PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεξήγητη Επανεκκίνηση



GateKeeper13
12-11-07, 16:07
Πρώτα να σας χαιρετήσω γιατί είναι το πρώτο post μου. :yahoo:
Πάμε τώρα στο ψητό. Έχω έναν υπολογιστή Athlon 64 3800+, ASUS A8R-MVP, 2 x ATI RADEON X1600 ως Crossfire, 2 GB RAM OCZ dual channel, Soundblaster Audigy 4, Tagan 420W και 2 x Seagate Baracuda 160GB SATA. Μέχρι τώρα το pc δούλευε τζάμι και ειλικρινά...νικούσε και έδερνε! Μέχρι που ήρθε μια σκοτεινή παρασκευή(σαν και αυτές που επικρατούν στη Μόρντορ :ork :viking ) όπου έγινε το πρώτο αναπάντεχο restart λες και είχε κοπεί στιγμιαία το ρεύμα.Μια μέρα πριν ειχα κάνει format(έχω κάνει πάμπολλα και δε τίθεται θέμα απειρίας) και όταν εγκαταστάθηκαν και μπήκα σε αρχεία που δεν είχα σβήσει στο δεύτερο σκληρό, μου πέταξε το πρώτο λουκούμι ότι οι φάκελοι είναι κατεστραμμένοι.(Προσοχή!Πριν το φορμάτ ο δίσκος δούλευε σα σκυλί χωρίς πρόβλημα). Έκανα επανεκίννηση και τα windows επιδιόρθωσαν όλα τα σφάλματα ενός δίσκου που μέχρι πριν δυο ώρες λειτουργούσε κανονικότατα.
Τέσπα για να μην το κουράζω, απο τη παρασκευή μου κάνει τουλάχιστον δυο φορές τη μέρα restart, ο επεξεργαστής δε στροφάρει(δε πιάνει ούτε το 70% της ταχύτητας που έπιανε), τα προγράμματα λειτουργούν αργά, άλλα κολλάνε, το σύστημα ανοίγει μπουσουλώντας έναν απλό φάκελο,"κρεμάει" για ώρα με απλές εφαρμογές και γενικότερα επικρατεί μια κατάσταση αναρχίας χωρίς προηγούμενο. Τέτοια προβλήματα μου είχε παρουσιάσει ο παλιός μου υπολογιστής που έφαγε σουτ και μπήκε στο πλεχτό του Καραισκάκη. :allcards:
Να μην ξεχάσω να σας ενημερώσω πως λίγα δευτερόλεπτα πριν τα αναπάντεχα restart επικρατεί ένα χάος, εξαφανίζεται ο ήχος και η κάρτα ήχου, κολλάνε οι εφαρμογές και έπειτα σβήνει.

Επειδή μου έχουν κυριολεκτικά σπάσει τα νεύρα :dwarf όχι τόσο για το πρόβλημα καθεαυτό αλλά γιατί δεν ξέρω την αιτία του, θα παρακαλούσα όποιον σωτήρα :worthy: :superman: απο εσάς γνωρίζει και δε βαριέται, να μου πει τη γνώμη του για το ζήτημα.

Για να σας απαλλάξω απο άχρηστες σκέψεις, δεν έχει ιό ή spyware, η μνήμη λειτουργεί κανονικότατα(έκανα memtest) και οι δίσκοι περνάν τα τεστ του utility της seagate.

flamelab
12-11-07, 16:10
Τα'φτησε η PSU , δεν μπορεί !
Το τροφοδοτικό καλέ !:lol:

Εχεις πειράξει τίποτις στο BIOS ;

manoulamou
12-11-07, 16:13
Κατ αρχην:welcome: και αφου αποκλειεις τον εισβολεα, εαν βεβαια το εψαξες και σε safe mode;)
τα συχνα format δεν ειναι ο,τι καλυτερο για ενα σκληρο!
Καλωδιωσεις εχεις ελεγξει, το τροφοδοτικο σου ειναι σιγουρα επαρκες;
Για δωσε περισσοτερα στοιχεια pc και PSU!

XPHSTOS29
12-11-07, 16:58
Τσεκαρε την μνημη σου μιας και αυτη ευθυνεται μερικες φορες για ασυνεχειες στα αρχεια στον δισκο ...

flamelab
12-11-07, 17:00
Τσεκαρε την μνημη σου μιας και αυτη ευθυνεται μερικες φορες για ασυνεχειες στα αρχεια στον δισκο ...

Είπε ότι με το memtest βγήκε Οκ , ας περιμένουμε να μας βάλει στοιχεία του PC

manoulamou
12-11-07, 17:01
η μνήμη λειτουργεί κανονικότατα(έκανα memtest)

;) μαλλον την εχει ελεγξει:)
Πιο πολυ σε τροφοδοσια μοιαζει, εκτος εαν ειναι κατι με μητρικη
cmos θα του χρησιμευσει ή καμια αναβαθμιση στο bios?

GateKeeper13
12-11-07, 17:05
Ευχαριστώ μάγκες για την άμεση απάντηση.

Επειδή δεν είμαι τόσο ειδικός, PSU τι είναι??? :hammered:

flamelab: Είχα κάνει ένα update πριν κανα δίμηνο αλλά μέχρι προχθές δεν μου είχε δώσει κάποιο κακό σημάδι.

Περι καλωδίων, δεν έχω ελέγξει αλλά ρε παιδιά όταν ένας υπολογιστής έχει να ανοιχτεί πάνω απο μήνα και λειτουργεί μέχρι μια μέρα κανονικότατα, πως διάολο χαλάσανε ή βγήκανε απο τη θέση τους τόσο ξαφνικά;
Επίσης η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 40.

Πάντως δε ξέρω, τα ίδια σ...α είχε πάθει και ο προηγούμενος.Φοβάμαι μην είναι motherboard γιατί την....πάτησα. Άντε να βρεις τώρα με πρίζα 939 και crossfire...

Τι άλλα στοιχεία θα σας ήταν χρήσιμα;

Να προσθέσω κιόλας ότι το τροφοδοτικό έχει ανταπεξέλθει άψογα εδώ και ενάμιση χρόνο. :up:

manoulamou
12-11-07, 17:57
PSU power supply unit=τροφοδοτικο
Μπορει να αντεπεξερχεται κανονικα και με (ακομη και χωρις) την παραμικρη αλλαγη να τα παιξει...
Εχει σημασια οχι μονο να επαρκουν τα WATT (http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp) αλλα και τα Amper
επισης να εχει 80 + (http://www.80plus.org/manu/psu/manu_psu.htm) efficiency δες τον καταλογο (εκτος εαν ξερεις οτι ειναι τυπου ATX 2.2)
....
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144384
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144162&page=2
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1408170#post1408170

HILL.K
12-11-07, 18:32
Επειδη με τα Baracuda δεν τα παω καλα :p καθως εχω και εγω ενα και κανει κατι περιεργα ωρες ωρες ,θα σου πω να κανεις μια εγκατασταση των παραθυρων στον αλλο δισκο που εχεις να δεις εαν σου παρουσιαζει παλι προβλημα...Αν σου κανει παλι ρεσταρτ κλπ τοτε φταιει κατι αλλο αλλιως πας για ψαρεμα :rofl:

wolfman
12-11-07, 18:52
Τροφοδοτικό μυρίζει...

Patentman
12-11-07, 19:54
Το τροφοδοτικο ειναι μικρο, πιθανον ηρθε η ωρα του. Ενα τροφοδοτικο που το υπεροδηγεις ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη θα τα παιξει.

Επισης κοιταξε αν η μητρικη σου εχει ανεμιστηρα στο τσιπσετ και αν αυτος εχει κολησει. Κοιταξε ολους τους ανεμιστηρες (και τροφοδοτικου).

Απενεργοποιησε το αυτοματο ρεσταρτ σε περιπτωση που υπαρξει σφλαμα απο την ιδιοτητες συστηματος>εκκινηση και αποκατασταση. Δες τι κωδικο σφαλματος βγαζει στην (γνωστη) μπλε οθονη.

Αν δεν βρεις ακρη και παρολο που εχεις σκαναρει για ιους τοτε κανε μια καθαρη εγκατασταση.
Αν εχεις Ghost φτιαξε απο πριν μια εικονα του δισκου (μπας και την χρειαστεις) και μετα φορματ.
Οι ιοι ειναι πιο εξυπνοι απο τα antivirus.

** με την προϋποθεση οτι εχεις κοιταξει οπως ειπες τις μνημες και τον σκληρο.

Αυτα και καλη τυχη.

GateKeeper13
12-11-07, 20:13
Έχω απενεργοποιήσει απο μέρες το αυτόματο restart φιλε μου αλλά τζίφος! Το τροφοδοτικό όταν το είχα πάρει μου είχαν πει πως δεν θα είχε πρόβλημα. Μακάρι να είναι το τροφοδοτικό γιατί είναι στην εγγύηση αλλά άμα είναι καμιά motherboard η ram την έκατσα τη βάρκα γιατί δεν έχω τις αποδείξεις ( ο λαμάκας τις πέταξα :hammered: )

Όπως προείπα τα ανεμιστηράκια δουλεύουν, η θερμοκρασία CPU είναι μέγιστο 40 και του system στο 36.

Αν σας βοηθάει, όταν πριν λίγο έκανα εγκατάσταση κάτι extras στο poser 7, μου έκοψε στη μέση το setup λέγοντας ότι δεν βρέθηκε ένα αρχείο ( ΦΙΦΕΣ! :rant: ) και τσακ! επανεκκίνηση! Με τις ποταπές μου γνώσεις, το κόβω για ram ή σκληρό παρά τα πετυχημένα διαγνωστικά...

Πάντως κάτι πολύ περίεργο :hmm: είναι ότι τα restart γίνονται με τη πάροδο συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (γύρω στις 10 ώρες).

Patentman
12-11-07, 20:21
Α τωρα μας λες για μετα απο 10 ωρες...
Λοιπον κατι τα παιζει (κουραζεται :p ) ή κατι κανει trigger ανα διαστηματα. ;)

Κοιτας οπτικα την μητρικη για σκασμενους πυκνωτες, για αλλοιωση χρωματος και μυριζεις το τροφοδοτικο. Αυτα απο θεμα γενικης επισκοπησης.

Το φορματ δεν το γλιτωνεις.

ΥΓ. 420W που σημαινει οτι 99% δεν ειναι ATX2.0 ή νεοτερο, σε Crossfire πολυ λιγο ειναι.
Ενταξει μπορει να ειναι Χ1600 και οχι 1900/1950 αλλά και παλι πεφτει μικρο, ειδικα αν ειναι ΑΤΧ1.3

GateKeeper13
12-11-07, 20:38
Επειδή με ρωτούσατε για το PSU

TAGAN TG430-U22 430W DUAL FAN SYSTEM,Twisted wires power cables to increase stability. Excellent protective GND/RTN connection,Universal wide-range inp:100~240VAC Black anodized heat-sink to cool-down without noise, 2xEMI-shielded power connectors for PCIE& SLI compatible VGA, Intel ATX12V version 2.1 and 1.3 as well as EPS12V compatible, Immune against electrostatic discharge (ESD up to 3kV), Multible processor compatibility for Intel P4 / Xeon & AMD XP / Athlon 64 / Opteron, Improved cooling of PCB through Air-channel, More system-stability through overvoltage, overcurrent and short-circuit protection (OVP, OCP, SCP), Standard PS/2 dimension (WxHxD): 150x86x160 mm, power supply with 2 separate 12V rails for best performance, Gold-plated connector for best performance transmission, Transformable mainboard connectors for PC & Server, 2 x integrated Serial ATA power connectors for SATA hard disks (according to ATX12V 1.3 & 2.1)

Κι ο θεός :worthy: βοηθός...

Patentman, κι άλλο format :wall: ;

"ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΩΡΕ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!"

Να πάρω φορ-mat θέλει και να τον σουταρω απο το μπαλκόνι :chair:

flamelab
12-11-07, 20:46
Patentman, κι άλλο format :wall: ;

"ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΩΡΕ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!"

Να πάρω φορ-mat θέλει και να τον σουταρω απο το μπαλκόνι :chair:

Σιγά , τον :chair:σκότω:hammered:σες τον άνθρωπο ! Το format στα Windows είναι μία βασική λύση !

manoulamou
12-11-07, 20:50
Ενα καλο ισχυροτερο τροφοδοτικο με τα στοιχεια που προαναφερθηκαν
σε amper/watt/ΑΤΧ και μετα ... θα ναι μια χαρα...
πιστευω:hmm: ΑΜΑΝ πια με τα format: :dwarf

HILL.K
12-11-07, 21:01
:lol::lol::lol: .....ηρεμησε δε βγαζεις κατι ετσι...παρε ενα χαρτι και γραψε ολα τα πιθανα σεναρια και αρχισε να σβηνεις αφου τα δοκιμασεις!

Ενα ενα...για κοιτα μην εχει μαζεψει και τπτ σκονες στη μνημη ή στα ανεμιστηρακια και κολλαει!

Τι αλλο να πω..καλη τυχη και ψυχραιμια μη το σουταρεις (στην κυριολεξια) γιατι ενας φιλος το χαλασε απτα νευρα του και να φανταστεις οτι εφταιγε ενα απλο καλωδιο επειδη δεν εκανε επαφη!

Patentman
12-11-07, 21:18
Σπανια προτεινω φορματ. Για μενα δεν ειναι λυση, ομως:

Αν προκειται η εξακριβωση να σου παρει περισσοτερη ωρα και παλι να μην καταληξεις καπου τοτε ενα φορματ ειναι πολυ καλυτερο απο την αγορα ενος εξαρτηματος.
Να αγορασει τροφοδοτικο οταν μπορει να φταιει κατι αλλο;
Να κοιταζει ωρες αμετρητες με τεστ και σκαναρισματα;

Υποτιθεται εχει κανει τα βασικα και δεν βρεθηκς ακρη.

Και αν ειναι καποιος ιος που κανει triggerring?

Γι`αυτο ακριβως επειδη δεν ειμαι του φορματ-λυση αλλά φορματ=μερικες φορες καλυτερα να τελιωνεις μια ωρα αρχυτερα, γι`υτο του συνεστησα να φτιαξει μια εικονα του δισκου, ωστε αν δει οτι συμβαινει και με καθαρη εγκατασταση και φταιει το τροφοδοτικο ή κατι αλλο τοτε να μην κατσει να κανει δουλεια φτου και απο την αρχη αλλά να περασει μεσα σε 5-10 λεπτα το image. ;)

GateKeeper13
12-11-07, 21:36
Δεν έλεγα για τον pαtentman ρε. Για το pc ελεγα.

Αν σκεφτείς ότι format εκανα τη Παρασκευή...

:angryr:

Patentman
12-11-07, 21:52
Α, και γω δεν ελεγα για μενα σαν δικαιολογια, αλλά για να φτασω να πω φορματ σημαινει οτι μαλλον δεν θα βρεις ακρη χωρις να ψαξεις πολυ ή αν δεν εχεις εξαρτηματα να δοκιμασεις.
Το ιδιο και η manoulamou, εννοει οτι το φορματ δεν ειναι λυση.

Κοιταξε αν εχεις κανει καθαρη εγκατασταση και δεν εχεις μπει στο νετ τοτε ψαξε κατι αλλο.
Αν εχεις μπει τοτε μην αποκλειεις το γεγονος οτι ειναι ιος ή κατι αλλο.
Θελει καθαρη εγκατασταση και δοκιμασμενους οδηγους, χωρις μαϊμουδιες, και χωρις νετ.
Δοκιμαζεις και αν συνεχισει ψαξε τα υπολοιπα.

Και αυτο επειδη λες οτι πριν το ρεσταρτ αρχιζει να σερνεται ο υπολογιστης.
Α, δες εκεινη την ωρα ποσο % εχεις χρηση επεξεργαστη.

........Auto merged post: Patentman added 6 Minutes and 56 Seconds later........

Αν δεν εχεις μεγαλη χρηση CPU αλλά ο υπολογιστης σερνεται τοτε πιθανον ειναι να πεφτουν οι τασεις του τροφοδοτικου και να πηγαινει σαν χελωνα ο δισκος (μου εχει συμβει).

Παρακολουθησε τις τασεις αλλά μαλλον δυσκολο μιας και δεν στο κανει αμεσως.
Δεν θυμαμαι αν καποιο απο τα voltage monitors μπορουν να κανουν εγγραφες στατιστικων μεσου ορου και χαμηλης/υψηλης τασης ανα καποιο χρονικο διαστημα σε αρχειο. Ωστε οταν ανοιξεις να δεις αν τυχον οι τασεις πριν το ρεσταρτ επεσαν δραματικα.

GateKeeper13
12-11-07, 21:55
Patentman δεν μπορώ να εξηγήσω πως γίνεται να κολλάνε οι εφαρμογές όταν φταίει το τροφοδοτικό. Μάλλον για μνήμη-σκληρό-motherboard το κόβω. Πάντως όπως και να χει, με format αν υπάρχει θέμα hardware που υπάρχει, δεν θα λυθεί τίποτα. Θα τον αφήσω το βράδυ να κάνει εκτεταμμένα τεστ σε σκληρούς ram και ότι γίνει έγινε. :dwarf

manoulamou
12-11-07, 22:39
Εμενα σε δυο περιπτωσεις εκανε επανεκκινηση
(1) οταν ειχε μπει απο το Ιντερνετ ενα σκουληκι/worm (ελεγχος/καθαρισμα σε safe mode)
και (2) οταν ηταν στα τελευταια του το τροφοδοτικο... (νεο 480wTagan κι ωσαννα)
Εαν ειχε μονο καθυστερησεις στο ξεκινημα τοτε θα κοιταγα και προς υπερβολικα
πολλες διεργασιες στο startup των WINXP, που τις κλεινεις απο run/msconfig/startup

GateKeeper13
12-11-07, 23:30
Όχι δεν είναι θέμα φορτωμένου startup. Και η πλάκα είναι ότι και εγώ Tagan(1,5 έτους) έχω και παραξενεύομαι να έχει χαλάσει απο τώρα αφού η εγγύηση είναι 3της. Wοrm δε παίζει αλλά μακάρι να ξερα τι διάολο είναι. :cry:

Sakoulas
12-11-07, 23:44
Επειδη πριν λιγο καιρο ειχα σχεδον το ιδιο προβλημα (απλα σε μενα, αντι για 10 ωρες, το εκανε περιπου καθε 48ωρο), σκεφτηκα να αλλαξω την θυρα του σκληρου (εχει τεσσερις σε μενα). Το εβαλα στην δευτερη και δεν εχω δει προβλημα εδω και ενα 6μηνο+ (φτου φτου να μην το ματιαξω :cool: )...

GateKeeper13
13-11-07, 15:22
Λοιπόν, ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε! :fishsmack: Μόλις τελείωσε το τεστ απο το Hot CPU Tester Pro 4.4 το οποία τσέκαρε memory, chipset, L1 Cache, L2 Cache, HD, MMX και κάτι άλλα και δε βρήκε απολύτως κανένα πρόβλημα. :what: Ούτε το memtest ουτε το seatools της Seagate βρήκαν κάτι. Ρε μπας και υπνωτίζομαι ξαφνικά και κάνω τα restart μόνος μου χωρίς να το ξέρω; :lamer

manoulamou
13-11-07, 17:54
Εαν εκανες ολα αυτα που σου ειπε ο (ει)δικος μας patentman
μηπως τελικα ειναι θεμα ισχνου τροφοδοτικου;
:hmm:

Sakoulas
14-11-07, 04:17
Δοκιμασε, αν θελεις, αλλη θυρα στον σκληρο. Μπορει να μην γινει και τιποτα, αλλα δεν εχεις κατι να χασεις (παραπανω περιγραφω παρομοιο προβλημα - η πρωτη θυρα ηταν απο την πρωτη στιγμη χαλασμενη)...

atheos71
14-11-07, 13:31
Λοιπόν, ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε! :fishsmack: Μόλις τελείωσε το τεστ απο το Hot CPU Tester Pro 4.4 το οποία τσέκαρε memory, chipset, L1 Cache, L2 Cache, HD, MMX και κάτι άλλα και δε βρήκε απολύτως κανένα πρόβλημα. :what: Ούτε το memtest ουτε το seatools της Seagate βρήκαν κάτι. Ρε μπας και υπνωτίζομαι ξαφνικά και κάνω τα restart μόνος μου χωρίς να το ξέρω; :lamer

Έχεις μετρήσει τις τιμές τροφοδοσίας;

wi fi thief
15-11-07, 01:05
το προβλημα σου ειναι στους οδηγους της μητρικης (και συγκεκριμενα του chipset)
Κανε επανεγκατασταση απο το cd της μητρικης σου ή (αν υπαρχει) αναβαθμιση απο το site της asus ;)

απο το 2001 που εχω τα XP στο δισκο, δεν εχω κανει ποτε format, εχω αλλαξει απο τοτε 4 φορες μητρικη και 2 επεξεργαστη.
Στην περιπτωση που πιστευεις οτι κατι δεν παει καλα με τα αρχεια συστηματος των win μπορεις να κανεις ενα repair.
Δεν υπαρχει στα win προβλημα που δεν λυνεται χωρις φορματ.
Ολα φτιαχνονται.
Μαλιστα η διαδικασια του ψαξιματος και της επιδιορθωσης λαθων ειναι το μεγαλυτερο και καλύτερο σχολειο.

Diskolos
15-11-07, 01:19
Καλησπέρα παιδιά το πρόβλημα αν δεν υπάρχει κάποιο αποτυχημένο οβερκλοκάρισμα στην μέση είναι σίγουρα το τροφοδοτικό.

GateKeeper13
15-11-07, 12:33
wi fi thief

"Μαλιστα η διαδικασια του ψαξιματος και της επιδιορθωσης λαθων ειναι το μεγαλυτερο και καλύτερο σχολειο."

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο :clap: . Το 60% όσων ξέρω προέρχονται πέρα απο εμπειρία και απο επίλυση προβλημάτων.

Σχετικά με τους οδηγούς της μητρικής, απο ότι έμαθα έχει καινούριους μόνο για τη θύρα ethernet και τη λειτουργία της usb.

atheos71
"Έχεις μετρήσει τις τιμές τροφοδοσίας;"

Τσου :innocent: ! Πως το κάνουν αυτό? Με πολύμετρο? Δεν έχω...

Πάντως να πω το άλλο κουλό; Ενώ μέσα σε τρεις μέρες μου έκανε δέκα restart :medic: , απο τη Δευτέρα το βράδυ δεν μου έχει κάνει κανένα... :what:

@ ADSLgr.com All rights reserved.