PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL ISPs List - μιά άποψη



sostos
12-08-03, 23:56
Παραθέτω απλά τη γνώμη μου για τον πίνακα με τις τιμές των ISP για ADSL.
Νομίζω οτι το κόστος του ΟΤΕ θα έπρεπε να αναφέρεται ξεχωριστά, σαν κοινό για όλους και η διαφοροποίηση να γίνεται μόνο μεταξύ των ISPs.
Μή ξεχνάμε οτι ενας από τους βασικούς σκοπούς του φόρουμ είναι η ενημέρωση και οτι το διαβάζουν χρήστες που δεν έχουν όλη την εικόνα και δεν ξέρουν τα πάντα. Αυτοί λοιπόν θα μπερδευτούν αν τα κόστη δεν ειναι χωριστά.

Μια δεύτερη παρατήρηση είναι οτι το κόστος έχει υπολογιστεί με την αυθαίρετη υπόθεση οτι ο ΟΤΕ θα χρεώνει τις μειωμένες τιμές για 12 μήνες, πράγμα που δεν ισχύει τουλάχιστον επίσημα. Νομίζω οτι η ενημέρωση θα πρέπει να βασίζεται στο τι ισχύει επίσημα κι οχι σε φημολογίες (που μακαρι να βγουν αληθινές αλλά μέχρι 30 Σεπτ θα εχουμε την αγωνία...)

Τελος υπάρχει το ερώτημα αν θα πρέπει να περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ ή όχι. Εγώ σαν ιδιώτης τον πληρώνω τον ΦΠΑ, άρα είναι μέσα στο ετήσιο κόστος ιδιοκτησίας, έτσι δεν είναι;

Αυτά σαν καλοπροαίρετη κριτική με διάθεση βελτίωσης της ήδη καλής δουλειάς που γίνεται.

Gothic
13-08-03, 00:21
Ο λόγος που έχει συμπεριληφθέι το κόστος του πΟΤΕ είναι οτι πολλοί είχαν μπερδευτεί και ρώταγαν αν είναι μέσα και αυτό ή όχι στις τιμές που δίνονταν.
Επίσης η χρέωση του πΟΤΕ είμαι σίγουρος οτι θα παραμείνει εκεί γιατί σε αντίθετη περίπτωση (υποθέτω) οτι θα φάει κυνήγι και κράξιμο (ξανά) όπως όταν είχε πρωτοβγάλει το χαράτσι. Ήταν ο μόνος τρόπος για να κάνουν την μείωση χωρίς να φάνε πολύ κράξιμο και να νομίζουμε οτι μας κάνει και χάρη...
Όσο για το ΦΠΑ ίσως να ήταν καλό να αναφέρεται και η τιμή με και άνευ ΦΠΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.