PDA

Επιστροφή στο Forum : NvCpl.dll ??? Help!!!



mpardsu
26-02-05, 16:16
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι είναι το NvCpl.dll ?
Συγκεκριμμένα αφού εγκατέστησα κάποια προγράμματα, Alchohol 52%, quicktime alternative, και κάποια άλλα ο υπολογιστής κάθε φορά που ξεκινά μου πετάει ενα popup που λέει το εξής: C:\WINDOWS\System32\NvCpl.dll A dynamic link Library (DLL) initialization routine failed.
Το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το ότι η ανάλυση είναι κολλήμενη στα 800Χ600 και το color είναι στο lowest(4bits)!!!
Αν και τα windows μου λένε ότι μπορούν να γυρίσουν στα παλια settings δεν το κάνουν. Ακόμα μου βλέπει την GeForce 4200 Ti σαν 64 ΜΒ ενώ είναι 128!!!
Δοκίμασα system Restore, τίποτα. Έτρεξα το Norton Windoctor, βρήκε κάτι invalid shortcuts αλλά τίποτα αλλο.
ξέρει κανείς τι παίζει?

WAntilles
26-02-05, 16:37
Είναι το DLL για τα επιπλέον tabs που βάζει στα Display Properties ο ForceWare (πρώην Detonator) driver της nVidia για όλες τις κάρτες της από TNT2 και μετά.

Πήγαινε στο σάητε της nVidia, κατέβασε τον τελευταίο ForceWare για τα Windows που τρέχεις, και εγκατάστησέ τον.

wintech2003
26-02-05, 16:38
Ε μετά από όλα αυτα, δοκίμασε να περάσεις τους τελευταίους drivers της Nvidia από το επίσημο site... ;)

sdikr
26-02-05, 17:02
για πάνε στο bios, δες αν οι επιλογές pnp os, assing irq to vga, usb controlor είναι σε on ή enabled

@ ADSLgr.com All rights reserved.