PDA

Επιστροφή στο Forum : taskbar



kalabortsos
09-11-07, 21:01
καθε φορα που ανοιγω το pc ανοιγουν και καμια εικοσαρια προγραμματα στη μπαρα εργασιων(taskbar).απο αυτα θελω 6-7,οποτε καθε φορα πρεπει να σβηνω αυτα που δεν θελω ενα ενα?πως μπορω να απαλαγω απο αυτα?εχω δοκιμασει msconfig αλλα τιποτα,υπαρχει κατι αλλο?

hellenicsun
09-11-07, 21:23
Απ'όσο ξέρω, πολλά απο τα προγράμματα που ανοίγουν στη μπάρα διεργασιών, μπορούν να απενεργοποιηθούν με επιλογή απο μόνα τους. Τώρα, αν έχεις δοκιμάσει αυτή τη λύση αλλά χωρίς αποτέλεσμα, μπορείς να τα δείς και να τα απενεργοποιήσεις μέσω του Windows Defender.

tedd
09-11-07, 21:40
Χρειάζεται εναν startup manager με τον οποιο μπορεις να ρυθμίσεις πια προγράμματα θέλεις να φορτώνουν με την εκκινηση και πιά όχι, ενα ψαξιματάκι στο δικτυό θα σου βγάλει πολλά τετοια προγράμματα free και pay. Επίσης υπάρχουν και σουιτες διαμόρφωσεις συστήματος που περιέχουν τέτοιο εργαλέιο μερικές γνωστές το TuneUp Utilities, WinXP Manager ή Vista Manager, TweakNow PowerPack, κ.α..
Φυσικά μπορεις να το κάνεις και μέσα από registry αλλά είναι κάπως επικινδυνο μήπως διαγράψεις κάποιο που έιναι απαραίτητο.
Σαν standalone προγραμμάτάκι μπορεις να δεις αυτό (http://www.ss-tools.com/startup-manager/).

TheSwiss
09-11-07, 22:00
Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι αυτό που προτείνει ο helenicsun:

Απ'όσο ξέρω, πολλά απο τα προγράμματα που ανοίγουν στη μπάρα διεργασιών, μπορούν να απενεργοποιηθούν με επιλογή απο μόνα τους.
Δηλαδή να ανοίξεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα και να πας στις επιλογές, κάπου θα έχει κάποια επιλογή που να λέει οτι το πρόγραμμα αυτό θα ξεκινάει μαζί με τα Windows την οποία απενεργοποιείς.

Αλλιώς δοκίμασε το Αutoruns (http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/ProcessesAndThreads/Autoruns.mspx) που είναι δωρεάν, εύκολο και αποτελεσματικό.
Απλά θέλει λίγο προσοχή να απενεργοποιήσεις μόνο όσα είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι δεν σου χρειάζονται.
(Από τα πολλά tabs που θα σου βγάλει το κυριότερο είναι το Logon που σου δείχνει τι τρέχει κάθε φορά που μπαίνεις στον λογαριασμό σου στα Windows και εσύ ξετικάρεις τα προγράμματα που δεν θέλεις να ξεκινάνε αυτόματα)

kalabortsos
09-11-07, 22:22
οκ!!! με καλυψατε,τερμα τα ενοχλητικα εικονιδιακια,επιτελους.ευχαριστω οσους ασχοληθηκατε στο προβλημα μου!

manolism3
09-11-07, 22:24
καθε φορα που ανοιγω το pc ανοιγουν και καμια εικοσαρια προγραμματα στη μπαρα εργασιων(taskbar).απο αυτα θελω 6-7,οποτε καθε φορα πρεπει να σβηνω αυτα που δεν θελω ενα ενα?πως μπορω να απαλαγω απο αυτα?εχω δοκιμασει msconfig αλλα τιποτα,υπαρχει κατι αλλο?

Επάνω στη μπάρα θα κάνεις δεξί κλικ, θα σου βγάλει ιδιότητες γραμμής, μετά θα διαλέξεις περιοχή ειδοποιήσεων, και μετά προσαρμογή.

kalabortsos
09-11-07, 22:54
Επάνω στη μπάρα θα κάνεις δεξί κλικ, θα σου βγάλει ιδιότητες γραμμής, μετά θα διαλέξεις περιοχή ειδοποιήσεων, και μετά προσαρμογή.

ναι φιλε μου εισαι σωστος,αλλα νομιζω αυτο ειναι για hide,τεσπα και τα προγραμματακια που δοκιμασα νομιζω hide κανουν η κανω λαθος?εγω απο την αρχη ενοουσα για disable σε καποια προγραμματα που δεν θελω να βγαινουν στη μπαρα εργασιων.

ardi21
09-11-07, 23:20
Run -> πληκτρολογεις msconfig -> καρτελα Startup και απενεργοποεις οτι θες.

Αυτο που λεει ο manolism3 ειναι για να διαλεξεις ποια εικονιδια θα φαινονται και ποια οχι.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν φορτωνουν μαζι με τα win.

grgz
10-11-07, 00:15
Αν έχεις Win XP το καλύτερο είναι αυτό. (http://www.mlin.net/StartupCPL.shtml)

Δεν κάνει όμως για Vista.

kastel
10-11-07, 12:40
Συμφωνώ με τον ardi21.

@ ADSLgr.com All rights reserved.