PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Forthnet



Stewie
09-11-07, 23:24
Κατ'αρχάς καλησπέρα σε όλους!
'Εχω επισκευθεί αυτο το φορουμ πολλές φορές αλλά τώρα είναι η πρώτη φορά που χρειάζομαι βοήθειά :)


Όλα πήγαιναν μια χαρά μεχρι που εδώ και 7-8 μέρες η ταχύτητα της σύνδεσης έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Παίρνει πλέον 10 περίπου δευτερόλεπτα να φορτώσει σελίδες που πριν εμφανίζονταν αστραπιαία.

Μετά από πολλά τηλέφωνα στη Forthnet μια υπάλληλος με συμβούλεψε να απενεργοποιήσω το antivirus(AVG) και να δοκιμάσω ν'ανοίξω μερικές σελίδες, καθώς μπορεί να έκανε κάποιο update και αυτό να έφταιγε. Το δοκίμασα και οι σελίδες φορτωναν κανονικά. Την επόμενη μέρα όμως το πρόβλημα επανήλθε. Απεγκατέστησα το AVG, κλείνω το firewall, MSN και ότι άλλο τρέχει αλλά τίποτα :sorry:

Σήμερα που ξαναπήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι φταίει το Τ που έχω βάλει στην πρίζα (υπάρχει μόνο μια και την έχω χωρίσει στα 2, μία γραμμή internet, η άλλη γραμμή φιλτράκι --> 2τηλέφωνα). Συνέδεσα λοιπόν το καλώδιο του internet απευθείας στην πρίζα, χωρίς αποτέλεσμα... Η κατάσταση είναι πολύ εκνευριστικη και με έχει φέρει σε απόγνωση :sorry:

Μήπως είναι κάποιο πρόβλημα γενικώς του δικτύου εδώ στην Πάτρα; Γνώστοί μου πάντως δεν έχουν πρόβλημα...
Ελπίζω να έχετε κάτι να προτείνετε, γιατί η Forthnet με τα 10+ λεπτά που έχει αναμονή δε βοηθάει ιδιαίτερα :whistle:

Έχω router microcom και το ADSL in a box 1Mbit.

Andreaslar
10-11-07, 03:15
Έχεις ασύρματο router? (Μήπως σου κλέβει κανένας γείτονας την σύνδεση...)

Μόνο σε σελίδες εμφανίζεται η αργοπορία? Downloads με download managers, τι ταχύτητα πιάνουν?

konstantinos2
10-11-07, 12:25
Το προβλημα το ειχα και εγω.Πηρα πολλες φορες την τεχνικη υποστηριξη και μετα απο αρκετη προσπαθεια και με δικες τους οδηγιες τελικα καποιος μου κλεβει απο τη συνδεση μου επειδη εχω ασυρματο ρουτερ.Το κλειδωσα με κωδικο και το προβλημα αποκατασταθηκε.

Stewie
10-11-07, 15:27
Δυστυχώς το router δεν είναι ασύρματο.
Η αργοπορία είναι γενική, σε browsing, online games και downloading... Π.χ. δεν μπορώ πλέον να ακούσω internet radio διακόπτεται συνεχώς και για βιντεάκια στο youtube ούτε λόγος

Σε μερικά downloads που δοκίμασα η ταχύτητα εφτασε μεχρι και 40ΚΒ/s(που είναι ακόμη χαμηλή), αλλά απότι φαίνεται αργεί να ξεκινήσει το κατέβασμα

Άλλη εξωφρενική απάντηση τεχνικού της 4net: "Δεν ξέρω, μπορεί να φταίνε πολλά πράγματα" και το 'κλεισε

29gk
10-11-07, 15:46
Aπο τη στιγμη που το πρωτο προβλημα ηταν θεμα software και σεταρισματος του pc σου, θα πρεπει να σιγουρευτεις πως απο την πλευρα σου εισαι ενταξει πριν αρχισεις να ψαχνεις εξωγενεις παραγοντες.

Θα προτεινα :

- σκαναρισμα για ιους, spyware, trohans
- καθαρισμα των προσωρινων αρχειων του συστηματος αλλα και της cache του browser που χρησιμοποιεις. ΤΑ ΠΑΝΤΑ
-αν δεν εχεις αποτελεσμα ειτε νεα καθαρη εγκατασταση ειτε επαναφορα καποιου image σιγουρα καθαρου

Αν το προβλημα συνεχισει
- βαζεις το ρουτερ μονο του απευθειας στην κεντρικη πριζα του σπιτιου και ελεγχεις τη συμπεριφορα του. Καλο ειναι να ειναι ethernet και οχι usb
- δοκιμαζεις και με δευτερο ρουτερ
- τους παιρνεις τηλεφωνο και επιμενεις ΑΦΟΥ εισαι πλεον σιγουρος πως το προβλημα ειναι δικο τους

nnn
11-11-07, 03:02
Την τελευταία εβδομάδα αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα σε ΑΡΥΣ Forthnet.
Επιλύνονται με αλλαγή του MTU.

Lord_British
11-11-07, 03:19
1492 να φανταστω;;

nnn
11-11-07, 03:24
Nope 1400 :whistle:

konstantinos2
11-11-07, 10:43
Μη μιλατε συνθηματικα!Τι ειναι το MTU και πως το βρισκεις για να το αλλαξεις?Ισχυει και για ασυρματα ρουτερ γιατι ποτε δεν εχω δει 2048 ταχυτητα να κατεβαζω.

Stewie
13-11-07, 19:52
Την τελευταία εβδομάδα αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα σε ΑΡΥΣ Forthnet.
Επιλύνονται με αλλαγή του MTU.

Λοιπόν, μετά από μικρή έρευνα βρήκα ότι για να αλλάξεις το ΜΤU χρειάζεται να τροποποιήσεις τη registry, τοποθετώντας τη νέα τιμή στο ProtocolMTU. (Υποθέτω πως έχω ΡΡΡ σύνδεση, διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Διάβασα όμως ότι μετά πρέπει να αλλάξω MTU και στο router, ισχύει?



Παραθέτω και το link (http://support.microsoft.com/kb/826159) για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

nnn
13-11-07, 23:22
Μα για το router μιλάω.

Stewie
14-11-07, 00:40
Αλλάζω το MRU σε 1400 και 1492 αλλά δε βλέπω διαφορά...

Πώς μπορώ να μάθω ποια είναι η καλύτερη τιμή?

nnn
14-11-07, 00:51
Μόνο με δοκιμές.
Μια τιμή 1442-1462 είναι πιο σταθερή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.