PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας στη Νότια Ρόδο



chevalier_rho
11-11-07, 20:22
Εδώ και 2 μέρες η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή, περ. 200 Kb/s, αντί των 2000 που είμαι συνδρομητής. Είναι γενικό το πρόβλημα, ή έχει κάτι η γραμμή μου;
O OTE δεν μου δίνει ικανοποιητικές απαντήσεις.:worthy

deniSun
12-11-07, 12:14
Με 2Μ που έχεις πρέπει να κατεβάζεις ~200ΚΒ.

chevalier_rho
12-11-07, 15:07
Denis, τι εννοείς να κατεβάζω? Εδώ μιλάμε για ταχύτητα DSL, και η οποία κατά τη γνώμη μου, στη σύνδεση που έχω, πρέπει να κυμαίνεται από 1500kbps έως 2000kbps... Αυτή τη στιγμή π.χ. έχω 650 kbps, δηλαδή βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση.

deniSun
12-11-07, 15:09
Για να σηνεονηθούμε:
μιλάμε για ταχύτητα συγχρονισμού του modem/router ή ταχύτητα κατεβάσματος

chevalier_rho
12-11-07, 20:40
Για να το πω πιό απλά. Στην αρχική σελίδα υπάρχει ένας μετρητής ταχύτητας, ADSLgr Speed Meter. Και αυτό μου δείχνει μια ταχύτητα, γύρω στα 400-500 kbps αυτή τη στιγμή, δηλαδή βελτιωμένο από τα χτές με τα 200 κλπ. Παρόλα αυτά είναι πολύ πιό κάτω από τα 2000 kbps. Φυσιολογικό θα ήταν κάτι μεταξύ 1500 και 2000 έτσι δεν είναι?

deniSun
12-11-07, 20:44
Δεν μετράμε έτσι την ταχύτητα.
Θα κατεβάσεις ένα αρχείο με download manager με mirrors και θα μετράς εκεί την ταχύτητα.

chevalier_rho
13-11-07, 15:45
Επιμένω, ότι η ταχύτητα έτσι που την μετράω είναι σωστή, γιατί έτσι μόνο μπορώ να συγκρίνω την πραγματική με αυτή που πληρώνω, δηλ. τα 2 τόσα Mbps.
Εντάξει, κάπως βελτιωθήκανε τα πράγματα, τώρα είμαι γύρω στα 0.8 Mbps (800 bps)
Και άν θες, διάβασε τι γράφει αυτή η σελίδα που έκανα το τεστ.

How is the speed test measured?

When you start the speedtest, a file that is coupled to a script is loaded by our server. The script notices when your computer has downloaded the file and then calculates what DSL speed you have. If a firewall is switched on, the data are not sent back to the script and the test fails.

Is the measurement of the speedtest exact?

When loading of the file is artificially extended by other factors, the speed display cannot be correct.

If, for example, you have a 3,000 DSL connection, the result must stay within a reasonable range. In this case, the measurement would show about 2.5 to 3.5 Mbit/s. If the measurement produces significant differences, measure again. Measure again later as well. If the measurement then differs after three tests taken at different times of day from the DSL speed you have contracted for, please ask your provider or measure the speed test with another service.

Reasonable ranges are:

· ADSL / DSL 1.000 -> values between 800 kbs und 1.2 MBs

· ADSL / DSL 2.000 -> values between 1.7 MBs and 2.3 MBs

· ADSL / DSL 3.000 -> values between 2.5 MBs and 3.5 MBs

· ADSL / DSL 6.000 -> values between 5.5 MBs and 6.5 MBs

· Variations of 0 - 25% can occur; in this case, measure again or later

emeliss
13-11-07, 16:39
Κακώς επιμένεις. Διάβασε εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809

l_satsok
14-11-07, 04:06
επιμενει και καλα κανει.
εχει προβλημα οπως χιλιαδες αλλοι στην επαρχια,ειναι με 2048 την πιο αδικημενη.
καλο ειναι να διαβασει και τα links αυτα αλλα η θεωρια δεν θα του λυσει το προβλημα,μονο λιγες γνωσεις θα κερδισει.

grpanos2000
14-11-07, 11:09
Για να το πω πιό απλά. Στην αρχική σελίδα υπάρχει ένας μετρητής ταχύτητας, ADSLgr Speed Meter. Και αυτό μου δείχνει μια ταχύτητα, γύρω στα 400-500 kbps αυτή τη στιγμή, δηλαδή βελτιωμένο από τα χτές με τα 200 κλπ. Παρόλα αυτά είναι πολύ πιό κάτω από τα 2000 kbps. Φυσιολογικό θα ήταν κάτι μεταξύ 1500 και 2000 έτσι δεν είναι?

Oι μετρησεις πανω κατω ειναι σωστες με μια μικρη αποκλιση.Το εχω διαπιστωσει και εγω οτι κατεβαζοντας πχ απο το ftp της οτενετ με 50kb η μετρηση θα δειξει 500 με 600kbps.Eχω και εγω 2mb και σερνεται και δεν ειναι τυχαιο, συνδεομαστε νομιζω και οι δυο απο Κρητη.Μετα απο 2-3 μηνες με προβλημα eεχω δηλωσει 3-4 φορες βλαβη στο 121 χωρις αποτελεσμα, εκανα παραπονο γραπτως σε καταστημα οτε και επισης τηλεφωνα στο 1242 μηπως και βρουμε κατι και ενημερωσα τους τεχνικους εδω οι οποιοι μου ειπαν οτι εφοσον η συνδεση σου δουλευει δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα εμεις.Τα θεματα ταχυτητας τα κανονιζουν αλλοι και συγκεκριμενα στην Κρητη.Φυσικα το προβλημα παραμενει.Πληρωνω 28.50 ευρω και εχω 400kbps.Eιχα απο τη Ροδο μια απαντηση γελοια για το θεμα ταχυτητες adsl λες και εγω τους ειπα οτι θελω να εχω μονιμα 250kb download.Στην επιστολη τους λενε οτι οι ταχυτητες δεν ειναι εγγυημενες και οτι εξαρτωνται απο παραμετρους κτλ και με λιγα λογια να ειμαι και ευχαριστημενος γιατι απο την dial up ειναι καλυτερη.Δεν αντεξα αλλο και εκανα καταγελλια στο www.eett.gr Καντε και εσεις μπας και δουμε ασπρη μερα γιατι αυτοι μονο τα ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΡΙΟΙΔΕΥΟΥΝΕ.Με εστελνε ο ενας στο αλλο και κανεις δεν ηξερε τι και πως.Στο καταστημα μονο που δεν βγηκα και φταιχτης, μου λεει ο πωλητης φιλε εμεις δεν ξερουμε μονο πουλαμε............και που θα το πω ρε φιλε του λεω στο 121 και στους τεχνικους λεει και που το εκανα τι εγινε??ΤΙΠΟΤΑ.Ασε να καθαρισει αλλος τωρα.Α ρε δε θα ερθει καμμια αλλη εταιρια και εδω στη Χιο θα μεινουνε οι πωλητες και οι τεχνικοι να κοιταει ο ενας τον αλλο..

emeliss
14-11-07, 23:39
Να φωνάζουμε όταν πρέπει. Τα παιδιά στο forum έχουν γράψει κατεβατά με πληροφορίες που ενδιαφέρουν ολόκληρη την γκάμα των χρηστών. Η πληροφόρηση μέσα από το site έχει φτάσει σε απίστευτο επίπεδο. Το να επανερχόμαστε συνέχεια στα ίδια και να κάνουμε τα ίδια λάθη δεν αποσκοπεί πουθενά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.