PDA

Επιστροφή στο Forum : Oπτική ίνα στο Ηράκλειο Κρήτης από vivodi ;



vaspater
09-11-07, 00:53
Μένω στην περιοχή του Μασταμπά στο Ηράκλειο Κρήτης....σήμερα βλέπω να σκάβουν απέναντι από το σπίτι μου και να περνάνε οπτική ίνα...ρωτάω το συνεργείο από ποια εταιρεία είναι η οπτική ίνα και μου λένε vivodi και αναρωτιέμαι είναι δυνατόν να μην περνάει η φόρθνετ ακόμα η τελλάς και να περνάει η vivodi?και αν περνάει η δικιά της μπροστά από το σπίτι μου έχω κάποιο πλεονέκτημα αν συνδεθώ μαζί της?περίμενα να πάω tellas αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα θα το ξανασκεφτώ....ξέρει κανείς να με ενημερώσει πιο υπεύθυνα για τα έργα αυτά που γίνονται στην περιοχή μου?φαντάσου πως κάπιοι λέγανε ότι μόνο η φόρθνετ έχει άδεια να σκάβει τους δρόμους....αμ δε.......άραγε θα έρθουν και άλλοι να σκάψουν ξανά πάλι στο ίδιο μέρος για να περάσουν την δικιά τους οπτική ίνα?

giatros.net
09-11-07, 00:57
Μένω στην περιοχή του Μασταμπά στο Ηράκλειο Κρήτης....σήμερα βλέπω να σκάβουν απέναντι από το σπίτι μου και να περνάνε οπτική ίνα...ρωτάω το συνεργείο από ποια εταιρεία είναι η οπτική ίνα και μου λένε vivodi και αναρωτιέμαι είναι δυνατόν να μην περνάει η φόρθνετ ακόμα η τελλάς και να περνάει η vivodi?και αν περνάει η δικιά της μπροστά από το σπίτι μου έχω κάποιο πλεονέκτημα αν συνδεθώ μαζί της?περίμενα να πάω tellas αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα θα το ξανασκεφτώ....ξέρει κανείς να με ενημερώσει πιο υπεύθυνα για τα έργα αυτά που γίνονται στην περιοχή μου?φαντάσου πως κάπιοι λέγανε ότι μόνο η φόρθνετ έχει άδεια να σκάβει τους δρόμους....αμ δε.......άραγε θα έρθουν και άλλοι να σκάψουν ξανά πάλι στο ίδιο μέρος για να περάσουν την δικιά τους οπτική ίνα?

Κέρασέ τους ενα καφεδάκι και ζήτα να περάσουν την ίνα μέσα από την αυλή σου.:worthy:

Αν μένεις σε πολυκατοικία είσαι άτυχος!!!

vaspater
09-11-07, 00:59
Κέρασέ τους ενα καφεδάκι και ζήτα να περάσουν την ίνα μέσα από την αυλή σου.:worthy:

σε πολυκατοικία μένω......

emeliss
09-11-07, 11:24
Γιατί νομίζω πως τις ίνες τις περνάει ο δήμος;

http://www.ucnet.uoc.gr/UCnet/P84/m/P84_MAN%20HERAKLEIO.ppt

Σε ατή την ημερίδα http://www.heraklion-city.gr/press/press-releases/16-10-2007.html είχαν αναφέρει πως η εγκατάσταση είναι σε εξέλιξη.

ps ελπίζω να κάνετε πλάκα για την αυλή...

vaspater
09-11-07, 13:50
Γιατί νομίζω πως τις ίνες τις περνάει ο δήμος;

http://www.ucnet.uoc.gr/UCnet/P84/m/P84_MAN%20HERAKLEIO.ppt

Σε ατή την ημερίδα http://www.heraklion-city.gr/press/press-releases/16-10-2007.html είχαν αναφέρει πως η εγκατάσταση είναι σε εξέλιξη.

ps ελπίζω να κάνετε πλάκα για την αυλή...

Ακόμα κι αν τις περνάει ο Δήμος για ποιο λόγο τις περνάει?εμένα πάντως ο τύπος που έσκαβε μου λέει βιβόντι τόσο λαλάκας είναι?

emeliss
09-11-07, 13:58
To ppt ούτε που το διάβασες...

Koala_
09-11-07, 16:56
Εργολαβία είναι το κάθε σκάψιμο, και συνήθως σκάβει ένας εργολάβος για όλους, έτσι γίνειται και στο Ηράκλειο. Αλλά τι θα σου πεί ο εργάτης, λες και ξέρει...

Ωραίος ο Δήμος, με το MAN του, αλλά να δούμε τί ταχύτητα με "εκτός" δικτύου του θα έχει!

vaspater
09-11-07, 18:07
Δηλαδή σκάβει ο Δήμος για λογαριασμό φόρθνετ ,τελλάς βιβόντι και όλων αυτών?

disqualified
09-11-07, 18:16
Δηλαδή σκάβει ο Δήμος για λογαριασμό φόρθνετ ,τελλάς βιβόντι και όλων αυτών?

φανταζεσαι να επαιρνε ο καθενας ενα φτυαρι και να εσκαβε οπου ηθελε?

vaspater
09-11-07, 18:34
και μετά ποια είναι η διαδικασία?έρχεται κάθε πάροχος και τοποθετεί dslam?έτσι όπως προχωρούν τα έργα στις 21 Δεκεμβριου που ανακοινώνει η φόρθνετ και σε 15 μέρες έως ένα μήνα που ανακοινώνει η τελλάς θα έχω κάλυψη?αυτό με ενδιαφέρει.......

disqualified
09-11-07, 18:49
Αν και ποτε θα εχεις καλυψη μονο οι παροχοι μπορουν να το πουν, εδω οι ιδιοι δεν ειναι σιγουροι και μετακινουν τις ημερομηνιες προσβασης, ή μαλλον ξερουν αλλα το marketing επιβαλλει αλλες μεθοδους

vaspater
09-11-07, 18:53
για ποιους παρόχους μιλάς για αυτούς που μετακιλούν συνέχεια τις ημερομηνίες?εγώ ρωτάω αυτά τα έργα που βλέπω και γίνονται αν έχουν σχέση με την κάλυψη του όποιου παρόχου και συνήθως πόσο περίπου από το πέρασμα και την ολοκλήρωση αυτών των οπτικών ίνων έχει η συγκεκριμένη περιοχή κάλυψη.....από άλλες περιοχές γνωρίζει κανείς τι παίζει?

DSLaManiaC
09-11-07, 19:11
Ρε παιδιά προσέχετε τι γράφετε στους τίτλους σας.
Θα πάθουμε κανένα εγκεφαλικό.
:rofl:

emeliss
10-11-07, 01:07
Έχουμε μπερδευτεί λίγο. Στα νησιά οι πάροχοι υποχρεωτικά θα βάλουν κυκλώματα μέσω ΟΤΕ. Άρα για πιο λόγο να ρίξουν ίνες; Πολύ θα ήθελε ο δήμος να νοικιάσει ίνες ή ευρος στους παρόχους, αλλά έξω από το Ηράκλειο πως θα τους βγάλει; Πετώντας;

iliasko
10-11-07, 12:59
vaspater, στείλε καμιά φωτογραφία να δούμε...

disqualified
10-11-07, 16:54
Έχουμε μπερδευτεί λίγο. Στα νησιά οι πάροχοι υποχρεωτικά θα βάλουν κυκλώματα μέσω ΟΤΕ. Άρα για πιο λόγο να ρίξουν ίνες; Πολύ θα ήθελε ο δήμος να νοικιάσει ίνες ή ευρος στους παρόχους, αλλά έξω από το Ηράκλειο πως θα τους βγάλει; Πετώντας;

υποθαλλασιες ινες... φυσικα και παντου στρωνονται ινες

emeliss
11-11-07, 14:36
Το καλύτερο ανέκδοτο που άκουσα σήμερα. Να δω την tellas ή την Forthnet να βάζουν ίνα Ηράκλειο-Αθήνα, ή Χανιά-Αθήνα και τίποτα στον κόσμο. Το κόστος είναι μεγαλύτερο από όσα έχουν δώσει σύνολο όλοι οι εναλλακτικοί σε όλη την Αθήνα. Άντε να πεις να ρίξει κάποιος ίνα στον βόρειο οδικό άξονα και να φεύγει μετά από Χανιά με medNautilus, αλλά και αυτό είναι σχεδόν αδύνατο. Προς το παρόν οι πελάτες τους θα συμβιβαστούν με τα μικρά κυκλώματα που θα βάλουν μέσω του ΟΤΕ. Αυτό όταν αποφασίσουν να βάλουν dslam και αποκτήσουν πελάτες.

miltosk
11-11-07, 14:57
Εισαι σιγουρος οτι αυτος που ρωτησες ηξερε τη σωστη απαντηση? Δοκιμασε παντως να κανεις μιο αναζητηση διαθεσιμοτητας για να παρεις μια ιδεα αν καποιο ιδιοκτητο δικτυο θα προσφερει καλυψη συντομα στο Ηρακλειο! Αν εχεις προσβαση παντως απο το ΚΕΝΤΡΟ ΑΡΙΑΔΝΗ τοτε ναι εχει δικτυο η VIVODI, δεν σου εκανε πλακα ο υπαλληλος, ουτε ασχετος ηταν. Αν συνδεθεις πες μας εντυπωσεις.

emeliss
11-11-07, 19:40
Η vivo είχε βάλει από παλιά απομακρυσμένη εγκατάσταση. Μαζεύτηκε όμως (όπως σε όλη την Ελλάδα). Δεν νομίζω να έχει ζητήσει καν χώρο στην Κρήτη. Άλλος θα είναι ο πρώτος στην φυσική συνεγκατάσταση...

vaspater
14-11-07, 12:13
παιδιά 2 εταιρείες λογικά θα παίξουν εδώ σύντομα......η φόρθνετ και η τελλάς.......με αυτά όμως που ακούω εδώ μάλλον αποκλείεται η πρώτη λόγω των πολλών προβλημάτων....τι να το κάνω το 24 αν δεν μπορεί να μου δώσει ούτε καν 4.....μάλλον προς μυρμήγκια μεριά με βλέπω.....καμιά άλλη γνώμη?

υ.γ.vivodi on netone κλπ είναι για μένα πολύ πίσω από τις 2 πρώτες η hol και αυτή με πολλά προβλήματα από ότι ακούω οπότε δεν μπαίνουν καν στο συναγωνισμό....άσε που μια ωραία πρωία αν δεν έχεις πλάτες μπορεί να βαρέσουν φαλιμέντο ορισμένες από αυτές ή να συγχωνευτούν......:whistle:

iliasko
14-11-07, 21:26
http://www.cretetv.gr/news/newsf.php?goid=30284
για δείτε τι λένε οι εφημερίδες...

emeliss
14-11-07, 23:28
Έτσι είναι. Δεν ξέρω γιατί δεν το ανακοίνωναν τόσο καιρό.

emeliss
15-11-07, 02:04
Το καλύτερο ανέκδοτο που άκουσα σήμερα. Να δω την tellas ή την Forthnet να βάζουν ίνα Ηράκλειο-Αθήνα, ή Χανιά-Αθήνα και τίποτα στον κόσμο.

Τι θέλω και το ανοίγω μερικές φορές...

disqualified
15-11-07, 02:09
Τι θέλω και το ανοίγω μερικές φορές...


lol:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.