PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με συγχρονισμό



vaggos_fromhell
12-11-07, 00:27
Λοιπόν ακούστε τι παίζει. Με ένα παιδί από το φόρουμ είμαστε στα 50 μέτρα απόσταση. Εγώ χρησιμοποιώ το speedstream και εκείνος ένα άλλο router. Έχουμε το ίδιο snr δηλαδή γύρω στα 6 ενώ attenuation εγώ έχω 37,5 και εκείνος 40. Όμως δοκιμάζοντας το speedstream έχει και εκείνος 37,5 atten. Το περίεργο σε αυτό είναι ότι ενώ έχουμε τα ίδια χαρακτηριστικά εκείνος συγχρονίζει στα 10mbps ενώ εγώ στα 8. Τι μπορεί να φταίει; Έχω δοκιμάσει με το τελευταίο firmware αλλά δεν αλλάζει κάτι.:hmm:

Mouse Potato
12-11-07, 15:47
Λοιπόν ακούστε τι παίζει. Με ένα παιδί από το φόρουμ είμαστε στα 50 μέτρα απόσταση. Εγώ χρησιμοποιώ το speedstream και εκείνος ένα άλλο router. Έχουμε το ίδιο snr δηλαδή γύρω στα 6 ενώ attenuation εγώ έχω 37,5 και εκείνος 40. Όμως δοκιμάζοντας το speedstream έχει και εκείνος 37,5 atten. Το περίεργο σε αυτό είναι ότι ενώ έχουμε τα ίδια χαρακτηριστικά εκείνος συγχρονίζει στα 10mbps ενώ εγώ στα 8. Τι μπορεί να φταίει; Έχω δοκιμάσει με το τελευταίο firmware αλλά δεν αλλάζει κάτι.:hmm:

Το snr σου και τα snr του τα χεις κοιτάξει;

[Πιο πολλα mbps συγχρονισμού --> μικρότερο snr]

vaggos_fromhell
12-11-07, 15:58
Το snr σου και τα snr του τα χεις κοιτάξει;

[Πιο πολλα mbps συγχρονισμού --> μικρότερο snr]

Το αναφέρω στο μήνυμα μου ότι έχουμε ίδιο snr. Πάντως σήμερα τον έφτασα πιο πολύ. Έχει 9900 και εγώ 9200 mbps

psolord
12-11-07, 16:07
Δεν ξέρω ποιό είναι το τελευταίο firmware που έχεις. Εδώ όμως http://www.siemens.com/index.jsp?sdc_p=lo1272700umc9dnsfp έχει άλλα δυο μετά το Α8Μ που θεωρούμε εμείς ως τελευταίο. Στα αριστερά της σελιδας εκεί που λέει Speedstream 4200 (http://www.siemens.com/index.jsp?sdc_p=t5lso1274274i1272700c9d1430134fmun1274274pz2&sdc_sid=29875720516&) έχει παρακάτω Current Optus Firmware : A6R (http://www.siemens.com/Daten/siecom/Australia/ICN/Internet/ICN_Unitwide/WORKAREA/au_ed_in/templatedata/English/file/binary/Update_D240_A6R_106-24_6190_v1r_1465737.zip) και Latest Optus Firmware : A90 (not Vista compatible. A Vista compatible .exe file yet to be issued) (http://www.siemens.com/Daten/siecom/Australia/ICN/Internet/ICN_Unitwide/WORKAREA/au_ed_in/templatedata/English/file/binary/Update_D240_A90_106-87_6190_v1r_1463435.zip)
Προσοχή όποιος κάνει αναβάθμιση θυμίζω, θέλει ehternet σύνδεση (εκτός αν έχουν κάνει καμιά αλλαγή τώρα). Αυτό το optus που λέει με ανησυχεί όμως....:hmm:

Ταπεινή μου γνώμη να το δοκιμάσει μόνο όποιος έχει μεγάλα αξεπέραστα προβλήματα με τη σύνδεση και με ευθύνη δική του!:p Επίσης βγάζει μάτι ότι το Α90 δεν παίζει σε vista το .exe.

Εγώ πάντως δε το βάζω:p γιατί η γραμμή μου παίζει μια χαρά απο πλευράς σύνδεσης αλλά απο ταχύτητα γονατίσαμε!:evil::sorry:

Cupra20VT
12-11-07, 16:35
Αυτο με τις ταχυτητες δε το καταλαβαινω.
Εμενα δουλευει μια χαρα.
Η κατεβαζετε απο πηγες που δεν μπορουν να δωσουν πολυ traffic η υπαρχουν προβληματα σε καποια dslam.
Τσεκαρα πριν λιγο στο σπιτι κατι που κατεβαζα απο tor....crys και κατεβαζε με 1,2μβ.

psolord
12-11-07, 16:58
Αυτο με τις ταχυτητες δε το καταλαβαινω.
Εμενα δουλευει μια χαρα.
Η κατεβαζετε απο πηγες που δεν μπορουν να δωσουν πολυ traffic η υπαρχουν προβληματα σε καποια dslam.
Τσεκαρα πριν λιγο στο σπιτι κατι που κατεβαζα απο tor....crys και κατεβαζε με 1,2μβ.


Φίλε cupra δε ξέρω τι γίνεται πραγματικά. Δεν είναι πεις οτι δεν ξέρω να μετράω. Έλεος! Απλά η γραμμή ΔΕΝ είναι αυτή που ήταν στην αρχή με τη καμία και θα το αποδείξω σύντομα....;) Τώρα αν είναι dslamiko η tellatiko το πρόβλημα δεν με ενδιαφέρει. Προβλημά τους ειναι , να το λύσουνε.

rcs
12-11-07, 20:42
Κάθε μέρα που περνάει και χειρότερα....είπα καλό λόγο,βιάστηκα.....
Πάνε τα 6 και κατηφορίζω στα 4....

Davout
12-11-07, 20:42
Λοιπόν, εγώ είμαι ο γείτονας έκπληξη του vaggou :p και δοκίμασα να βάλω το speedsteam επάνω να δούμε διαφορές και ομοιότητες. Ταχύτητα συγχρονισμού σχεδόν η ίδια (1.021/9.743), SNR και att τα ίδια, αλλά μόλις το 'βαλα άρχισα να τρώω συνεχείς αποσυνδέσεις. Επειδή το SNR ήταν γύρω στο 3 (!) σήμερα το απόγευμα, υπάρχει περίπτωση το speedstream να μην μπορεί να κρατήσει τη γραμμή με χαμηλό SNR ή ακούγεται πατάτα αυτό που λέω;

Spanos
12-11-07, 20:46
Το περίεργο σε αυτό είναι ότι ενώ έχουμε τα ίδια χαρακτηριστικά εκείνος συγχρονίζει στα 10mbps ενώ εγώ στα 8. Τι μπορεί να φταίει; Έχω δοκιμάσει με το τελευταίο firmware αλλά δεν αλλάζει κάτι.:hmm:

Τι να φταίει; Εσύ έχεις την πατάτα (speedtream) και αυτός έχει το Speedtouch. Για να σου φέρει το Speedtouch απο εκεί να δοκιμάσεις. ;)

vaggos_fromhell
12-11-07, 20:47
Τι να φταίει; Εσύ έχεις την πατάτα (speedtream) και αυτός έχει το Speedtouch. Για να σου φέρει το Speedtouch απο εκεί να δοκιμάσεις. ;)

Δεν θέλει να το φέρει!!!!!

Davout
12-11-07, 20:49
Ειδικά με τέτοια τσάτσικη απάντηση θα το δεις μόνο στα όνειρα σου ή άμα το αγοράσεις μουαχαχαχαχα! :p:rofl:

vaggos_fromhell
12-11-07, 20:50
Ειδικά με τέτοια τσάτσικη απάντηση θα το δεις μόνο στα όνειρα σου ή άμα το αγοράσεις μουαχαχαχαχα! :p:rofl:

:rofl::rofl:
ρε συ αμα βαριέσαι να το φέρεις να έρθω εγώ από κει. 50 μέτρα είναι!!!!

Mouse Potato
12-11-07, 20:55
:rofl::rofl:
ρε συ αμα βαριέσαι να το φέρεις να έρθω εγώ από κει. 50 μέτρα είναι!!!!

Χαχαχαχα!

Davout
12-11-07, 21:02
1 ευρώ για κάθε μέτρο απόστασης και τα βρίσκουμε...

Mouse Potato
12-11-07, 21:04
1 ευρώ για κάθε μέτρο απόστασης και τα βρίσκουμε...

Συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ; :p

manoulamou
12-11-07, 21:37
Ειδικά με τέτοια τσάτσικη απάντηση θα το δεις μόνο στα όνειρα σου ή άμα το αγοράσεις μουαχαχαχαχα! :p:rofl:


:rofl::rofl:
ρε συ αμα βαριέσαι να το φέρεις να έρθω εγώ από κει. 50 μέτρα είναι!!!!

Δεν απορω με τετοιες συζητησεις πλεον: εδω πριν μερες ελυνε αδερφος/μελος μεσω του forum προβληματα
στο pc :p της αδερφης του/επισης μελους, αντι να πεταχτει απ το σπιτι για εναν καφε!!!:rofl:

Mouse Potato
12-11-07, 22:34
Δεν απορω με τετοιες συζητησεις πλεον: εδω πριν μερες ελυνε αδερφος/μελος μεσω του forum προβληματα
στο pc :p της αδερφης του/επισης μελους, αντι να πεταχτει απ το σπιτι για εναν καφε!!!:rofl:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! :rofl::rofl::rofl::rofl:

flamelab
12-11-07, 22:35
Δεν απορω με τετοιες συζητησεις πλεον: εδω πριν μερες ελυνε αδερφος/μελος μεσω του forum προβληματα
στο pc :p της αδερφης του/επισης μελους, αντι να πεταχτει απ το σπιτι για εναν καφε!!!:rofl:

Ω χριστός και Παναγία :lol::lol::lol:
Αντε και με τηλεδιάσκεψη :respekt:

vaggos_fromhell
13-11-07, 13:25
Λοιπόν ο φίλος μου ο davout μου έδωσε το speedtouch του. Με αυτό είμαι μέσα τώρα. Από συγχρονισμό δεν άλλαζε τίποτα. Είμαι πάντα στα 8600-8700. Για τα disconnects να δούμε....

Mouse Potato
13-11-07, 14:14
Λοιπόν ο φίλος μου ο davout μου έδωσε το speedtouch του. Με αυτό είμαι μέσα τώρα. Από συγχρονισμό δεν άλλαζε τίποτα. Είμαι πάντα στα 8600-8700. Για τα disconnects να δούμε....

Στο έδωσε τελικά ο λοποδήτης; :clap:

vaggos_fromhell
13-11-07, 14:18
Στο έδωσε τελικά ο λοποδήτης; :clap:

:rofl:
Καλό παιδί είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.