PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία για χαμηλές ταχύτητες



XR99
10-11-07, 22:38
Αφού αγανάκτησα με το 121, 134,1242 κτλ στίς αρχές Σεπτεμβρίου έκανα μία καταγγελία στα γραφεία του ΟΤΕ Χίου. Η απάντηση ήλθε πρίν 5 μέρες καί κατα την γνώμη μου μομίζω ότι υποτιμά την νοημοσύνη μου, αφού λέει ότι δεν υπάρχει κατώτερο όριο ταχύτητας και ότι το ADSL είναι καλύτερο από το PSTN.

Σημειώσατε ότι όταν ενεργοποιήθηκε η συνδεσή μου οι ταχύτητες ήταν γύρω στα 70-90 Kb/s και σταδιακά έπεφταν ούτως ώστε φέτος στο 24ωρο η ταχύτητα να είναι 18-30 Kb/s.

Εκανα και καταγγελία στο ΙΝΚΑ οι οποίοι την προώθησαν στον ΕΕΤΤ.

Αποτέλεσμα μηδέν. Απλώς σκάω με τα 20 Kb/s ενώ πληρώνω για 1024.

:rtfm:

ksipsi
11-11-07, 00:27
Καταρχας να σου προτεινω να σβησεις καποια απο τα προσωπικα σου δεδομενα που υπαρχουν στο συνημμενο αρχειο σου. Ειναι δημοσιο φορουμ εδω και ποτε δεν ξερεις;)

Τωρα να σου πω και τα ασχημα.
Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ειναι μια χαρα καλυμμενοι πισω απο τους ορους του συμβολαιου που εχεις κανει μαζι τους. Οσες επιστολες και να στειλεις ταχυτητα δεν θα κερδισεις. Τα μονα εφικτα σεναρια ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη :
α) Να οπλιστεις με γαϊδουρινη υπομονη μεχρις οποτε και αν ευλογησει ο οτε να κανει καμια αναβαθμιση στη διασυνδεση που εχει το DSLAM που ανηκεις
β) Να μαζευτειτε πολλοι και να πατε και να πρηζεται τον υπευθυνο ΟΤΕτζη της περιοχης σου καθημερινα μηπως και αυτος στην προσπαθεια του να ησυχασει απο εσας κανει το α) απο μονος του.

Γενικα αυτο που εχω καταλαβει ειναι μην σου κατσει το στραβο DSLAM. Απαξ και σου κατσει ε, τοτε ζορικα τα πραγματα:down:

XR99
12-11-07, 00:32
ksipsi Καλησπέρα,

Τώρα η καρδιά μου έγινε περιβόλι. Δεν ξέρω γιατί δεν παραπονιούνται. Φαίνεται ότι κρύβονται πίσω απο τον δάκτυλό τους, φοβούμενοι μήπως γίνουν κακοί και χάσουν παραθυράκια.

Τέλος πάντων θα μείνω σε αυτό πού έχω και όταν αποφασίσει ο θεός του ΟΤΕ να κάνει την αναβάθμιση θα ησυχάσω. Μέχρι τότε....

lazarost
12-11-07, 21:20
Καλησπερα σε ολους....
Το προβλημα με τις χαμηλες ταχυτητες προσβασης τελικα απο οτι βλεπω δεν το εχω μονο εγω.
Ειμαι απο Χαλκιδα και εχω αυτο το προβλημα απο τις 23-10 μεχρι και σημερα.
Εχω δωσει βλαβη στο 121 5-6 φορες και η απαντηση που περνω ειναι υπομονη.
Με εχουν ενημερωση οτι εχουν κανει κατι αλλαγες αλλα εχουν προβλημα.
Πριν λιγο που πηρα και παλι στο 121 για ενημερωση μου ειπαν οτι ολα ειναι ΟΚ αλλα .............
εγω εχω Download 22Kb/s Upload 12Kb/s.(Αυτα ειναι αποτελεσματα απο speddtest)
Και πληρωνω 1024/256...........:whistle:

XR99
13-11-07, 22:07
Καλησπέρα,

Οπως θα διάβασες στο πρώτο μήνυμα μουτο ίσιο πρόβλημα έχω και εγώ.
Το 121 ελέγχει μόνο τήν γραμμή, η οποία δεν έχει πρόβλημα.
Μπορείας να το δείς εάν πάς στο site της Forthnet: speedtest.forthnet.gr
Πάνω αριστερά δείχνει εάν η γραμμή είναι ΟΚ ή όχι.

Το πρόβλημα το εξηγεί ο ksipsi σε απάντηση στο δικό μου.
Η μόνη λύση είναι να περιμένουμε κανένα χρόνο να αλλάξουν κουτί.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το πρωί γύρω στίς 05:30 - 08:00
Σ'έμένα οι ταχύτητες ανεβαίνουν από 20 στα 40-45 και πληρώνουμε για 1024.

Κάποιος μπορεί να μου πεί εάν πάω στα 768 θα έχω ψηλότερη ταχύτητα, μιάς και οι ταχύτητες άρχισαν να πέφτουν σταδιακά μετα την αναβάθμισήμου στα 1024 - είχα 512. :(

l_satsok
14-11-07, 03:50
πολυ παλια ιστορια.
οπως στα ειπανε πιο πανω ειναι τα πραγματα,αν σου κατσει απλως δεν ..ξεκαθεται.
εχω κανει και γω καταγγελιες πριν πολυ καιρο,τωρα το σκεφτομαι και γελαω με την τοτε αφελεια μου.
οσον αφορα την αναβαθμιση του dslam μην περιμενεις απολυτως τιποτα,και να γινει αυτη και
οσες νεες πορτες και να προσθεσουν δεν προκειται να ανεβει η ταχυτητα αφου αυτη εξαρταται
και απο αλλους παραγοντες.
δεν ειναι μονο το δικο σου dslam αλλα και το ποσα αλλα μαζι μοιραζονται κοινο δακτυλιο και το πως ειναι κατανεμημενες οι διαφορες κλασεις,με απλα λογια δεν αλλαζει κατι τοσο ευκολα οπως ελπιζεις και δεν ειναι απλα το dslam "μπουκωμενο" οπως λαθος λεγεται,οι κλασεις ειναι μπουκωμενες.
ενα ζωντανο παραδειγμα η δικη μου περιοχη,εγιναν διαδοχικα 4-5 αναβαθμισεις σε πορτες αλλα η ταχυτητα
εμεινε και εξακολουθει να ειναι η ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ οπως και πριν εναμισυ χρονο.
δηλαδη.
30% της ονομαστικης στην κλαση 2048
50% της ονομαστικης στην κλαση 1024
100% της ονομαστικης στην κλαση 768

οπως λοιπον καταλαβαινεις περιμενεις αδικα,εχεις μια ελπιδα μονο,να πας σε 768 και να ελπιζεις.

nikgr
14-11-07, 03:59
τα παράπονά σας να τα πείτε σε όσους εδω μεσα λένε ότι ο ΟΤΕ είναι εγγύηση απο θέμα ταχυτήτων... :whistle:
Τον χρυσοπληρώνεις μεν, αλλα η ποιότητα πληρώνεται και το καλό kbyte αργεί να 'ρθει! :p

shaq141a
14-11-07, 14:35
Έτσι είναι. Όταν πας σε πίτα DSLAM τέλειωσαν όλα.

nicks1974
05-12-07, 21:13
τι να σας πω ρε παιδια? πληρωνω 8 μbit και κατεβαζω με το ζορυ με 100.

@ ADSLgr.com All rights reserved.