οι εναλλακτικοι και τα ριχνουμε ολα στον οτε για να τρωει προστιμα καθε μηνα τα οποιο πληρωνουμε εμεις στο κατω κατω? εδω δεν εχουν πληρωσει ουτε το προστιμο της ΑΔΑΕ οι τυποι.
ας μην τρελαινομαστε..αργος,κακος οτι θελετε πειτε τον ο ΟΤΕ αλλα δεν ειναι και οσο χαλια οι εταιριες στην ελλαδα..με τη νομοθεσια που εχουμε.

δεν υπηρχε προηγουμενος λογαριασμος οτε, τωρα πηγα στο διαμερισμα..
μετα απο 3 κλησεις απο υπευθυνο της voda οπου ο καθενας ελεγε τα δικα του σημερα ειπαν πως υπηρχε λαθος στον ταχ. κωδικα??? και η τηλεφωνια πως ενεργοποιηθηκε??
οπως λες κι εσυ χτες μου ειπε καποιος πως ηταν λαθος τα στοιχεια κατοχου γραμμης, φαντασου ουτε αιτηση μπορουν να δουν στα συστηματα τους, ουτε λογο ακυρωσης..

και ο οτε την ακυρωσε μετα απο 2 μηνες?λογικα την ακυρωσε αμεσως γιατι δεν την εστελναν παλι με σωστο κωδικο (τον οποιο παντως τον ειχα δωσει 100% σωστο)

δεν ξερω παιδια εμπιστευτηκα voda γιατι εχω τοσα χρονια την κινητη και βλεπω πως ειναι η πιο ανοργανωτη.. ο οτε αργος αλλα σιγουρος, η forthnet τουλχ πας Συγγρου τους βριζεις και κινητοποιουνται, με αυτους που θα βρω ακρη.. πως μπορω να πιστεψω τις αλλες 20 ημερες που μου ειπαν τωρα..

tleon
25-11-07, 20:23
Παιδια το internet με τους ενναλακτικους ποναει παντου...ο ΟΤΕ σιγουρα καθυστερει επιτιδες η voda δυστυχως εγκλωβιστικε στα προβληματα της HOL και παει λεγοντας...ολοι τα εχουν αυτα απλα θελει υπομονη δυστυχως....

dfinikis
26-11-07, 13:31
ποιος οτε ρε φιλε? ειναι ανεξελεγκτοι οι εναλλακτικοι και τα ριχνουμε ολα στον οτε για να τρωει προστιμα καθε μηνα τα οποιο πληρωνουμε εμεις στο κατω κατω? εδω δεν εχουν πληρωσει ουτε το προστιμο της ΑΔΑΕ οι τυποι.
ας μην τρελαινομαστε..αργος,κακος οτι θελετε πειτε τον ο ΟΤΕ αλλα δεν ειναι και οσο χαλια οι εταιριες στην ελλαδα..με τη νομοθεσια που εχουμε.

δεν υπηρχε προηγουμενος λογαριασμος οτε, τωρα πηγα στο διαμερισμα..
μετα απο 3 κλησεις απο υπευθυνο της voda οπου ο καθενας ελεγε τα δικα του σημερα ειπαν πως υπηρχε λαθος στον ταχ. κωδικα??? και η τηλεφωνια πως ενεργοποιηθηκε??
οπως λες κι εσυ χτες μου ειπε καποιος πως ηταν λαθος τα στοιχεια κατοχου γραμμης, φαντασου ουτε αιτηση μπορουν να δουν στα συστηματα τους, ουτε λογο ακυρωσης..

και ο οτε την ακυρωσε μετα απο 2 μηνες?λογικα την ακυρωσε αμεσως γιατι δεν την εστελναν παλι με σωστο κωδικο (τον οποιο παντως τον ειχα δωσει 100% σωστο)

δεν ξερω παιδια εμπιστευτηκα voda γιατι εχω τοσα χρονια την κινητη και βλεπω πως ειναι η πιο ανοργανωτη.. ο οτε αργος αλλα σιγουρος, η forthnet τουλχ πας Συγγρου τους βριζεις και κινητοποιουνται, με αυτους που θα βρω ακρη.. πως μπορω να πιστεψω τις αλλες 20 ημερες που μου ειπαν τωρα..

Η τηλεφωνία ενεργοποιήθηκε γιατί η αίτηση ΔΕΝ περνάει από ΟΤΕ οπότε γλύτωσες την ακύρωση ....
Αν διάβαζες προσεκτικά όλο το forum θα έβλεπες ότι κύρια ο ΟΤΕ προκαλεί καθυστερήσεις στους εναλλακτικούς ΑΠΛΑ ακυρώνοντας τις αιτήσεις με τη δικαιολογία των λάθων στοιχείων.
Στο λέω γιατί το έχω αντιμετωπίσει και εγώ στο παρελθόν και με Vivodi, και με Forthnet και τώρα το αντιμετώπισα με Vodafone...

Αν δεν μπορείς να έχεις υπομονή απλά ακύρωσε την αίτηση σου (στην Vodafone είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ πας σε Vodafone Shop επιστρέφοντας τον εξοπλισμό και that's it, γιατί αν ήσουν σε άλλο εναλλακτικό θα έφτυνες αίμα απλά και μόνο να διακόψεις την αίτηση σου ...)

//dfinikis

subliminal
26-11-07, 15:06
Αν διάβαζες προσεκτικά όλο το forum θα έβλεπες ότι κύρια ο ΟΤΕ προκαλεί καθυστερήσεις στους εναλλακτικούς ΑΠΛΑ ακυρώνοντας τις αιτήσεις με τη δικαιολογία των λάθων στοιχείων.
Στο λέω γιατί το έχω αντιμετωπίσει και εγώ στο παρελθόν και με Vivodi, και με Forthnet και τώρα το αντιμετώπισα με Vodafone...


Τελικα αυτη η ιστορια με ΟΤΕ που καθυστερει τις αιτησεις παρατυπα ειναι πολυ περιεργη. Καταρχην να πω οτι δεν το αμφισβητω σε καμια περιπτωση. Ομως υπαρχουν καποια στοιχεια που θα αναφερω παρακατω που ειναι εντελως αντιφατικα.

Καταρχην να πω οτι εγω περασα απο on και vodafone χωρις καμια καθυστερηση. Η συνολικη διαδικασια κρατησε ενα δεκαημερο και στους 2. Στην vodafone ισως και λιγοτερο. Αυτο βεβαια δεν ειναι περιεργο. Ημουν απλα τυχερος. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ομως,

στην μεν on telecoms,
- ΔΕΝ υπηρχε υπογεγραμμενη αιτηση
- ΔΕΝ υπηρχε φωτοτυπια ταυτοτητας
- ΔΕΝ υπηρχε λογαρισμος ΟΤΕ
- ΔΕΝ υπηρχε φωνητικη υπογραφη

Και ομως οι κυριοι της on καταφεραν να κλεψουν την γραμμη μου και ο ΟΤΕ (που στην προκειμενη περιπτωση οχι μονο μπορουσε αλλα ΕΠΙΒΑΛΛΟΤΑΝ να τους απορριψει) δεν προεβαλε καμια ΑΠΟΛΥΤΩΣ αντισταση. Επιπλεον να πω οτι οταν εμαθα εκπληκτος οτι επροκειτο να ενεργοποιηθω με την on, ετρεξα αμεσως στον ΟΤΕ (στα κεντρικα στο μαρουσι) και απαιτησα να ΜΗΝ δωσουν την γραμμη μου. Εκεινοι απλα απαντησαν οτι δεν τους αφορα και θα πρεπει να τα βρω με την on. Για να μην τα πολυλογω, ενεργοποιηθηκα με το -ετσι θελω- στην on.

Παμε στην vodafone,

ευτυχως αυτη τη φορα υπηρχε υπογεγραμμενη αιτηση και φωτοτυπια ταυτοτητας :p Ομως, δεν υπηρχε λογαριασμος του ΟΤΕ, διοτι πολυ απλα η γραμμη ειναι νεα. Τελικα σε συννενοηση με τους υπαλληλους της vodafone εδωσα ενα εκκαθαριστικο και ολα εγιναν κανονικα. Συνοψιζοντας,

1. Στην πρωτη περιπτωση ενας ΟΤΕ που θελει να δημιουργει προβληματα και να απορριπτει αιτησεις, ΓΙΑΤΙ αρνηθηκε να απορριψει την αιτηση της on οταν α. δεν υπηρχε ΚΑΝΕΝΑ δικαιολογητικο β. το απαιτουσε ο ιδιος ο χρηστης ?

2. Στην δευτερη περιπτωση ενας κακος ΟΤΕ που θελει να κανει δυσκολη τη ζωη των εναλλακτικων γιατι δεν "πιαστηκε" απο το γεγονος οτι δεν υπηρχε φωτοτυπια λογαριασμου ΟΤΕ? Ουτε μια απορριψουλα? Ετσι για το καλο βρε παιδι μου.

Συμπερασμα? Κανενα. Απλα απο τη δικη μου εμπειρια ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση να επιβεβαιωσω το γεγονος οτι ο ΟΤΕ ακυρωνει αιτησεις παρατυπα μονο και μονο για να δυσκολευει την ζωη των εναλλακτικων. Δεν αμφισβητω αυτα που γραφονται σε καμια περιπτωση. Ομως δεν μπορω με τιποτα να τα επιβεβαιωσω. Αυτα τα ολιγα.

dimitris1967
26-11-07, 19:59
Καλησπερα..φιλε subliminal..μηπως να ψαχναμε(οσον αφορα την on)γιατι τα μισα της στελεχη(αν δεν κανω λαθος και ο προεδρος της εδω ) ερχονται απο ΟΤΕ και ΕΡΤ;..που σημαινει οτι οι κυριοι εχουν δωσει γραμμη η on να εξυπηρετειται ως "υμετερη":whistle:
Το εχω ακουσει απο πολλους οτι γενικα η on χαιρει διαφορετικης αντιμετωπισης απο τον ΟΤΕ,και δεν εχω κανενα προβλημα να πιστεψω οτι συμβαινει ο,τι εγραψα παραπανω...
Κατα τα αλλα,γενικα οι εναλλακτικοι δουλευουν ακομα υπο την σκεπη του ΟΤΕ,σε οποιοδηποτε τεχνικο προβλημα -ειδικα σε shared δικτυο-ο ενας σε παραπεμπει στον αλλο(προσωπικη εμπειρια απο altec)..

bourlias7
17-12-07, 02:12
υπομονη αυτο χρειαζεται.εγω εκανα 20 μερες αλλα τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με το τηλεφωνο και με το ιντερνετ(κλειδωνω 16-20 ΜΒ/S).κανενα προβλημμα εδω και 3 μηνες.μαλλον ειμαι απο τους τυχερους:tongue:

@ ADSLgr.com All rights reserved.