PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN & SharedLLU



strider
09-11-07, 11:07
Περιμένω ενεργοποίηση σε ISDN γραμμή και πήρα το Fritz 7140.

Επειδή δεν είχα ποτέ πριν ISDN, ξέρει κανείς τί κάνουμε με τη συνδεσμολογία?

Βάζω το 7140 πρίν το NT1? Υπάρχει κάποιο splitter που χρειάζεται? Κάτι άλλο διαφορετικό από την pstn που θα έπρεπε να ξέρω (για να μην γίνει καμιά χοντρή πατατιά)?

aa144
09-11-07, 11:24
Θα πρέπει να γίνει μετατροπή της γραμμής σου σε PSTN ή θα παραμείνει ως έχει; Το ρούτερ που έχεις είναι Annex A ή μήπως είναι Αnnex B;

Αν η γραμμή σου παραμείνει ως έχει, τότε πρέπει να βάλεις ένα σπλίτερ στη γραμμή, πριν το ΝΤ1, από το σπλίτερ τροφοδοτείς το ΝΤ1 και το ρούτερ, από την αντίστοιχη έξοδο για το καθένα, λογικά αυτό το σπλίτερ πρέπει να υπάρχει στη συσκευασία του ρούτερ, εφόσον αυτό είναι Annex B.

strider
09-11-07, 12:14
Θα πρέπει να γίνει μετατροπή της γραμμής σου σε PSTN ή θα παραμείνει ως έχει; Το ρούτερ που έχεις είναι Annex A ή μήπως είναι Αnnex B;

Αν η γραμμή σου παραμείνει ως έχει, τότε πρέπει να βάλεις ένα σπλίτερ στη γραμμή, πριν το ΝΤ1, από το σπλίτερ τροφοδοτείς το ΝΤ1 και το ρούτερ, από την αντίστοιχη έξοδο για το καθένα, λογικά αυτό το σπλίτερ πρέπει να υπάρχει στη συσκευασία του ρούτερ, εφόσον αυτό είναι Annex B.

Όχι, την έκανα ISDN για να έχω 2 γραμμές. Πήρα το Αnnex B.
Οπότε μόνο με το splitter της συσκευασίας δουλέυουν όλα.

Κάτι ακόμα, το πολυμηχάνημα fax το συνδέω σε μια από τις 2 αναλογικές εξόδους του ΝΤ1, μαζί με 1 τηλεφωνική συσκευή? Και τα δύο με 1 απλό pstn splitter? (η άλλη αναλογική θα έχει μόνο 1 τηλέφωνο)

jacobgr
09-11-07, 12:21
Θα μπορούσες να βγάλεις την δευτερη γραμμη απο το VOIP της ΗΟΛ με νουμερο της μορφής 213χχχχχχχχχ
PSTN Spliter δεν θα χρησιμοποιήσεις πουθενα ένα απλό ταφ χρειάζεσαι για να συνδεθούν παράλληλα τηλέφωνο και φαξ

strider
09-11-07, 12:40
Θα μπορούσες να βγάλεις την δευτερη γραμμη απο το VOIP της ΗΟΛ με νουμερο της μορφής 213χχχχχχχχχ
PSTN Spliter δεν θα χρησιμοποιήσεις πουθενα ένα απλό ταφ χρειάζεσαι για να συνδεθούν παράλληλα τηλέφωνο και φαξ

Εννοείς το evoice να είναι αποκλειστικά στη 2η γραμμή? Πώς γίνεται αυτό? Βάζω κάποιους κωδικούς **93*ΧΧΧΧ# που βλέπω σε κάποια πόστ κατά καιρούς?

jacobgr
09-11-07, 12:45
οχι συνδεεις τηλεφωνα στις 2 υποδοχές του fritz...

jacobgr
09-11-07, 12:49
Στειλε mail στην ΤΥ (για να μην περιμένεις στο τηλέφωνο στην αναμονη) και ζήτα τους να σου στειλουν οδηγίες ενεργοποιησης του e-voice και θα αποκτήσεις και 3η γραμμή τηλεφώνου ΗΟΛ.

strider
09-11-07, 15:32
A, αυτό εννοούσες :oneup:

Έχω ήδη evoice και ένα SPA3102 στην PSTN γραμμή μου και θα το κρατήσω και στην καινούρια ISDN. Ναι, φυσικά....

Νόμιζα ότι έλεγες για αυτούς τους "κεφαλικούς" αριθμούς και τα λοιπά που δεν ξέρω κάν τί είναι ;)

maxorfo
09-11-07, 17:44
Τι πακέτο έχεις πάρει από τη HOL, double play ή απλό internet σε shared LLU?
Έχεις και δύο αριθμούς. Aπό ΟΤΕ, λόγω του ISDN ή από HOL, λόγω double play?

Πρόσεξε: Το splitter στην ISDN γραμμή πρέπει να συνδεθεί υποχρεωτικά στην πρώτη (κεντρική) πρίζα του χώρου σου, έτσι ώστε και το ΝΤ1 να είναι συνδεδεμένο, μετά το splitter, στην πρίζα αυτή.

prapra
09-11-07, 18:51
Το πακέτο σου πρέπει να έχει splitter. Βάζεις το splitter ανάμεσα στο χαλκό του OTE και το netmod (ή NT1). Αν δεν έχει splitter το κουτί σου, πάρε ένα, είναι πάμφθηνα.

Το ISDN τερματικό φροντίζει για τη διαχείριση της ISDN τηλεφωνίας σου. Αν έχεις μόνο PSTN συσκευές, τις συνδέεις στις αναλογικές εξόδους του netmod (ή ΝΤ1). Σκέψου τις δύο εξόδους του NT1 σαν δύο γραμμές PSTN, είναι τόσο απλό.

Στην άλλη έξοδο του splitter συνδέεις το fritz, και ρυθμίζεις την ADSL.

strider
09-11-07, 20:05
Thanks guys.

maxorfo, έχω ISDN OTE και SharedLLU HOL-Vodafone.

Άρα ΟΚ, απλή είναι η σύνδεση. Δεν κάνω τίποτα άλλο για να χτυπάει η 2η γραμμή όταν η πρώτη είναι κατηλειμμένη ή τούμπαλιν, έτσι? Αυτό θα γίνεται αυτόματα από το NT1?

aa144
09-11-07, 20:28
Για ΝΤ1 δεν ξέρω, πάντως το netmod έτσι κάνει και είναι και αυτό παραμετρικό, το ρυθμίζεις όπως θέλεις.

maxorfo
09-11-07, 20:46
Thanks guys.

maxorfo, έχω ISDN OTE και SharedLLU HOL-Vodafone.

Άρα ΟΚ, απλή είναι η σύνδεση. Δεν κάνω τίποτα άλλο για να χτυπάει η 2η γραμμή όταν η πρώτη είναι κατηλειμμένη ή τούμπαλιν, έτσι? Αυτό θα γίνεται αυτόματα από το NT1?

Αυτό φαντάστηκα. Επομένως έχεις δύο αριθμούς από 210..... Μήπως όμως θέλεις το Fax που θα συνδέσεις στο ένα από τα δύο ab του ΝΤ1 να ακούει στον ένα μόνο από τους δύο αριθμούς? Μήπως δηλ. πρόκειται να χρησιμοποιείς τον ένα αριθμό αποκλειστικά και μόνο ως Fax?

strider
10-11-07, 00:12
Αυτό φαντάστηκα. Επομένως έχεις δύο αριθμούς από 210..... Μήπως όμως θέλεις το Fax που θα συνδέσεις στο ένα από τα δύο ab του ΝΤ1 να ακούει στον ένα μόνο από τους δύο αριθμούς? Μήπως δηλ. πρόκειται να χρησιμοποιείς τον ένα αριθμό αποκλειστικά και μόνο ως Fax?

Δεν είμαι σίγουρος ως προς τις παραμέτρους γιατί έχω συνδέσει μόνο 1 συσκευή στο ab1. Θα βάλω άλλη μια στο ab2. Ο αριθμός είναι ένας (210-χχχχχχ), έχω και ένα 213-χχχχχ απο evoice (αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα). Η συσκευή fax θα είναι παράλληλα με 1 συσκευή τηλεφώνου (π.χ. στο ab2) για να στέλνω fax, αλλά όχι αποκλειστικά. Θέλω να μιλάω και από το ab1 και το ab2. Αλλά να χτυπάει το ab2 όταν το ab1 είναι κατηλλειμμένο. Και όταν και τα δύο ab1-ab2 είναι ελεύθερα θα χτυπούν και τα 2 ή μόνο 1 από αυτά?

Είμαι ΟΚ σε αυτά χωρίς επιπλέον παραμετροποίηση, σωστά? Οι άλλες πρίζες στο σπίτι δεν θα έχουν τίποτα πάνω αφού μάλλον δεν γίνεται κιόλας.

maxorfo
10-11-07, 00:25
Aπό τη στιγμή που ο αριθμός από τον ΟΤΕ είναι μόνο ένας, ναι θα χτυπάνε και τα δύο ab, όταν είναι ελεύθερα. Οπότε είσαι εντάξει απο ρυθμίσεις.
Οι άλλες πρίζες μπορεί να γίνει να έχουν σήμα, αν την έξοδο από ένα ab την επιστρέψεις στην κεντρική πρίζα και τη συνδέσεις με το καλώδιο που συνεχίζει από εκεί για τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.