PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με conn-x 4MBPS



chistof
11-11-07, 18:07
καλησπερα σε ολους.ειμαι καινουργιος στο foroum οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν γραφω στο σωστο topic.λοιπον ξεκιναω με το ποβλημα μου.εβαλα πριν λιγες μερες μια conn-x 4mbps.η συνδεση ενεργοποιηθηκε και μου στυλανε το router CGA5720S/TE για isdn.ενω λοιπον το συνδεσα και ακολουθησα τη διαδικασια του cd για την ρυθμηση συνδεομαι στο Internet αλλα με 765/188 kbps!!!πηρα τηλεφωνο στο 1242 και ρωτησα μηπως εχω κανει καποια λαθος ρυθμηση η μηπως χρειαζεται να αλλαξω κατι.μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και να παρω στο 121.πηρα και εκει και μου ειπε οτι καποια στιγμη θα παει ενας τεχνικος να το δει.επειδη ομως αυτες οι διαδικασιες μπορει να παρουν και καιρο(για να μου ενεργοποιησουν τη συνδεση εκαναν πανω απο μηνα ενω ειχα και πριν adsl.απλη αναβαθμηση εκανα) ειπα να ρωτησω και εδω μηπως μπορει καποιος να καταλαβει τι παιζει.βαζω και καποια απο τα στατιστικα του router παρακατω.αν χρειαζεται καποιο αλλο πειτε μου να το βαλω.

λοιπον το "line status" εχει παυλες στο "Configured" και "SHOWTIME" στο "Current"
το "Link Type" εχει παυλες στο "Configured" και "Fast Path" στο "Current"

μετα Up Stream:188 (Kbps.)
Down Stream:765 (Kbps.)

το Noise Margin ειναι 4294967277 dB για Upstream (καπως περιεργο μου φαινεται αυτο)
και 31 dB για Downstream

το Attenuation ειναι 10 dB για Upstream και 21 dB για Downstream

στον επομενο πινακα ειναι ολα "0" εκτος απο το "Loss of Signal Defect" που στο "Far End Indicator" εχει παυλες.

αυτα.επλπιζω καποιος να μπορει να καταλαβει τι παιζει ......

giorgosts
11-11-07, 18:34
Πήγαινε στο https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login_ps.asp?language=greek με το user/pass της σύνδεσής σου και κοίτα τι σου έχουν χρεωμένο. Αν είναι τα 4mbps τότε πάρε τηλ. στις βλάβες ΟΤΕ (121) να σου ανεβάσουν την ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής. Εμένα σε αναβάθμιση από 2 σε 4, μου βάλαν γραμμή με 8, και έτρεχα να την κατεβάσω (προφανώς για να μην χρεώνομαι)

chistof
11-11-07, 18:43
στο my.otenet. 4mbps την εχει.στις βλαβες εχω παρει και ειπαν οτι θα το κοιταξουν αλλα επειδη συνηθως αργουν ρωταω εδω μηπως ξερει κανεις αν παιζει καποιο αλλο προβημα μπας και γλυτωσω λιγο χρονο γιατι ηδη περιμενω παρα πολυ καιρο αυτην την αναβαθμηση και τωρα που εγινε παλι προβληματα...........

giorgosts
11-11-07, 18:49
στο my.otenet. 4mbps την εχει.στις βλαβες εχω παρει και ειπαν οτι θα το κοιταξουν αλλα επειδη συνηθως αργουν ρωταω εδω μηπως ξερει κανεις αν παιζει καποιο αλλο προβημα μπας και γλυτωσω λιγο χρονο γιατι ηδη περιμενω παρα πολυ καιρο αυτην την αναβαθμηση και τωρα που εγινε παλι προβληματα...........

Σήμερα είναι Κυριακή. Πιστεύω μέχρι αύριο το απόγευμα να είσαι εντάξει.

chistof
11-11-07, 18:53
τι να σου πω μακαρι.αν το φτιαξουν τοσο γρηγορα θα εκπλαγω παντως.......

Skywalker333
12-11-07, 15:56
ειχα παρομοιο προβλημα φιλε μου.
κανονικο noise στο upload αλλα 16-20 στο download (πολυ. μου ριχνει την συνδεση που κ που).


εκαναν 3 μερες να με παρουν, να μου πουν πως οντως (...) εχει θορυβο η γραμμη κ πως θα στειλουν τεχνικο να το δει.
ο τεχνικος ηρθε μετα απο 4 μερες.

κ τι θεικο ειδαμε.
οτι δεν φταιω εγω σε τιποτα. απλα η γραμμη του οτε εχει πολυ θορυβο κ πως δεν γινεται τιποτα, καθως δεν γινεται να αλλαξω ολοκληρη τη γραμμη (το τσεκαραμε απο την καθαρη γραμμη που μπαινει στο σπιτι κ μετα απο εξω, στον δρομο).

ο θορυβος οφειλετε κυριως στο γεγονος οτι το μερος που μενω ειναι το πρωτο στην B. Ελλαδα που εβαλε ψηφιακες γραμμες, αρα δυστυχως τωρα ειναι οι παλαιοτερες.
επισης, προβλημα ειναι οτι το dslam μου ειναι πανω απο 1 km απο το σπιτι.


τι να κανω, το βουλωσα κ εμεινα ετσι. καλη ειναι, δεν πειραζει.

nikosvl
12-11-07, 22:34
το ιδιο προβλημα και εγς μετα απο 21 μερες πηγα ο ιδιος στον οτε και εδςσα πισω το phillps kai εμαθα εκει οτι ολοι επιστρεφοθν πισω το phllipsγιατι κολλανε και δεν δειχνοθν πραγματικα νουμερα με δωσανε το baudtec και μεχρι στιγμης ειναι κανονι μια χαρα πολυ καλο με 4μβς ταχυτητα κατεβαζω με 460,440 εως 410.
Οσοι εχετε phillipw πηγαινετε να το αλλαξετε τηα το παροθν πισω χωρις κοθβεντα

chistof
13-11-07, 19:13
το ιδιο προβλημα και εγς μετα απο 21 μερες πηγα ο ιδιος στον οτε και εδςσα πισω το phillps kai εμαθα εκει οτι ολοι επιστρεφοθν πισω το phllipsγιατι κολλανε και δεν δειχνοθν πραγματικα νουμερα με δωσανε το baudtec και μεχρι στιγμης ειναι κανονι μια χαρα πολυ καλο με 4μβς ταχυτητα κατεβαζω με 460,440 εως 410.
Οσοι εχετε phillipw πηγαινετε να το αλλαξετε τηα το παροθν πισω χωρις κοθβεντα


δηλαδη εμπαινες και εσυ με μικροτερη ταχυτητα και αλλαζωντας router λυθηκε το προβλημα?μακαρι να φταει αυτο.θα το κοιταξω απο αυριο γιατι η τεχνικοι του οτε δεν εχουν δωσει σημεια ζωης ακομα........

chistof
14-11-07, 11:38
λοιπον σημερα ξαναπηρα το 121 να δω τι γινεται με το θεμα μου και μου ειπε οτι η βλαβη εχει αποκατασταθει!!!!!!!!!!!!!!!!!!Βεβαια εγω συνεχιζω να μπαινω με 768 αντι 4mbps.τις το λεω και μου απανταει οτι γινονται καποιες αναβαθμησεις αυτες τις μερες σην περιοχη και ισως να οφειλεται σε αυτο.μπορει λεει απο αυριο να φτιαξει απο μονο του. :confused: παιζει να λεει αληθεια η ειναι δικαιολογια???ξερει κανεις αν οντως γινονται αναβαθμησεις??στην πατρα ειμαι.

nikosvl
18-11-07, 12:04
αλλαξε το phillips στον οτε και θα εχεις διαφορα

kyriakos7
18-11-07, 12:13
τελικά τι έγινε με το ρούτερ, το άλλαξες ?

chistof
18-11-07, 13:49
λοιπον ενημερωνω σημερα γιατι χτες δεν προλαβα.πηγα παρασκευη στον οτε με το router αγκαλια για να μου το αλλαξουν μηπως εφταιγε αυτο.και επι την ευκαιρια ρωτησα μηπως υπαρχει και κανας τεχνικος εκει μπας και συνενοηθω με καποιον απο κοντα.(μιλαμε για το κεντρικο κτηριο του οτε στην πατρα οχι για κανα μικρο oteshop.)εκει λοιπον μου ειπαν οτι δεν μπορω να μιλισω σε τεχνικο απο κοντα αλλα μονο απο το 121.και οτι το router δεν μπορουν να μου το αλλαξουν εκτος και αν εχουν γραπτη βεβαιωση απο τεχνικο οτι ειναι χαλασμενο!!!τελοςπαντων μετα απο πρηξιμο στην υπαλληλο οτι με το 121 και το 1242 και ολα τα σχετικα εχω μιλησει 100 φορες και δεν βγαζω ακρη την καταφερα να μου δωσει το τηλεφωνο ενος τεχνικου ωστε να μιλισω απευθειας μαζι του.τον πηρα τον ανθρωπο στις 2 το μεσημερι και μεσα σε 2 λεπτα απο κει που ηταν το εφτιαξε!!μου ειπε οτι κατι δεν συγχρονιζοταν σωστα και οτι αυτοι απο το 121 που ειχα παρει δεν ειχαν κανει τιποτα μαλλον.τελος καλο ολα καλα λοιπον.μεχρι στιγμης πιανω και 400αρια στο κατεβασμα.ειναι να μην μπλεξεις τελικα.για το ποιο απλο προβλημα μπορει να περιμενεις κανα μηνα.......

D_J_V
18-11-07, 14:06
Μπράβο στο παλληκάρι που σε βοήθησε....
Συμβαίνουν αυτά και τις καλύτερες των "οικογενειώνε", τι να πούνε και οι "εναλλακτικόμενοι"...

panil
18-11-07, 14:26
ειναι να μην μπλεξεις τελικα.για το ποιο απλο προβλημα μπορει να περιμενεις κανα μηνα.......

Αυτά κάνουν και σε φτάνουν στα όρια του έγκληματος.
Για 1 λεπτό δουλειά σε κάνουν να πάρεις ψυχοφάρμακα.

Άντε και καλά γλέντια τώρα.......

kyriakos7
18-11-07, 15:53
ναι οντος για δουλεια λεπτων σου κανουν τη ζωη κολαση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.