PDA

Επιστροφή στο Forum : H FORTHnet αγαπαει τη HOL. !!!!!!



CamClone
12-11-07, 17:29
Ναι, καλα διαβασατε.

Και γιατι ?/

Γιατι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ εδω και μερικες μερες ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΣΚΟΝΗ.

4 κεντρα του ΟΤΕ θα φιλοξενησουν τα DSLAM των FORTHnet kai HOL!

Για να παρουν ομως ..'Ιντερνετ" τα DSLAM των εναλλακτικων FORTHnet kai HOL χρειαζετε να κακνουν και αυτοι κατι...ετσι λοιπον σκαβουν και βαζουν οπτικες ινες χερι χερι. στο ιδιο αυλακι.

ειδα με τα ιδια μου τα ματια τις οπτικες ινες και πολλα σημεια στο Ηρακλειο που σκαφτηκαν ειχαν καπακια που γραφουν HOL! Ρωτησα μερικους τεχνικους με καπελακια και χαρτια στο χερι και μου ειπαν οτι η HOL μαζι με FORTHnet κανουν κοινοπραξια στο Ηρακλειο.
Επισης κατι που αξιζει να σας πω ακομα ειναι οτι περασαν 4 ξεχωριστους σωληνες κατω απο το εδαφος και ΟΧΙ μια! Γιατι 4? εφεδρικα ισως? Αν και μικρα αυλακια ...πολυ βαθος παρατηρησα , καλο αυτο..

FORTHnet kai HOL = L.F.E.
Μηπως ο Κοκκαλης της INTRACOM σκευτεται να ενωσει HOL με FORTHnet ? ιΜια τεραστια εξαγορα ισως?
Αντε να ανεβαινουν οι μ ε τ ο χ ε ς !!!:respekt:

flamelab
12-11-07, 17:33
:lol: Αλλο και τούτο !!
Forthnet και HOL ίσον λουφουέ !! Θα :rofl: πεθάνω !!
Σαν χαζή διαφήμιση της Coca cola έρχεται στο μυαλό μου ( αυτή με το You give a little love !) .

Aντε να δουμε Vodafone , Wind και Cosmote να σκάβουν ταυτόχρονα την Πατησίων να περάσουν οπτικές !!

29gk
12-11-07, 17:33
Δεν ειναι κατι περιεργο ουτε και προτωφανες.

Δεν θυμαμαι καλα αν υποχρεουνται πλεον να κανουν κοινες εργασιες, αλλα μονο και μονο τα τελη και τις αδειες απο τους Δημους να υπολογισεις δεν ειναι δυσκολο δυο εταιρειες να συμφωνησουν να κανουν κοινο εργο.

Τωρα για τις εξαγορες και τα λοιπα, δεν εχω αποψη.

flamelab
12-11-07, 17:36
Δεν ειναι κατι περιεργο ουτε και προτωφανες.

Δεν θυμαμαι καλα αν υποχρεουνται πλεον να κανουν κοινες εργασιες, αλλα μονο και μονο τα τελη και τις αδειες απο τους Δημους να υπολογισεις δεν ειναι δυσκολο δυο εταιρειες να συμφωνησουν να κανουν κοινο εργο.

Τωρα για τις εξαγορες και τα λοιπα, δεν εχω αποψη.

Δεν λες παλι καλά που κάνουν δυο δυο για να μην σκάβουν ετεροχρονισμένα ; Μόνο καλό είναι αυτό .

giwrgosth
12-11-07, 17:37
FORTHnet kai HOL = L.F.E.
Μηπως ο Κοκκαλης της INTRACOM σκευτεται να ενωσει HOL με FORTHnet ? ιΜια τεραστια εξαγορα ισως?
Αντε να ανεβαινουν οι μ ε τ ο χ ε ς !!!
Καμία σχέση, απλά τους υποχρέωσε ο Δήμος να κάνουν αυτό που θα έπρεπε να έχουν κάνει όλοι, να περάσουν δηλαδή τις οπτικές τους στο ίδιο αυλάκι για να μην σκάβουν 3 και 4 φορές όπως γίνετε τώρα. Μπράβο στο Δήμαρχό σας πες και όχι στο HOL και τη Forthnet.

A_gamer
12-11-07, 17:46
Ή έβαλαν ξαφνικά μυαλό, ή ισχύει αυτό που λέει ο giwrgosth.

Στο εξωτερικό αυτό είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

CamClone
12-11-07, 18:20
:clap:Μαλλον λογω κοστους το εκαναν ετσι απο κοινου τελικα..και οχι λογω δημου.ε

Παντως αν ολα πανε καλα θα δουμε και στο Ηρακλειοι 24 MBps...DSL

Ας ελπισουμε οτι και η www.mednautilus.gr (http://www.mednautilus.gr) θα βαλει ΥΠΟΒΡΙΧΙΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ...ναι , καλα το γραφω, ΠΕΙΡΑΙΑ.

Αυτο ειναι το ζορι....η συνδεση της Κρητης με Πειραια! ...εκει θα παιχτει το ΧΡΗΜΑ!

Toto
12-11-07, 18:20
Αυτο το κανουν εδω και καιρο και στην αθηνα εγινε αυτο σε πολλες περιοχες. Γιατι αν καθε εταιρια εσκαβε ξεχωριστα σκεφτειτε τι θα γινοταν.

Jazzer
12-11-07, 18:25
Μακάρι να το κάνουν κανόνα αυτό οι πάροχοι και όχι εξαίρεση. Tόσα "μπαλώματα" πια στους δρόμους, τους μετέτρεψαν σε μια απέραντη moto cross πίστα.:p

emeliss
12-11-07, 19:48
]Ας ελπισουμε οτι και η www.mednautilus.gr (http://www.mednautilus.gr) θα βαλει ΥΠΟΒΡΙΧΙΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ...ναι , καλα το γραφω, ΠΕΙΡΑΙΑ.

Αυτο ειναι το ζορι....η συνδεση της Κρητης με Πειραια! ...εκει θα παιχτει το ΧΡΗΜΑ!

Αυτό δεν παίζει...Όποιος θέλει από Χανιά.

liomelissinos
12-11-07, 20:13
Δεν αγαπάει η μία τη άλλη απλά δεν είναι δυνατών η κάθε εταιρία να σκάβει όπου θέλει σε ένα δρόμο για να περάσει τις οπτικές της. Έτσι οι όλοι οι δρόμοι θα είχαν γίνει εργοτάξια. Απλός έτσι τους υποχρεώνουν. Και εδώ στο Βόλο έτσι έκαναν

tgiannak
12-11-07, 20:41
παιδιά αυτο είναι απολυτως λογικό γιατι δεν μπορεί η κάθε εταιρεία να ξυλώνει τον δρόμο κάθε φορά που θέλει να περάσει οπτικές ίνες...;)

STARJOHN
12-11-07, 20:54
Ναι, καλα διαβασατε.

Και γιατι ?/

Γιατι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ εδω και μερικες μερες ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΣΚΟΝΗ.

4 κεντρα του ΟΤΕ θα φιλοξενησουν τα DSLAM των FORTHnet kai HOL!

Για να παρουν ομως ..'Ιντερνετ" τα DSLAM των εναλλακτικων FORTHnet kai HOL χρειαζετε να κακνουν και αυτοι κατι...ετσι λοιπον σκαβουν και βαζουν οπτικες ινες χερι χερι. στο ιδιο αυλακι.

ειδα με τα ιδια μου τα ματια τις οπτικες ινες και πολλα σημεια στο Ηρακλειο που σκαφτηκαν ειχαν καπακια που γραφουν HOL! Ρωτησα μερικους τεχνικους με καπελακια και χαρτια στο χερι και μου ειπαν οτι η HOL μαζι με FORTHnet κανουν κοινοπραξια στο Ηρακλειο.
Επισης κατι που αξιζει να σας πω ακομα ειναι οτι περασαν 4 ξεχωριστους σωληνες κατω απο το εδαφος και ΟΧΙ μια! Γιατι 4? εφεδρικα ισως? Αν και μικρα αυλακια ...πολυ βαθος παρατηρησα , καλο αυτο..

FORTHnet kai HOL = L.F.E.
Μηπως ο Κοκκαλης της INTRACOM σκευτεται να ενωσει HOL με FORTHnet ? ιΜια τεραστια εξαγορα ισως?
Αντε να ανεβαινουν οι μ ε τ ο χ ε ς !!!:respekt:





Να σου πω φιλε μου και εδω στην περιοχη μου (ΑΡΤΕΜΙΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ) πριν λγο καιρο τελειωσανε τις οπτικες. Παρατηρησα και εγω περναγανε 4 σωληνες και τα φρεατεια γραφανε HOL λες να ειναι και η FORTHNET μαζι ? Μακαρι να εχει γινει και εδω ετσι.

manoulamou
12-11-07, 21:20
Επρεπε να παθετε οτι εμεις πριν 2 εβδομαδες:
Εσκαβαν μηνες ολοκληρους για οπτικες ινες και δεν τα βρηκαν με το Δημο
οι εργολαβοι τα σκεπασαν οπως-οπως κι εφυγαν!
Ερχεται λοιπον ο αντιστοιχος του Φυσικου Αεριου κανει τη δουλιτσα του
διπλα στα λουκια των οπτικων και ΧΡΑΠ ολος ο δρομος χωρις τηλεφωνα και βεβαια Ιντερνετ!
Ευτυχως σε 4 ωρες τα φτιαξανε, αλλά ΟΧΙ για ολους: μεμονωμενες κατοικιες/οροφοι
περιμεναν εως και μιαμιση βδομαδα, για πληρη αποκατασταση...

Andreaslar
15-11-07, 03:02
Εδώ Λάρισα είδα να σκάβει μόνο η Tellas...Μαλλον και οι 3 εναλλακτικοί (Tellas, Forthnet, HOl) τις πέρασαν μαζί...
Αναμένουμε για ON Telecoms και ΝetONE (έχει ακόμα..)

iJohnnyCash
16-11-07, 10:17
Που είναι το κακό σε αυτό; Δλδ είναι κακό ένα πρόβλημα να το λύσουν μαζί;

@ ADSLgr.com All rights reserved.