PDA

Επιστροφή στο Forum : Bluetooth απορία



Dark Dominion
10-11-07, 17:17
Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το bluetooth θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω περάσει κανονικά drivers στο laptop για όλες τις συσκευές, ακόμα και για το bluetooth. Χρειάζομαι και κάτι τέτοιο (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.616082) για να μεταφέρω αρχεία από το κινητό μου στο laptop; Γιατί το εικονίδιο στην taskbar δεν μου βρίσκει κάποια bluetooth συσκευή και ας έχω ενεργοποιημένο το bluetooth στο κινητό.

Edit: Η μόνη συσκευή για bluetooth που δείχνει ο device manager είναι ένας bluetooth bus enumerator.

Corto
10-11-07, 20:52
Αυτό που δείχνεις είναι dongle. Φυσιολογικά το χρειάζεσαι για σύνδεση κινητού - PC (laptop). Είναι μάλλον απίθανο (όχι όμως αδύνατο) το laptop να έχει ενσωματωμένο ΒΤ chip. Όταν λες ότι πέρασες drivers, υποθέτω ότι εννοείς την υποστήριξη ΒΤ των Windows. Χωρίς συσκευή όμως.... πως να συνδεθείς... για σκέψου το :hmm:

haHa
10-11-07, 22:43
Είναι μάλλον απίθανο (όχι όμως αδύνατο) το laptop να έχει ενσωματωμένο ΒΤ chip. Όταν λες ότι πέρασες drivers, υποθέτω ότι εννοείς την υποστήριξη ΒΤ των Windows. Χωρίς συσκευή όμως.... πως να συνδεθείς... για σκέψου το :hmm:

Μια μικρη διορθωση:
τα περισσοτερα λαπτοπ εχουν bluetooth.


Για τον φιλο τωρα:
σου βγαζει κατω δεξια το σηματακι του bluetooth???

Eπειδη μαλλον σου βγαζει,θα πατησεις πανω του δεξι κλικ και θα πεις "Add a Bluetooth Device"
Ταυτοχρονα θα εχεις ανοιχτο και το bluetooth στο κινητο.
Θα στο βρει και θα τα κανεις pair(pair λεγεται η διαδικα σια οπου βαζεις εναν κωδικο ωστε να επικοινωνησουν οι 2 συσκευες)

Dark Dominion
11-11-07, 01:01
Μου το βγάζει αλλά αυτό το B μέσα είναι κοκκινισμένο και με δεξί κλικ μου λέει bluetooth device not found.

Edit: Αυτό το bluetooth bus enumerator δεν θεωρείται bluetooth συσκευή;

Corto
11-11-07, 14:28
Λοιπόν, από αυτά που μπορώ να καταλάβω, ΔΕΝ έχει ΒΤ το λαπτοπ σου, κάτι που όμως τα τεχνικά χαρακτηριστικά του το αναφέρουν. Για να μην μαλώσω λοιπόν χωρίς λόγω με τον χαΧα για χάρη σου, καλύτερα να ανατρέξεις εκεί και να το ξεκαθαρίσεις.
...και για να προλάβω, αν δεν έχεις το manual, μπες στον δικτυακό τόπο του κατασκευαστή όπου σίγουρα υπάρχουν spec sheets όλων των μοντέλων, ακόμα και των παλαιότερων (που μάλλον απίθανο να έχουν ενσωματωμένο ΒΤ)

Dark Dominion
11-11-07, 15:32
Στο manual του λέει στην κατηγορία της επικοινωνίας τα εξής σχετικά με bluetooth.

WPAN: Bluetooth® 2.0+ EDR (Enhanced Data Rate)

haHa
11-11-07, 16:06
Πες μας το μοντελο του φορητου σου ακριβως.

Αν εχεις bluetooth μπορει να μην εγινε σωστα η εγκατασταση των drivers.

Dark Dominion
11-11-07, 16:24
Acer Aspire 7520G

haHa
11-11-07, 16:32
Αυτον εδω εχεις:

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_59&products_id=8482



Αν ναι,τοτε μαλλον εχει bluetooth .


Κατι δεν εγινε σωστα στην εγκατασταση των drivers.
Δεν τους ειχε απο τη μανα του εγκατεστημενους?


Γενικοτερα να ξερεις οτι αυτο το μηνυμα σημαινει ή οτι δεν εχεις bluetooth ή οτι δεν εγινε σωστα η εγκαταστση των drivers και ετσι δε βλεπουν τα windows το bluetooth.
"Μου το βγάζει αλλά αυτό το B μέσα είναι κοκκινισμένο και με δεξί κλικ μου λέει bluetooth device not found."


Τελος,εκτος απο bluetooth bus enumerator θα επρεπε να σου βγαζει και ενα bluetooth wireless hub ο device manager.

wireless_surfer
11-11-07, 17:00
στην Ελλάδα τα "οικονομικά" ACER έρχονται "κομμένα" όσον αφορα το ΒT.
Αυτά έχουν απλά τον "διακόπτη" μπροστα στο case, έχουν τον βασικό controller αλλα τους λείπει το ίδιο το ΒΤ όσον αφορά το ασύρματο κομμάτι.
Απλά όταν βάλεις ένα dongle όπως λετε παραπάνω, το αναγνωρίζει το bus tou controller, κάνει το bridge και μπορεις έυκολα να το κλείνεις και το ανοιγεις με το κουμπακι μπροστά...
Αν ρωτήσετε οποιονδήποτε ειλικρινή πωλητη laptop γνωρίζετε, αυτό θα σας πει, σίγουρα έχει "απειλειθεί" απο πολλούς πελάτες της ACER... :p
Αν σου φαίνεται και πατατιά της ελληνικής αντιπροσωπίας, μπορείς να στείλεις ενα mail στην κεντρική όπου είναι (δες το site). Aν στο "διαφήμησαν" με ΒΤ, τότε ίσως μπορείς να κάνεις καμμια καταγγελία προς το κατάστημα, αλλα σε γενικές γραμμες, υπάρχει ενημέρωση για το θέμα...

haHa
11-11-07, 17:04
Ναι το εχω ξαναδιαβασει για τα acer και το bluetooth.Απατεωνες...

Θυμαμαι ειδικα το acer 5920g που βγαινει σε πολλες εκδοσεις και κανενας δε ξερει ποια ακριβως εκδοση απο ολες εχει στον εξοπλισμο bluetooth.

Αλλος ενας λογος για να αποφυγεται αυτην την ερασιτεχνικη εταιρια,την acer.

Μακρια....

Πύρρος
11-11-07, 17:12
Για καλό και για κακό, πριν πας για ψώνια, πάτα το κουμπάκι. Αν σου γράψει με πράσινα γράμματα ότι το BT ενεργοποιήθηκε και το εικονίδιο γίνει μπλε από κόκκινο, έχεις BT και είσαι οκ. Αν σου γράψει με πράσινα γράμματα "BT γιοκ" αγόρασε ξεχωριστό.

Dark Dominion
11-11-07, 17:27
Το κουμπάκι για bluetooth μου λέει ότι δεν βρέθηκε συσκευή (αυτό που βρίσκεται ψηλά στο πληκτρολόγιο). Θα πάρω ένα dongle για να είμαι οκ. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ειδικά τον wireless που ήταν πλήρως κατατοπιστικός στο θέμα bletooth και acer. :)

JoeBar
11-11-07, 17:49
Κλασσική Acer... :p

21century
11-11-07, 20:29
Στο νεο τοσιμπα μου το ασυρματο δικτυο ανοιγιε μαζι με το ΒΤ. Φυσικα το ΒΤ εκλεινε ατοματα οταν δεν το χρησιμοποιουσα και το κουμπακι βρισκεται ακριβως κατω απο το τouch pad. Σεο τι αφορα το ΒΤ με εγκατεστημενους 'οδηγους' για να φαινεται στη μπρα εργασιας συνηθως εχει ενα εκτελεσιμο τυπου BTTray.exe. Βρες το.

@ ADSLgr.com All rights reserved.