PDA

Επιστροφή στο Forum : λόγοι προτίμησης 2play Forthnet έναντι 2play HOL



Σελίδες : [1] 2

zoran
10-11-07, 15:14
Για ποιόυς λόγους να προτιμίσω το 2play της Forthnet και όχι της HOL? Υπάρχει κάτι που να τις δίνει αβαντάζ?

Υπάρχει κάτι που να τις δίνει αβαντάζ, σίγουρα είναι φθηνότερη αλλά υπάρχει και κάτι άλλο?

apagal
10-11-07, 16:50
1Mbps upload είναι αρκετό για εμένα πάντως!

valour
10-11-07, 17:01
ένας λόγος πάντως για να προτιμήσεις της forthnet, είναι ότι εκείνη δίνει PSTN τηλέφωνο (αν δεν κάνω λάθος), ενώ η HOL Voip... Όπερ και σημαίνει, αν δεν έχεις ρεύμα, πάπαλα το τηλέφωνο...

Deadpool80
10-11-07, 17:08
1Mbps upload είναι αρκετό για εμένα πάντως!

Πλησιάζει και η δικιά μας ώρα...:whistle:


ένας λόγος πάντως για να προτιμήσεις της forthnet, είναι ότι εκείνη δίνει PSTN τηλέφωνο (αν δεν κάνω λάθος), ενώ η HOL Voip... Όπερ και σημαίνει, αν δεν έχεις ρεύμα, πάπαλα το τηλέφωνο...

Όντως δεν κάνεις λάθος και είναι ένας σημαντικός λόγος επιλογής:oneup:

Toto
10-11-07, 17:14
Πεζουν ρολο και αλλα, αν πχ πεζεις παιχνιδια online θα σου προτινα forthnet. Γιατι απο τι εχω ακουσει η hol εχει μεγαλα ping.

flamelab
10-11-07, 17:51
Η Forthnet παρά τα γνωστα προβληματα που εχουν όλες οι εταιρείες , έχει αυτήν την στιγμή το καλύτερο δίκτυο και είναι γενικότερα πιο αξιόπιστη .

dimstog
10-11-07, 18:50
Πεζουν ρολο και αλλα, αν πχ πεζεις παιχνιδια online θα σου προτινα forthnet. Γιατι απο τι εχω ακουσει η hol εχει μεγαλα ping.

Σε server του εξωτερικού τα ping είναι μια χαρά. Σε ελληνικούς, ναι, όντως χωλαίνουν


ένας λόγος πάντως για να προτιμήσεις της forthnet, είναι ότι εκείνη δίνει PSTN τηλέφωνο (αν δεν κάνω λάθος), ενώ η HOL Voip... Όπερ και σημαίνει, αν δεν έχεις ρεύμα, πάπαλα το τηλέφωνο...

Υπάρχουν και τα UPS. Μην ξεχνάμε και τα power surges, έτσι;

hel
10-11-07, 19:43
H forthnet προσφέρει με 5 Ε παραπάνω pstn τηλέφωνο μέχρι το κέντρο της και από εκεί και πέρα voip, που σημαίνει ότι είναι καλύτερη η ποιότητα από το voip της hol . Τώρα οι ταχύτητες είναι πάνω κάτω οι ίδιες αλλά δεν εξαρτάται από πόσο χρησιμοποιείς το internet η ποιότητα του τηλεφώνου όπως στην hol. Επίσης η forthnet έχει μεγαλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό.

sdikr
10-11-07, 19:46
H forthnet προσφέρει με 5 Ε παραπάνω pstn τηλέφωνο μέχρι το κέντρο της και από εκεί και πέρα voip, που σημαίνει ότι είναι καλύτερη η ποιότητα από το voip της hol . Τώρα οι ταχύτητες είναι πάνω κάτω οι ίδιες αλλά δεν εξαρτάται από πόσο χρησιμοποιείς το internet η ποιότητα του τηλεφώνου όπως στην hol. Επίσης η forthnet έχει μεγαλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό.

Δεν σημαίνει οτι είναι καλύτερη ποιότητα, απλά δεν έχει πρόβλημα με διακοπές ρευματος στο router/ata
Και η Οτενετ έχει μεγαλύτερη απο την forthnet, το θέμα είναι πόσους χρήστες έχει ο κάθε ενας, και φυσικά το routing

slaughter
10-11-07, 20:16
όχι
go to HOL. όχι οτι κ εκεί δεν θα έχεις προβλήματα ή θα ενεργοποιηθείς πιο fast απλά είναι η πιο συμφέρουσα προσφορά αυτή τη στιγμή

deniSun
10-11-07, 20:28
Αυτή τη στιγμή η HOL προσφέρει περισσότερα.

nm96027
10-11-07, 20:35
Οι δυο γραμμές που δίνει η hol ειναι αρκετα βολικές και επειδη οταν μιλάει η μια γραμμή η κληση μεταφέρεται στην αλλη, ουσιαστικα συμπεριφέρεται ως isdn.

Το voip ειναι μια χαρα, τοσο που οπως εχω ξαναπει δεν θέλω να δώσει POTS η hol-όπως εχει προαναγγείλει πως θα κανει καποιαααααα στιγμη. Εχω δεν την αίσθηση πως η ποιότητα ισως να ειναι καλυτερη απο αυτης της 4νετ (απο οτι μου λενε...). Αυτα ειναι εκτιμήσεις ομως και διαφέρουν ανα περίπτωση.

Το προβλημα ειναι το voip εξαρτάται πολυ απο το CPE, απο το φριτζ. Ειτε αν σου χαλάσει, ειτε αν κατι δεν παει καλα με το firmware (καλη ωρα στην hol καποιοι πελάτες της ταλαιπωρηθηκαν ΠΟΛΥ επι ενα μήνα και βάλε με διακοπες στην τηλεφωνία) τοτε εχεις πρόβλημα.

Επισης επειδη η hol εχει επιπλέον λόγους να προστατευσει την σταθερότητα της γραμμής (λογω του voip) διατηρεί το s/n στο 11 αντι για το 6 που το κρατάει η 4νετ. Αυτο σημαίνει γενικά χαμηλότερους συγχρονισμους στον δρόμο προς τα 24, για οποιον θέλει να μετράει τα mbitια...;)

psytransas
10-11-07, 20:48
Υπάρχει κάτι που να τις δίνει αβαντάζ?

Τιμη (34 εναντι 40) και ταχυτητα upload (512 εναντι 1024) ;)

zoran
10-11-07, 20:49
τα καλώδια για τις τηλεφωνικές συσκευές περνάνε από το φριτζ? εγώ έχω 3 συσκευές για να δικτυώσω σε διαφορετικά δωμάτια, θα μπορέσω?

aa144
10-11-07, 20:56
Υπάρχει τρόπος να δώσεις το σήμα εξόδου του ΦΡΙΤΣ πάνω στο σήμα ASDL της γραμμής, με πατέντα που περιγράφεται στο βιβλίο οδηγιών, αλλιώς οι συσκευές τηλεφώνου συνδέονται πάνω στον ΦΡΙΤΣ απευθείας.

Λογικά θα μπορέσεις να τα συνδέσεις όπως σε βολεύει.

zoran
10-11-07, 21:05
το έχει κάνει κανείς αυτό?

aa144
10-11-07, 21:08
Έχω δοκιμάσει κάθε δυνατό τρόπο σύνδεσης, λειτουργούν όλα τα σενάρια κανονικά, όσοι έχουν εσωτερικές πρίζες τηλεφώνου στα δωμάτια, κάνουν το σύστημα με την πατέντα.

theopan
10-11-07, 22:19
H HOL δίνει voip τηλεφωνία σε αντίθεση με την forthnet που δίνει κανονική PSTN.
Η HOL από ό,τι ακούγεται κρατάει πιο ψηλά το SNR margin για υποτιθέμενη μεγαλύτερη σταθερότητα, αλλά αυτό σημαίνει χαμηλότερο συγχρονισμό συνήθως.
Λαχείο είναι πιστεύω ανάλογα την περιοχή σου και το πόσο τυχερός είσαι για το τι θα σου προκύψει. Τα ίδια είναι όλοι τους.

Tem
10-11-07, 22:36
πρόκειται για πατέντα που χρησιμοποιείται και στις isdn συνδέσεις προκειμένου να δίνει κάποιος σήμα σε όλες τις τηλεφωνικές μπρίζες και να μην περιορίζεται στην κεντρική

action
11-11-07, 01:01
τωρα θα αρχισουν να αποκαλυπτονται οι κομπινες του ΟΤΕ με τους προμηθευτες του
:p
θα δουμε για τι υποδομες πληρωναμε

digitals
11-11-07, 10:48
Ενας παραπάνω λόγος για να προτημίσεις την HOL είναι ο Κόκαλης ο οποίος εχει σκοπό να φτιάξει νέο ΟΤΕ οπότε όλα πρέπει να είναι καλύτερα στο μέλλον.

pap paok
11-11-07, 12:49
Ενας παραπάνω λόγος για να προτημίσεις την HOL είναι ο Κόκαλης ο οποίος εχει σκοπό να φτιάξει νέο ΟΤΕ οπότε όλα πρέπει να είναι καλύτερα στο μέλλον.

Συμφωνώ απολύτως (not)::p
Για μένα το Red-ΗΟL -πως το λενε , μαζί με τα ιδιοκτησιακά του Κόκκαλη ήταν αυτό που με έσπρωξε ενώ ήμουν αναποφάσιστος να ξεκουμπιστώ από το μαγαζί...μετά από όλη την ταλαιπωρία ενός χρόνου φυσικά..
Δε μας έφτανε τόσα χρόνια που μέσω του ΟΤΕ και του &*&^%γαυρου μας καταδυναστεύει, να του φτιάξουμε και νέο ΟΤΕ τώρα, thanks but no thanks.....
back to forthnet babies, κι ας περιμένω κι ας μείνω χωρίς νετ και ενα και 2 μήνες...

slaughter
11-11-07, 14:10
H HOL δίνει voip τηλεφωνία σε αντίθεση με την forthnet που δίνει κανονική PSTN.
Η HOL από ό,τι ακούγεται κρατάει πιο ψηλά το SNR margin για υποτιθέμενη μεγαλύτερη σταθερότητα, αλλά αυτό σημαίνει χαμηλότερο συγχρονισμό συνήθως.
Λαχείο είναι πιστεύω ανάλογα την περιοχή σου και το πόσο τυχερός είσαι για το τι θα σου προκύψει. Τα ίδια είναι όλοι τους.

καλά κ η forthnet VoIP δίνει, άσχετα αν δεν το λέει πουθενά
η γραμμή σου είναι Pstn μέχρι το dslam κ απο εκεί κ μετά voip!!!!
τό ίδιο κ η HOL μόνο που σου δίνει κ δεύτερο νούμερο το οποίο παίζει πάνω από το router κ είναι πιο εμφανές voip :p

turbojugend_gr
11-11-07, 14:13
Ναι αλλά η απόσταση μέχρι το dslam είναι η πιο σημαντική, από εκεί και μετά είναι εσωτερικά του δικτύου της, δεν έχει ανάγκη. Forthnet & από εμένα, μετά την τελευταία αναβάθμιση κιόλας,μ εδείξαν σεβασμο...

theopan
11-11-07, 15:32
καλά κ η forthnet VoIP δίνει, άσχετα αν δεν το λέει πουθενά
η γραμμή σου είναι Pstn μέχρι το dslam κ απο εκεί κ μετά voip!!!!
τό ίδιο κ η HOL μόνο που σου δίνει κ δεύτερο νούμερο το οποίο παίζει πάνω από το router κ είναι πιο εμφανές voip :p

Δεν έχει σημασία.Μόνο το ότι δεν χρειάζεται εξτρα τερματικους εξοπλισμους και δουλευει ακομα και σε διακοπη ρευματος σαν τα κανονικα τηλεφωνα που ξεραμε, αρκει να θεωρηθει πλεονεκτημα.

miltosk
11-11-07, 15:46
34 ευρω με η χωρις ΦΠΑ? Και γιατι στη διαφημιση η HOL λεει απο 34 ευρω?

digitals
11-11-07, 16:18
Καλά δεν υπάρχει και λόγος να τρωγόμαστε εμεις μεταξύ μας. Αλλωστε τα φράγκα τα μαζεύουν καθε είδους επιχειριματίες είται κόκκαλης λέγονται έιται οτιδίποτε.... Απλά εμείς πρεπει να δούμε το συμφέρον μας. Και εγώ στη Forthnet ήμουν αλλα και οικονομικά και μελλοντικά!!! με συμφέρει στην HOL μια και δεν με ενδιαφέρουν οι τρελές ταχύτητες στο νετ αλλα τα χρήματα που πληρώνο και 5 ευρώ το μήνα γιατί να τα δίνω τσαμπα στο κάθε "μάγκα" του τα χρωστάω;

vaggospat13
11-11-07, 16:48
34 ευρω ειναι για ταχυτητα 6/1 ενω για 24/1 ειναι 37 ευρω και δεν ξερω σιγουρα αν η αναγνωριση ειναι δωρεαν ,αρα ειναι περιπου στα ιδια χρηματα (39,90 η φορθνετ)
τωρα η φορθνετ δινει ptsn τηλεφωνια που για μενα ειναι πλεονεκτημα εναντι στη hol
απο την αλλη η hol εχει δωρεαν μερικες διεθνεις κλησεις ενω η φορθνετ οχι
απο προσωπικη αποψη (εχω φορθνετ 2play απο τελος απριλιου) η φορθνετ μου εχει φερθει αψογα
η ταχυτητα μου ειναι πολυ μεγαλη εχω πιασει μεχρι και 2500 σταθερα
αποσυνδεσεις ζητημα ειναι να χω δει 5-6 συνολο
η τηλεωνια ολα καλα αν εξαιρεσω την ημερα του αγ Δημητριου που δεν ειχα τηλ απο7.30 - 10.30

kanenas3
11-11-07, 16:59
Αν το VOIP της HOL σου κάτσει καλά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η PSTN της Forthnet μου έχει βγάλει την πίστη και καταφέραμε να βγάλουμε άκρη μετά από 1,5 μήνα. Άρα ακόμα και αυτό το πλεονέκτημα της ψευτοPSTN που δίνει η Forthnet καταρίπτεται. VOIP είναι και της Forthnet απλά από το dslam της μέχρι το σπίτι είναι PSTN ή καλύτερα κλώνος PSTN λόγω των περιορισμών που έχει. Πόσο συχνά σας κόβεται το ρεύμα δηλαδή και το θεωρείται τόσο μεγάλο πλεονέκτημα (είναι αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας);

slipknot
11-11-07, 17:20
Αν το VOIP της HOL σου κάτσει καλά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η PSTN της Forthnet μου έχει βγάλει την πίστη και καταφέραμε να βγάλουμε άκρη μετά από 1,5 μήνα. Άρα ακόμα και αυτό το πλεονέκτημα της ψευτοPSTN που δίνει η Forthnet καταρίπτεται. VOIP είναι και της Forthnet απλά από το dslam της μέχρι το σπίτι είναι PSTN ή καλύτερα κλώνος PSTN λόγω των περιορισμών που έχει. Πόσο συχνά σας κόβεται το ρεύμα δηλαδή και το θεωρείται τόσο μεγάλο πλεονέκτημα (είναι αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας);

Δεν είναι μόνο οι διακοπές ρεύματος...
Σκέψου να σου χαλάσει το router....Ή περιστασιακά να μην παίρνει ip από το δύκτιο της HOL....ή κάτι να έχει κολλήσει και να θέλει restart.Δεν γίνεται να είσαι όλη την ώρα πάνω από το router για να ξέρεις αν έχεις τηλέφωνο

digitals
11-11-07, 18:18
Πρόβλημα υπάρχει μόνο οταν δεν έχεις ρεύμα, μια και χωρίς να συγχρονίζει το router κατα περίεργο τροπο (το εχω δεί σε φίλο μου) έχει τηλέφωνο. Απλά είμαι περίεργος τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού οπως το 1999 που δεν δούλευε τίποτα απο τηλεφωνία είται κινητη είται σταθερή!!!

slipknot
11-11-07, 18:27
Πρόβλημα υπάρχει μόνο οταν δεν έχεις ρεύμα, μια και χωρίς να συγχρονίζει το router κατα περίεργο τροπο (το εχω δεί σε φίλο μου) έχει τηλέφωνο.
ok,αυτό δεν το γνώριζα



Απλά είμαι περίεργος τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού οπως το 1999 που δεν δούλευε τίποτα απο τηλεφωνία είται κινητη είται σταθερή!!!
Άς μην το μάθουμε ποτέ αυτό

xolloth
11-11-07, 18:30
εαν περιμενουμε να γινει σεισμοs για να δουμε εαν εχουμε τηλεφωνο,καλυτερα να μεινουμε με την περιεργεια.
η ουσια ειναι μια.
ο καθεναs μαs εχει και την εμπειρια του απο τον παροχο του ,αλλοs καλη αλλοs κακη.
οτι και να σου πουμε ριναι υποκειμενικο και δεν σημαινει οτι το ιδιο θα γινει και σε σενα.
διαλεξε εναν παροχο και κανε τον σταυρο σου να πανε ολα καλα.
τιποτα αλλο.

Ioudas1
11-11-07, 18:38
Απλά είμαι περίεργος τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού οπως το 1999 που δεν δούλευε τίποτα απο τηλεφωνία είται κινητη είται σταθερή!!!

Να ευχαριστείς για το 1999 τους έξυπνους βουλευτές που ψηφίζουν οι Έλληνες που απαγόρευαν στις εταιρείες κινητής την χρήση όλων των διαθέσιμων καναλιών του GSM. Επίσης να ευχαριστείς τους δημάρχους που απέτρεπαν και αποτρέπουν την εγκατάσταση πρόσθετων κεραιών βάσης.
Εάν τα παραπάνω είχαν γίνει επί της αντίστροφης βάσης θα είχαν δημιουργηθεί σίγουρα λιγότερα προβλήματα.

turbojugend_gr
11-11-07, 18:49
Λιγότερα προβλήματα για την επικοινωνία, για την υγεία μας όμως ;

Ioudas1
11-11-07, 19:05
Λιγότερα προβλήματα για την επικοινωνία, για την υγεία μας όμως ;

Λιγότερα προβλήματα για την επικοινωνία και για την υγεία. Τα κινητά θα εκπέμπουν με λιγότερη ισχύ.

vaggospat13
11-11-07, 19:29
εγω το θεωρω πλεονεκτημα διοτι χρειαζεται να εχω σπιτι τηλ βρεξει χιονισει (πεφτει το ρευμα χαλασει το ρουτερ κπλ) διοτι υπαρχει ηλικιωμενο ατομο σπιτι και χρειαζεται το τηλ ολη την ωρα γι'αυτο διαλεξα pstn.

a66fm
11-11-07, 19:34
Λιγότερα προβλήματα για την επικοινωνία και για την υγεία. Τα κινητά θα εκπέμπουν με λιγότερη ισχύ.
:respekt: σωστός!!

back on topic

και απο θέμα πληρωμής λογαριασμών MONO Forthnet εκτός αν έχεις λογαριασμό στην eurobank

apagal
11-11-07, 19:37
Καλά δεν υπάρχει και λόγος να τρωγόμαστε εμεις μεταξύ μας. Αλλωστε τα φράγκα τα μαζεύουν καθε είδους επιχειριματίες είται κόκκαλης λέγονται έιται οτιδίποτε.... Απλά εμείς πρεπει να δούμε το συμφέρον μας. Και εγώ στη Forthnet ήμουν αλλα και οικονομικά και μελλοντικά!!! με συμφέρει στην HOL μια και δεν με ενδιαφέρουν οι τρελές ταχύτητες στο νετ αλλα τα χρήματα που πληρώνο και 5 ευρώ το μήνα γιατί να τα δίνω τσαμπα στο κάθε "μάγκα" του τα χρωστάω;

Συμφωνώ απόλυτα.

karavagos
11-11-07, 20:21
Πρόβλημα υπάρχει μόνο οταν δεν έχεις ρεύμα, μια και χωρίς να συγχρονίζει το router κατα περίεργο τροπο (το εχω δεί σε φίλο μου) έχει τηλέφωνο. Απλά είμαι περίεργος τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού οπως το 1999 που δεν δούλευε τίποτα απο τηλεφωνία είται κινητη είται σταθερή!!!

Αν δεν συχρονίζει το modem, δεν μπορείς να έχεις VoIP τηλεφωνία από αυτό ότι και να κάνεις.
Αν συχρονίζει το modem, αλλά δεν ανεβαίνει το PPP (δηλ. δεν έχεις internet), τότε όντως μπορείς να έχεις κανονικά VoIP τηλεφωνία από αυτό.

tbo
11-11-07, 20:51
Επισης επειδη η hol εχει επιπλέον λόγους να προστατευσει την σταθερότητα της γραμμής (λογω του voip) διατηρεί το s/n στο 11 αντι για το 6 που το κρατάει η 4νετ. Αυτο σημαίνει γενικά χαμηλότερους συγχρονισμους στον δρόμο προς τα 24, για οποιον θέλει να μετράει τα mbitια...;)

Επειδή βρίσκομαι προ αποφάσεως HOL double play ή Forthnet (έχω OteNet 768 που λήγει αρχές Ιανουαρίου), αλλά είμαι και ασχετούλης με τα τεχνικά, οι χαμηλότεροι συγχρονισμοί αφορούν την HOL ή τη Forthnet με δεδομένο το 11db vs 6db που αναφέρεις;


Υπάρχει τρόπος να δώσεις το σήμα εξόδου του ΦΡΙΤΣ πάνω στο σήμα ASDL της γραμμής, με πατέντα που περιγράφεται στο βιβλίο οδηγιών, αλλιώς οι συσκευές τηλεφώνου συνδέονται πάνω στον ΦΡΙΤΣ απευθείας.

Λογικά θα μπορέσεις να τα συνδέσεις όπως σε βολεύει.

Τι είναι το "ΦΡΙΤΣ"; Ανησυχώ :hmm:. Πίστευα ότι οι 4 τηλεφωνικές συσκευές που έχω σε διάφορα δωμάτια στο σπίτι, θα δούλευαν έτσι απλά όπως όταν έβαλα ADSL και απλά τοποθέτησα ένα φίλτρο σε κάθε πρίζα. Θα πρέπει να τραβήξω γραμμές έως αυτό το "ΦΡΙΤΣ"; :( Να ξεχάσω δηλαδή τα double play και να παραμείνω στον ΟΤΕ με τα ταπεινά μου 768 (για να μην μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι κιόλας) αλλιώς μπαίνω σε περιπέτειες;

civil
11-11-07, 21:10
Μια απο τα ιδια ΧΧΧΧΧ νομιζω ειναι και οι 2 παροχοι .....
:evil:

slaughter
11-11-07, 23:56
παιδιά μην τρελαίνεστε. Η HOL δίνει 2 τηλεφωνικές γραμμές. Μια κλασσική PSTN/VoIP k μια πάνω από το router (με δικό της νούμερο) καθαρή VoIP. Αν κοπεί το ρεύμα λογικά δεν θα δουλεύει αυτή που θα είναι πάνω στο router. Κ δεν παίζει αν συγχρονίζει το DSL ή αν συνδέεται στη HOL ή όχι
Σαν προσφορά είναι η καλύτερη αυτό τον καιρό κ σου δίνει κ καλό εξοπλισμό (kai wireless)

preditor
12-11-07, 00:23
εχω την εντιπωση οτι η hol εχει καλητερη τεχνικη υποστηριξη απο την forthnet και αυτος ειναι ενας λογος που θα πηγαινα στην hol

nm96027
12-11-07, 00:29
παιδιά μην τρελαίνεστε. Η HOL δίνει 2 τηλεφωνικές γραμμές. Μια κλασσική PSTN/VoIP k μια πάνω από το router (με δικό της νούμερο) καθαρή VoIP. Αν κοπεί το ρεύμα λογικά δεν θα δουλεύει αυτή που θα είναι πάνω στο router. Κ δεν παίζει αν συγχρονίζει το DSL ή αν συνδέεται στη HOL ή όχι
Σαν προσφορά είναι η καλύτερη αυτό τον καιρό κ σου δίνει κ καλό εξοπλισμό (kai wireless)

Οχι και οι δυο γραμμές ειναι voip. Αυτο που λες ΘΑ γίνει.

Οσο για την ΤΥ.
Τωρα πια δεν ξερω ποιος εχει την καλυτερη ΤΥ. Περσυ η Hol ειχε γενικα μικρούς χρόνους αναμονης. Απο τον Ιουνιο και μετα ομως τα πραγματα εχουν ζορίσει. Χτυπαμε 20 λεπτα αναμονης.

grsaint13
12-11-07, 00:46
Επειδή βρίσκομαι προ αποφάσεως HOL double play ή Forthnet (έχω OteNet 768 που λήγει αρχές Ιανουαρίου), αλλά είμαι και ασχετούλης με τα τεχνικά, οι χαμηλότεροι συγχρονισμοί αφορούν την HOL ή τη Forthnet με δεδομένο το 11db vs 6db που αναφέρεις;

Οι χαμηλότεροι είναι στη ΧΟΛ.Αυτό βέβαια ισχύει αν συγκρίνουμε το ίδιο σημείο ανάμεσα στους δύο παρόχους.




Τι είναι το "ΦΡΙΤΣ"; Ανησυχώ :hmm:. Πίστευα ότι οι 4 τηλεφωνικές συσκευές που έχω σε διάφορα δωμάτια στο σπίτι, θα δούλευαν έτσι απλά όπως όταν έβαλα ADSL και απλά τοποθέτησα ένα φίλτρο σε κάθε πρίζα. Θα πρέπει να τραβήξω γραμμές έως αυτό το "ΦΡΙΤΣ"; :( Να ξεχάσω δηλαδή τα double play και να παραμείνω στον ΟΤΕ με τα ταπεινά μου 768 (για να μην μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι κιόλας) αλλιώς μπαίνω σε περιπέτειες;

To ΦΡΙΤΣ (fritz για τους περισσότερους :rolleyes:) είναι το ρούτερ που δίνει η ΧΟΛ για την παροχή του 2play.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα τηλέφωνά σου.Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα!Η συνδεσμολογία τους θα μείνει ώς έχει και μάλιστα όσο η τηλεφωνία είναι voip δε θα χρειαστείς καθόλου φίλτρα.;)

Ioudas1
12-11-07, 17:16
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα τηλέφωνά σου.Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα!Η συνδεσμολογία τους θα μείνει ώς έχει και μάλιστα όσο η τηλεφωνία είναι voip δε θα χρειαστείς καθόλου φίλτρα.;)

Καλά, αφού η hol δεν δίνει pstn τηλεφωνία, πως μπορεί να λειτουργήσουν οι τηλ. συσκευές παραμένοντας η ίδια συνδεσμολογία;
Δεν θα πρέπει την τηλ. έξοδο του fritz να την επειστρέψει στην τηλεφωνικά πρίζα;
Κάνω λάθος;

kanenas3
12-11-07, 18:36
Καλά, αφού η hol δεν δίνει pstn τηλεφωνία, πως μπορεί να λειτουργήσουν οι τηλ. συσκευές παραμένοντας η ίδια συνδεσμολογία;
Δεν θα πρέπει την τηλ. έξοδο του fritz να την επειστρέψει στην τηλεφωνικά πρίζα;
Κάνω λάθος;

Σωστά τα λες. Πρέπει να τραβήξεις καλώδια από τις θύρες του fritz ή αν έχεις ελεύθερο ζεύγος καλωδίων στην υπάρχουσα καλωδίωση να το περάσεις από εκεί όπως κάνουνε και με το ISDN.

michalispap
06-01-08, 21:15
ok,αυτό δεν το γνώριζα



Άς μην το μάθουμε ποτέ αυτό

Ποτέ μη λες ποτέ. Στατιστικά στην Αθήνα γίνεται μεγαλός σεισμός μία φορά στα 20 χρόνια

1981 Αλκυονύδες

1999 Πάρνηθα

Άλλο μεγάλο σεισμό δεν πρόαβα γιατί δεν είχα γενηθεί :p

mpotsos
18-05-08, 15:46
Η Forthnet παρά τα γνωστα προβληματα που εχουν όλες οι εταιρείες , έχει αυτήν την στιγμή το καλύτερο δίκτυο και είναι γενικότερα πιο αξιόπιστη .
+1 και απο μενα:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.