PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα Forthnet 2play - Λάρισα



Σελίδες : [1] 2

SeptorGTA
10-11-07, 19:57
Γειά χαρά,

Παιδιά εδώ και 5 μέρες έχω 2play αλλα έχω κάποια προβλήματα. Κατα το απόγευμα συνήθως εμφανίζοντε δειλά δειλά τα πρώτα disconnect και το βράδυ κανει disconnect κάθε λίγα δευτερόλεπτα! Το πρόβλημα λύνεται όταν αλλάζω το modulation apo ADSL2+ σε ADSL2 ή G.dmt και το ρούτερ συνχρονίζει στα 10mbps απο ~17,5-18 που συγχρονίζει με ADSL2+. Πρέπει όμως κάθε βράδυ να αλλάζω ρυθμίσεις.
Το router μου είναι το Linksys WAG200G.

Και ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι ο θείος μου(φαντάζομε όχι μονο αυτός) δέν μπορεί να μας πάρει τηλέφωνο. Λέει οτι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή (ο θείος έχει TELLAS +adsl)
Καμία ιδέα, η παρόμοια εμπειρία?

Είχα πάρει τηλ. προχθές στη forthnet και είπαν οτι το βράδυ θα έχει λυθεί το πρόβλημα αλα έχουν περάσει 2 μέρες απο τότε.

deniSun
10-11-07, 20:27
Κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα η γραμμή σου από το σπίτι έως το κέντρο.
Ζήτα να σου γίνει έλεγχος.

jimbrav
10-11-07, 20:54
Γειά χαρά,

Παιδιά εδώ και 5 μέρες έχω 2play αλλα έχω κάποια προβλήματα. Κατα το απόγευμα συνήθως εμφανίζοντε δειλά δειλά τα πρώτα disconnect και το βράδυ κανει disconnect κάθε λίγα δευτερόλεπτα! Το πρόβλημα λύνεται όταν αλλάζω το modulation apo ADSL2+ σε ADSL2 ή G.dmt και το ρούτερ συνχρονίζει στα 10mbps απο ~17,5-18 που συγχρονίζει με ADSL2+. Πρέπει όμως κάθε βράδυ να αλλάζω ρυθμίσεις.
Το router μου είναι το Linksys WAG200G.

Και ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι ο θείος μου(φαντάζομε όχι μονο αυτός) δέν μπορεί να μας πάρει τηλέφωνο. Λέει οτι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή (ο θείος έχει TELLAS +adsl)
Καμία ιδέα, η παρόμοια εμπειρία?

Είχα πάρει τηλ. προχθές στη forthnet και είπαν οτι το βράδυ θα έχει λυθεί το πρόβλημα αλα έχουν περάσει 2 μέρες απο τότε.

μια απο τα ιδια....:twisted:
και παρατηρησε κατι : οταν παιρνεις τηλεφωνο απο το κινητο στο σπιτι σου οτι πεφτει το ιντερνετ....
εχω παρει τρεις φορες στην ΤΥ της forthnet.
ακομα τα ιδια καμια βελτιωση. τι κανουμε ??:):):)

SeptorGTA
10-11-07, 21:12
μια απο τα ιδια....:twisted:
και παρατηρησε κατι : οταν παιρνεις τηλεφωνο απο το κινητο στο σπιτι σου οτι πεφτει το ιντερνετ....
εχω παρει τρεις φορες στην ΤΥ της forthnet.
ακομα τα ιδια καμια βελτιωση. τι κανουμε ??:):):)

Mπα, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο φίλε. Αύριο θα πάω στη forthnet να ρωτήσω γιατί απ'το τηλέφωνο θέλει πολύ υπομονή!

jimbrav
10-11-07, 21:19
Mπα, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο φίλε. Αύριο θα πάω στη forthnet να ρωτήσω γιατί απ'το τηλέφωνο θέλει πολύ υπομονή!


αμα εχεις νεοτερα γραψε...οπως και εγω :)

karavagos
10-11-07, 22:59
Και ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι ο θείος μου(φαντάζομε όχι μονο αυτός) δέν μπορεί να μας πάρει τηλέφωνο. Λέει οτι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή (ο θείος έχει TELLAS +adsl)
Καμία ιδέα, η παρόμοια εμπειρία?


Το συγκεκριμένο κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο ότι η Tellas δεν έχει ενημερώσει τα συστήματά της για την φορητότητα του αριθμού σου. Ευθύνεται η Tellas, αλλά εσύ πρέπει να απευθυνθείς στην Forthnet για να επικοινωνήσουν αυτοί με την Tellas.


μια απο τα ιδια....:twisted:
και παρατηρησε κατι : οταν παιρνεις τηλεφωνο απο το κινητο στο σπιτι σου οτι πεφτει το ιντερνετ....
εχω παρει τρεις φορες στην ΤΥ της forthnet.
ακομα τα ιδια καμια βελτιωση. τι κανουμε ??:):):)
Αυτό συνήθως δείχνει πρόβλημα ή λάθος στη συνδεσμολογία φίλτρου/splitter.

jimbrav
10-11-07, 23:04
Το συγκεκριμένο κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο ότι η Tellas δεν έχει ενημερώσει τα συστήματά της για την φορητότητα του αριθμού σου. Ευθύνεται η Tellas, αλλά εσύ πρέπει να απευθυνθείς στην Forthnet για να επικοινωνήσουν αυτοί με την Tellas.

μα και εμενα οταν με παιρνουν απο σταθερο βγαζει ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή....

........Auto merged post: jimbrav added 2 Minutes and 23 Seconds later........





Αυτό συνήθως δείχνει πρόβλημα ή λάθος στη συνδεσμολογία φίλτρου/splitter.

δοκιμασα ολες τις συνδεσμολογιες...το τηλ ειναι νεκρο.
η τα φιλτρα που αγορασα δεν κανουνε...
παντως εχω φλομώσει στις διακοπες τις γραμμης...ΟΛΑ ΧΑΛΙΑ ΛΟΙΠΟΝ....:rofl::rofl:

SeptorGTA
11-11-07, 01:45
Πήρα τηλ πάλι και τους είπα το και το(Τελικά ο θείος μου που δεν μπορεί να μας καλέσει ειναι στον ΟΤΕ ακόμα απλα έκανε αίτηση Tellas). Μου είπαν οτι δέχοντε πολά τηλεφωνήματα γι'αυτό το πρόβλημα και έχουν κάνει μια λίστα απο συνδρομητές που θα την στείλουν στον ΟΤΕ. Όσο για τα disconnect με ρώτησε αν έχω την τελευταία έκδοση firmware και του λέω έχω την 1.01.05 και μου λέει έχει βγεί πιο καινούρια 1.03.09 :lol: και να την κατεβάσω. Τέσπα θα δοκιμάσω να πάω πίσω στιν 1.01.04

action
11-11-07, 03:24
και μενα μια απο τα ιδια
απο οτε δεν μπορουν να παρουν τηλ.
αλλα που θα παει θα στρώσουν οι οτετζιδες
χαχα

Andreaslar
11-11-07, 15:47
Αν είναι έτσι...ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

jimbrav
13-11-07, 17:10
παιδια το τηλεφωνο σημερα ειναι οκ....και με πολυ καλη ποιοτητα επικοινωνιας...αλλα
ενω συχρονιζω αρκετα καλα 14500 περιπου κατεβαζω μεχρι 280 kbps και εχω συχννα disconnect. περιμενω μηπως και στρωσει ...:)

deniSun
13-11-07, 17:17
παιδια το τηλεφωνο σημερα ειναι οκ....και με πολυ καλη ποιοτητα επικοινωνιας...αλλα
ενω συχρονιζω αρκετα καλα 14500 περιπου κατεβαζω μεχρι 280 kbps και εχω συχννα disconnect. περιμενω μηπως και στρωσει ...:)

με τι snr και att.

SeptorGTA
13-11-07, 19:08
Κι εμάς σήμερα το τηλέφωνο είναι οκ. Μπορούν να μας καλούν και απο σταθερά ΟΤΕ. Τώρα έμεινε να δώ τι θα κάνω με τη γραμμή μου.

jimbrav
13-11-07, 19:15
οντως το download εχει φτιαξει....:oneup:
αλλα disconnect τα εχω ακομα:)

SeptorGTA
13-11-07, 22:38
H ForthNet πρέπει κάτι να κάνει με την τέχνική υποστήρηξή παιδιά!

Όποιος αντέχει ας διαβάσει:

Παίρνω τηλ. και ύστερα αρκετήηηη αναμονή το σηκώνει μια κοπέλα και μου λέει μισό λεπτό να σας συνδέσω με τεχνικό. Υπομονή πάλι.....Το σηκώνει ο τεχνικός και μου λέει να του δώσω το τηλ μου και με βάζει σε αναμονή. Μετά απο λίγα λεπτά το σηκώνει και μου λέει "Έχεις πρόβλημα δεν έχεις είσερχόμενες κλήσεις" και λέω οτι αυτό διωρθόθηκε σήμερα και οτι έχω πρόβλημα με το Internet, μου λέει μισό λεπτό. Αναμονή.............. Το σηκώνει πάλι και μου λέει "Δεν μπορείτε να ανοίξετε σελίδες?" λέω όχι και του λέω το πρόβλημα μου επιτέλους.Μισό λεπτό μου λέει και με βάζει πάλι σε αναμονή.......Αναμονάρα αυτή τη φορά! Το σηκώνει μια κοπέλα(Αυτή που το σήκωσε στην αρχή της συνομιλίας μας) και της λέω το και το και μου λέει μισό λεπτο να σας συνδέσω με έναν τεχνικό! :-S ! ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΜΟΝΗ!!!!!! εγώ όμως εκεί! Περίμενα! Ω τι έκπληξη! Δέν το σήκωσε τεχνικός αλα μια απο την τηλεφωνία που μου λέει να σας συνδέσω με τεχνικό! Τα πήρα στο κρανίκο! Στο τέλος ύστερα απο αρκετή ακτινοβολία(37 λεπτά με το ασύρματο κολημένο στο κεφάλι μου) μου λέει θα με καλέσουν αυτοί!

Λίγο χύμα αλλά ελπίζω να καταλάβατε.
Έσπασα ρεκόρ πάλι : 37λεπτά

PLZ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ!!!

cypherth
13-11-07, 22:49
είναι :nono: στην κυριολεξία οι άνθρωποι, κάθε μέρα μου λένε προσωπικά ότι θα με πάρουν τηλέφωνο και δεν παίρνουν ποτέ εδώ και 10 μέρες για την πολυπόθητη ενημέρωση η οποία φυσικά δεν υπάρχει ποτέ. φυσικά κάθε φορά λένε περιμένετε μέχρι την τάδε ώρα θα σας πάρει ο συνάδελφος και σας παρακαλούμε να είστε κοντά στο πισι, άρα με δεσμέυουν και από πάνω.
και για να σας προλάβω για το ":nono:" τον χαρακτηρισμό, ίσως να υποτιμάω και τα ζώα κιόλας που τους αναφέρω έτσι, και μιλάω σαν κτηνίατρος αυτή τη στιγμή, οπότε το βλέπω και λίγο διαφορετικά το πράγμα.
κάθε μέρα 3-4 φορές μιλάω για το τηλέφωνο ότι δεν δέχεται κλήσεις από οτέ, είναι επαγγελματικό, κανένας δε δίνει σημασία, όλοι λέγανε 24 ώρεσ ή 48, αλλά μετά το πενθήμερο φταίει ο οτέ δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα
10 μέρες κοιτάζουν το ίντερνετ να δουν τι φταίει και έχει κάθε 10 λεπτά disconnect, με δοκιμή speedtouch, siemens που και τα δύο τα δίνουν αυτοί και linksys που έσω εγώ εδώ σπίτι μου και παίζει άψογα, έχω κάνει ότι έχει πει ο κάθε τεχνικός , έχω διορθώσει και 4 φορές κάποιους που πετάνε μπαρούφες και απλά ζητάνε συγνώμη (και εδώ αναρωτιέμαι πώς καταλαβαίνουν άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας ή διαφορετικού πεδίου που δεν ασχολούνται με πισι δηλαδή και απλά ακούν το κάθε σωστό ή λάθος γιατί πλέον οι πιθανότητες μάλλον 60-40 είναι)
μιλάμε η αθλιότητα στο μεγαλείο της, φαντάζομαι κάθονται μπροστά από ένα πισι και απλά σηκώνουν τηλέφωνα όταν θέλουν, πίνουν κανά φραπεδάκι, λένε και κανά ανέκδοτο να περάσει η ώρα, και φυσικά συμβουλεύονται την κασέτα όταν θέλουν να δίνουν απαντήσεις στους πελάτες που για να τους συμπεριφέρονται κοιτάζουν διαρκώς μια φωτογραφία κολλημένη σε κίτρινο χαρτάκι ενός γαιδάρου ή μιας αγελάδας για να τους υπενθυμίζει μάλλον με ποιον έχουν να κάνουν στο άλλο άκρο της γραμμής
εγώ προσωπικά βαρέθηκα από χτες να τους παίρνω τηλέφωνο θα τα αναλάβουν όλα οι δικηγόροι, γιαυτό υπάρχουν εξάλλου.

herbal
14-11-07, 09:35
Ειναι τραγικη η κατασταση στην Forthnet.Και καθε μερα που περναει αντι να βελτιωνεται η κατασταση,παει προς το χειροτερο.Επιτελους πρεπει να παρεμβει το κρατος.Αυτο που γινεται μας ντροπιαζει ολους.Ποια ελευθερη αγορα και αηδιες.Εδω αυτη η εταιρια εχει γραψει εκει που δεν πιανει μελανι,ολους τους συνδρομητες της.Εβαλε ασχετους που δεν φταινε σε τιποτα,να σηκωνουν τα τηλεφωνα.Προφανως οι σχετικοι φυγανε απο την εταιρια,με αυτα που βλεπανε.

Ειναι ατιμο πράμα να πουλας κατι,οταν δεν εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει σωστα.Και οταν αυτο δεν δουλευει,εσυ να δουλευεις αυτους που σε εμπιστευτηκαν.

Εγω τους κοβω σιγα σιγα.Τους εκοψα απο την επιχειρηση που εργαζομαι.Τους εκοψα απο hosting σε πελάτες μου.Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να λεμε παντου σε φιλους,γνωστους,γενικα να διαδιδουμε το τι σημαινει Forthnet.Αυτο μπορουμε να το κανουμε.Και πιανει τοπο.Αργει το αποτελεσμα αλλα πιανει τοπο.

hel
14-11-07, 18:59
οντως το download εχει φτιαξει....:oneup:
αλλα disconnect τα εχω ακομα:)

Τα disconnects πολλές φορές οφείλονται στο router. Εγώ που είχα τέτοιο πρόβλημα έκανα αναβάθμιση firmware και όλα εντάξει.

........Auto merged post: hel added 3 Minutes and 21 Seconds later........


H ForthNet πρέπει κάτι να κάνει με την τέχνική υποστήρηξή παιδιά!

Όποιος αντέχει ας διαβάσει:

Παίρνω τηλ. και ύστερα αρκετήηηη αναμονή το σηκώνει μια κοπέλα και μου λέει μισό λεπτό να σας συνδέσω με τεχνικό. Υπομονή πάλι.....Το σηκώνει ο τεχνικός και μου λέει να του δώσω το τηλ μου και με βάζει σε αναμονή. Μετά απο λίγα λεπτά το σηκώνει και μου λέει "Έχεις πρόβλημα δεν έχεις είσερχόμενες κλήσεις" και λέω οτι αυτό διωρθόθηκε σήμερα και οτι έχω πρόβλημα με το Internet, μου λέει μισό λεπτό. Αναμονή.............. Το σηκώνει πάλι και μου λέει "Δεν μπορείτε να ανοίξετε σελίδες?" λέω όχι και του λέω το πρόβλημα μου επιτέλους.Μισό λεπτό μου λέει και με βάζει πάλι σε αναμονή.......Αναμονάρα αυτή τη φορά! Το σηκώνει μια κοπέλα(Αυτή που το σήκωσε στην αρχή της συνομιλίας μας) και της λέω το και το και μου λέει μισό λεπτο να σας συνδέσω με έναν τεχνικό! :-S ! ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΜΟΝΗ!!!!!! εγώ όμως εκεί! Περίμενα! Ω τι έκπληξη! Δέν το σήκωσε τεχνικός αλα μια απο την τηλεφωνία που μου λέει να σας συνδέσω με τεχνικό! Τα πήρα στο κρανίκο! Στο τέλος ύστερα απο αρκετή ακτινοβολία(37 λεπτά με το ασύρματο κολημένο στο κεφάλι μου) μου λέει θα με καλέσουν αυτοί!

Λίγο χύμα αλλά ελπίζω να καταλάβατε.
Έσπασα ρεκόρ πάλι : 37λεπτά

PLZ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ!!!

1ον. Όλοι οι εναλλακτικοί έχουν προβλήματα στην ΤΥ.
2ον. Δε σου φταίει κανείς που έχεις ασύρματο στο σπίτι.
3ον. Δε μας είπες τι πρόβλημα έχεις με το ιντερνετ.

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 23 Seconds later........


Ειναι τραγικη η κατασταση στην Forthnet.Και καθε μερα που περναει αντι να βελτιωνεται η κατασταση,παει προς το χειροτερο.Επιτελους πρεπει να παρεμβει το κρατος.Αυτο που γινεται μας ντροπιαζει ολους.Ποια ελευθερη αγορα και αηδιες.Εδω αυτη η εταιρια εχει γραψει εκει που δεν πιανει μελανι,ολους τους συνδρομητες της.Εβαλε ασχετους που δεν φταινε σε τιποτα,να σηκωνουν τα τηλεφωνα.Προφανως οι σχετικοι φυγανε απο την εταιρια,με αυτα που βλεπανε.

Ειναι ατιμο πράμα να πουλας κατι,οταν δεν εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει σωστα.Και οταν αυτο δεν δουλευει,εσυ να δουλευεις αυτους που σε εμπιστευτηκαν.

Εγω τους κοβω σιγα σιγα.Τους εκοψα απο την επιχειρηση που εργαζομαι.Τους εκοψα απο hosting σε πελάτες μου.Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να λεμε παντου σε φιλους,γνωστους,γενικα να διαδιδουμε το τι σημαινει Forthnet.Αυτο μπορουμε να το κανουμε.Και πιανει τοπο.Αργει το αποτελεσμα αλλα πιανει τοπο.

Αν έχεις διαβάσει κανένα άλλο θέμα θα έβλεπες ότι είναι πιο άτιμο πράγμα να κάνει κόλπα ο ΟΤΕ στους εναλλακτικούς. Ποιό είναι το πρόβλημα σου με το 2play?

LiveTVRadio
14-11-07, 20:22
Επισυναπτω email που εστειλα στη forthnet , και καμια απαντηση δεν παίρνω.
---------------------------
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ADSL FORTHNET 2MBIT ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ USERNAME: tvradio.ath.forthnet.gr
στο τηλέφωνο 2410-ΧΧΧΧ, ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧ ΛΑΡΙΣΑ. (κιν. ΧΧΧΧ)

To προβλημα υπαρχει απο τα μεσα Αυγούστου 2007 μεχρι και σήμερα.
Δεν απαντησατε σε κανενα email που εχω στειλει σχετικά με το πρόβλημα.
Δεν ειναι δυνατον να επικοινωνήσει καποιος μαζι σας στο 801-100-9000 ( Συνεχως βουίζει)

Σχετικά με το πρόβλημα: Κάθε μέρα απόγευμα κόβεται η σύνδεση μου internet, και επανέρχεται μόνη της την άλλη μέρα το πρωί.
Πιθανόν το πρόβλημα να οφείλεται στο κέντρο του ΟΤΕ (ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ), αλλα απο ότι φαίνεται δεν κανετε τίποτα για να το διορθώσετε.

Είχα σκοπό να βάλω 2play forthnet 24 mbit, αλλα με τον τρόπο σας με διώχνετε ( κι εμένα και άλλους πελάτες που ρωτανε την αποψη μου για εσάς).
Το πρόβλημα υπάρχει στην οδό Καραθάνου, στη Λάρισα.

Όσοι έχουν άλλες εταιρείες και όχι forthnet λειτουργούν κανονικά.

Πριν απο 1 μήνα ζήτησα να διακόψετε τη σύνδεση μου ( στο STATUS είδα οτι θα διακοπει στις 17-11-2007 ).
Είχα σκοπό αν έβλεπα κάποια βελτιωση της υπηρεσίας σας , να κάνω νέα σύνδεση 24mbit.

Από ότι φαίνεται , δεν θέλετε άλους πελάτες , και δεν μπορείτε να εξυπηρετήσετε ούτε τους υπάρχοντες πελάτες σας.
Οφείλετε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον συνεργατη σας ΧΧΧΧΧ , ο οποίος κάνει ότι μπορει να σας υποστηρίξει στους πελάτες του.
--------------

ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ.
--------------

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ 24ΜΒΙΤ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ 24ΜΒΙΤ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ( ΑΠΟΣΤΑΣΗ 1Km ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΜΌΝΟ 6-7ΜΒΙΤ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 2-3 ΛΕΠΤΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ 24ΜΒΙΤ; ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ;
ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΦΗΜΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ , ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΟΤΕ;

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ.
:mad:

hel
14-11-07, 21:14
Επισυναπτω email που εστειλα στη forthnet , και καμια απαντηση δεν παίρνω.
---------------------------
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ADSL FORTHNET 2MBIT ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ USERNAME: tvradio.ath.forthnet.gr
στο τηλέφωνο 2410-ΧΧΧΧ, ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧ ΛΑΡΙΣΑ. (κιν. ΧΧΧΧ)

To προβλημα υπαρχει απο τα μεσα Αυγούστου 2007 μεχρι και σήμερα.
Δεν απαντησατε σε κανενα email που εχω στειλει σχετικά με το πρόβλημα.
Δεν ειναι δυνατον να επικοινωνήσει καποιος μαζι σας στο 801-100-9000 ( Συνεχως βουίζει)

Σχετικά με το πρόβλημα: Κάθε μέρα απόγευμα κόβεται η σύνδεση μου internet, και επανέρχεται μόνη της την άλλη μέρα το πρωί.
Πιθανόν το πρόβλημα να οφείλεται στο κέντρο του ΟΤΕ (ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ), αλλα απο ότι φαίνεται δεν κανετε τίποτα για να το διορθώσετε.


Στα mail δεν απαντάνε συνήθως. Πήρες τηλέφωνο καθόλου για να σου πουν τι πρόβλημα έχεις;; Δώσε στατιστικά γραμμής.

SeptorGTA
15-11-07, 19:15
1ον. Όλοι οι εναλλακτικοί έχουν προβλήματα στην ΤΥ.
2ον. Δε σου φταίει κανείς που έχεις ασύρματο στο σπίτι.
3ον. Δε μας είπες τι πρόβλημα έχεις με το ιντερνετ.


Φίλε μου hel δεν είμαι ο μόνος που έχει πρόβλημα προφανώς!
Στο 1 συμφωνώ και τις περισσότερες φορές ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος.
Το πρόβλημα μου δεν είναι η ακτινοβολία που έφαγα, αλλά το αποτέλεσμα! Το αποτέλεσμα λοιπόν ήταν οτι δεν με πήραν τηλέφωνο η δεν μου είπαν έστω οτι δεν υπάρχει τεχνικός (που να ξέρει τι του γίνεται) για να μην παιδεύομαι άσκοπα. Δηλαδή με γράψανε κανονικότατα!
Σίγουρα θα ξέχασαν να μου πούνε στο τέλος "ΕΙΣΑΙ ΜΑ***ΑΣ!!!".
Δέν φταίω εγώ που διαφημίζουν οτι παρέχουν 24ωρη τεχνική υποστήρηξη 365 μέρες το χρόνο άμεσα και αποτελεσματικά!:rofl::down:
Άν διαβάσεις στην αρχή λέω τι πρόβλημα έχω(έχω πρόβλήματα με disconnects κάθε λίγα δευτερόλεπτα τις απογευματινές ώρες και το router δεν μπορεί να συνχρονίσει με ADSL2+ modulation.)

hel
15-11-07, 21:14
Άν διαβάσεις στην αρχή λέω τι πρόβλημα έχω(έχω πρόβλήματα με disconnects κάθε λίγα δευτερόλεπτα τις απογευματινές ώρες και το router δεν μπορεί να συνχρονίσει με ADSL2+ modulation.)

ΟΚ. Κάπου χάθηκα.Δώσε και στοιχεία γραμμής. Πες τι σου είπαν από τελευταία επικοινωνία με ΤΥ. Έχεις τελευταία έκδοση firmware για το linksys?

........Auto merged post: hel added 5 Minutes and 5 Seconds later........


Επισυναπτω email που εστειλα στη forthnet , και καμια απαντηση δεν παίρνω.
---------------------------
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ADSL FORTHNET 2MBIT ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ USERNAME: tvradio.ath.forthnet.gr
στο τηλέφωνο 2410-ΧΧΧΧ, ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧ ΛΑΡΙΣΑ. (κιν. ΧΧΧΧ)

Είπαμε πάντως ότι στα mail έχουν μία κακή συνήθεια να μην απαντάνε.

SeptorGTA
15-11-07, 21:15
ΟΚ. Κάπου χάθηκα.Δώσε και στοιχεία γραμμής.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ADSL2 mod:

Downstream rate: 9317
Upstream rate: 509
Downstream margin: 6db
Upstream margin: 27db
Downstream line attenuation: 21db
Upstream line attenuation: 5.5db
Downstream transmit power: 12db
Upstream transmit power: 14db

hel
15-11-07, 21:32
είναι :nono: στην κυριολεξία οι άνθρωποι, κάθε μέρα μου λένε προσωπικά ότι θα με πάρουν τηλέφωνο και δεν παίρνουν ποτέ εδώ και 10 μέρες για την πολυπόθητη ενημέρωση η οποία φυσικά δεν υπάρχει ποτέ. φυσικά κάθε φορά λένε περιμένετε μέχρι την τάδε ώρα θα σας πάρει ο συνάδελφος και σας παρακαλούμε να είστε κοντά στο πισι, άρα με δεσμέυουν και από πάνω.


Τελικα τι σου είπαν στην ΤΥ; Έχει πρόβλημα και το ιντερνετ;

........Auto merged post: hel added 14 Minutes and 54 Seconds later........


Αυτή τη στιγμή είμαι με ADSL2 mod:

Downstream rate: 9317
Upstream rate: 509
Downstream margin: 6db
Upstream margin: 27db
Downstream line attenuation: 21db
Upstream line attenuation: 5.5db
Downstream transmit power: 12db
Upstream transmit power: 14db

Χάλια Downstream rate. Δεν μας είπες τι σου είπαν στην ΤΥ.

cypherth
15-11-07, 22:39
φυσικά τίποτα απολύτως.....ο ένας με συνδέει στον άλλον, αφού κανένας δεν ξέρει τι φταίει και αφού κανένας δεν μπορεί να "δει" δήλωση βλάβης σε καθημερινή βάση, τηλέφωνο κανένας φυσικά, όπως και ραντεβού με κανέναν για να δει τη γραμμή.
τώρα παίζει επάνω το siemens το οποίο κάνει τουλάχιστον 1 disconnect την ώρα σε σχέση με το άλλο της speedtouch (το οποίο στη γραμμή μου θεσσαλονίκη δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα φυσικά....)

το τηλέφωνο έφτιαξε για 2 ώρες σήμερα, ακόμα τα ρίχνουν στον οτέ ότι όλη η λάρισα έχει τηλέφωνο, μέχρι σήμερα άκουσα το κορυφαίο ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑς λέει που να δέχεται κλήσεις από οτέ γιατί δεν έχει περάσει κανέναν ακόμα και περιμένουν
"μα κύριέ μου τι σας λένε δεν ξέρουμε....εμέις ξέρουμε ότι κανένας δεν δέχεται κλήσεις από οτέ...."

άντε βγάλτε άκρη ρε παιδιά...πάρτε το χαμπάρι, ρίχνουν αδειανά να πιάσουν γεμάτα και όποιος κάτσει, αν δεν κατέχεις το συγκεκριμένο πεδίο απλά ακούς, αν τους βρίζεις, σε γειώνουν, αν πάλι κατέχεις το πεδίο στάντας ξέρεις περισσότερα από αυτούς σε σημείο να τους διορθώνεις για τις βλακείες που πετάνε, τότε τους βρίζεις ακόμα περισσότερο, και φυσικά ρουφάνε το φραπέ με ακόμα μεγαλύτερη ευχαρίστηση

το θέμα είναι να σταθείς τυχερός όπως εγώ στην προσωπική μου γραμμή και να μην έχεις πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε τα 6 μήνες παρά κάτι αναμονή, αν σου κάτσει που λένε...κυριολεκτικά όμως....


εννοείται ότι πλέον δεν προτείνω την εταιρεία σε γνωστούς και φίλους..

LiveTVRadio
16-11-07, 09:52
Τελικα απαντανε με email , εφοσον πας στο www.forthnet.gr ( στο λινκ επικοινωνια ).

Απαντανε όμως πολυ διπλωματικά και μόνο ότι θελουν να απαντήσουν.

π.χ. Η μόνη τους απαντηση που έλαβα ηταν: Κυριε ταδε η αιτηση σας για διακοπή εχει δρομολογηθει και βρίσκεται στο τελευταιο σταδιο ολοκλήρωσης.

Δεν απαντάνε λέξη για τα προβλήματα σύνδεσης, ουτε καν για να δικαιολογηθούν.
Αμφιβάλλω αν θα κανουν καμια ενέργεια για βελτιωση δικτυου.

Κάποιος μου είπε οτι στα forthnet shops στην αθηνα πετανε τουβλα καποιοι αγανακτισμενοι χρηστες.

Τέλος πάντων εγω δεν ξαναασχολουμαι με forthnet, σταματω τη συνδεση στις 17-11-2007
:respekt:

hel
16-11-07, 15:18
Κάποιος μου είπε οτι στα forthnet shops στην αθηνα πετανε τουβλα καποιοι αγανακτισμενοι χρηστες.


Και εμένα κάποιος μου είπε ότι πετάει ο γάιδαρος.

herbal
16-11-07, 16:13
Ο ρομπέν των γραμμών:rofl::rofl::rofl:

hel
16-11-07, 16:17
Ο ρομπέν των γραμμών:rofl::rofl::rofl:

:offtopic:

SeptorGTA
16-11-07, 17:15
Χάλια Downstream rate. Δεν μας είπες τι σου είπαν στην ΤΥ.

Τίποτα δεν με πήραν τηλ. όπως έλεγαν. Το απόγευμα θα πάω απ΄τη ForthNet.
Το Downstream rate είναι χάλια επειδή είχα το modulation στο adsl2, αλλιώς όταν δουλεύει σε ADSL2+ πιάνει 17500-17900.

xspy
21-11-07, 22:22
Καλησπέρα! Να πώ και εγω το δικό μου πρόβλημα! Έχω adsl απο το ιδιόκτητο της forthnet και συνεχή-μόνιμα disconnect και καμία απάντηση απο την τεχνική υποστηριξη της forthnet.. Σ' ένα απο τα πάρα πολά τηλεφωνημάτα μου είπαν να κάνουμε ένα τεστ για να αποδείξουν ότι οφείλεται στα φιλτράκια και να δοκιμάσω να βάλω μόνο το router στην πρίζα, χωρίς καθόλου το σταθερό, το έκανα, όμως κάλεσα απο το κινητό στο σταθερό και αμέσως το disconnect..Εχτές μου είπαν ξανά ότι θα γίνει έλεγχος και άν έχει πρόβλημα η γραμμή θα μου μειώσουν την ταχύτητα όμως μου λένε συνέχεια τα ίδια και καμιά απάντηση στη συνέχεια μέχρι να ξανακαλέσω και το μόνο που συμβαίνει είνα να διάβαζουν το ιστορίκο των παραπόνων -κλήσεων μου...

( δεν μένω Λάρισα αλλά είδα το σχετικό θέμα και..)

hel
21-11-07, 23:48
Καλησπέρα! Να πώ και εγω το δικό μου πρόβλημα! Έχω adsl απο το ιδιόκτητο της forthnet και συνεχή-μόνιμα disconnect και καμία απάντηση απο την τεχνική υποστηριξη της forthnet.. Σ' ένα απο τα πάρα πολά τηλεφωνημάτα μου είπαν να κάνουμε ένα τεστ για να αποδείξουν ότι οφείλεται στα φιλτράκια και να δοκιμάσω να βάλω μόνο το router στην πρίζα, χωρίς καθόλου το σταθερό, το έκανα, όμως κάλεσα απο το κινητό στο σταθερό και αμέσως το disconnect..Εχτές μου είπαν ξανά ότι θα γίνει έλεγχος και άν έχει πρόβλημα η γραμμή θα μου μειώσουν την ταχύτητα όμως μου λένε συνέχεια τα ίδια και καμιά απάντηση στη συνέχεια μέχρι να ξανακαλέσω και το μόνο που συμβαίνει είνα να διάβαζουν το ιστορίκο των παραπόνων -κλήσεων μου...

( δεν μένω Λάρισα αλλά είδα το σχετικό θέμα και..)

Δώσε αν θέλεις τα στοιχεία της γραμμής σου. Δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση η κλήση που έκανες στο σταθερό με το disconnect. Καλύτερα να ποστάρεις εδώ http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=105786 για να είμαστε :ontopic:

xspy
21-11-07, 23:55
Τουλάχιστον είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα είναι στην γραμμή..Μέχρι και απο την ώρα που έγραψα το προηγούμενο μύνημα εώς τώρα έχουν γίνει 5 disconnect
Ναι μπορεί να φτιάξει για μια εως δύο μέρες αλλά τι να το κάνω όταν δεν υπάρχει ποτέ σταθερότητα? Δεν είμαι υπερβολικος. Απο μέσα Ιουλίου που ενεργοποιήθηκε είναι ακριβώς το ίδιο και χειρότερα... Άνέφερα το παραπάνω με την κλήση γιατί τα disconnect είναι μόνιμα όταν σηκώσω το ακουστικό ή με καλέσει κάποιος και όταν είναι " η ώρα των disconnect" κρατάει και μέρες, ακούγεται και ένας θόρυβος στην γραμμή.Βεβαίως τα disconnect γίνονται κανονικά και χωρίς να χρησιμοποιηθεί το τηλ. Απο την τεχνική υποστήριξη γιατί δεν καλούν ποτέ απο τα τόοοσα τηλεφωνήματα? Άστα να πάνε..

- Όταν λές τα στοιχεία της γραμμής ποια εννοείς? Αυτά που δείχνει το router? Για την γραμμή άν αναφέρεσαι για dslam ο αριθμός είναι 21049679** , μένω κορυδαλλό, γραμμή pstn, παραμένω στον οτέ και χρησιμοποιώ μόνο την ιδιόκτητη adsl της forthnet..

deniSun
22-11-07, 09:20
Τουλάχιστον είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα είναι στην γραμμή..Μέχρι και απο την ώρα που έγραψα το προηγούμενο μύνημα εώς τώρα έχουν γίνει 5 disconnect
Ναι μπορεί να φτιάξει για μια εως δύο μέρες αλλά τι να το κάνω όταν δεν υπάρχει ποτέ σταθερότητα? Δεν είμαι υπερβολικος. Απο μέσα Ιουλίου που ενεργοποιήθηκε είναι ακριβώς το ίδιο και χειρότερα... Άνέφερα το παραπάνω με την κλήση γιατί τα disconnect είναι μόνιμα όταν σηκώσω το ακουστικό ή με καλέσει κάποιος και όταν είναι " η ώρα των disconnect" κρατάει και μέρες, ακούγεται και ένας θόρυβος στην γραμμή.Βεβαίως τα disconnect γίνονται κανονικά και χωρίς να χρησιμοποιηθεί το τηλ. Απο την τεχνική υποστήριξη γιατί δεν καλούν ποτέ απο τα τόοοσα τηλεφωνήματα? Άστα να πάνε..

- Όταν λές τα στοιχεία της γραμμής ποια εννοείς? Αυτά που δείχνει το router? Για την γραμμή άν αναφέρεσαι για dslam ο αριθμός είναι 21049679** , μένω κορυδαλλό, γραμμή pstn, παραμένω στον οτέ και χρησιμοποιώ μόνο την ιδιόκτητη adsl της forthnet..

Αυτό ακούγεται σαν βραχυκύκλωμα στη γραμμή σου.
Ή από την μεριά σου ή από την δική τους.

hel
22-11-07, 10:17
- Όταν λές τα στοιχεία της γραμμής ποια εννοείς? Αυτά που δείχνει το router? Για την γραμμή άν αναφέρεσαι για dslam ο αριθμός είναι 21049679** , μένω κορυδαλλό, γραμμή pstn, παραμένω στον οτέ και χρησιμοποιώ μόνο την ιδιόκτητη adsl της forthnet..

Του router. Παρατήρησες πάλι disconnect μετά από τηλέφωνο ή ήταν τυχαίο?

xspy
24-11-07, 03:25
Bραχυκύκλωμα στη γραμμή? Απο το 2003 που είχα adsl Α.Ρ.Υ.Σ Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, τώρα με forthnet περίμενα για κάποια διόρθωση όμως κανένα αποτέλεσμα και νομίζω ότι αρκούν 5μήνες πλέον αναμονής + την επιπλέον απογοήτευση απο το τμήμα τεχνικής υποστήριξης στις άπειρες επικοινωνίες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

deniSun
24-11-07, 20:38
Bραχυκύκλωμα στη γραμμή? Απο το 2003 που είχα adsl Α.Ρ.Υ.Σ Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, τώρα με forthnet περίμενα για κάποια διόρθωση όμως κανένα αποτέλεσμα και νομίζω ότι αρκούν 5μήνες πλέον αναμονής + την επιπλέον απογοήτευση απο το τμήμα τεχνικής υποστήριξης στις άπειρες επικοινωνίες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Το βραχυκύκλωμα μπορεί να βρίσκεται από την πλευρά σου από κάποια συσκευή που ενώ φενόταν να παίζει καλά με το δίκτυο του ΟΤΕ στης forthnet δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης μπορεί να προκλήθηκε από την αλλαγή πόρτας και dslam που σου κάνανε (από την δική τους μεριά)

xspy
25-11-07, 01:49
denis1276 σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Απο την μεριά μου τουλάχιστον δεν ισχύει το βραχυκύκλωμα, γι'αυτό ανέφερα το test που έγινε την ώρα των disconnect, έβγαλα τις συσκευές και σύνδεσα μόνο το router χωρίς καμία συσκευή και κάλεσα απο το κινητό στο σταθερό και αμέσως disconnect, επίσης συνέχισα το τest και με τα παλαιότερα modem και ακριβώς το ίδιο..Απο την forthnet βεβαίως καμία απάντηση ποτέ και στις επικοινωνίες όταν ρώτουσα μήπως είναι απο τον οτέ το πρόβλημα δεν μου απαντούσαν καθόλου.Κάλεσα και στο 121 του οτέ, μου είπαν δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν εφόσον έχω adsl απο ιδιόκτητο δίκτυο, και ότι δεν βλέπουν καν ότι έχω adsl στο σύστημα τους ( αυτό δεν ξέρω άν αληθεύει ) και ανέφερα τότε για τον θόρυβο που ακούγεται κατά διαστήματα στην γραμμή και μου είπαν αυτό μπορει να δηλωθεί και το δήλωσα βλάβη της γραμμής.. Την επόμενη μέρα πρωί πρωί ήρθαν, έλεγξαν και κανένα πρόβλημα μου είπαν.

LiveTVRadio
25-11-07, 22:47
Ενω ο κωδικός forthnet σταμάτησε κανονικά να ισχύει απο τις 17-11-2007,
Η γραμμη ADSL ειναι ακόμα συνδεμένη 25-11-07 ( εννοειται μπορώ να μπώ π.χ. με netcarta ).

Πήρα τηλ. στο 134 να παραγγείλω connex , και μου λένε ότι βλέπουν ακόμα να υπάρχει συνδεση forthnet, και να τηλεφωνήσω μετα απο καμια εβδομάδα.
------------
( Όχι οτι με χαλάει που δεν κόπηκε ακόμα η γραμμή adsl , αλλα εδω βλέπουμε ακόμα ένα θέμα ελληνικής γραφειοκρατείας. Ποιος ευθύνεται εδώ; ο ΟΤΕ ή η FORTHNET; )
------------
( Εννοείται οτι το connex θα κοστίζει 29.5 ευρω το μήνα για 2Mbit , έναντι των 26 Ευρώ που μου στοίχιζε η forthnet 2mbit).
-------------
Δέχομαι να πληρώσω περισσότερο, αρκει να μην γίνεται και με το connex ότι γινόταν με forthnet
( κάθε απόγευμα διακοπές adsl ).
Υποθέτω δηλαδη ότι το connex θα το συνδεσουν σε dslam του otenet, υποθετω οτι το καλο dslam το δινουν στην Otenet και το προβληματικο στη forthnet ; )
( Και ενα άλλο περίεργο επίσης, οτι το connex στο δινουν σε 5 μερες, ενω αλλουνου provider τον καθυστερουν 2-3 εβδομαδες!!!)
Τι να κανουμε , αφου στην ελλαδα κυβερναει ο ΟΤΕ.
-----------

xspy
26-11-07, 01:54
koltsidas απο το ιδιόκτητο της forthnet είχες adsl? Λογικά η γραμμή θα κοπεί αύριο-μεθαύριο.. ώστέ απο τον οτέ σου είπαν και ότι την βλέπουν την γραμμή? ρωτάω επειδή εμένα μου είπαν πως δεν βλεπουν κάν την adsl ( για να με αποφύγουν)

dimitrisscript
18-03-08, 13:03
Κι εγώ μόλις έβαλα forthnet 2 play και έχω το ίδιο πρόβλημα με το παιδί του πρώτου Post!!! Έλεος, κάθε βράδυ, κατα τις 6 η ώρα, αρχίζουν ta disconnect και τα συρσύματα της σύνδεσης... Δεν ξέρω για τα τηλέφωνα και δε με νοιάζει, αλλά η σύνδεση εκείνες τις ώρες είναι πολύ σημαντική για μένα και δεν την έχω...

έχω router linksys wag200g όπως και το παιδί στο πρώτο post... Υπάρχει λύση; και αν όχι, μπορώ να διακόψω την forthnet πρίν από τον ένα χρόνο χωρίς να πληρώσω;

hel
18-03-08, 13:22
Κι εγώ μόλις έβαλα forthnet 2 play και έχω το ίδιο πρόβλημα με το παιδί του πρώτου Post!!! Έλεος, κάθε βράδυ, κατα τις 6 η ώρα, αρχίζουν ta disconnect και τα συρσύματα της σύνδεσης... Δεν ξέρω για τα τηλέφωνα και δε με νοιάζει, αλλά η σύνδεση εκείνες τις ώρες είναι πολύ σημαντική για μένα και δεν την έχω...

έχω router linksys wag200g όπως και το παιδί στο πρώτο post... Υπάρχει λύση; και αν όχι, μπορώ να διακόψω την forthnet πρίν από τον ένα χρόνο χωρίς να πληρώσω;

Ποιο firmware έχεις;

dimitrisscript
18-03-08, 13:48
Firmware Version: 1.01.05

........Auto merged post: dimitrisscript added 5 Minutes and 18 Seconds later........

Και επίσης:

DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 10734 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 35 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA


(αυτή τη στιγμή - το βράδυ το downstream margin γίνεται 0)

kostask2
18-03-08, 15:32
απο οτι βλέπω πρέπει να βάλεις modulation type ADSL2+ kai encapsulation PPPoE LLC

dimitrisscript
18-03-08, 16:27
απο οτι βλέπω πρέπει να βάλεις modulation type ADSL2+ kai encapsulation PPPoE LLC

αφού παίζει κι έτσι... και εξάλλου το configuration cd του router αυτά όρισε... εγώ γιατί να τα αλλάξω, αφού μόνο το βράδυ έχω πρόβλημα...

morfeas2002
18-03-08, 22:46
αφού παίζει κι έτσι...
:nono: Βάλε οτι σου γράφει ο φίλος παραπάνω.Αυτές είναι οι σωστές ρυθμίσεις για το ιδιόκτητο της forthnet.

dimitrisscript
21-03-08, 16:55
Πάλι έχω προβληματάκια... Όχι τοσο έντονα αλλά... και τους πήρα και τηλέφωνο να κοιτάξουν τη γραμμή μου...

τι να πω... μακάρι να μην άλλαζα από otenet... forthnet sux, ξερά, αν υπάρχει αυτό που λέμε ελευθερία γνώμης.

hel
21-03-08, 23:00
Δημήτρη κάνε ένα search και θα δεις ότι το 99% των προβλημάτων εδώ μέσα δεν οφείλεται στους παρόχους αλλά στις γραμμές και στο εσωτερικό δίκτυο του κάθε χρήστη.

dimitrisscript
25-03-08, 21:15
Δηλαδή τι προτείνεις να κάνω;

........Auto merged post: dimitrisscript added 19 Minutes and 22 Seconds later........

Εγώ ξέρω πάντως ότι αν δεν έβαζα forthnet, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα τώρα... Άρα ποιος φταίει; Το θέμα είναι πως θα λυθεί όμως το πρόβλημα

hel
26-03-08, 00:59
Βάλε το τελευταίο firmware ή δοκίμασε αυτό που λήγει σε 4.
Δοκίμασε με άλλο ρουτερ αν γίνεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.