PDA

Επιστροφή στο Forum : Xειροκίνητη ρύθμιση SNR (μέσω DMT)



Michalos
09-11-07, 15:37
Καίτοι όλοι γνωρίζουμε το DMT (http://dmt.mhilfe.de/), τώρα που η Tellas έχει ανεβάσει τις ταχύτητες σε 12/1 η ρύθμιση που προσφέρει το DMT σε συγκεκριμένα μόντεμ της αγοράς, μεταξύ των οποίων είναι και το Speedtouch v5 & v6 αναφορικά με το Target Noise Margin, είναι πλέον σημαντική για όσους έχουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις λόγω οριακά χαμηλού SNR.

Όταν ενεργοποιηθεί η χειροκίνητη ρύθμιση του SNR απο το DMT μπορεί κάποιος να αποκτήσει υψηλότερο SNR, χωρίς απαραίτητα να συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Αρκεί κάποιος πειραματισμός. Όσο πιο επάνω το SNR σε τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα συγχρονίζει το modem. Το θέμα είναι βρεθεί η 'χρυσή τομή' μεταξύ της ταχύτητας συγχρονισμού και του SNR.

πχ εγώ έχω ένα speedtouch 585 v5 (firmware 5.4.4.1). Mε τις αυτόματες ρυθμίσεις του modem σε γραμμή που πηγαίνει μέχρι 14.6Mbit, βάσει των στατιστικών που δείχνει το modem, με συγχρονισμό 11998 (attenuation 31) είχα SNR που ξεκινούσε απο 7.5db και κατέληγε σε 6db μετά απο μια ημέρα, με αποτέλεσμα να έχω και συχνές αποσυνδέσεις. Τα 6 db θεωρούνται σχετικώς οριακά για την καλή και αξιόπιστη λειτουργία της γραμμής χωρίς πολλά errors κλπ κλπ (http://www.dslzoneuk.net/adslmax_explained.php)
Μετά τις ρυθμίσεις το SNR παραμένει σταθερό στα 10db:cool: με τα γνωστά οφέλη στην σταθερότητα και στην καλή λειτουργία της γραμμής.

Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν όσοι έχουν 'θέματα' λόγω χαμηλού SNR.;)

Mouse Potato
09-11-07, 15:46
Καίτοι όλοι γνωρίζουμε το DMT (http://dmt.mhilfe.de/), τώρα που η Tellas έχει ανεβάσει τις ταχύτητες σε 12/1 η ρύθμιση που προσφέρει το DMT σε συγκεκριμένα μόντεμ της αγοράς, μεταξύ των οποίων είναι και το Speedtouch v5 & v6 αναφορικά με το Target Noise Margin, είναι πλέον σημαντική για όσους έχουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις λόγω οριακά χαμηλού SNR.

Όταν ενεργοποιηθεί η χειροκίνητη ρύθμιση του SNR απο το DMT μπορεί κάποιος να αποκτήσει υψηλότερο SNR, χωρίς απαραίτητα να συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Αρκεί κάποιος πειραματισμός. Όσο πιο επάνω το SNR σε τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα συγχρονίζει το modem. Το θέμα είναι βρεθεί η 'χρυσή τομή' μεταξύ της ταχύτητας συγχρονισμού και του SNR.

πχ εγώ έχω ένα speedtouch 585 v5 (firmware 5.4.4.1). Mε τις αυτόματες ρυθμίσεις του modem σε γραμμή που πηγαίνει μέχρι 14.6Mbit, βάσει των στατιστικών που δείχνει το modem, με συγχρονισμό 11998 (attenuation 31) είχα SNR που ξεκινούσε απο 7.5db και κατέληγε σε 6db μετά απο μια ημέρα, με αποτέλεσμα να έχω και συχνές αποσυνδέσεις. Τα 6 db θεωρούνται σχετικώς οριακά για την καλή και αξιόπιστη λειτουργία της γραμμής χωρίς πολλά errors κλπ κλπ (http://www.dslzoneuk.net/adslmax_explained.php)
Μετά τις ρυθμίσεις το SNR παραμένει σταθερό στα 10db:cool: με τα γνωστά οφέλη στην σταθερότητα και στην καλή λειτουργία της γραμμής.

Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν όσοι έχουν 'θέματα' λόγω χαμηλού SNR.;)

Μόλις τώρα άλλαξα το protocol του SpeedStream μου απο PPPoA se PPPoE και το SNR από 14db πήγε στα 16.5db. Kάτι είναι κι αυτό! Τώρα τι μπορείς να κάνεις με το dmt δεν ξέρω ;)

liberostelios
09-11-07, 16:14
Μόλις τώρα άλλαξα το protocol του SpeedStream μου απο PPPoA se PPPoE και το SNR από 14db πήγε στα 16.5db. Kάτι είναι κι αυτό! Τώρα τι μπορείς να κάνεις με το dmt δεν ξέρω ;)
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτό το γεγονός πρέπει να είναι καθαρά τυχαίο! Το προτόκολο με το οποίο θα πάρεις IP δεν έχει σχέση με το συγχρονισμό της γραμμής, όπου εκεί υπεισέρχεται το SNR. :hmm:

lepes
09-11-07, 16:28
οσοι εχουμε νεο firmaware δεν παιζει το DTM :(

grgmls
09-11-07, 17:24
οσοι εχουμε νεο firmaware δεν παιζει το DTM :(

πηγαινε special tab-misc.options και τσεκαρισε δεξια allow untested firmware versions

και θα δουλεψει

grgmls
09-11-07, 17:29
Καίτοι όλοι γνωρίζουμε το DMT (http://dmt.mhilfe.de/), τώρα που η Tellas έχει ανεβάσει τις ταχύτητες σε 12/1 η ρύθμιση που προσφέρει το DMT σε συγκεκριμένα μόντεμ της αγοράς, μεταξύ των οποίων είναι και το Speedtouch v5 & v6 αναφορικά με το Target Noise Margin, είναι πλέον σημαντική για όσους έχουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις λόγω οριακά χαμηλού SNR.

Όταν ενεργοποιηθεί η χειροκίνητη ρύθμιση του SNR απο το DMT μπορεί κάποιος να αποκτήσει υψηλότερο SNR, χωρίς απαραίτητα να συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Αρκεί κάποιος πειραματισμός. Όσο πιο επάνω το SNR σε τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα συγχρονίζει το modem. Το θέμα είναι βρεθεί η 'χρυσή τομή' μεταξύ της ταχύτητας συγχρονισμού και του SNR.

πχ εγώ έχω ένα speedtouch 585 v5 (firmware 5.4.4.1). Mε τις αυτόματες ρυθμίσεις του modem σε γραμμή που πηγαίνει μέχρι 14.6Mbit, βάσει των στατιστικών που δείχνει το modem, με συγχρονισμό 11998 (attenuation 31) είχα SNR που ξεκινούσε απο 7.5db και κατέληγε σε 6db μετά απο μια ημέρα, με αποτέλεσμα να έχω και συχνές αποσυνδέσεις. Τα 6 db θεωρούνται σχετικώς οριακά για την καλή και αξιόπιστη λειτουργία της γραμμής χωρίς πολλά errors κλπ κλπ (http://www.dslzoneuk.net/adslmax_explained.php)
Μετά τις ρυθμίσεις το SNR παραμένει σταθερό στα 10db:cool: με τα γνωστά οφέλη στην σταθερότητα και στην καλή λειτουργία της γραμμής.

Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν όσοι έχουν 'θέματα' λόγω χαμηλού SNR.;)


απο που κανεις τις ρυθμισεις

Michalos
09-11-07, 18:35
στα settings κάνεις τσέκ στο unlock experimental area. Μετά πηγαίνεις εκεί που είναι το tab modemoptions και εκεί έχει ένα μια μπάρα Noise Margin. Ξετσέκαρε το default SNR. Όσο πιο επάνω την έχεις την μπάρα τόσο πιο υψηλό θα προσπαθήσει το modem να είναι το SNR και αντιστρόφως. Δεν θέλει πάνω απο μια σκάλα απο ότι είναι στο default γιατί μετά, προκειμένου να διατηρηθεί υψηλό το SNR το modem συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα.
Εναλλακτικά, καλά αποτελέσματα έχεις και εάν αφήσεις τσεκαρισμένο το default SNR, αλλά τσεκάρεις και το option 2 το οποίο σου ανεβάζει (πολύ λίγο) το SNR. Για να εφαρμόσεις τις αλλαγές πατάς apply και μετά save settings.

ermis333
09-11-07, 18:41
απο που κανεις τις ρυθμισεις

Δεν δουλεύει το ειδικό tab (modem options) με το Firmware 7.4.1.7

grgmls
09-11-07, 18:43
στα settings κάνεις τσέκ στο unlock experimental area. Μετά πηγαίνεις εκεί που είναι το tab modemoptions και εκεί έχει ένα μια μπάρα Noise Margin. Ξετσέκαρε το default SNR. Όσο πιο επάνω την έχεις την μπάρα τόσο πιο υψηλό θα προσπαθήσει το modem να είναι το SNR και αντιστρόφως. Δεν θέλει πάνω απο μια σκάλα απο ότι είναι στο default γιατί μετά, προκειμένου να διατηρηθεί υψηλό το SNR το modem συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα.
Εναλλακτικά, καλά αποτελέσματα έχεις και εάν αφήσεις τσεκαρισμένο το default SNR, αλλά τσεκάρεις και το option 2 το οποίο σου ανεβάζει (πολύ λίγο) το SNR. Για να εφαρμόσεις τις αλλαγές πατάς apply και μετά save settings.

το unlock experimental area ειναι αδρανοποιημενο σε μενα
ισως ,καπου διαβασα, επειδη εχω την τελευταια εκδοση firmware για 585v6 και δεν επιτρεπονται επεμβασεις
η πλακα ειναι οτι εγω θελω να κατεβαζω το snr ατα χαμηλα ορια γιατι οταν εχω ψηλα νουμερα πεφτει η ταχυτητα κατω απο 12 ενω με 6-7 ειαναι κανονικη
ευχαριστω παντως

vaspater
09-11-07, 18:44
αυτές οι ρυθμίσεις που λέτε παίζουν και για το fritz wlan 7050?

psolord
09-11-07, 19:29
το unlock experimental area ειναι αδρανοποιημενο σε μενα
ισως ,καπου διαβασα, επειδη εχω την τελευταια εκδοση firmware για 585v6 και δεν επιτρεπονται επεμβασεις
η πλακα ειναι οτι εγω θελω να κατεβαζω το snr ατα χαμηλα ορια γιατι οταν εχω ψηλα νουμερα πεφτει η ταχυτητα κατω απο 12 ενω με 6-7 ειαναι κανονικη
ευχαριστω παντως

Ταπεινη μου γνώμη καλύτερα σταθερότητα, παρά 1-2Mbit παραπάνω (και ΑΝ είναι τόσα).;)

Spanos
09-11-07, 19:34
Μόλις τώρα άλλαξα το protocol του SpeedStream μου απο PPPoA se PPPoE και το SNR από 14db πήγε στα 16.5db. Kάτι είναι κι αυτό! Τώρα τι μπορείς να κάνεις με το dmt δεν ξέρω ;)

Tυχαίο γεγονός γιατί όταν κάνεις το setup ξανά, κάνει restart και τη γραμμή. Σε κάθε restart βλέπεις άλλα νούμερα με μικρές διαφορές.


Δεν δουλεύει το ειδικό tab (modem options) με το Firmware 7.4.1.7


Με 6.1.0.5 δουλέυει αν και το 7.1.4.7 είναι αρκετά πιο σταθερό και δε θέλει tweak.

Mouse Potato
09-11-07, 19:46
Ταπεινη μου γνώμη καλύτερα σταθερότητα, παρά 1-2Mbit παραπάνω (και ΑΝ είναι τόσα).;)

Έτσι είναι. Να σου πω την αλήθεια έχω λησμονίσει τους καιρους που κατέβαζα σταθερότατα με τα
4mbps και τώρα είναι ότι πιάσω. :down:


Tυχαίο γεγονός γιατί όταν κάνεις το setup ξανά, κάνει restart και τη γραμμή. Σε κάθε restart βλέπεις άλλα νούμερα με μικρές διαφορές.

Έχεις δίκιο... :P

Ioudas1
09-11-07, 20:26
πηγαινε special tab-misc.options και τσεκαρισε δεξια allow untested firmware versions

και θα δουλεψει

Με δική σας αποκλειστική ευθύνη προχωράτε σε αυτές τις ρυθμίσεις............
Οποιαδήποτε βλάβη προκληθεί εξατίας αυτών των πειραματισμών φέρετε και την ευθύνη.

grgmls
09-11-07, 20:42
Με δική σας αποκλειστική ευθύνη προχωράτε σε αυτές τις ρυθμίσεις............
Οποιαδήποτε βλάβη προκληθεί εξατίας αυτών των πειραματισμών φέρετε και την ευθύνη.


εγω το εκανα και ειμαι ακομη ζωντανος
και το μοντεμ και ο υπολογιστης επισης

Mouse Potato
09-11-07, 20:48
Γενικώς άμα είναι Normal τα πράγματα δεν χρειάζεται Update του Firmware. Και ειδικά όταν είναι "untested"! :p

gorgis16
09-11-07, 21:29
Παιδιά σόρρυ για την χαζη ερώτηση αλλά κατέβασα το dmt και δεν μπορει να συνδεθει με το ρουτερ.Βασικα μου κοκκινίζει το κουτι που λέει port και μου γραφει κάτω
Error:Connection establishment failed.There is no server running on the given port(or wont answer).
Εχω βάλει την 23 και την έχω ανοίξει και από το ρουτερ, τι να κάνω?

grgmls
09-11-07, 21:45
Γενικώς άμα είναι Normal τα πράγματα δεν χρειάζεται Update του Firmware. Και ειδικά όταν είναι "untested"! :p


το νεο Firmware του μοντεμ ειναι τεσταρισμενο και επισημο
απλα η εκδοση του dmt δεν καλυπτει το νεο firmware και θεωρειται untested μονο απο απο αυτο

Mouse Potato
10-11-07, 04:36
Παιδιά σόρρυ για την χαζη ερώτηση αλλά κατέβασα το dmt και δεν μπορει να συνδεθει με το ρουτερ.Βασικα μου κοκκινίζει το κουτι που λέει port και μου γραφει κάτω
Error:Connection establishment failed.There is no server running on the given port(or wont answer).
Εχω βάλει την 23 και την έχω ανοίξει και από το ρουτερ, τι να κάνω?

Εχμ χωρίς να γνωρίζω πολλά. Αυτή η θύρα (23) είναι για να μπεις στο gateway. Δεν χρειάζεται Port Forward. Τώρα ίσως να είναι άλλη η πόρτα για το router σου. Όποιος γνωρίζει καλά ας με διορθώσει-σου απαντήσει. :oneup:

psolord
10-11-07, 12:07
Παιδιά σόρρυ για την χαζη ερώτηση αλλά κατέβασα το dmt και δεν μπορει να συνδεθει με το ρουτερ.Βασικα μου κοκκινίζει το κουτι που λέει port και μου γραφει κάτω
Error:Connection establishment failed.There is no server running on the given port(or wont answer).
Εχω βάλει την 23 και την έχω ανοίξει και από το ρουτερ, τι να κάνω?

Έχεις πει στο DMT τη διεύθυνση του router σου? Επίσης πρέπει να του πεις το username και Password. Είναι σίγουρο ότι το dmt υποστηρίζει το router σου?

giwrgosp1
10-11-07, 13:03
Και γω ειμαι μακρια απο το κεντρο και κανονικα κλειδωνα μεχρι 9500.
Με το dmt και router το siemens CL-110 κλείδωσα στα 11999!!!!
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε πειραματα που εκανα ακομα και οταν ειχα s/n 1.1 -1.3 η συνδεση ηταν σταθερη. Για 7 ωρες κανενα προβλημα. Μολις βεβαια επεσε κατω απο το 1 κοπηκε. ( Καιρος ηταν :p) Δεν ξερω αν οφειλετε στο modem, η σε κατι αλλο.

Το ασχημο ειναι οτι δεν υπαρχει dmt για ολα τα modems, και αν ακομα υπαρχει dmt για καποια modem δεν υποστηριζουν σε ολα την ρυθμιση του s/n.
Οπως π.χ για το siemens 4200 υπαρχει dmt αλλα δεν μπορεις να ρυθμισεις το s/n :(

Mouse Potato
10-11-07, 13:23
Έχεις πει στο DMT τη διεύθυνση του router σου? Επίσης πρέπει να του πεις το username και Password. Είναι σίγουρο ότι το dmt υποστηρίζει το router σου?

Μάλλον δεν θα του το υποστηρίζει...

vOOz
10-11-07, 14:31
Που την ειδατε την ρυθμιση για untested firmwares? Εγω γιατι δεν την βλεπω πουθενα, οτι version και να κατεβασα?

οκ την βρηκα!

gorgis16
10-11-07, 16:33
Μάλλον δεν υποστηρίζει το ρουτερ μου γιατί τις ρυθμίσεις τις έχω κάνει σωστά.:(Πάντος σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:)Αν θυμάμαι καλά κάποιοι ποσταρανε παλαιοτέρα στο τμήμα της forthnet(την εποχή που έδωσε τα 24) για ρύθμιση του snr μέσω telnet αλλά δεν μπορώ να το βρω.Μήπως το είχε προσέξει κανείς άλλος.:hmm:

michkan
15-11-07, 11:46
'Εχω το Speedtouch 536 με το firmware v.6.5.0.1 και κλειδώνει 11300-11500 με το snr 7.5 και

το att.16. Εάν κατεβάσω snr γιά 0,5 η 1,0 μέσο του DTM θα κλειδώνει 11900-12000 ?

Δεν έχω προβλίματα αστάθειας καθόλου.

:hmm::hmm::hmm:

blueseal
15-11-07, 13:35
Ρε παιδιά σε zyxel prestige 660r-61c δουλεύει το DMT γιατί έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις?

giwrgosp1
15-11-07, 15:13
γιατι το s/n σου ειναι 6 και καποιες στιγμες πεφτει ακομα πιο πολυ... με αποτελεσμα να σε κοβει ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.