PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 Ερωτήσεις - firmware update & shared LLU



tiatrou
11-11-07, 12:02
1) Μπορεί μία εταιρεία να κάνει firmware update στο δικό σου modem (και όχι στα dslam της) εξ' αποστάσεως; Αν ναι ξέρει κάποιο κωδικό για να το κάνει; Δηλαδή αν δεν θέλεις για οποιοδήποτε λόγο να γίνει update, δεν μπορείς να το αποφύγεις; Και αυτό γίνεται από όλους τους ISP και για οποιοδήποτε ADSL modem;
2) Ποια η διαφορά ΑΡΥΣ και shared LLU. Το ΑΡΥΣ ουσιαστικά shared δεν είναι; Για να έχεις shared μήπως πρέπει να να έχει δίκτυο ο ISP στην πόλη σου, αλλιώς θεωρείται ΑΡΥΣ. Στην περίπτωση shared σε συνδέουν σε dslam του ISP σου και όχι του OTE ή αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση που έχεις full LLU;

Σας κούρασα, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου. Thanks in advance.

Skaf
11-11-07, 12:17
1.) Αυτό γίνεται μόνο με τα κλειδωμένα router/modem που δίνουν π.χ. Net One και άλλες. Δηλαδή σου δίνουν το router, στο οποίο κάποιες δυνατότητες είναι κλειδωμένες για εσένα, αλλά ανοιχτές σε αυτούς για να κάνουν τηλεδιαχείρηση. Αν πάρεις κανονικό, ξεκλείδωτο router/modem, εννοείται ότι εσυ ρυθμίζεις και κάνεις ό,τι θέλεις. Οι επιλογές για τηλεδιαχείρηση είναι συνήθως απενεργοποιημένες απο προεπιλογή.

2.) Αν έχω καταλάβει καλά:
ΑΡΥΣ - Παροχή internet μέσω κάποιου παρόχου, αλλά σύνδεση ADSL μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.
Shared LLU - Τηλεφωνικές υπηρεσίες απο τον ΟΤΕ, αλλά παροχή internet και σύνδεση ADSL μέσω ιδιόκτητου δικτύου του παρόχου.

grsaint13
11-11-07, 15:42
1) Μπορεί μία εταιρεία να κάνει firmware update στο δικό σου modem (και όχι στα dslam της) εξ' αποστάσεως; Αν ναι ξέρει κάποιο κωδικό για να το κάνει; Δηλαδή αν δεν θέλεις για οποιοδήποτε λόγο να γίνει update, δεν μπορείς να το αποφύγεις; Και αυτό γίνεται από όλους τους ISP και για οποιοδήποτε ADSL modem;
2) Ποια η διαφορά ΑΡΥΣ και shared LLU. Το ΑΡΥΣ ουσιαστικά shared δεν είναι; Για να έχεις shared μήπως πρέπει να να έχει δίκτυο ο ISP στην πόλη σου, αλλιώς θεωρείται ΑΡΥΣ. Στην περίπτωση shared σε συνδέουν σε dslam του ISP σου και όχι του OTE ή αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση που έχεις full LLU;

Σας κούρασα, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου. Thanks in advance.

1)Απ'ότι έχει φανεί μέχρι τώρα,ναι μπορεί να σου κάνει το update εξ'αποστάσεως.Το κάνει στην περίπτωσή μας η ΧΟΛ στο fritz.;)

2)Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω.

runner70
11-11-07, 16:44
1)Απ'ότι έχει φανεί μέχρι τώρα,ναι μπορεί να σου κάνει το update εξ'αποστάσεως.Το κάνει στην περίπτωσή μας η ΧΟΛ στο fritz.;)

εκτος απο το firmware update στο fritz στην εκδοση 39.04.43 απο την hol,σχεδον καθημερινα προσπαθουν να κανουν ενα automatic configuration και αποτυγχανει.Συγκεκριμενα λεει το εξης:

"Automatic configuration and updates by the provider are not possible for this device.Time out"

ή αντι του "Time out" καμια φορα γραφει "Connection to autoconfiguration server failed"

τι ρυθμισεις θελει να περασει η hol αφου εκανε το τελευταιο update? :hmm:

aa144
11-11-07, 16:45
Έχουν την τάση να τα σκαλίζουν, είναι αλήθεια αυτό, και όχι πάντα με επιτυχία.

tiatrou
11-11-07, 18:07
Ψάχνωντας τώρα στα μενού του Jetspeed 520+, βρήκα στο admin->remote image upgrade, να γράφει.
Remote Image Upgrade

This page is used to upload a new image to the system from a remote location.

Και παρακάτω, ζητάει IP address, upgrade file, και username και password, της συνδρομής ή αυτό για είσοδο στο interface του modem (μάλλον το δεύτερο). Άρα είναι αναπόφευχτος ο απομακρυσμένος έλεγχος, εκτός αν κάποιος αλλάξει το password του interface από hibox σε νέο, μέσα από το μενού admin->confing->edit->new password.

@ ADSLgr.com All rights reserved.