PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με την τηλεφωνία



Eaglos
10-11-07, 18:20
Ο router έχει μόνο 2 θέσεις για τηλέφωνα.

Έχω 3 τηλεφωνικές συσκευές σε άσχετα σημεία μεταξύ τους, η μια ειναι σε άλλο πάτωμα. Το Pc που θα συνδεθεί με το router είναι και αυτό σε διαφορετικό χώρο. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Δηλαδή κάποιος που έχει πάνω από 2 συσκευές σε διαφορετικούς χώρους και επίπεδα τι κάνει για να παίξει η NetOne;

Ευχαριστώ

Eaglos
13-11-07, 16:15
Μετά από χθεσινή επικοινωνία με τεχνικό της NetOne μου είπε λίγο πολύ ότι

1. Είτε βάζω διακλαδωτή στη θύρα phone 1 και γεμίζω ασύρματα.
2. Είτε συνδέω τη phone 1 με την κεντρική καλωδίωση στον τοίχο.

Βέβαια το πως θα συνδέσεις το Pc σου με τον router παραμένει πρόβλημα. Εγώ από τύχη ζήτησα ασύρματο router, χωρίς να υπάρχει λόγος. Αν δεν το είχα κάνει θα έπρεπε να τραβήξω 17+ μέτρα UTP από το pc στο router.....

Όχι ότι τώρα περιμένω να παίξει καλά με wifi.......

Netone5
19-11-07, 15:53
Αγαπητέ Eaglos,

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει ένα συνδρομητής ο οποίος έχει ISDN σύνδεση. Στην ISDN σύνδεση οι τηλεφωνικές συσκευές συνδέονται αναγκαστικά επάνω στην συσκευή netmod του ΟΤΕ.

Σ'αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό π.χ. ηλεκτρολόγο, ο οποίος μπορεί πολύ εύκολα να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου και να τοποθετήσει το modem/router σε όποιο σημείο θες.

Αυτό γίνεται πάρα πολύ εύκολα αν πίσω από τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού "ταξιδεύουν" δύο ζεύγη καλωδίων. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ένα για να φέρεις το modem κοντά στο γραφείο και το άλλο για να πάρεις τηλεφωνία σε όποιο σημείο του σπιτιού θέλεις

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Φιλικά,

Net One

@ ADSLgr.com All rights reserved.