PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεραιοτητα σε Web Browsing όταν η γραμμή ειναι full



k1969
12-11-07, 20:33
Καλησπέρα,

Είμαι νέος συνδρομητής της Forthnet με το πακέτο "Double Play".

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να δώσω "προτεραιότητα"
στo "web browsing", έτσι ώστε να ανοίγουν οι σελίδες γρηγορότερα
την ώρα που κατεβάζω μεγάλα αρχεία και η γραμμή μου είναι full?

Κάποιο προτεινόμενο modem / router για το παραπάνω setup;

Ευχαριστώ!

hemlock
12-11-07, 20:41
Καλησπέρα,

Είμαι νέος συνδρομητής της Forthnet με το πακέτο "Double Play".

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να δώσω "προτεραιότητα"
στo "web browsing", έτσι ώστε να ανοίγουν οι σελίδες γρηγορότερα
την ώρα που κατεβάζω μεγάλα αρχεία και η γραμμή μου είναι full?

Κάποιο προτεινόμενο modem / router για το παραπάνω setup;

Ευχαριστώ!
Πριν αλλαξεις router δεν θα εχανες τιποτα να περιορισεις λιγουλακι το downloading...;)
Αν εκοβες περιπου ~20ΚΒ απο το downloading νομιζω οτι δεν θα ειχες κανενα μα κανενα προβλημα με το broswing...
Τωρα , για το bandwidth managment κοιτα ειτε σε zyxel ειτε σε USRobotics...

nnn
12-11-07, 23:11
Με χρήση QOS κάτι μπορείς να κάνεις.

slipknot
12-11-07, 23:35
Πριν αλλαξεις router δεν θα εχανες τιποτα να περιορισεις λιγουλακι το downloading...;)
Αν εκοβες περιπου ~20ΚΒ απο το downloading νομιζω οτι δεν θα ειχες κανενα μα κανενα προβλημα με το broswing...
Τωρα , για το bandwidth managment κοιτα ειτε σε zyxel ειτε σε USRobotics...

Ρε hemlock,2play έχει,τι να περιορίσει κατά 20Κβ περίπου το download;Δεν έχει 768 που κεταβάζει με 80 να το κόψει στα 60 και να τρέχει χαλαρά σε όλες τις εφαρμογές.Άν κατεβάζει δλδ με 1500 να το κάνει 1480; :dwarf
Ένα router που να μην μπουκώνει είναι η λύση και μην φοβάσαι,πόση ώρα νομίζεις ότι θα γεμίζεις όλη την γραμμή σου σε μια μέρα;
Πάντως από την μέχρι τώρα μου εμπειρία τα καλύτερα ρυθμιζόμενα router στο QoS είναι τα USR αλλά λόγω κακών εμπειριών που είχα με αυτά τα αποφεύγω.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν είναι αξιόπιστα και πάρα πολύ καλά

hel
13-11-07, 02:42
Υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στο 2play? :nono: Εγώ όταν κλείδωνα στα 16 κατέβαζα με 16 για δοκιμή (πολλά αρχεία από ntua) και συνέχιζα κανονικά το browsing. Το modem-router μου είναι το speedtouch 536v6.

slaughter
13-11-07, 11:52
Υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στο 2play? :nono: Εγώ όταν κλείδωνα στα 16 κατέβαζα με 16 για δοκιμή (πολλά αρχεία από ntua) και συνέχιζα κανονικά το browsing. Το modem-router μου είναι το speedtouch 536v6.

αν το router δεν έχει πολλές παράληλες συνδέσεις είναι που δυσκολέυεται στο browsing (δηλαδή όταν κατεβάζεις απο P2P). Αν κατεβάζεις κάτι απο server ή με λίγα connactions τότε είσαι μια χαρά ..... (ασχετα με το πόσο κατεβάζεις κάθε φορά)

:oneup:

hel
13-11-07, 12:02
20-25 αρχεία κατέβαζα μαζί. Αν το router δεν έχει πολλές παράλληλες συνδέσεις; Μήπως το αντίθετο; Πάντως, αν υπάρχει άνθρωπος που έχει φτάσει με p2p τα 16 Μbit(γιατί το πρώτο ποστ αναφέρεται σε full απασχόληση γραμμής) εγώ του δίνω το pc μου.:cool:

karavagos
13-11-07, 12:03
Θα πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στα εξερχόμενα dns (tcp/udp 53) & http (tcp 80) πακέτα.
Για τα εισερχόμενα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

kanenas3
13-11-07, 20:12
Ο πιο εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το cFosSpeed. Είναι Traffic Shaping πρόγραμμα που δουλεύει άψογα. Απλά θεϊκό, αρκεί βέβαια να υποστηρίζει το router σου (υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις).

http://www.cfos.de/speed/cfosspeed_e.htm

k1969
13-11-07, 20:19
Θα πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στα εξερχόμενα dns (tcp/udp 53) & http (tcp 80) πακέτα.
Για τα εισερχόμενα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Thanx Karavagos! :)
Καποιο προτεινομενο modem/router για το παραπανω setup?
Το USR που χρησιμοποιώ δεν φαινεται να υποστηριζει προτεραιοτητες...

slipknot
13-11-07, 20:23
Thanx Karavagos! :)
Καποιο προτεινομενο modem/router για το παραπανω setup?
Το USR που χρησιμοποιώ δεν φαινεται να υποστηριζει προτεραιοτητες...

Ποιό USR έχεις και δεν έχει QoS;Όλα τα 9105,9106,9107,9108 είχαν άριστο QoS

k1969
13-11-07, 21:21
Ποιό USR έχεις και δεν έχει QoS;Όλα τα 9105,9106,9107,9108 είχαν άριστο QoS

USR 9112

karavagos
13-11-07, 21:46
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει QoS. Ψάχτο λίγο παραπάνω.

hemlock
13-11-07, 21:55
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει QoS. Ψάχτο λίγο παραπάνω.
Βασικα δεν ειναι αρκετο αυτο το Modem για τα 24Μbs...;)
Μπορει να συγχρονιζει ψηλα ,αλλα απο πολλαπλα downloading ειναι πατος...Ολα αυτα βεβαια ,με την δικη μου ταπεινη 768 και συγκρινοντας το με το zyxel...

Soumaxeridis
13-11-07, 21:55
Αν είναι αυτό που δίνει (ή έδινε) η forthnet τότε δεν έχει.

QOS έχουν και τα ΖΥΧΕL.

nikgr
13-11-07, 22:12
Πάντως, αν υπάρχει άνθρωπος που έχει φτάσει με p2p τα 16 Μbit(γιατί το πρώτο ποστ αναφέρεται σε full απασχόληση γραμμής) εγώ του δίνω το pc μου.:cool:


Έχεις καλό PC? :p

hel
14-11-07, 19:20
P4. Για κατέβασμα και τα βασικά καλό είναι. Σε ποιο p2p έφτασες τα 16; Στείλε φωτογραφίες. Μην είναι πειραγμένες γιατί θα το καταλάβω. Τώρα γίνομαι λίγο :offtopic:

nstamoul
15-11-07, 05:14
Για να μην αρχίσουν κιάλλοι να σου ζητάνε PCs δοκίμασε να πειστείς και μόνος σου.Βάλε π.χ. το live cd του τελευταίου ubuntu να κατεβαίνει,για σιγουριά βάλε και το kubuntu από δίπλα και αν δεν τερματίσεις σου δίνω εγώ το δικό μου (just kidding,δεν το pc μαζί με τα άλλα 2 γνωστά δεν τα δίνεις έτσι :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.