PDA

Επιστροφή στο Forum : Ημερομηνία Ενεργοποίησης χωρίς Ενεργοποίηση



mandos9
11-11-07, 13:57
Προσπαθω εδω και μισο χρονο να μπω στο ιδιωτικο δικτυο της Forthnet, αλλα δε θα σας απασχολησω με ολα τα παραδοξα που μου τυχαν μεχρι να παρω μια ημερομηνια ενεργοποιησης. Τελικα με ενημερωσε η Forthnet και με μυνημα στο κινητο αλλα και απο το σαιτ της στο ιντερνετ,οτι 25-10-2007 θα συμβει η αλλαγη φορητοτητας. Δυστυχως η μερα περασε χωρις να συμβει τιποτα. Πηρα πολλα τηλεφωνα, οπου με επιβεβαιαωναν οτι θα συμβει συντομα,οτι μαλλον ο υπευθηνος υπαλληλος του ΟΤΕ το παραλειψε γιατι σχολασε τη στιγμη που θα εκανε τη δουλεια κτλ. Με εχουν διαβεβαιωσει επισης οτι εχουν στειλει ερωτημα στον ΟΤΕ για το ζητημα. Σημερα ειναι 11-11-2007,εχουν περασει 18 μερες χωρις να εχει γινει καποια ουσιαστικη προοδος,αφου ο ΟΤΕ ουτε νεα ημερομηνια εχει ανακοινωσει ουτε εχει απαντησει γιατι δεν εγινε στην ωρα της.
Ξερει καποιος καποιος πως πρεπει να κινηθω? Μπορω να τους αναφερω στην ΕΕΤΤ(η οπως λεγεται)?Παιζει να την κανουν την αλλαγη σε μηνες απο τωρα?

slaughter
11-11-07, 14:02
έμενα έγινε μια βδομάδα μετά την αναφερόμενη ημερομηνία (ήτανε να γίνει 14 Αυγούστου βλέπεις). Υπάρχουν πολλοί λόγοι γιατί μπορεί να έχει καθυστερήσει (φόρτος εργασία , κλπ) μην ξεχνάς οτι ο ΟΤΕ είναι δημόσιο.
Αν δεν μπορείς να κανεις υπομονή κάνε καταγγελία !!!

PS: Μην ξεχνάς όμως οτι λένε πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης

mandos9
11-11-07, 14:13
πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης

lol, θα ηθελα να ξερω αν σε χωρες του εξωτερικου λενε τετοια πραγματα οι ISPs.

Ioudas1
11-11-07, 17:59
lol, θα ηθελα να ξερω αν σε χωρες του εξωτερικου λενε τετοια πραγματα οι ISPs.

Σε αυτές τις χώρες του εξωτερικού οι κάτοικοι δεν είναι ηλίθιοι σαν εμάς τους Έλληνες. Είναι απαιτητικοί και οργανωμένοι σε καταναλωτικές οργανώσεις όχι βέβαια επειδή τους πίεσαν οι πολιτικοί αλλά από μόνοι τους κοιτώντας το συμφέρον τους και βλέποντας ότι δεν μπορούν να τα πετύχουν μόνοι τους.
Οι Έλληνες είναι μαζοχιστές και χαίρονται. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

deniSun
12-11-07, 12:14
Πολλές φορές γίνεται να μην έρχεται η ενεργοποίηση στην σωστή ημερομηνία.

gerry124
16-11-07, 00:05
Έχετε δίκιο παιδιά είπαν στην Forthnet απο τον ΟΤΕ οτι θα εχω ενεργοποιήση στις 6/11/07 στο dslm της Φρεαττυδας και τώρα είναι 15/11/07 και ακόμα περιμένω!

deniSun
16-11-07, 09:28
Πάρε τηλ. και ρώτα τους για πιο λόγο δεν έγινε η ενεργοποίησή σου.

ftso
16-11-07, 12:52
Έχετε δίκιο παιδιά είπαν στην Forthnet απο τον ΟΤΕ οτι θα εχω ενεργοποιήση στις 6/11/07 στο dslm της Φρεαττυδας και τώρα είναι 15/11/07 και ακόμα περιμένω!

Μια απο τα ίδια, με διαφορά οτι είμαι Θεσσαλονίκη.Πήρα στους τεχνικούς και μου είπαν οτι ο οτε δεν άλλαξε την φορητότητα και αυτό είναι υπόθεση 5 λεπτών.Μου είπε οτι σε 2-3 εργάσιμες αυτό θα γίνει και θα είμαι συνδεμένος.

Και το αστείο, μου είπε οτι έχουν 3000 εκκρεμότητες την μέρα και δεν τις προλαβένουν όλες.Του είπα γιατί δεν παίρνετε κι'άλλους τεχνικούς και μου είπε οτι πήρανε και οτι τους εκπαιδεύουνε:rofl:(Μάλλον στο πώς να τα ξύνουνε)

Πήρα εξοπλισμό και οι γύφτουλες μου δώσαν crypto router.Χειρότερα δεν γίνετε.

hel
16-11-07, 14:54
Μια απο τα ίδια, με διαφορά οτι είμαι Θεσσαλονίκη.Πήρα στους τεχνικούς και μου είπαν οτι ο οτε δεν άλλαξε την φορητότητα και αυτό είναι υπόθεση 5 λεπτών.Μου είπε οτι σε 2-3 εργάσιμες αυτό θα γίνει και θα είμαι συνδεμένος.

Και το αστείο, μου είπε οτι έχουν 3000 εκκρεμότητες την μέρα και δεν τις προλαβένουν όλες.Του είπα γιατί δεν παίρνετε κι'άλλους τεχνικούς και μου είπε οτι πήρανε και οτι τους εκπαιδεύουνε:rofl:(Μάλλον στο πώς να τα ξύνουνε)


Πάλι ο ΟΤΕ την έκανε τη δουλειά του. Πάντως εσύ που ξέρεις τι κάνουν οι τεχνικοί, τους έχεις δει από κοντά:) ;

ftso
16-11-07, 17:46
Πάλι ο ΟΤΕ την έκανε τη δουλειά του. Πάντως εσύ που ξέρεις τι κάνουν οι τεχνικοί, τους έχεις δει από κοντά:) ;

Ναι έχω δεί απο κοντά.Και αν δεν τα ξύνουν, ξέρουν πως να σε ξεχνούν και να σε γράφουν,αφού πρώτα απομακρυνθείς απο το κατάστημα ή κλείσεις το τηλέφωνο.Γιατί όταν τους μιλάς κατιδίαν ή τηλεφωνικός σου τα λένε ωραία και καλά.Όταν όμως καταλάβεις οτι σε γράψανε κανονικά...:evil:

gataros20
16-11-07, 17:59
Μετα απο 3,5 μηνες αναμονη νομιζα οτι την Πεμπτη 15/11/07 θα αλλαζε η φορητοτητα συμφωνα με το wizard της 4thnet.Σημερα παρατηρησα αυτο 16/11/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
16/11/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


Tί να πω πλέον.. Ξέρετε ποσο καιρο κανει να απαντησει ξανα ο ΟΤΕ? Ισχυει αυτο με τις 13 εργασιμες? Μεχρι και το μηνυμα οτι θα δεν θα εχω τηλεφωνο μου ειχε ερθει.

ftso
16-11-07, 18:50
Εμένα μόλις μου στείλαν τους κωδικούς με sms που γράφει οτι θα ενεργοποιηθώ στις επόμενες ώρες.Κανονικά αυτό έπρεπε να είχε γίνει 10 μέρες πρίν.

deniSun
16-11-07, 19:15
Εμένα μόλις μου στείλαν τους κωδικούς με sms που γράφει οτι θα ενεργοποιηθώ στις επόμενες ώρες.Κανονικά αυτό έπρεπε να είχε γίνει 10 μέρες πρίν.

Με το καλό...

ftso
16-11-07, 19:41
Με το καλό...

Ευχαριστώ...
Άντε να δουμε τι θα δούμε!

Aias
16-11-07, 19:46
Εμένα μόλις μου στείλαν τους κωδικούς με sms που γράφει οτι θα ενεργοποιηθώ στις επόμενες ώρες.Κανονικά αυτό έπρεπε να είχε γίνει 10 μέρες πρίν.

Καλοριζικο...

larjohn
19-11-07, 15:06
Μετα απο 3,5 μηνες αναμονη νομιζα οτι την Πεμπτη 15/11/07 θα αλλαζε η φορητοτητα συμφωνα με το wizard της 4thnet.Σημερα παρατηρησα αυτο 16/11/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
16/11/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


Tί να πω πλέον.. Ξέρετε ποσο καιρο κανει να απαντησει ξανα ο ΟΤΕ? Ισχυει αυτο με τις 13 εργασιμες? Μεχρι και το μηνυμα οτι θα δεν θα εχω τηλεφωνο μου ειχε ερθει.

Ακριβώς το ίδιο έγινε και με μένα.
Περιοχή Βάρνα - Συκιές Θεσσαλονίκης

house
19-11-07, 17:07
Αντε καλη ενεργοποιηση και απο εμενα.

Επειδη ακουγονται πολλα για τον ΟΤΕ. Απο προσωπικες εμπειριες εχω να πω οτι ειναι λιγο καραμελα τον ενναλακτικων. Προς Θεου δεν λεω οτι δεν ειναι ο κλασσικος ΟΤΕ που ξερουμε. Απλα λεω οτι οι εναλλακτικοι ειναι πολυ χειροτεροι.
πχ. Εκανα αιτηση μεταφορας τηλεφωνου (ημουν σε εναλλακτικο, επεστρεψα στον ΟΤΕ και βρικα την υγεια μου) απο την παλια στην καινουρια διευθυνση. Λεω θα κανει 10 μερες +2 επειδη ειναι ΟΤΕ και μετα αντε αλλες 2 ο ενναλακτικος(βαση παντοτε με αυτα που μου ειπαν. Βεβαια ο ΟΤΕ εκανε 10 μερες ακριβως και ο ενναλλακτικος 10 μερες αλλα οχι για να με συνδεσει, αλλα για να το παρω χαμπαρι οτι με κοροιδευουν. Τελικα η ενεργοποιηση δεν εγινε ποτε απο τον εναλακτικο μιας και γυρισα στον ΟΤΕ. 10(εργασιμες σε ολες τις περιπτωσεις) μερες πριν τους ειχε παραδωση ο ΟΤΕ την γραμμη και δεν ειχα καμμια ειδοποιηση. Και το τραγικο δεν ειναι οτι το εμαθα απο τον ΟΤΕ, αλλα μου το ειπαν οι ιδιοι οταν πηγα να τους ρωτισω τι γινεται επιτελους, δηλαδη ειναι και χαζοι απο πανω, πηγαν να το μαζεψουν με την κλασσικη καραμελα οτι τους παρεδωσε ο ΟΤΕ με προβλημα την γραμμη. Με το που ζητησα διακοπη, την ωρα που ημουν στα γραφεια τους, μετα απο 2 ωρες με πειραν τηλεφωνο να μου πουν να περασει ο τεχνικος να κανει την συνδεση. Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. Δια μαγειας λυθηκε το τεχνικο προβλημα και στην περιπτωση μου οπως και αλλον που μολις ζητησαν διακοπη.:twisted:

Δεν λεω οτι ο ΟΤΕ δεν ειναι ο πΟΤΕ, αλλα τουλαχιστον ξερουμε τι θα αντιμετωπισουμε με αυτον. Λεω οτι οι ενναλλακτικοι εχουν βρει καποιες καραμελες και τις λενε σε ολους (απο φιλους ακους τα ιδια και απο το forum διαβαζεις τα ιδια). Καμια σοβαροτητα και δεν φταιει ο ΟΤΕ γι'αυτο. Παντως εγω απο τον ΟΤΕ ειδα ενεργοποιηση και 2 τηλεφωνικης γραμμης και στην αλλη γραμμη adsl αντιστοιχα Σαββατο και Κυριακη, και στον ενναλλακτικο περιμενα 6 μηνες να ενεργοποιηθω(χωρις να κανω δευτερη αιτηση και καλα λογο λαθους και χωρις να υπαρχει προβλημα, αλλα δεν τους ενοχλησα ουτε μια φορα οπως και αυτοι σε αυτους τους 6 μηνες που περιμενα, και πιστευω οτι οποιος κανει το ιδιο θα δει οτι τελικα αυτοι ειναι υπευθυνοι για τις αργοποριες. Και μετα λεμε αργοκινητο τον ΟΤΕ ο οποιος ειναι)

Και να μην πιασουμε το μπαχαλο στους λογαριασμους για οταν ειναι να φυγεις απο τον ενναλακτικο, γιατι απο τον ΟΤΕ φευγεις κανονικα και κυριος με τον λογαριασμο. Αντε φυγε απο τον εναλλακτικο, ειναι στανταρ το λαθος, γιατι πολλοι πληρωνουν με πιστωτικη η οπως εγω με τραπεζικη εντολη. Να δω ποτε θα παρω τα 40 ευρω που πληρωθηκαν απο το και καλα λαθος.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα επρεπε να τα πω γιατι ειναι καλο να υπαρχουν εναλλακτικοι, αλλα να λειτουργουν σωστα, και αν παρατηρηση κανεις θα δει οτι ο ΟΤΕ εχει κανει βηματα μπροστα απο τοτε που μπηκαν και οι εναλλακτικοι στο παιχνιδι.
Παντοτε να ειναι για καλο δικο μας.

Ioudas1
20-11-07, 17:38
Αντε καλη ενεργοποιηση και απο εμενα.

Επειδη ακουγονται πολλα για τον ΟΤΕ. Απο προσωπικες εμπειριες εχω να πω οτι ειναι λιγο καραμελα τον ενναλακτικων. Προς Θεου δεν λεω οτι δεν ειναι ο κλασσικος ΟΤΕ που ξερουμε. Απλα λεω οτι οι εναλλακτικοι ειναι πολυ χειροτεροι.
πχ. Εκανα αιτηση μεταφορας τηλεφωνου (ημουν σε εναλλακτικο, επεστρεψα στον ΟΤΕ και βρικα την υγεια μου) απο την παλια στην καινουρια διευθυνση. Λεω θα κανει 10 μερες +2 επειδη ειναι ΟΤΕ και μετα αντε αλλες 2 ο ενναλακτικος(βαση παντοτε με αυτα που μου ειπαν. Βεβαια ο ΟΤΕ εκανε 10 μερες ακριβως και ο ενναλλακτικος 10 μερες αλλα οχι για να με συνδεσει, αλλα για να το παρω χαμπαρι οτι με κοροιδευουν. Τελικα η ενεργοποιηση δεν εγινε ποτε απο τον εναλακτικο μιας και γυρισα στον ΟΤΕ. 10(εργασιμες σε ολες τις περιπτωσεις) μερες πριν τους ειχε παραδωση ο ΟΤΕ την γραμμη και δεν ειχα καμμια ειδοποιηση. Και το τραγικο δεν ειναι οτι το εμαθα απο τον ΟΤΕ, αλλα μου το ειπαν οι ιδιοι οταν πηγα να τους ρωτισω τι γινεται επιτελους, δηλαδη ειναι και χαζοι απο πανω, πηγαν να το μαζεψουν με την κλασσικη καραμελα οτι τους παρεδωσε ο ΟΤΕ με προβλημα την γραμμη. Με το που ζητησα διακοπη, την ωρα που ημουν στα γραφεια τους, μετα απο 2 ωρες με πειραν τηλεφωνο να μου πουν να περασει ο τεχνικος να κανει την συνδεση. Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. Δια μαγειας λυθηκε το τεχνικο προβλημα και στην περιπτωση μου οπως και αλλον που μολις ζητησαν διακοπη.:twisted:

Δεν λεω οτι ο ΟΤΕ δεν ειναι ο πΟΤΕ, αλλα τουλαχιστον ξερουμε τι θα αντιμετωπισουμε με αυτον. Λεω οτι οι ενναλλακτικοι εχουν βρει καποιες καραμελες και τις λενε σε ολους (απο φιλους ακους τα ιδια και απο το forum διαβαζεις τα ιδια). Καμια σοβαροτητα και δεν φταιει ο ΟΤΕ γι'αυτο. Παντως εγω απο τον ΟΤΕ ειδα ενεργοποιηση και 2 τηλεφωνικης γραμμης και στην αλλη γραμμη adsl αντιστοιχα Σαββατο και Κυριακη, και στον ενναλλακτικο περιμενα 6 μηνες να ενεργοποιηθω(χωρις να κανω δευτερη αιτηση και καλα λογο λαθους και χωρις να υπαρχει προβλημα, αλλα δεν τους ενοχλησα ουτε μια φορα οπως και αυτοι σε αυτους τους 6 μηνες που περιμενα, και πιστευω οτι οποιος κανει το ιδιο θα δει οτι τελικα αυτοι ειναι υπευθυνοι για τις αργοποριες. Και μετα λεμε αργοκινητο τον ΟΤΕ ο οποιος ειναι)

Και να μην πιασουμε το μπαχαλο στους λογαριασμους για οταν ειναι να φυγεις απο τον ενναλακτικο, γιατι απο τον ΟΤΕ φευγεις κανονικα και κυριος με τον λογαριασμο. Αντε φυγε απο τον εναλλακτικο, ειναι στανταρ το λαθος, γιατι πολλοι πληρωνουν με πιστωτικη η οπως εγω με τραπεζικη εντολη. Να δω ποτε θα παρω τα 40 ευρω που πληρωθηκαν απο το και καλα λαθος.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα επρεπε να τα πω γιατι ειναι καλο να υπαρχουν εναλλακτικοι, αλλα να λειτουργουν σωστα, και αν παρατηρηση κανεις θα δει οτι ο ΟΤΕ εχει κανει βηματα μπροστα απο τοτε που μπηκαν και οι εναλλακτικοι στο παιχνιδι.
Παντοτε να ειναι για καλο δικο μας.

Πολύ καλά έκανες και τα έγραψες και ας είναι όπως γράφεις μεγάλο γράμμα. Η αλήθεια πρέπει να γράφετε.
Θέλω να συμπληρώσω ότι ο ανταγωνισμός υπάρχει και είναι ανάλογος μόνο αν οι πελάτες είναι απαιτητικοί και ανταγωνιστικοί. Αν οι πελάτες εθελοτυφλούν με τα προβλήματά τους και παραμένουν εκεί που βρίσκονται δεν δημιουργούν κανένα ανταγωνισμό στις εταιρείες (αντιθέτως παύουν τον ανταγωνισμό). Μόνο πελάτες σαν κι εσένα προάγουν τον ανταγωνισμό, διότι έκρινες το συμφέρον σου και άλλαξες εταιρεία για την κοροϊδία που αντιμετώπιζες.
Μακάρι το παράδειγμά σου να το κατανοήσουν και να το εφαρμόσουν και άλλοι.

gerry124
22-11-07, 01:25
Απο FORTHNET : Στις 6/11/07 θα γίνει η ενεργοποίηση
Όπως είχα πεί παιδιά και στις 15/11/07: Περιμένω !!
Σήμερα 22/11/07 ο ΟΤΕ δεν εχει κάνει ακόμα την φορητότητα στο forthnet2play για το DSLM Φρεαττύδας

pitsiriki
22-11-07, 13:41
δεν ειμαι σιγουρη εαν ειναι ιδια ηφασι μας αλλα εγω στις 09/08/07 έκανα αίτηση δια αναβαθμιση στην forthnet, απο το dsl in a box με 768, να το κανω double play! ακομη περιμενω!!!!!!!
η απαντηση τους είναι ίδια-οτι αυτοί είναι πανέτοιμοι να με υποδεχτούνε στο δικτυό τους αλλα... αναμένουν κάποιες τεχνικές εργασίες οι οποίες άπτονται της αρμοδιότητας του ΟΤΕ!!!
Βέβαια εάν πάω στο site της forthnet και εισάγω τον αριθμό τηλεφώνου μου για να δώ εάν μπορεί να με καλύψει το δίκτυο της forthnet-όλα καλά και όλα ωραία με καλύπτουν λένε εδώ και μήνες!!! τι γίνεται άραγε???:closed:

Ioudas1
22-11-07, 15:47
τι γίνεται άραγε???:closed:

Σε κοροϊδεύουν, δεν το κατάλαβες;
Σύμφωνα με το RUO 2007 υπάρχουν συγκεκριμένες προθεσμίες εκτέλεσης των έργων. Διάβασες εσύ πουθενά ότι η forthnet ή οι άλλοι εναλλακτικοί πάροχοι να κάνουν αγωγές κατά του ΟΤΕ για την μη εκπλήρωση εμπρόθεσμης παράδοσης των έργων εκ μέρους του ΟΤΕ; Για να σε καλύψουν εσένα και τους άλλους πελάτες που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση. Νομικό τμήμα έχουν, αλλά δεν κάνουν αγωγές κατά του ΟΤΕ. Δεν σε προβληματίζει αυτό;:(

theopan
22-11-07, 16:12
Σε κοροϊδεύουν, δεν το κατάλαβες;
Σύμφωνα με το RUO 2007 υπάρχουν συγκεκριμένες προθεσμίες εκτέλεσης των έργων. Διάβασες εσύ πουθενά ότι η forthnet ή οι άλλοι εναλλακτικοί πάροχοι να κάνουν αγωγές κατά του ΟΤΕ για την μη εκπλήρωση εμπρόθεσμης παράδοσης των έργων εκ μέρους του ΟΤΕ; Για να σε καλύψουν εσένα και τους άλλους πελάτες που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση. Νομικό τμήμα έχουν, αλλά δεν κάνουν αγωγές κατά του ΟΤΕ. Δεν σε προβληματίζει αυτό;:(

Έχουν κάνει από ό,τι μου λένε. Δεν υπάρχει αποτέλεσμα όμως. Προφανώς τον ΟΤΕ δε μπορεί να τον αγγίξει κανείς. Πληρώνουμε και θα πληρώνουμε για χρόνια τις συνέπειες των πράξεων αυτών που τον έκαναν παντοδύναμο βλέπεις...

και για να μην παρεξηγηθώ φυσικά και δεν αποτελεί άλλοθι αυτό για τους εναλλακτικούς. Αν δε μπορούν όντως να τα βάλουν με τον ΟΤΕ (που έχω λόγους να πιστεύω ότι τελικά ισχύει), ας κλείσουν τα μαγαζία τους! Δε χρωστάνε τίποτα οι πελάτες τους. Ας πούνε ότι είναι πάνω από τις δυνάμεις μας να αντιμετωπίσουμε τα ανυπέρβλητα εμπόδια του ΟΤΕ και ας δραστηριοποιηθούν σε όσους τομείς μόνο μπορούν. Μέχρι να αποφασίσει το κράτος να κόψει κεφάλια στον ΟΤΕ.

mc00080
22-11-07, 22:37
Επιτρέψτε μου να αναφέρω και εγώ την ως τώρα εμπειρία μου....σύντομα με ημερομηνίες.....να μην κουράσω!
27-8-2007 κατέθεσα αίτηση για Forthnet Double Play με πλήρη αποδέσμευση από τον ΟΤΕ.(τι το θελα?)
9-10-2007 καταχώρηση της αίτησης από την Forthnet.(τι έκαναν επί 45 μέρες και δεν καταχωρήθηκε?)
9-10-2007 αποστολή της αίτησης στον ΟΤΕ(μπράβο ταχύτητα?την ίδια μέρα?με εντυπωσίασαν,ομολογώ)
16-10-2007 πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης στις 30-10-2007(πάλι καλά σκέφτηκα!)
30-10-2007 δεν πραγματοποιήθηκε η πιθανή ενεργοποίηση(γιατί άραγε?)
22-11-2007 είναι σήμερα που σας γράφω τα παραπάνω.(και όποια πιθανή -όχι ενεργοποίηση-δεν θέλω να ακούω την λέξη αυτή πια- αλλά πιθανή ψυχολογική υποστήριξη από μέρους σας...ευπρόσδεκτη....)
βγαίνω από την παρένθεση γιατί θέλω να ΦΩΝΑΞΩ,ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ?
Όλο αυτό το διάστημα στέλνω emails,τηλεφωνώ,αλλά την απάντηση την γνωρίζετε...λυπάμαι που σας έκανα να βαρεθείτε....γιατί η Forthnet δεν μου έδωσε κάποια πρωτότυπη απάντηση σε σχέση με τις δικιές σας!
Παρακαλώ σχολιάστε ελεύθερα......όσο μας επιτρέπει το Forum.....εγώ αποφεύγω να σχολιάσω πλην των παραπάνω σύντομων σχολίων στις παρενθέσεις μου, γιατί τα λόγια που σκέφτομαι δεν μου επιτρέπεται να δημοσιευθούν!
Και μια απορία?Γιατί σταμάτησε την εκπομπή των διαφημήσεων της για το Double Play και γενικότερα ξαφνικά η Forthnet?Μήπως κατάφερε να μαζέψει τόσες αιτήσεις όσες σκόπευε ή και περισσότεερες άρα έφτιαξε μία αρκετή πελατειακή βάση, την οποία εγκλώβισε,αφού ελάχιστοι κάνουν ακύρωση για να μην χάσουν τζάμπα τον χρόνο αναμονής?Και πλέον μήπως δεν μπορεί να ικανοποιήσει την ζήτηση αυτή?
Ξέρω πως δεν τα κατάφερα να είμαι σύντομος γι'αυτό ευχαριστώ το Forum για τον χώρο διαμαρτυρίας που μου διαθέτει!
Νεότερα σε επόμενη επικοινωνία
Μετά Τιμής

Ioudas1
22-11-07, 23:10
Παρακαλώ σχολιάστε ελεύθερα......όσο μας επιτρέπει το Forum.....εγώ αποφεύγω να σχολιάσω πλην των παραπάνω σύντομων σχολίων στις παρενθέσεις μου, γιατί τα λόγια που σκέφτομαι δεν μου επιτρέπεται να δημοσιευθούν!
Και μια απορία?Γιατί σταμάτησε την εκπομπή των διαφημήσεων της για το Double Play και γενικότερα ξαφνικά η Forthnet?Μήπως κατάφερε να μαζέψει τόσες αιτήσεις όσες σκόπευε ή και περισσότεερες άρα έφτιαξε μία αρκετή πελατειακή βάση, την οποία εγκλώβισε,αφού ελάχιστοι κάνουν ακύρωση για να μην χάσουν τζάμπα τον χρόνο αναμονής?Και πλέον μήπως δεν μπορεί να ικανοποιήσει την ζήτηση αυτή?
Ξέρω πως δεν τα κατάφερα να είμαι σύντομος γι'αυτό ευχαριστώ το Forum για τον χώρο διαμαρτυρίας που μου διαθέτει!
Νεότερα σε επόμενη επικοινωνία
Μετά Τιμής

Σκέψου ότι εκκρεμούν 20.000 αιτήσεις στα συρτάρια τους. Τι άλλο θες;

mc00080
23-11-07, 20:33
Αγαπητε Ioudas 1.....θελω τα χαπια μου!!!

deniSun
23-11-07, 21:25
Σκέψου ότι εκκρεμούν 20.000 αιτήσεις στα συρτάρια τους. Τι άλλο θες;

Το θέμα δεν είναι το πλήθος των αιτήσεων αλλά ο μικρός αριθμός που τις ελέγχει...;)

Ioudas1
23-11-07, 21:44
Το θέμα δεν είναι το πλήθος των αιτήσεων αλλά ο μικρός αριθμός που τις ελέγχει...;)

Είναι συνδιασμός και των δύο.

kaldi
24-11-07, 16:17
αλλη μια ιστορια ..μια απ τα ιδια ...
31/07/2007 αιτηση στη 4χ4 καθυστερηση :p ( συστημενη να εχουμε και κατι στα χερια μας ...
21/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet (περιοδος; διακοπων γρηγορα την παραλαβαν )
07/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ ( ομοιως ταχυτατη αποστολη )
31/10/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:14/11/2007
12/11/2007 το γνωστο sms (η γραμμη σας θα ενεργοποιηθειο την τεταρτη) για να ειναι εμσα σ ολα ομως δεν λενε ποια τεταρτη ..καλο ε ; ... και μην μου πειτε οτι ενοοειτε η προσεχης ...
24/11/2007 σημερις δηλ..παρελαβα και το μοντεμακι ...που σημαινει οτι,,αν ειχε ενεργοποιηθει η γραμμη ............
σε αναμονη λοιπον με τον καινουριο μηνα ( μια και οι κινησεις γινονται ανα μηνα κατα τα φαινομενα ) να ερθει ο κωδικος
και με τον καινουριο χρονο ... μπορω να ελπιζω και στην συνδεση ....
αν μεχρι τοτε δεν εχω κανει εγω καταληψη στην γραμμη μου :whistle:

No-Name
24-11-07, 16:18
Απο FORTHNET : Στις 6/11/07 θα γίνει η ενεργοποίηση
Όπως είχα πεί παιδιά και στις 15/11/07: Περιμένω !!
Σήμερα 22/11/07 ο ΟΤΕ δεν εχει κάνει ακόμα την φορητότητα στο forthnet2play για το DSLM Φρεαττύδας

Η Φρεαττύδα και γενικά ο Πειραιάς έχει πρόβλημα και πάει πίσω...υπομονή

gerry124
24-11-07, 17:08
'Εχεις δίκιο για την Φρεαττύδα 'Οπως είχα ξαναπεί :
Στις 6/11/07 ενεργοποίηση. τωρα είναι 23/11/07 και ακόμα τίποτα. Η forthnet μου είπε :κανε υπομονή περιμένουμε τον ΟΤΕ.........

No-Name
24-11-07, 17:09
το πρόβλημα θα εντείνεται όσο ο ΟΤΕ αδιαφορεί να βάλει άτομα στους κατανεμητές

hel
24-11-07, 19:55
αλλη μια ιστορια ..μια απ τα ιδια ...
31/07/2007 αιτηση στη 4χ4 καθυστερηση :p ( συστημενη να εχουμε και κατι στα χερια μας ...
21/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet (περιοδος; διακοπων γρηγορα την παραλαβαν )
07/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ ( ομοιως ταχυτατη αποστολη )
31/10/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:14/11/2007
12/11/2007 το γνωστο sms (η γραμμη σας θα ενεργοποιηθειο την τεταρτη) για να ειναι εμσα σ ολα ομως δεν λενε ποια τεταρτη ..καλο ε ; ... και μην μου πειτε οτι ενοοειτε η προσεχης ...
24/11/2007 σημερις δηλ..παρελαβα και το μοντεμακι ...

Σε ποια περιοχή είσαι;

........Auto merged post: hel added 3 Minutes and 1 Seconds later........


Επιτρέψτε μου να αναφέρω και εγώ την ως τώρα εμπειρία μου....σύντομα με ημερομηνίες.....να μην κουράσω!
27-8-2007 κατέθεσα αίτηση για Forthnet Double Play με πλήρη αποδέσμευση από τον ΟΤΕ.(τι το θελα?)
9-10-2007 καταχώρηση της αίτησης από την Forthnet.(τι έκαναν επί 45 μέρες και δεν καταχωρήθηκε?)
9-10-2007 αποστολή της αίτησης στον ΟΤΕ(μπράβο ταχύτητα?την ίδια μέρα?με εντυπωσίασαν,ομολογώ)
16-10-2007 πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης στις 30-10-2007(πάλι καλά σκέφτηκα!)
30-10-2007 δεν πραγματοποιήθηκε η πιθανή ενεργοποίηση(γιατί άραγε?)
22-11-2007 είναι σήμερα που σας γράφω τα παραπάνω.(και όποια πιθανή -όχι ενεργοποίηση-δεν θέλω να ακούω την λέξη αυτή πια- αλλά πιθανή ψυχολογική υποστήριξη από μέρους σας...ευπρόσδεκτη....)


Περιοχή;

mc00080
25-11-07, 16:10
Aγαπητε hel βρισκομαι στα δικασστηρια οδος Ευελπιδων-Κεντρο Αθηνας 100 μετρα απο το μεγαλο κτιριο του ΟΤΕ της Πατησιων.Τι εχεις να πεις?Πως μπορω να μαθω που βρισκεται το dslam?Καμια συμβουλη?;)

........Auto merged post: mc00080 added 8 Minutes and 41 Seconds later........

μολις παρατηρησα εν τω μετσξυ οτι εισαι στην Αλεξανδρας! σε ποιο υψος αν επιτρεπεται?μηπως ειμαστε γειτονες και εξαρτωμεθα απ το ιδιο κεντρο,ειχες την ιδια καθυστερηση οταν αιτηθηκες συνδεση?

hel
25-11-07, 18:25
Aγαπητε hel βρισκομαι στα δικασστηρια οδος Ευελπιδων-Κεντρο Αθηνας 100 μετρα απο το μεγαλο κτιριο του ΟΤΕ της Πατησιων.Τι εχεις να πεις?Πως μπορω να μαθω που βρισκεται το dslam?Καμια συμβουλη?;)

........Auto merged post: mc00080 added 8 Minutes and 41 Seconds later........

μολις παρατηρησα εν τω μετσξυ οτι εισαι στην Αλεξανδρας! σε ποιο υψος αν επιτρεπεται?μηπως ειμαστε γειτονες και εξαρτωμεθα απ το ιδιο κεντρο,ειχες την ιδια καθυστερηση οταν αιτηθηκες συνδεση?

Τα dslam τα βλέπεις από τον χάρτη : http://adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=5 ή ρωτάς τη forthnet να σου πει. Εγώ είμαι γκύζη και μου είχαν πει ότι ανήκω στο dslam αλεξάνδρας.
Δεν είχα ιδιαίτερη καθυστέρηση, περίπου 4 εβδομάδες έκαναν να μου δώσουν κωδικούς.
Τους πήρες τηλέφωνο και τι σου είπαν; Δεν έχουν πόρτες;
Για την αρχική καθυστέρηση 2 μηνών τι απάντησαν; Την είχες στείλει με courier ή την παρέδωσες στα γραφεία της forthnet?
Υπ όψιν ότι εγώ παρακολουθούσα την πορεία της αίτησης κάθε εβδομάδα γιατί είχα προηγούμενη κακή εμπειρία από vivodi:down:

mc00080
29-11-07, 02:15
ευχαριστω για τις πληροφοριες hel.η απαντηση της forthnet ειναι παντα οτι ο ΟΤΕ κατακευαζει τη γραμμη!λενε οτι αυτοι ειναι ετοιμοι να με ενεργοποιησουν μολις τους απαντησει ο ΟΤΕ που για μυστηριο λογο δεν απαντα.οταν μιλω με τεχνικους απο ΟΤΕ μου λενε οτι εχουν πραξει οτι επρεπε να πραξουν και ειναι προβλημα της forthnet που δεν με ενεργοποιουν.τι να κανω?ειμαι αναμεσα σε αδιαφορους τελικα?και τηλεφωνω στην forthnet σχεδον καθημερινα.

theopan
29-11-07, 12:07
ευχαριστω για τις πληροφοριες hel.η απαντηση της forthnet ειναι παντα οτι ο ΟΤΕ κατακευαζει τη γραμμη!λενε οτι αυτοι ειναι ετοιμοι να με ενεργοποιησουν μολις τους απαντησει ο ΟΤΕ που για μυστηριο λογο δεν απαντα.οταν μιλω με τεχνικους απο ΟΤΕ μου λενε οτι εχουν πραξει οτι επρεπε να πραξουν και ειναι προβλημα της forthnet που δεν με ενεργοποιουν.τι να κανω?ειμαι αναμεσα σε αδιαφορους τελικα?και τηλεφωνω στην forthnet σχεδον καθημερινα.

Έχεις ήδη σύνδεση adsl στο ιδιόκτητο κάποιου άλλου πάροχου;

mc00080
30-11-07, 10:10
theopan δεν εχω adsl,εχω απλα pstn γραμμη ΟΤΕ με μια dialup συνδεση,εχει σημασια?

theopan
30-11-07, 14:17
theopan δεν εχω adsl,εχω απλα pstn γραμμη ΟΤΕ με μια dialup συνδεση,εχει σημασια?

Εφόσον δεν έχεις, όχι. Αν είχες θα αποτελούσε πιθανότατα ανασταλτικό παράγοντα στη μεταφορά σου στη forthnet.

katerina1981
30-11-07, 15:35
λοιπόν παιδάκια.. μόλις μίλησα με τεχνικούς του οτε . Τους ρωτησα γιατί από 26/11 δεν έχουν αλλάξει την γραμμή μου και μου απάντησε-ο τσαντισμένος μάλλον κυριος επειδή όσο πάνε ερημώνουν εκει- ότι οι εταιριες (βλ. 4νετ) μαζευουν γύρω στις 400-500 αιτήσεις και τις στέλνουν μαζί , οπότε το να ενεργοποιηθούν την ίδια μέρα όλοι είναι απίθανο. επίσης μου είπε ότι μέχρι 10 Δεκεμβρη λογικα θα έχει φτιαχτεί η συνδεση στην περιοχή μας (Κυψελη). Πάντως μου άφησε και μια πόρτα ανοιχτή ότι αυτές οι ημερομηνίες είναι όπως βλέπει τα πράγματα τώρα , ότι αλλο προβλημα μπορει να προκύψει δεν το ξέρει.. Μεχρι που μου είπε οτι μπορει να ειναι κομμενα τα καλωδια της 4νετ :rofl::rofl:

Λετε να εμφανιστούν και οι καλλικάντζαροι και να μην τους αφήνουν να κάνουν την αλλαγή στις γραμμες? :respekt:

panil
01-12-07, 03:13
Μεχρι που μου είπε οτι μπορει να ειναι κομμενα τα καλωδια της 4νετ :rofl::rofl:

Λετε να εμφανιστούν και οι καλλικάντζαροι και να μην τους αφήνουν να κάνουν την αλλαγή στις γραμμες? :respekt:

Ααα, δεν το ξέρεις???

Οι υποχθόνιοι καλικάντζαροι μασάνε και κόβουν τα καλώδια της forthnet

:rofl::rofl::rofl::rofl:

mc00080
04-12-07, 20:53
συνδεθηκα αγαπητοι συντροφοι:worthy:σημειωστε ημερομηνια και υπολογιστε απο 27-8 αιτηση , συνδεθηκα στις 4-12.παρακαλω καποιος εμπειρος να μου δωσει οδηγιες τι να κοιταξω πλεον ως προς την συνδεση,που θα βρω ολες αυτες τις λεπτομερειες για την πιοτητα ταχυτητες ρυθμισει router κλπ .....ευχαριστω

deniSun
05-12-07, 10:42
συνδεθηκα αγαπητοι συντροφοι:worthy:σημειωστε ημερομηνια και υπολογιστε απο 27-8 αιτηση , συνδεθηκα στις 4-12.παρακαλω καποιος εμπειρος να μου δωσει οδηγιες τι να κοιταξω πλεον ως προς την συνδεση,που θα βρω ολες αυτες τις λεπτομερειες για την πιοτητα ταχυτητες ρυθμισει router κλπ .....ευχαριστω

Αν είσαι στο ιδιόκτητο βάζεις: ADSL2+, LLC, 8/35, PPPoE

* Όσοι γράφετε για καθυστερήσεις ή ενεργοποιήσεις θα ήταν καλό να αναφέρετε και την περιοχή σας ή να ενημερώσετε το προφίλ σας.

avaf
06-12-07, 11:54
Παντως παιδιά οι τηλεφωνητέs της FOTHNET έχουν γίνει άπαιχτοι στα ψέμματα.
εγώ περιμένω άκόμα ενα ROUTER το οποίο έστάλει ''χτες'' άλλωτε με το door to door και άλλωτε με ACS
εδώ και 10 μέρες!

ftso
06-12-07, 13:05
Παντως παιδιά οι τηλεφωνητέs της FOTHNET έχουν γίνει άπαιχτοι στα ψέμματα.
εγώ περιμένω άκόμα ενα ROUTER το οποίο έστάλει ''χτες'' άλλωτε με το door to door και άλλωτε με ACS
εδώ και 10 μέρες!

Καλύτερα είναι να καλείς τους τεχνικούς με τους οποίους συνενοήσε τουλάχιστον.
Αν έχει σταλεί ο εξοπλισμός καλύτερα να πάς να τον πάρεις ο ίδιος απο την ACS.
Εμένα τουλάχιστον με πήραν απο την ACS και μου είπαν να πάω να τον παραλάβω ο ίδιος.

hel
06-12-07, 19:06
Παντως παιδιά οι τηλεφωνητέs της FOTHNET έχουν γίνει άπαιχτοι στα ψέμματα.
εγώ περιμένω άκόμα ενα ROUTER το οποίο έστάλει ''χτες'' άλλωτε με το door to door και άλλωτε με ACS
εδώ και 10 μέρες!

Μην το λες. Η Acs αναλαμβάνει από την στιγμή που θα πάρει το ρουτερ από την forthnet, να στο στείλει. Στην δική μου περίπτωση έψαχνα το ρουτερ σε 2 καταστήματα της ACS επειδή το κρατάγανε στα κεντρικά για 10 ημέρες χωρίς να ξέρουν πότε θα αποσταλεί στο κατάστημα της περιοχής μου. Τελικά με παρέμβαση υπαλλήλου της forthnet ενημερώθηκα για την ημερομηνία που θα ερχόταν.

deniSun
06-12-07, 20:41
Καλύτερα είναι να καλείς τους τεχνικούς με τους οποίους συνενοήσε τουλάχιστον.
Αν έχει σταλεί ο εξοπλισμός καλύτερα να πάς να τον πάρεις ο ίδιος απο την ACS.
Εμένα τουλάχιστον με πήραν απο την ACS και μου είπαν να πάω να τον παραλάβω ο ίδιος.

Τεχνικούς;
Ποιους τεχνικούς;
Ποιο πιθανό είναι να μιλήσεις με τον προϊστάμενο ενός τμήματος ή το διευθυντή τους παρά με κάποιον τεχνικό.
Εκτός αν θεωρούνται τεχνικοί οι τηλεφωνητρίες του ΤΥ :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.