PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα πρόθυρα αλλαγής ISP από Forthnet, η συμβουλή σας;



tsapat
09-11-07, 11:44
Ύστερα από πολλά χρόνια με τη Forthnet ως ISP, πλέον σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο μεταφοράς σε άλλη εταιρεία, λόγω α) 5-μηνης ταλαιπωρίας χωρίς αποτέλεσμα με την αίτηση 2play και β) πρόσφατων αδικαιολόγητων προβλημάτων στη σύνδεση.

Έχω μια απλή 768/192 over ISDN γραμμή η οποία μου είναι ονομαστικά αρκετή για τις ανάγκες του σπιτιού. Όμως λόγω τοποθεσίας (σύνορα Ηλιούπολης - Βύρωνα, Καρέας με κέντρο ΟΤΕ στη Δάφνη) έχω όπως βλέπετε στα στατιστικά μου πολύ μεγάλο attenuation, οπότε οποιαδήποτε συζήτηση για ADSL2+ είναι μάλλον άκυρη. Αναζητώ λοιπόν κάποιον provider ο οποίος:

1. Δεν θα με ταλαιπωρήσει στην ενεργοποίηση του πακέτου
2. Θα είναι (σχετικά πάντα) σταθερή η γραμμή, χωρίς αδικαιολόγητα σκαμπανεβάσματα (όχι τόσο στο dl rate όσο στο browsing experience)

Κυρίως με ενδιαφέρει να μην καθυστερήσει πολύ ο συνδυασμός απενεργοποίησης Forthnet / ενεργοποίηση άλλου Provider.

Θα ζητούσα λοιπόν από οποιονδήποτε είχε μια παρόμοια περιπέτεια να μου δώσει μια συμβουλή για τα παραπάνω, και ειδικά από τυχόν συντοπίτες να μου δώσουν μια εικόνα της δικιάς τους σύνδεσης...

Thanx!!!

mookie
09-11-07, 12:03
παντως οτι και να κανεις, αν μπεις σε αλλο ιδιοκτητο, να σιγουρευτεις οτι το υπαρχον αιτηση 2play εχει ακυρωθει, γιατι ακουσα εδω οτι, οταν καποτε θα προχωρησει η αιτηση σου, θα το παρουν πισω τη γραμμη η φορθνετ, και θα εισαι μπλεγμενος με 2 ISP.

morpheus
09-11-07, 12:14
Για browsing δοκιμασε τον proxy: proxy.forthnet.gr

Pesetero
09-11-07, 13:06
Αναζητώ λοιπόν κάποιον provider ο οποίος:

1. Δεν θα με ταλαιπωρήσει στην ενεργοποίηση του πακέτου
2. Θα είναι (σχετικά πάντα) σταθερή η γραμμή, χωρίς αδικαιολόγητα σκαμπανεβάσματα (όχι τόσο στο dl rate όσο στο browsing experience)



Σε λάθος χώρα ψάχνεις αυτόν τον ISP αδελφέ...
Απ'τη στιγμή που ο ίδιος ο παντοκράτωρ ΟΤΕ έχει τα μαύρα του τα χάλια, όπου και να πας, λίγο πολύ τα ίδια είναι...

deniSun
09-11-07, 14:39
Όλα τα ιδιόκτητα έχουν προβλήματα (ανάλογα βέβαια και με την περίπτωση).
Αν δεν έχεις απαιτήσεις σε κατέβασμα αρχείων απλά κάνε μια αναβάθμιση της γραμμής σου σε 1-2Μ

prapra
09-11-07, 15:18
Για browsing μην περιμένεις τίποτα δραματικές αλλαγές. Έχω ταυτόχρονα το ίδιο πακέτο με σένα και το 6/1 2play της hol. Η διαφορά είναι ότι έχω καλές γραμμές και στις δύο συνδέσεις μου, με σημαντικά καλύτερη αυτή της forthnet. Στο browsing δεν έχω αισθητή διαφορά. Μόνο με πολλά ταυτόχρονα downloads καταλαβαίνω το επιπλέον bandwidth της 6/1.
Διαφορά στο browsing έχω δεί μόνο σε γραμμή της otenet.
Η πρόταση μου είναι να πάρεις την 768/ 192 του conn-x. Έτσι θα σου είναι ευκολότερο να κηνυγήσεις τον ΟΤΕ, μήπως και κάνει κάτι για τη γραμμή σου (ποτέ δεν ξέρεις). Μετά το ξανασκέφτεσαι ;).

karavagos
09-11-07, 15:25
Για το 1ο κοίτα προς NetOne ή σε ΟΤΕ.

Master_Maker
09-11-07, 19:22
θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.

1.Εγω θα σου πρότεινα στον ΟΤΕ(για Netone δεν ξερω γιατι δεν ετυχε να βαλω ποτε αλλα φαινομενικα φαινεται υπευθυνη εταιρεια)
2.κανεις δεν σου εγγυαται την ταχυτητα στο ADSL2+ οποτε η παρε ενα conn-x με την ιδια ταχυτητα αφου λες οτι αρκει για την δουλεια που την θες η βαλε παραπανω ταχυτητα σε Conn-x οπως 1024 σκεψου οτι θα ενεργοποιηθεις περιπου σε 10 μερουλες και θα μπορεις να βρεις και ενα τεχνικο οποτε θελησεις .το ενδεχομενο απο αλλο παροχο το πες και εσυ εχεις μεγαλα στατιστικα αποστασης και κλπ.

η αποφαση δικια σου!!!!!

tsapat
09-11-07, 20:03
κι εγώ προς Οτενετ μεριά κλίνω...

θα χρειαστεί προφανώς πρώτα να δηλώσω διακοπή της αορίστου χρόνου σύνδεσής μου με τη Forthnet και μετά να ενεργοποιήσω την Otenet ή μπορώ να τα κάνω ταυτόχρονα; π.χ. να αγοράσω το πακετάκι conn-x και μετά απενεργοποίηση της Forthnet;

Α επίσης ο proxy της Forthnet δεν απαντά...destination host unreachable...

rosso
10-11-07, 15:07
Και εγώ μετά από περίπου 10 χρόνια στην forthnet, με τη λήξη της ανανέωσης θα αλλάξω, κρίμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.