PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση Αναβάθμισης και ... Αναμονή!



Σελίδες : [1] 2 3

mixas_gr
09-11-07, 05:07
Είπα ο καημένος να αναβαθμίσω την σύνδεσή μου από 768 σε 2 ΜBit... :(

Η προηγούμενη μου σύνδεση έληγε στις 6/10 αλλά επειδή δεν έστειλα αίτηση διακοπής ή αναβάθμισης πριν την 20/09 όπως αναφέρει και το συμβόλαιο (για την 20η του προηγούμενου μήνα)...η σύνδεση συνέχισε στην ίδια ταχύτητα με νέα ημερομηνία λήξης...την 31/10/07...

Ήταν ήδη 28/09 όταν ετοίμασα και έστειλα την αίτηση μετατροπής της σύνδεσης σε S3 για την 01/11, με την ελπίδα πως θα γίνει η αναβάθμιση σύντομα μιας και είχα στείλει την αίτηση ένα μήνα πιο πριν και αφού πρώτα είχα μιλήσει με κάποιον εκπρόσωπο της otenet στο γνωστο 8011135555 ο οποίος με είχε διαβεβαιώσει ότι η αναβάθμιση διαρκεί μερικές μόνο ημέρες...

Αυτό ήξερα κιόλας, ότι δηλαδή η αναβάθμιση είναι υπόθεση λίγων ημερών...
Να σκεφτήτε ότι μέχρι τώρα ήμουν ευχαριστημένος από την otenet, αφού κιόλας μου είχαν ενεργοποιήσει την γραμμή μόνο μέσα σε 5 ημέρες! [όχι δεν είμαι κωλόφαρδος, ούτε είχα μέσο, απλά μπορεί να "έτυχε" στην περίπτωσή μου να λειτουργήσουν οι διαδικασίες όπως θα έπρεπε σε μια σοβαρή εταιρία και πάροχο...]


Οι μέρες περνούν και ακόμα τπτ :evil:
κάθε φορά που τους παίρνω τηλ όλο μου λένε ότι "η γραμμή είναι προς υλοποίηση" και κάθε φορά μου λένε ότι χρειάζεται όλο και περισσότερες μέρες για να γίνει η μετατροπή...

Χθές μια κοπέλα μου είπε (για πρώτη φορά) ότι χρειάζεται ως και 12 εργάσιμες ημέρες, και αν βάλουμε και τα σαββατοκύριακα και τις μέρες κρίσης όπως η χθεσινή... :worthy: ... ουσιαστικά θα με σύμφερε να την έκοβα και να έκανα νέα σύνδεση από την αρχή... :closed:

Επίσης δεν έχουν μια σαφή απάντηση για το που ακριβώς βρισκόμαστε και με παραπέμπουν στον ΟΤΕ, ο οποίος με την σειρά του με παραπέμπει σε αυτούς καθώς δεν είμαι πελάτης του... :hmm:

Από τον ΟΤΕ μου "εξήγησαν"... ότι με στέλνουν πίσω στην Otenet, επειδή μπορεί ναι μεν να έχω γραμμή του ΟΤΕ αλλά αυτή δεν είναι άμεση-λιανική, αλλά ουσιαστικά την έχω νοικίασει από την otenet η οποία την έχει νοικίασει χονδροκά από τον ΟΤΕ... και άρα δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν καθώς δεν είμαι πελάτης τους(η otenet είναι ο πελάτης τους) και εφόσον το συμβόλαιό μου είναι με την otenet και εκεί πληρώνω πρέπει να απευθυνθώ εκεί...

Στην otenet μου αναφέρουν συνέχεια ότι είναι θέμα του παρόχου-ΟΤΕ και ότι αυτοί δεν έχουν ευθύνη-αρμοδιότητα κτλ (πράγμα που αναγράφετε και στην αίτηση κτλ)....

Προσωπικά μου φαίνεται πιο λογική η εκδοχή του ΟΤΕ...αν και η εξήγηση της otenet ακούγετε...φυσιολογική...

Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει 9 μέρες από την αποστολή της αίτησης αναβάθμισης της γραμμής στον ΟΤΕ (σύμφωνα πάντα με την otenet έχουν στείλει την αίτηση στις 31/10) και έτσι όπως πάει το πράγμα δεν βλέπω φως ούτε και για τις επόμενες μέρες καθώς έρχεται και σαββατοκύριακο που φαντάζομαι ότι στον ΟΤΕ το κλέινουν το μαγαζί...

οπότε εσείς που τα ξέρετε καλά, βοηθήστε με να μάθω ποιον πρέπει να βρίζω...να πέρνω τηλέφωνο και τί άλλο θα μπορούσα να κάνω!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας! :oneup:

ikaros2006
09-11-07, 13:40
Έκανα κι εγώ αίτηση για αναβάθμιση στς 30/10 και ακόμα περιμένω. Μερικοί πάντως στο helpdesk τους είναι εντελώς ανεκπαίδευτοι. Δύο φορές τους τηλεφώνησα για να μου πουν ποιο έγγραφο πρέπει να στείλω και μου έδωσαν δύο διαφορετικές απαντήσεις.
Θα περιμένω μέχρι το μεσημέρι να δω τι θα γίνει και μετά θα τηλεφωνήσω να δω τι δικαιολογία θα βρουν να μου πούνε.

takis_bev400
09-11-07, 14:11
Καλως σας βρηκα παιδια!
Εγώ εχω κανει αιτηση αναβαθμισης (768->1024)απο 11-10-2007 και ακομα περιμενω...Αρχίσαμε απο 3ημερο σε 3ήμερο,απο εβδομαδα σε εβδομαδα κτλ!!!Το Dslam ktl..Χθες που κοπηκε είπα "να επιτέλους!!!!θα γινει!!!" αλλα τελικα ηταν λογω βλαβης!!!
Πηγα να κανω την κίνηση να πάω στην hol αλλα τελικα φοβηθηκα,μην δεν εχω τηλ. και internet 3την ώρα και τo ακυρωσα και έκατσα στα αυγα μου(δεν ξερω αν εκανα καλα,θα δείξει )

ss13
09-11-07, 19:13
και εγώ μια απο τα ίδια.Έκανα αίτηση αναβάθμισης από 1024 σε 2048 στις 19/10 και ενω μου είπαν σε 5 μέρες θα είναι έτοιμη ακόμα περιμένω.Και απ'οτι είδα εδώ την έστειλαν στις 1/11...:down:

takis_bev400
10-11-07, 23:02
"Ακόμα προς την αναβάθμιση τραβά!" έχουν σπάσει τα νευρα μου! Δεν μπορω να βρώ κανεναν υπευθυνο, και απο το 134 με στελνουν στο 121(βλαβες),αυτοι στο 134 και τελικα το 1242(τεχν.υποστ.) και παλι απο την αρχη! Και όταν αρχίζεις και ουρλιάζεις απο τα νευρα,σου λενε οτι έχει πρόβλημα το Dslam και σε λιγες μέρες κτλ...το ποιημα!!! Δεν ξέρω τι να κανω!Ειναι τραγικό!

ss13
11-11-07, 13:40
κοντεύω να κλείσω μήνα για μια παλιο-αναβάθμηση,μόνο τα λεφτά ξέρουν να παίρνουν.Άσε που πιστεύω οτι μόλεις γίνει θα πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες απ'οτι τώρα.

takis_bev400
11-11-07, 14:08
μην με τρομάζεις....αυτο θα ηταν το καπάκι!!!:mad:

ss13
11-11-07, 14:26
τι να σου πω,μπορεί να έτυχε σε μένα...:cry:

mixas_gr
11-11-07, 20:38
A...καλά...
το φαινόμενο να τρέχεις...με μικρότερη ταχύτητα μετά από αναβάθμιση είναι συχνό...
μιας και το DSLAM σου μπορεί να είναι φορτωμένο στις μεγάλες ταχύτητες... :rainy:

Αλλά να ξαναρωτήσω...
τελικά ποιανού είναι η ευθύνη...και μέχρι πότε ειναι το "εύλογο" χρονικό διάστημα που μας ξεφουρνίζουν ;

Ισχύει αυτό για τις 12 εργάσιμες μέρες... ;

Μέχρι πότε θα περιμένετε εσείς ; Γιατί εγώ σκέφτομαι ότι αν δεν το χουν βαλει μέχρι Δευτέρα-Τρίτη να το κόψω...

Υ.Γ Κάτι άκουσα για γενικό πρόβλημα στις αναβαθμίσεις, ότι τάχα έχουν βάλει ένα νέο σύστημα κάτω στο Μέγαρο του ΟΤΕ στην Αθήνα που πλέον αυτό θα διαχειρίζετε όλο το σύστημα και όχι τα τοπικά κέντρα και ότι αυτό έχει πρόβλημα... :allcards
έχετε ακούσει τίποτα σχετικό; κανείς;

Υ.Γ2 Μετά θα φταίμε εμείς αν γινόμαστε τοπικιστές... για να αναβαθμίσουν μια γραμμή εδώ ή κάπου πλην Αττικής θα πρέπει να πάρουν άδεια από την Αθήνα ; :ork

Υ.Γ3 Προχθές επισκέφτηκα και τα γραφεία τους στο Εμπορικό Odeon...και η κατα τα άλλα ευγενική υπάλληλος μου πέταξε ένα... "Γιατί...βιάζεστε;"
Αν τα σπάσω όλα θα φταίω εγώ; :censored:

takis_bev400
11-11-07, 20:52
Ναι το οτι έχει πρόβλημα το νέο συστημα κτλ μου το ξεφουρνισαν και μένα....Άσε που όταν είπα να αλλαξω και πηρα τηλ/να για διακοπη κτλ μου λεει η κοπελιτσα "Α!Δεν μπορείτε για 6μηνες γιατι έχετε αλλάξει πακέτο απο τις 11-10-2007 που αλλάξατε ταχυτητα" και με πιανουν κατι γέλια!!!!(τελικα μετα απο πιεση μου ειπαν οτι θα γινει διακοπη οταν θα γινει η αλλαγη της ταχ.,βεβαια μετα εκανα πισω φοβουμενος αυτα που ακουω για αλλες εταιρείες και τρωω τα σκ..του οτε !!!).....Εννοειται οτι ακομα να αλλαξει κατι απο 768->1024!!!Μήνας και σημερα!!!!ΧΑΛΙΑ!!!!!

ΥΓ.Εστειλα και μαιλ στην οtenet και μου είπαν να τα πω με το 134....χαθηκε η μπαλα! ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΕΛΙΚΑ????

mixas_gr
11-11-07, 22:24
ΥΓ.Εστειλα και μαιλ στην οtenet και μου είπαν να τα πω με το 134....χαθηκε η μπαλα! ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΕΛΙΚΑ????

Αν δεν μπορέσω αύριο, τότε την Τρίτη θα πάω από τον ΟΤΕ και θα απαιτήσω γραπτώς όλα όσα λένε ότι δεν είναι δική τους η ευθύνη αλλά της otenet και μετά θα πάω στην otenet για να δω τι θα μου πούν...

αν ακούσετε τίποτα στις ειδήσεις περί "χρήστης εν αναμονή adsl κατακρεούργησε τους υπαλλήλους του γραφείου της otenet/ του ΟΤΕ"... δεν θα είμαι εγώ αλλά κάποιος από τους άλλους που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση! :punch:

(ας γελάσουμε και λίγο μέσα στα χάλια μας... :p )

takis_bev400
11-11-07, 22:36
Θα αναμένουμε νέα σου...αν και θα σου πουν το γνωστο"το προγραμμα φταιει ,έχουν αρχίσει σιγα σιγα να γίνονται οι αναβαθμίσεις,λιγες μέρες ακομα υπομονη,σημερα-αυριο θα γίνει!!!"
Δεν μπορεις να πεις...ειναι "μανουλες" σε κατι τετοια! Την δουλεια τους δεν λένε να κανουν!
:rofl:

kyriakos7
12-11-07, 00:03
"Γιατί...βιάζεστε;"
κορυφαιο :p

τι να πεις, ειναι να μην μπλεξεις.

ss13
12-11-07, 02:06
τι να πω και εγώ...Έστειλα σήμερα πάλι mail στην Οτενετ,να δούμε τι θα μου πούνε.:down:

takis_bev400
12-11-07, 12:57
Μόλις και εγώ πήρα τηλ. στον ΟΤΕ (1000στη φορά) απάντηση ίδια "υπάρχει ένα πρόβλημα στο πρόγραμμα ,θα πάρει λίγες μέρες,υπομονή και δώστε μου το τηλ.σας να μάθω που βρίσκονται οι εργασίες...."

ΥΓ. Απάντηση με το e-mail πήρα μετα απο 8 μέρες......θα μου πεις και με το τηλέφωνο απάντηση παίρνεις? Δεν ξέρω παιδιά όταν σου λένε απο τον ΟΤΕ "άγνωστο το πότε θα γίνει",τι να πεις πια?

ss13
12-11-07, 21:11
καλά και εγώ απάντηση στο 1o email πήρα μετά απο 2 μέρες.Για να δούμε τώρα...

takis_bev400
13-11-07, 16:52
NAI KAI TO ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ,ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ!!!!! (μετα απο 35 μέρες)
NAI ναι ηρθε η 1024!!!! (βεβαια χαμηλοτερη ταχυτητα βλεπω να έχω αλλα ελπιζω να στρώσει)

ΥΓ.Απο το πρωι κομμένο,1 τηλ. 1242 με εστειλαν να τηλ.121 γιατι δεν έβρισκε IP και μετα παο 3 τηλ. στο 121 και 8 ωρες έγινε....να δουμε τι θα δουμε!

ss13
14-11-07, 01:00
εμένα πάλι τπτ.Τυχερέ...:sorry:

panoc
14-11-07, 08:09
τη διακιολογια για το νεο συστημα την ακουω και εγω εδω στη Πάτρα εδω και περιπου 3 βδομαδες που περιμενω τη 4αρα...

takis_bev400
14-11-07, 12:27
NAI KAI TO ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ,ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ!!!!! (μετα απο 35 μέρες)
NAI ναι ηρθε η 1024!!!! (βεβαια χαμηλοτερη ταχυτητα βλεπω να έχω αλλα ελπιζω να στρώσει)

ΥΓ.Απο το πρωι κομμένο,1 τηλ. 1242 με εστειλαν να τηλ.121 γιατι δεν έβρισκε IP και μετα παο 3 τηλ. στο 121 και 8 ωρες έγινε....να δουμε τι θα δουμε!

Τζάμπα χάρηκα.....:(

Έχει αλλάξει η ονομαστικη ταχυτητα στην σελιδα του router αλλα ακομα στο my.otenet.gr έχω το s1 της 768....και στα τερματικα τους δεν φαινεται οτι έχει γινει κατι εκτος απο την γραμμη,ΛΕΝΕ!!!!
Για αυτο και εχω ταχ.που είχα... (click me (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146798))

ΥΓ.Πηρα τηλ/να κτλ και η απαντηση η γνωστη.....το dslam.....σε μερικες μέρες κτλ !!!!!http://scooterclub.14.forumer.com/images/smiles/scooterclub/blowup.gif Τους βαρεθηκα!!!:mad:

takis_bev400
14-11-07, 19:49
Πάντως αν το δεις και λιγο....πονηρα, (για μας που δεν ξερουμε και πολλα,καλα που μας βοηθουν οι φιλοι μας εδω και ανοιγουν τα ματια μας) "δειχνω στο site του router οτι ο πελατης ειναι στα 1024 και στην πραγματικοτητα μετα απο τηλ/τα θα δει οτι ειναι στα 768 στο s1 αγνωστο για πόσο..." λέω τωρα :hmm:
Mπορει να συμβαίνει?
Πάντως η "κλινικη" εικονα της συνδεσης μου αυτη είναι...:) στο router 1024 και στο site my.otenet... στο s1 και καυεβασμα 80-85...

mixas_gr
16-11-07, 14:37
Λυπάμαι για το πραγματικά μεγάλο κείμενο αλλά δεν μπορώ να τα περιγράψω με λιγότερες λέξεις..

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να μεταβώ... ( :1eye: ) στον ΟΤΕ και την otenet καθώς είχαμε... τηλεφωνική συνέχεια στο σίριαλ !

Αλλά προτού να συνεχίσω την τραγωδία...ας ξεκινήσω με μια ερώτηση-απορία;

Εσείς τόσο καιρό που έχετε στείλει την αίτηση αναβάθμισης έχετε internet ; Γιατί εγώ είμαι κομμένος από τότε...δηλαδή από την 01/11 ...
Καθώς η otenet μου λέει ότι περιμένει τον ΟΤΕ να αναβαθμίσει την γραμμή προτού μου αναβαθμίσουν και την σύνδεση!

Αλλά ας συνεχίσουμε σε αυτό το σημείο την αφήγηση της ιστορίας μας... ( :angryr: )

Λοιπόν...

την Δευτέρα παίρνω ξανά τηλέφωνο στην otenet... όπου μια κοπέλα μου λέει ξανά πάνω κάτω τα ίδια... αλλά παραδέχεται ότι αυτό που λέει ο ΟΤΕ είναι σωστό... (ότι δεν είναι δικιά τους η ευθύνη αλλά της otenet κτλ) !!! :stunned: (έλα ; )

Και αφού τα ξαναείπαμε κτλ κτλ μου πέταξε και ένα..."μιλήστε με τον τοπικό ΟΤΕ"...

Τι να πώ και τι να κάνω...άρχισα να χτυπιέμαι γιατί δεν το σκέφτηκα και εγώ αυτό...:wall: γιατί με αυτούς άκρη δεν θα βρω...

Τελος πάντων... βρίσκω τα τηλέφωνα του τοπικού ΟΤΕ (Περαίας που ανήκω) , τόσο το γενικό τηλέφωνο όσο και για το τεχνικό τμήμα... και ξεκινώ να τους τηλεφωνώ!
Επειδή ήταν ήδη μεσημέρι δεν το σήκωνε κανείς στο τεχνικό τμήμα αλλά μίλησα με μια κυρία στο γενικό του ΟΤΕ...
Αυτή λοιπόν μου είπε, ότι μου έλεγαν και τα λοιπά του OTE (1242,134) οτι δηλαδή ναι μεν βλέπουν την αίτηση αλλά δεν ξέρουν γιατί δεν προχωράει...πιθανότατα λόγω του προβλήματος με το σύστημα αυτό που βάλανε ή (κάτι νέο) ότι υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας... :whip:

Στην ερώτηση του πότε θα έχει γίνει, δεν μπορούσε να μου πει κάτι άλλο...

Με αυτά και με τα άλλα...είχε φτάσει το απόγευμα και πλέον και η Δευτέρα είχε χαθεί...


την Τρίτη παίρνω τηλέφωνο πρωί-πρωί... στο τεχνικό τμήμα... για να τους προλάβω και μιλάω με έναν κύριο... τεχνικό...
Απίστευτο και όμως πραγματικό...ο άνθρωπος μου ζήτησε συγνώμη εκ μέρους του ΟΤΕ, :shock: , και μου εξήγησε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο από την στιγμή που το νέο σύστημα έχει πρόβλημα...και πως μόνο από την Αθήνα μπορούν να με εξυπηρετήσουν αν και αυτό είναι σχετικά απίθανο να συμβεί...


Μετά από αυτό παίρνω απ' ευθείας στο 134(Θεσσαλονίκης) ώστε να μου δώσουν κάποιο τηλέφωνο από Αθήνα να μιλήσω απ' ευθείας μαζί τους...
Εκεί πετυχαίνω μια σπαστική κοπέλα που το μόνο που με έλεγε(μετά τα κλασσικά) ήταν να υποβάλλω παράπονα στο τάδε fax ή στον Τοπικό ΟΤΕ...
Μετά από 10 φορές κατάλαβε ότι δεν ήθελα να υποβάλλω (ακόμα) παράπονα.. ήθελα έναν υπεύθυνο να μου απαντήσει το πότε θα έρθει το internet!!!! :censored:
Έτσι μου έδωσε το τηλέφωνο για τον προϊστάμενο του 134(Αθήνας)...

Παίρνω λοιπόν εκεί...όπου και το σηκώνει ένας βαριεστημένος τύπος και μόλις εξηγώ την ιστορία και ακούει Θεσσαλονίκη με προωθεί σε μια άλλη κυρία...
Ξεκινάω πάλι να εξηγώ...μου λέει τα κλασσικά + ότι αυτοί από την Αθήνα δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο και ότι πρέπει να με εξυπηρετήσουν-απευθυνθώ στην Θεσσαλονίκη...και με πασάρει...σε έναν άλλο κύριο πίσω εδώ στην Θεσσαλονίκη...
Του τα εξηγώ ξανα ( φανταστείτε τα νεύρα μου πως ήταν ) και αυτος μου δίνει ένα τηλέφωνο και μου λέει ότι θα πάρω εκεί και θα ζητήσω την κυρία Ζ...! WTH!!!

Παίρνω λοιπόν την κυρία Ζ... ξαναεξηγώ και η οποία μένει έκπληκτη... από το γεγονός ότι η otenet μου έχει κόψει και το account...και δεν έχω Internet!!!!! Απορεί για αυτό και μου λέει ότι δεν έπρεπε να συμβεί αυτό...και ότι θα σημειώσει τον αριθμό και θα κοιτάξει το θέμα...

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο στην otenet και μου λένε ότι έτσι γίνετε η δουλειά και ότι μόνο αν αναβαθμίσει ο ΟΤΕ την γραμμή μπορούν να μου δώσουν internet!!! :hmm:
και η μέρα τελιώνει εδώ... δεν άντεχα άλλο...

Την Τετάρτη ξαναπαίρνω τηλέφωνο στην otenet, όπου τυχαίνω ένα παλικάρι που φαινόταν να ξέρει τι γίνεται αλλά αυτός μου τα αλλάζει εντελώς ξανά...
Μου ξαναλέει το τροπάριο της otenet οτι φταίει ο ΟΤΕ και συγχρόνως μπαίνει στο CRM (έτσι το είπε) του ΟΤΕ βλέπει την αίτησή μου,τα στοιχεία, αύξοντα αριθμό μου τα λέει και μου λέει να πάρω τηλέφωνο στον ΟΤΕ...
Έχοντας σημειωμένα τα στοιχεία παίρνω απ ' ευθείας στην κυρία Ζ... που πάλι λέμε τα ίδια (τα ρίχνει στην otenet) και μένουμε στο ίδιο ότι θα το κοιτάξει το θέμα....

Χθές...Πέμπτη...δεν πήρα κανένα τηλέφωνο...δεν είχα χρόνο το πρωί αλλά και το απόγευμα που γύρισα σπίτι δεν θα είχε νόημα να πάρω εφόσον ακόμα η γραμμή ήταν στα 768...
Χθές επίσης έληξε το ανώτατο όριο αναμονής των 12 εργάσιμων ημερών...
δηλαδή εδώ και 16 ημέρες δεν έχω internet...

Σήμερα, δεν προλαβαίνω να πάω προς τα εκεί αλλά την Δευτέρα θα τα κάνω όλα λύμπα!!! :hammer:


Υ.Γ Πρωτού τα σπάσω όλα...πείτε μου κάποιος σας παρακαλώ... οι 12 ημέρες δεν είναι νομικά κατοχυρωμένες...; δεν είναι υποχρέωση του ΟΤΕ;

Ευχαριστώ που ακούτε τον πόνο μου...:oneup:

mixas_gr
16-11-07, 14:51
Έχω μια απορία...η οποία θεωρώ ότι παίζει καταλυτικό ρόλο...σε πολλά από τα προβλήματα...

Οι 12 Εργάσιμες Ημέρες που μας δίνουν σαν απάντηση ΟΤΕ και Otenet ως ανώτατο όριο επίλυσης των προβλημάτων/αναβαθμίσεων/ρυθμίσεων κτλ που υπάρχουν...είναι ή δεν είναι νομικά κατοχυρωμένες...;

Προσωπικά στο δικό μου πρόβλημα (Αίτηση Αναβάθμισης και ... Αναμονή!) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146370) η τελευταία από τις δικαιολογίες που μου έδιναν ήταν να περιμένω ως τις 12 εργάσιμες ημέρες... οι οποίες όμως έληξαν..χθές...

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς ισχύει για αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Γιατί είναι το μόνο που μπορώ να πιαστώ και να τους κράξω...καθώς κανένας τους (ΟΤΕ και Otenet) δεν ξέρουν να μου δώσουν μια σαφή απάντηση(σε μέρες και όχι σε φράσεις τύπου "σε εύλογο χρονικό διάστημα") για το πότε θα λυθεί το πρόβλημά μου... και κανένας δεν ξέρει ποιος είναι ο υπεύθυνος... (τα ρίχνουνε ο ένας στον άλλο)


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Asdic
16-11-07, 15:40
εμένα τόσοσ ακριβώς έκαναν για να ενεργοπιήσουν την γραμμή μου, τώρα για άαλους 'εχω ακουσει οτι έγινε ακόμα πιο γρήγορα 7 εργάσημες και δίαφορα τέτοια.

Παρε στο 1242 και ρώτα...

........Auto merged post: Asdic added 2 Minutes and 7 Seconds later........

ααα τωρα που το βλέπω είσαο στο Ν. Ρύσιο, εγώ είαμι Σουρωτή το τηλέφωνο των τεχνικών ADSL του ΟΤΕ είναι 2310 364403 και 2310 364414. και εγώ εκεί πηρα για ότι πρόβλημα προέκυψε.

mixas_gr
16-11-07, 15:55
εμένα τόσοσ ακριβώς έκαναν για να ενεργοπιήσουν την γραμμή μου, τώρα για άαλους 'εχω ακουσει οτι έγινε ακόμα πιο γρήγορα 7 εργάσημες και δίαφορα τέτοια.

Παρε στο 1242 και ρώτα...

........Auto merged post: Asdic added 2 Minutes and 7 Seconds later........

ααα τωρα που το βλέπω είσαο στο Ν. Ρύσιο, εγώ είαμι Σουρωτή το τηλέφωνο των τεχνικών ADSL του ΟΤΕ είναι 2310 364403 και 2310 364414. και εγώ εκεί πηρα για ότι πρόβλημα προέκυψε.

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ είχα γραμμή και έστειλα αίτημα αναβάθμισης! και ήδη έχουν περάσει 16 μέρες (12 εργάσιμες + 4 σουξουμούξου)... που με έχουν κόψει εντελώς! (16 μέρες χωρίς Internet για μια αναβάθμιση από 768 σε 2!)

Από ότι θυμάμαι από έναν φίλο μου στην Αγ.Παρασκευή,εσείς είστε στον ΟΤΕ Θέρμης ή της Καλαμαριάς!
Το Ρύσιο ανοίκει στον ΟΤΕ Περαίας...

Το θέμα είναι στις 12 Εργάσιμες Ημέρες...

panoc
16-11-07, 16:15
Τζάμπα χάρηκα.....:(

Έχει αλλάξει η ονομαστικη ταχυτητα στην σελιδα του router αλλα ακομα στο my.otenet.gr έχω το s1 της 768....

εγω που απο οτενετ εχω s4 (3+ βδομαδες)(4096) και περιμενω τοσο καιρο τον ΟΤΕ να μου αλλάξει πόρτα τι να πω ? :p

ikaros2006
16-11-07, 19:21
mixas_gr ένα θα σου πω. Ήρθε η ώρα να εξασκήσεις τα "γαλλικά" σου. Και θα το ευχαριστηθείς και θα τρέξουν να σου λύσουν το πρόβλημα.
Δες το κι αλλιώς. Με τις ευγένειες μέχρι τώρα έβγαλες άκρη;

Asdic
16-11-07, 20:52
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ είχα γραμμή και έστειλα αίτημα αναβάθμισης! και ήδη έχουν περάσει 16 μέρες (12 εργάσιμες + 4 σουξουμούξου)... που με έχουν κόψει εντελώς! (16 μέρες χωρίς Internet για μια αναβάθμιση από 768 σε 2!)

Από ότι θυμάμαι από έναν φίλο μου στην Αγ.Παρασκευή,εσείς είστε στον ΟΤΕ Θέρμης ή της Καλαμαριάς!
Το Ρύσιο ανοίκει στον ΟΤΕ Περαίας...

Το θέμα είναι στις 12 Εργάσιμες Ημέρες...


ωχχχχ κατάλαβα μάλλον έμπλεξες........

kyriakos7
16-11-07, 20:55
εμένα περιέργια μου κάνει που δεν έχεις σύνδεση τόσο καιρό.
μακάρι να είναι θέμα χρόνου.

maik
16-11-07, 20:59
Καλο θα ειναι αυτες τις μερες να αποφευγετε να κανετε αλαγες ταχυτητας. Καντε λιγο υπομονη.

kyriakos7
16-11-07, 21:02
Καντε λιγο υπομονη.
λες να ακούσουμε τα χαρμόσινα νέα ??? :cool:
έχω μεγάλη περιέργια να δω τις τιμές.

ss13
17-11-07, 12:06
φίλε mixas_gr και εγώ ακόμα περιμένω αλλά τουλάχιστον έχω internet.Εγώ περιμένω απάντηση απο το e-mail...:whip::punch:

takis_bev400
17-11-07, 12:34
κουραγιο!!!!τιποτα αλλο!οι ανθρωποι δεν τους νοιαζει!δεν ξερω τι θα γινει,τωρα οπως ειπα και πριν το παραμυθι ειναι ονομαστικη 1024(ρουτερ) 768 ακομα,τουλαχιστον εχω ιντερνετ! τους βαρεθηκα!

ΥΓ Ασε που με πηραν και απο το 121(βλαβες) και μου λεει οτι λυθηκε το προβλημα μου!!!:hmm: ειστε στα 1024 απο ΕΜΑΣ(νεο στοιχειο)!!!εγω κανονικα s1!!!Η δε otenet μου λεει οτι επειδη ειναι connx δεν μπορει να κανει κατι!!:hmm:

mixas_gr
18-11-07, 05:01
εμένα περιέργια μου κάνει που δεν έχεις σύνδεση τόσο καιρό.
μακάρι να είναι θέμα χρόνου.

Έχω γραμμή ADSL στα 768...αλλά μου έχουν κόψει το account-λογαριασμό! και άρα δεν έχω internet εδώ και...18 μέρες...!!!!!!!!!!!! :respekt:

Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω...έχω απηυδήσει...!!!! :rant:
Δεν υπάρχει κανένας ούτε στον ΟΤΕ ούτε στην otenet...που να μπορεί να μου δώσει μια σαφή απάντηση!!!

Το σκέφτομαι σοβαρά...Τρίτη-Τετάρτη να πάω να τα σπάσω όλα και να την κόψω εντελώς την otenet...έτσι κι αλλιώς θα την έβαζα 6μηνη μέχρι να φτάσει ο ... ανταγωνισμός στα μέρη μας κατά την Άνοιξη που τον υπολογίζουμε και να πήγαινα σε καμια forthnet που με τα ίδια λεφτά θα μου δίνει το λιγότερο πενταπλάσια ταχύτητα! :jedi:

Υ.Γ Ακούσατε κάτι...special;
Τι εννοείς "χαρμόσυνα νέα" φίλε kyriakos7;


Για το κανονικό θέμα τώρα...
Ξέρει κανείς επίσημα τι σκ**ά ισχύει για τις 12 εργάσιμες μέρες; (συγνώμη για τα γαλλικά!)

mixas_gr
18-11-07, 05:27
18 μέρες συμπληρώσαμε σήμερα...

αρχίζω να σκέφτομαι να ξεθάψω το 56 modem μου...:lamer

Από ότι καταλαβαίνω...στην δικιά μου περίπτωση πρέπει να έχει γίνει χοντρή σαλακία ( ikaros2006 βλέπεις άρχισα να προπονούμε!) ...

για να είμαι ο μόνος που δεν έχει internet μετά από αίτηση αναβάθμισης - μετατροπής...:dwarf
σημαίνει οτι στην otenet την έχουνε κάνει άγρια...


Εσείς τι κάνατε; δηλαδή ποιο έντυπο συμπληρώσατε/στείλατε;

μετά από την καθοδήγηση ενός τύπου από την otenet έστειλα μια αίτηση στο γνωστό fax με τίτλο "Αίτηση - Σύμβαση για Σύνδεση Αορίστου Χρόνου ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Bundle" και ειδικά μου είχε πει να επιλέξω "ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ" για να γίνει αναβάθμιση της γραμμής μου και μετατροπή της σύνδεσής μου...


Πάντως από βδομάδα σκέφτομαι να πάω να την κόψω εντελώς...και να πάω σε καμιά άλλη εταιρία...
εσείς τι λέτε;

hyperakos
18-11-07, 05:29
Το πολυ περιεργο ειναι οτι σου εχουν κοψει την συνδεση για μια απλη αιτηση αναβαθμισης...
Δεν στεκει καθολου

Στην ιδια κατηγορια ειμαι και εγω (768-->>2),περιμενω ηδη 2 εβδομαδες αλλα εχω συνδεσει (και μαλιστα σφαιρα),ολο το ιδαστημα αυτο...

Στον τοπικο πΟΤΕ ειπαν οτι εγιναν καποιες μαζικες αναβαθμισης:nono: και "κατεβαινουν" οοολες οι αιτησεις που εκκρεμουσαν στα κεντρικα οοοολες μαζι και μπουρου μπουρου και ειναι θεμα ημερων....

του (__Ο__) δηλαδη

mixas_gr
18-11-07, 05:43
Το πολυ περιεργο ειναι οτι σου εχουν κοψει την συνδεση για μια απλη αιτηση αναβαθμισης...
Δεν στεκει καθολου

Δεν θα είχα πρόβλημα αμα είχα internet και περίμενα την αναβάθμιση...

από την otenet μου λένε ότι περιμένουν τον OTE να αναβαθμίσει την γραμμή και μετά θα ξανανοίξουν/αναβαθμίσουν αυτοί τον λογαριασμό!!!

Ποιο έντυπο συμπληρώσατε/στείλατε εσείς;

μετά από την καθοδήγηση ενός τύπου από την otenet εγώ έστειλα μια αίτηση στο γνωστό fax με τίτλο "Αίτηση - Σύμβαση για Σύνδεση Αορίστου Χρόνου ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Bundle" και ειδικά μου είχε πει να επιλέξω "ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ" για να γίνει αναβάθμιση της γραμμής μου και μετατροπή της σύνδεσής μου...
είναι λάθος;

Υ.Γ Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και στο πλήρες θέμα -> Αίτηση Αναβάθμισης και ... Αναμονή! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1576520#post1576520)

kyriakos7
18-11-07, 11:21
απλα λεω για καινουργιες ταχυτητες και τιμες.

takis_bev400
18-11-07, 13:28
σε ποια? βλεπω σε άλλες γινονται χειροτερα....:hmm:

mixas_gr
18-11-07, 20:04
σε ποια? βλεπω σε άλλες γινονται χειροτερα....:hmm:

Το ξέρω...τα βλέπω και εγώ...

Σαν καλύτερη μου φαίνεται η forthnet αλλά μονο για ADSL, δεν βάζω double play κτλ...αυτό και αν θα είναι ρίσκο...:(

Τελος πάντων...θα εξαρτηθούν όλα από τι θα μου πούνε αύριο και πως θα μου συμπεριφερθούν... :scared:

mixas_gr
18-11-07, 20:10
απλα λεω για καινουργιες ταχυτητες και τιμες.

Και εγώ νόμιζα ότι ήξερες κάτι...kinky... :lol:

Πάντως η νέα παπ αρα...που μου ξεφούρνησαν είναι ότι οι 12 εργάσημες ημέρες δεν είναι κάτι το standard απλά ένα εμπειρικό όριο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :worthy:

Δηλαδή δεν υπάρχουν όρια...

Μυρίζει αίμα...:chair:

Αντε να δούμε και αύριο τι θα μου πούν...19η ημέρα χωρίς internet για μια μετατροπή...:respekt:

No-Name
18-11-07, 20:14
Oι 12 εργάσιμες ημέρες είναι καταχωρημένες σε επίσημα κείμενα δεν λέγονται έτσι....;)

takis_bev400
18-11-07, 21:31
Μην περιμένεις πάντως να σου πουν και πολλά!!! Εγώ ακόμα τα ίδια εικονική 1024 με s1 ....της 768 ταχ.!!!

kyriakos7
18-11-07, 21:41
σου λενε 12 ημερες αλλα ποσο μπορει να παει δλδ?
να γινει μηνας?? δε νομιζω παραπανω.

Υ.Γ ενω αλλοι....:rofl: ονοματα εταιριων δε λεμε,καταστασεις δε θυγουμαι. :lol:

kyriakos7
18-11-07, 21:50
Σαν καλύτερη μου φαίνεται η forthnet αλλά μονο για ADSL, δεν βάζω double play κτλ...αυτό και αν θα είναι ρίσκο...:(


οντος το τηλεφωνο για τα το αλλαξεις ειναι ρισκο, γιατι χωρις ιντερνετ κανεις οπως και να ειναι αλλα το τηλεφωνο που ειναι για ωρα αναγκης δε κανεις πειραματα.

panoc
18-11-07, 23:28
εγω παντως κοντευω για μηνα για την αναβαθμιση...
η δικαιολογια εγινε all classic time "προβλημα με την αναβαθμιση του συστηματος".

παραταυτα ειναι η μοναδική καθυστερηση που εχω αντιμετωπισει τοσα χρόνια απο την εταιρία.

mixas_gr
19-11-07, 00:51
Oι 12 εργάσιμες ημέρες είναι καταχωρημένες σε επίσημα κείμενα δεν λέγονται έτσι....;)

Από ότι φαίνεται...έτσι λέγονται...
Τουλάχιστον αυτό υποστήριξε ο τελευταίος υπάλληλος της otenet που μίλησα (ότι είναι εμπειρικό!)αλλά και οι υπάλληλοι του OTE το έχουνε κλασμένο (με το συμπάθειο) το 12μερό από την στιγμή που ακόμα περιμένω και δεν μπορούν να μου δώσουν μια απάντηση αλλά ούτε μου λένε ότι θα το κοιτάξουν το θέμα μου, που σημαίνει οτι το 12ήμερο είναι λόγια του αέρα...

Που μπορούμε να βρούμε αυτά τα κείμενα;
Για αυτό άνοιξα και αυτό το topic! ξέρει κανείς τίποτα;

Στην αίτηση-σύμβαση δεν γράφει τίποτα σχετικό...:rtfm:

nicks1974
19-11-07, 03:15
ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΠΟ 2 ΣΕ 4ΜΒ. ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΡΩΤΑ Η ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

kyriakos7
19-11-07, 11:15
λογικα δε στο κοβουν απλα αναβαθμιζουν την γραμμη σου.

shaq141a
19-11-07, 12:15
Kάνε μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Πες μετά στον ΟΤΕτζή ότι το θέμα θα διερευνηθεί από την ΕΕΤΤ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.