PDA

Επιστροφή στο Forum : Kλειδώνει η Vodafone τα fritz routers της?



nikgr
10-11-07, 19:52
Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν adsl Vodafone και το fritz7140 που δίνει η Vodafone αν κατάφεραν να το χρησιμοποιήσουν με κάποια υπηρεσία Voip τηλεφωνίας. (και κυρίως I-call της Altec)

Εγώ έφτιαξα ένα account στο i-call αλλα δεν ενώ έγινε το registration κανονικά δεν ακούω τίποτα απ' το ακουστικό μου, ενώ αντίθετα απ' την άλλη άκρη με ακούνε κανονικά...
Απ' την Altec μου είπανε να ανοίξω κάποιες πόρτες στο router απ' τις οποίες η 5060udp δεν μπορεί να την ανοίξει γιατί κάνει conflict με κάποιοι "internal rule" του fritz. :hmm:

runner70
11-11-07, 13:18
εχω βαλει το icall της Altec χωρις προβλημα.Τον ακουω τον αλλο με καποιες μικρες διακοπες καμια φορα αλλα οχι να μην ακουω τιποτα.Δεν χρειαστηκε να ανοιξω καμια πορτα στο router.Περιεργο μου φαινεται :hmm:

nikgr
11-11-07, 14:03
runner70 δεν είμαι ο μόνος που είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Αλλα 2 άτομα εδώ μέσα ανέφεραν το ίδιο ακριβώς πριν απο μένα.

Εαν δουλεύει σε σένα προφανώς δεν έχει βάλει η Voda κάποιο κλείδωμα για ανταγωνιστικες υπηρεσίες, όπως αυτή του i-call. (παρ' όλο που το αφησαν να υπονοηθεί οι τεχνικοί της Voda, μιας και αναρωτήθηκαν και οι ίδιοι... Πληροφόρηση κλαιν-μαιν δηλαδή... :down: )


Ίσως έχουν πρόβλημα κάποια fritz, αλλα το θέμα είναι ότι δεν ξέρουν τί τους γίνεται στο τεχνικό τμήμα της Voda, και μισή ώρα προσπαθούσα να τους εξηγήσω τη συνδεσμολογία (το τί μπούδες άκουσα δε λέγεται! Μέχρι και να συνδέσω τη μαύρη απόληξη απ' το Υ καλώδιο στο fritz!) και τελικά το μόνο που μου είπαν ήταν ότι η Voda δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη συνδεσμολογία...

Πες μου σε παρακαλώ αν έκανες κάτι διαφορετικό.
Εγώ σύνδεσα το RJ45 βύσμα του Y καλωδίου στο fritz, το γκρι RJ11 στο "modem" βύσμα του splitter και το μαύρο RJ11 στο "Phone" βύσμα του splitter.
Συνδεσα το τηλέφωνο μου σε μια απ' τις FON1/FON2 υποδοχές του fritz και έφτιαξα ένα account στο i-call το οποίο λειτουργεί, αφού το τηλέφωνο καλεί μεσω του i-call και ο άλλος με ακούει. Σ' εμένα δε φτάνει όμως κανένας ήχος...

Άνοιξα και κάποιες πόρτες στο fritz όπως μου είπαν απ' την τεχνική εξυπηρέτηση του i-call αλλα τίποτα... :(

ATG
11-11-07, 16:01
Και εγω εχω το ιδιο προβλημα, αλλα χλωμο να τα κλειδωνει.

Αν τα κλειδωνε, δεν θα λειτουργουσε το evoice της HOL.

Τα modem τα παιρνει απο HOL. Εχουν firmware απο HOL.

sdikr
11-11-07, 16:18
Δοκίμασε να αλλάξεις την πόρτα που ακούει το I-call απο 5060 σε 5062 πχ

runner70
11-11-07, 16:24
Εγώ σύνδεσα το RJ45 βύσμα του Y καλωδίου στο fritz, το γκρι RJ11 στο "modem" βύσμα του splitter και το μαύρο RJ11 στο "Phone" βύσμα του splitter.
Συνδεσα το τηλέφωνο μου σε μια απ' τις FON1/FON2 υποδοχές του fritz και έφτιαξα ένα account στο i-call το οποίο λειτουργεί, αφού το τηλέφωνο καλεί μεσω του i-call και ο άλλος με ακούει. Σ' εμένα δε φτάνει όμως κανένας ήχος...

Άνοιξα και κάποιες πόρτες στο fritz όπως μου είπαν απ' την τεχνική εξυπηρέτηση του i-call αλλα τίποτα... :(

ναι ακριβως αυτη τη συνδεσμολογια εκανα.Και προφανως το καλωδιο RJ11 απο την πριζα του οτε στο "line" βυσμα του splitter.Δεν εκανα κατι διαφορετικο απο σενα.
Αυτο που γινεται σε εμενα ειναι οτι ετσι και με παρουν τηλεφωνο και απαντησω απο αλλη συσκευη,εκτος αυτης που συνδεεται με το fritz, τοτε αν το κατεβασω και παω να το σηκωσω απο το fritz δεν με ακουνε καθολου.
Αν και δεν θα ειναι εδω η λυση του προβληματος σου για δες τις ρυθμισεις σου στο internet telephony αν ειναι ιδιες με τις δικες μου

nikgr
11-11-07, 16:54
Runner τις ίδιες ρυθμίσεις έχουμε δυστυχως... Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει... :(
Αν καλέσεις το 190 (που είναι κάτι σαν test) απ' το i-call ακούς τίποτα?
Eγώ τίποτα απολύτως...


Δοκίμασε να αλλάξεις την πόρτα που ακούει το I-call απο 5060 σε 5062 πχ

Πώς το κάνουμε αυτό? :hmm:
Απλά να ανοίξω την πόρτα 5062? Πώς θα καταλάβει το i-call να πάει να ψάξει εκεί και γιατί ο runner που δεν άνοιξε καμία πόρτα ανοιχτή δεν έχει πρόβλημα?

runner70
11-11-07, 17:30
Runner τις ίδιες ρυθμίσεις έχουμε δυστυχως... Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει... :(
Αν καλέσεις το 190 (που είναι κάτι σαν test) απ' το i-call ακούς τίποτα?
Eγώ τίποτα απολύτως...

Ναι ακουω κανονικα.Το προβλημα πιθανον να ειναι στις ρυθμισεις σου στον icall λογαριασμο.Αν πας στο λογαριασμο σου στη σελιδα της icall και μετα πας "Οι ρυθμισεις μου-->Ρυθμισεις τηλεφωνιας SIP" εκει που γραφει "Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP (SIP) στις κλήσεις μου:" επελεξε "Οχι" αν δεν το εχεις κανει.Μολις τωρα δοκιμασα να βαλω πχ "επιπεδο 1" και δεν ακουγα καθολου ουτε στο 190 ουτε σε τηλεφωνο.Ενω ο αλλος με ακουγε κανονικα.Στο "επιπεδο 3" ακουγα διακεκομμενες λιγες λεξεις.

ssotis
11-11-07, 17:41
Το πρόβλημα πρέπει να έχει να κάνει με τις συγκεκριμένες πόρτες γιατί και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το i-call ενώ το voipdiscount λειτουργεί άψογα.Δείτε και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144526)
runner70 ποιό firmware έχεις;

........Auto merged post: ssotis added 5 Minutes and 16 Seconds later........


Ναι ακουω κανονικα.Το προβλημα πιθανον να ειναι στις ρυθμισεις σου στον icall λογαριασμο.Αν πας στο λογαριασμο σου στη σελιδα της icall και μετα πας "Οι ρυθμισεις μου-->Ρυθμισεις τηλεφωνιας SIP" εκει που γραφει "Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP (SIP) στις κλήσεις μου:" επελεξε "Οχι" αν δεν το εχεις κανει.Μολις τωρα δοκιμασα να βαλω πχ "επιπεδο 1" και δεν ακουγα καθολου ουτε στο 190 ουτε σε τηλεφωνο.Ενω ο αλλος με ακουγε κανονικα.Στο "επιπεδο 3" ακουγα διακεκομμενες λιγες λεξεις.
έχεις δίκιο!!!! Στο "Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP" επέλεξα όχι και τώρα ακούω οκ

runner70
11-11-07, 17:46
@ ssotis αν και λυθηκε το προβλημα, το ιδιο firmware εχουμε το 39.04.43 ;)

nikgr
11-11-07, 18:09
Παιδιά έβαλα κι εγώ το level3 και κάτι ακούω πλέον αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τί λέει στο 190...
Ελληνικά μιλάει ή κινέζικα? :respekt:

Με πεντακάθαρη γραμμή, γύρω στα 1100packets per sec και τίποτα να τρέχει απο Internet στο background έπρεπε το Voip να πάει σφαίρα και όχι να πασχίζω να καταλάβω τί λέει... :oops:

Anyway, πιο πολυ για να σιγουρευτώ ότι δεν έχω πρόβλημα το fritz μου, γιατί κατά τα άλλα αμα έχει τέτοια ποιότητα το voip δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ούτε για να καλώ τη μάνα μου...

runner70
11-11-07, 18:34
nikgr δοκιμασες το "Οχι" στο "Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP" ?Σου εφτιαξε τελικα με αυτο ?

nikgr
11-11-07, 21:24
nikgr δοκιμασες το "Οχι" στο "Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP" ?Σου εφτιαξε τελικα με αυτο ?

Mπράβο ρε συ runner70! :clap:
Έβαλα κι εγώ το ηρωικό "ΟΧΙ" και ακούω πλέον καθαρά τί μου λέει το 190!

Έβαλες "απο κάτω" όλο το technical support του i-call και της Voda!! :respekt:

Mα καλά αυτοί ειδικά στο technical support του i-call δεν μπορούσαν να το σκεφτούν?
Έπρεπε να με ζαλίζουν με πόρτες και δε συμμαζεύεται?
Και δε ρώτησα μόνο έναν! :oops:

Αdslgr rulz για άλλη μια φορά! :oneup:

koprodogis
13-11-07, 17:24
να αναφερω οτι στην περιπτωση μου σε προσπαθεια να χρησιμοποιησω το ρουτερακι που μου εδοσαν απο την voda(απο συνδεση φιλης το τσιμπησα) ειτε με το καλωδιο είτε ασυρματα με το που πηγαινα να περασω username kai password εκανε αποσυνδεση.
ετσι εισαι λεω παιρνω και γω τηλ στην avm και πολυ απλα αφου μου ειπε μηπως σας εχει περασμενο σετ η voda με παροτρηνε να κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ως δια μαγειας τωρα λειτουργει σωστα.
κατι θα ειχε περασμενο μαλλον η voda

@ ADSLgr.com All rights reserved.