PDA

Επιστροφή στο Forum : ON Business (Office)



mortisboy
09-11-07, 14:35
Χαιρετώ την παρέα, έχω διαβάσει αρκετά από τα threads για την ΟΝ και κλασσικά τα συναισθήματα είναι ανάμικτα, και γενικά να πω ότι η δουλειά μου έχει να κάνει με Η/Υ και δίκτυα και γνωρίζω το μπάχαλο που υπάρχει με τους εναλλακτικούς.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Έχω στην εταιρεία μου 2 τηλ. γραμμές από ΟΤΕ οπού στην μια υπάρχει ADSL 2048/256 με 1 static ip από Vivodi (Shared LLU μεσω ΟΤΕ) επειδή όμως την έχω σχεδόν 4 χρόνια η τιμή της είναι πολύ καλή για static και 29€ το μήνα. Επίσης η γραμμή αυτή χρησιμοποιείτε μόνο για το ADSL και για Fax.
Η άλλη γραμμή είναι μόνο για τηλέφωνα και πληρώνω περίπου 200€-280€ το δίμηνο.
Με πήραν που λέτε από την ΟΝ και μου πρότειναν το Business πακέτο που μοιάζει με αυτό http://www.ontelecoms.com/on/business/office.jsp?category=office
αλλα στην προσφορά που μου έκαναν λέει για απεριόριστα αστικά-υπεραστικά 2 τηλ. γραμμές, 2 ADSL 16mbit, 1 static ip, δωρεάν συνομιλία με κάποιες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και όλες τις ψηφιακές ευκολίες όπως, εκτροπή, αναμονή κλήσης, τηλεφωνητής κτλ
Όλα αυτά που λέτε με 52€ το μήνα, που μου φαίνεται πολύ καλή.

Το θέμα είναι ότι είχα ξανά πρόβλημα με εναλλακτικό (vivodi) στο σπίτι για ADSL πακέτο μόνο, και μετά από 7 μήνες ταλαιπωρίας κατάφερα και την έκοψα και έβαλα ΟΤΕ και ησύχασα.
Τώρα όμως μιλάμε για την δουλειά μου και δεν υπάρχει περιθώριο ούτε μιας ημέρας να μην δουλεύει το τηλέφωνο.
Αυτό που σκέφτηκα είναι να αλλάξω μονό την μια γραμμή, και η άλλη να μείνει ως έχει με Vivodi+OTE για να μην χάσω και την static που έχω.

Για πείτε λοιπόν την γνώμη/εμπειρία σας για αυτό το πακέτο και την αντιμετώπιση της ΟΝ ως προς μια μικρή εταιρεία??
Θα το τολμούσατε??

cnp5
09-11-07, 14:46
Χαιρετώ την παρέα, έχω διαβάσει αρκετά από τα threads για την ΟΝ και κλασσικά τα συναισθήματα είναι ανάμικτα, και γενικά να πω ότι η δουλειά μου έχει να κάνει με Η/Υ και δίκτυα και γνωρίζω το μπάχαλο που υπάρχει με τους εναλλακτικούς.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Έχω στην εταιρεία μου 2 τηλ. γραμμές από ΟΤΕ οπού στην μια υπάρχει ADSL 2048/256 με 1 static ip από Vivodi (Shared LLU μεσω ΟΤΕ) επειδή όμως την έχω σχεδόν 4 χρόνια η τιμή της είναι πολύ καλή για static και 29€ το μήνα. Επίσης η γραμμή αυτή χρησιμοποιείτε μόνο για το ADSL και για Fax.
Η άλλη γραμμή είναι μόνο για τηλέφωνα και πληρώνω περίπου 200€-280€ το δίμηνο.
Με πήραν που λέτε από την ΟΝ και μου πρότειναν το Business πακέτο που μοιάζει με αυτό http://www.ontelecoms.com/on/business/office.jsp?category=office
αλλα στην προσφορά που μου έκαναν λέει για απεριόριστα αστικά-υπεραστικά 2 τηλ. γραμμές, 2 ADSL 16mbit, 1 static ip, δωρεάν συνομιλία με κάποιες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και όλες τις ψηφιακές ευκολίες όπως, εκτροπή, αναμονή κλήσης, τηλεφωνητής κτλ
Όλα αυτά που λέτε με 52€ το μήνα, που μου φαίνεται πολύ καλή.

Το θέμα είναι ότι είχα ξανά πρόβλημα με εναλλακτικό (vivodi) στο σπίτι για ADSL πακέτο μόνο, και μετά από 7 μήνες ταλαιπωρίας κατάφερα και την έκοψα και έβαλα ΟΤΕ και ησύχασα.
Τώρα όμως μιλάμε για την δουλειά μου και δεν υπάρχει περιθώριο ούτε μιας ημέρας να μην δουλεύει το τηλέφωνο.
Αυτό που σκέφτηκα είναι να αλλάξω μονό την μια γραμμή, και η άλλη να μείνει ως έχει με Vivodi+OTE για να μην χάσω και την static που έχω.

Για πείτε λοιπόν την γνώμη/εμπειρία σας για αυτό το πακέτο και την αντιμετώπιση της ΟΝ ως προς μια μικρή εταιρεία??
Θα το τολμούσατε??

Δύσκολη απόφαση και δυσκολότερη αυτή τη περίοδο που γίνονται τόσες αλλαγές/αναβαθμίσεις στο δίκτυο της OnTelecoms. Σαν προσφορά είναι πολύ καλή αλλά πόσο σίγουρος μπορεί να είσαι ότι δε θα αντιμετωπίσεις σοβαρά προβλήματα; Η δική μου εμπειρία με το Home πακέτο είναι πάρα πολύ καλή (και σε χρόνους και σε προβλήματα). Δε μπορώ να πω όμως το ίδιο και για άλλους που έχουν, με το καλημέρα, πολλά και δύσκολα στη λύση προβλήματα.
Τι θα έλεγες να βάλεις δοκιμαστικά τη μια γραμμή σου στην OnTelecoms και να δεις πως πάει; Μετά αν είσαι ευχαριστημένος προχωράς και στη δεύτερη.

grphoto
09-11-07, 15:06
Σαν ατομο που σε καταλαβαινει (ισως) επειδη ειχα Vivodi στο γραφειο μου, και προσφατα εβαλα το ON OFFICE ,εχοντας γαι καιρο μια ON HOME στο σπιτι μου, πρεπει να σου πω οτι η σκεψη σου ειναι σωστη, να μετατρεψεις την μια γραμμη σου σε ΟΝ.
Η ΟΝ εχει τα πλεονεκτηματα που λες (αν και εχω βαλει το απλο ΟΝOFFICE των 40 Ευρω), βεβαια αυτο που εγω ξερω ειναι οτι δεν ειναι δωρεαν ολα τα τηλεφωνα, ειναι μονο:) 700 λεπτα προς τις Ελλαδα-15γνωστες χωρες, αν και 700 λεπτα νομιζω οτι ειναι αρκετα για τους περισσοτερους.
Οσον αφορα το τηλεφωνο που σε καταλαβαινω, ειναι καλο στις δυσκολες μερες για ολες τις ενναλλακτικες εταιριες που ζουμε, λογω πραγματικης εκρηξης τιμων-συνδεσεων να εχεις 2 διαφορετικες εταιριες, βλεπεις εγω δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα με το τηλεφωνο αλλα ατομα σε ολες τις εταριες (συμβαινει και σε ΟΤΕ φυσικα, διπλανο καταστημα σε 3 μηνες εχει μεινει 4 φορες χωρις τηλεφωνο, προχτες στην Forthnet κλπ) τιποτα δεν ειναι σιγουρο, εχοντας 2 εταιριες εισαι ποιο σιγουρος.
Τωρα οσον αφορα την static-ip και η ΟΝ σου δινει static χωρις χρεωση, αυτο ειναι σιγουρο οτι θα παραμεινει ως εχει στα OFFICE , δεν ειναι απολυτα σιγουρο οτι θα παραμεινει και στα HOME.

toon
09-11-07, 16:32
Φιλε μου μείνε μακριααααααααααααααά απο ON.

Εχω πακέτο ON Office και είμαι σχεδον 10 ημέρες χωρίς τηλέφωνο και εχω ιντερνετ απο τον παλαιό μου πάροχο........ακομά!!!!!

Αν δε θες να ταλαιπωρηθείς πήγαινε αλλού η μείνε ως εχει.........να φανταστείς εχω καταντησει να μιλάω με τους πελάτες μου μέσω skype...............ΕΛΕΟΣ.....και εχω κάνει του κόσμου τα τηλέφωνα στο cc της ON και στον ΟΤΕ για να κάνω την ακύρωση και τιποτα δε γίνεται. Παραμένω ακόμα χωρίς τηλέφωνο!

Γνώμη μου απέφυγετο, το οτι ειναι φθηνή δε παει να πει οτι ειναι και καλή.
Αν δεν υπήρχαν και τα κινητά θα είχα καταστραφεί!!!!!:worthy:

mortisboy
09-11-07, 18:42
Καταρχας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!



Τι θα έλεγες να βάλεις δοκιμαστικά τη μια γραμμή σου στην OnTelecoms και να δεις πως πάει; Μετά αν είσαι ευχαριστημένος προχωράς και στη δεύτερη.

Μαλλον εκει εχω καταληξει και εγω...αν ομως τελικα δεν κατσει ποσο δυσκλο θα ειναι μετα γυρισω στον ΟΤΕ?

@toon πακετο εχεις φαει ρε φιλε....αλλα εγω λεω να το δοκιμασω γιατι μου χρειαζεται η πιο γρηγορη γραμμη και αλλο να δινω 300€ το διμηνο και αλλο 150€...σε ποια περιοχη εισαι?

toon
09-11-07, 23:05
Φιλε μου είμαι στο κεντρο της Αθήνας, ποιο κέντρο δε γίνετε απο τα εξάρχεια :oneup:

Οσον αφορά το θέμα για να ξαναγυρίσεις στον ΟΤΕ ..... εκεί εχω κολλήσει εγώ τώρα, έκανα αίτηση ακύρωσης στην ON εδω και μια εβδομάδα και αυτοι τον χαβά τους.... μου λένε οτι ανήκω στο δίκτυο τους απο τις 29/10 και δε μου παρέχουν καμια υπηρεσία....
Οταν τους ρωτάω γιατι, το μόνο που εχουν να μου πούνε "πρεπει να μιλήσετε με εναν τεχνικό" λες και δεν εχω μιλήσει...$@#$#@$@#

Ασε που τώρα το θέμα εχει κολλήσει στο οτι για να γυρίσω ΟΤΕ θα πρέπει να κάνω πάλι φορητότητα απο τον ΟΤΕ ενω ο ΟΤΕ βλέπει στο WCRM οτι ανήκω κανονικά στο σύστημά του, δε χρειάζεται να κάνω πάλι φορητότητα και οτι η αίτηση που είχα κάνει για την ON είναι ακόμα σε εκκρεμότητα και αντε πάλι και απο την αρχη.

Το ποιο κουλο είναι οτι η ON υποστηρίζει οτι μου παρέχει όλες τις υπηρεσίες της ενω εγω δεν έχω τίποτα....ασε το άλλο μερικές φορές μου λένε "θα ειδοποιηθείτε με sms & mail οταν θα λάβετε τις υπηρεσίες μας".

Βασικά κοντεύω να τρελλαθώ με αυτά που ακούω κάθε φορά που τους πέρνω τηλέφωνο, τηλεφώνημα και άλλη απάντηση απο άλλο ατομο στο cc.

Τι να σου πώ δε ξέρω και στο σπίτι έχω ON αλλα το τηλ. κόπηκε μόνο για 2 ωρες, όταν αποφάσισα να βάλω και στο γραφείο κοντεύει 10 ημέρες.

(Χθες βράδυ ενω μίλαγα απο το σπίτι με ακουγαν λες και ήμουν στον ΑΡΗ.)

Δε ξέρω η απόφαση δική σου για το σπίτι δε με πολυενδιαφέρει αλλα για την εργασία αλίμονο ON Office πουλάνε και όχι ντομάτες:p

(Επίσης απο φίλο εμαθα οτι για να βάλεις ON Office (ενδιαφέρετε) του είπαν οτι δε θα εχεις λένε τηλέφωνο για 7 ημέρες, δε ξέρω αν ισχύει αυτο διασταύρωσε το πάντως καλού κακού)

Αμα σου έγραφα το γολγοθά που έχω τραβήξει θα βαριόσουν να διαβάζεις...σου τα έγραψα οσο ποιο περιληπτικά μπορούσα.

Η Τύχη μαζί σου!

grphoto
09-11-07, 23:14
(Επίσης απο φίλο εμαθα οτι για να βάλεις ON Office (ενδιαφέρετε) του είπαν οτι δε θα εχεις λένε τηλέφωνο για 7 ημέρες, δε ξέρω αν ισχύει αυτο διασταύρωσε το πάντως καλού κακού)

Αυτο φιλε toon μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ισχυει, και ειναι αλλο ενα χαλασμενο τηλεφωνο, ασε που ακουγεται παραλογο, σε ενα home να το βαζουμε αμεσως και σε ενα office αρα επαγγελματικο να περιμενεις 7 μερες, δεν σου ακουγεται λιγο λαθος?

Προσωπικα οπως ειπα εχω home ολα σε ενα στο σπιτι και onoffice των 40 ευρω στο γραφειο, το βραδι ειχα ΟΤΕ και το πρωι που πηγα ειχα ΟΝ, μπορουσα να παρω κανονικα, και την επομενη μερα (ισως και το απογευμα δεν ημουν εκει να το τσεκαρω) ειχα και ολες τις εισερχομενες.

intech
09-11-07, 23:28
Εαν εχεις το οικονομικό περιθώριο και υποδομή (ελευθερο ζεύγος), γιατι δεν δοκιμάζεις μια νέα σύνδεση εξ' αρχής?
Οπότε βλέποντας και κάνοντας....

mortisboy
14-11-07, 23:43
...τελικα παιδες αυτο θα κανω...αιτηση στον ΟΤΕ για νεα γραμμη...και μετα εφυγα για ΝΕΤΟΝΕ :twisted::twisted:

papakion
15-11-07, 13:18
...τελικα παιδες αυτο θα κανω...αιτηση στον ΟΤΕ για νεα γραμμη...και μετα εφυγα για ΝΕΤΟΝΕ :twisted::twisted:

εχω την εντυπωση οτι πριν ποσταρεις το θεμα το ειχες αποφασισει ε? :hmm:

grphoto
15-11-07, 13:37
Μαλλον εχεις δικιο papakion, αφου ποσταρε μονο στην ΟΝ και το αποτελεσμα δεν βγαινει απο πουθενα απο τις γνωμες που μαζευτηκαν. :cool:

Παντως πληροφοριακα για τον φιλο, τα πακετα της NETONE ειναι για οικιακη χρηση μονο, τα επαγγελματικα δεν τα εχει ανακοινωσει ακομα, και σαν επαγγελματικο που ηταν και η ερωτηση του, η προσφορα της ΟΝ ειναι η καλυτερη.

Ορος 4 συμβολαιου της ΝΕΤΟΝΕ

Η Εταιρία έχει το δικαίωμα να ζητήσει από
τον Συνδρομητή να καταβάλει το αντίτιμο των κλήσεων
εφόσον η χρήση των παρεχόμενων υπηρεσιών δεν είναι
οικιακή, αλλά επαγγελματική ή άλλη χρήση έναντι
ανταλλάγματος.

papakion
15-11-07, 14:38
Μαλλον εχεις δικιο papakion, αφου ποσταρε μονο στην ΟΝ και το αποτελεσμα δεν βγαινει απο πουθενα απο τις γνωμες που μαζευτηκαν. :cool:

Παντως πληροφοριακα για τον φιλο, τα πακετα της NETONE ειναι για οικιακη χρηση μονο, τα επαγγελματικα δεν τα εχει ανακοινωσει ακομα, και σαν επαγγελματικο που ηταν και η ερωτηση του, η προσφορα της ΟΝ ειναι η καλυτερη.

Ορος 4 συμβολαιου της ΝΕΤΟΝΕ

Η Εταιρία έχει το δικαίωμα να ζητήσει από
τον Συνδρομητή να καταβάλει το αντίτιμο των κλήσεων
εφόσον η χρήση των παρεχόμενων υπηρεσιών δεν είναι
οικιακή, αλλά επαγγελματική ή άλλη χρήση έναντι
ανταλλάγματος.

Ελπίζω να τον έχει διαβάσει αυτόν τον όρο!!!

Takerman
15-11-07, 14:50
...τελικα παιδες αυτο θα κανω...αιτηση στον ΟΤΕ για νεα γραμμη...και μετα εφυγα για ΝΕΤΟΝΕ :twisted::twisted:

Τι ώρα είναι??? ΟΚ, θα κατέβω στην άλλη στάση. :crazy:

mortisboy
17-11-07, 19:59
....τι λετε ρε παιδες και απο που το βγαλατε δηλ το συμπερασμα οτι το ειχα αποφασισει απο πριν...ελιωσα στο διαβασμα και τελικα αποφασισα οτι με συμφερει καλυτερα η NETONE, ασε που 3 ραντεβου εστειλα αυτην εβδομαδα για "ON" προβληματα...οσο για το περι εταιρειας κ.τ.λ δεν καταλαβα δηλ δεν μπορω σε μια γραμμη που ειναι στο ονομα μου να βαλω οικιακο πακετο?

grphoto
17-11-07, 21:35
Αν ο χωρος που εχεις την γραμμη σου ειναι επαγγελματικος χωρος τοτε ολες οι εταιριες στα οικιακα τους πακετα εχουν ρητρα εχτρα χρεωσης σου και διακοπης ακομα και της συνδεσης (πχ FORTHNET).

Οι ρητρες ειναι καθαρες σε ολους γιατι φοβουνται την μεγαλυτερη χρηση ενος επαγγελματια, αυτο σου το λεω γιατι προσωπικα το εχω ψαξει πολυ καλα λογω του επαγγελματικου που εβαλα σε καταστημα στο οποιο δεν μπορουσα να κανω και αλλοιως λογω του καραμπινατου του επαγγελματικου χωρου.

Τωρα αν ο δικος σου χωρος δεν ειναι καποιο γραφειο η καταστημα και εχεις την επιχειρηση σου εντος προσωπικου χωρου αυτο σιγουρα ισως μπορεις να το εκμεταλλευτεις.

Επισης οταν παιρνεις ενα επαγγελματικο πακετο κοβεται και τιμολογιο απο το οποιο στην ουσια σε προσωπικη εταιρια αφαιρειται ο ΦΠΑ και αν η εταιρια εχει αλλη νομικη βαση η αφαιρεση φτανει και το συνολο του λογαριασμου σου.

Οσον αφορα την ΝΕΤΟΝΕ σου αναφεραμε το ορο με τον οποιο μπορεις να βρεις τον μπελα σου, απο κει και περα, εσυ κανεις οτι καταλαβαινεις.

Ορος 4 συμβολαιου της ΝΕΤΟΝΕ

Η Εταιρία έχει το δικαίωμα να ζητήσει από
τον Συνδρομητή να καταβάλει το αντίτιμο των κλήσεων
εφόσον η χρήση των παρεχόμενων υπηρεσιών δεν είναι
οικιακή, αλλά επαγγελματική ή άλλη χρήση έναντι
ανταλλάγματος.

Αυτο για να μην βρεθεις προ εκπληξεως και πληρωμης καποιων 600-800 (συμφωνα με την κινηση σου) ευρω ξαφνικα.

Οσο αφορα το συμπερασμα μας, εβαλες μια ερωτηση στο υποφορουμ της ΟΝ, τιποτα στην ΝΕΤΟΝΕ κανενας δεν σου ειπε για ΝΕΤΟΝΕ και ξαφνικα η απαντηση σου ειναι οτι αποφασισες ΝΕΤΟΝΕ, ε αυτο σχολιασαμε, η ΝΕΤΟΝΕ ειναι μια καλη εταιρια και δεν ειπαμε τιποτα περι αυτου αλλα περι της λογικης της ερωτησης και της καταληξης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.