PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη DSLAM ΡΟΣΤΑΝ



alexk
12-11-07, 23:19
Λοιπόν
1ο) Οι εργασίες αναβάθμισης στο εν λόγω DSLAM ξέρει κανείς αν έχουν τελειώσει?
2ο) Εδώ και μιάμιση ώρα ήταν όλα κομμένα,τηλέφωνο-Ιnternet , ξέρει κανείς τι γίνεται?
Γράφω αυτή τη στιγμή με την συνδρομή TWMN (Να'ναι καλά...)

ultraex2003
12-11-07, 23:32
και στις [ συκιες] θεσσαλονικης τα ιδια

tesla
12-11-07, 23:56
παύλου μελά το ίδιο ούτε τηλ ούτε DSL. επίσης έχω συγχρονιστεί πλέον στα 10677 Kbps

Maax
13-11-07, 01:34
Και στην Καλαμαριά υπήρχε διακοπή για 1 ώρα περίπου στο τηλέφωνο, για το Ίντερνετ δεν ξέρω δεν ήμουν σπίτι για να το ελέγξω.

vwpolo
13-11-07, 14:04
Και στην Χαριλάου είχε διακοπη το τηλέφωνο χθες το απογευμα απο τις 20:00-21:00.
Αμελητέο γεγονός μπροστα στις ταχύτητες που χτυπάει 24 ωρες το 24ωρο η γραμμή!
Χθες κατέβαζα με 1,32 MB απο torrent.....
Εύγε στην Τελλας

FireFoxGr
21-11-07, 17:45
Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα σήμερα ένα τηλέφωνο από μια "κοπελίτσα" της Tellas και μου μίλησε για το πακέτο 2play της TELLAS και ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κανείς από την περιοχή μας και τι επιδόσεις πιάνει.

Σκέφτομαι να βάλω και βλέπωντας την κατάσταση που επικρατεί με τους άλλους παρόχους (βλέπε forthnet, HOL και.. ΕΕΤΤ :) ) ίσως τελικά στην tellas είναι καλύτερα τα πράγματα..

Το πακέτο full LLU αναφέρεται σε 12mbit upstream / 1mbit downstream και δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς

Δώστε τα φώτα σας συγχωριανοίιιιι :lol:

FireFoxGr
22-11-07, 18:46
ουδείς tellίνικος εις το ΡΟΣΤΑΝ;

Επειδή θα ήθελα να ρωτήσω και με την τηλεφωνία τι παίζει...

w4tt4n4b3
30-11-07, 12:16
Μπορεί να μου πει κάποιος κατα προσέγγιση πόσες μέρες είναι η αναμονή από την αίτηση μέχρι την ενεργοποίηση για Ροσταν;

blackmoon
30-11-07, 12:39
ουδείς tellίνικος εις το ΡΟΣΤΑΝ;

Επειδή θα ήθελα να ρωτήσω και με την τηλεφωνία τι παίζει...

Poσταν είμαι φίλε μου, περιοχή Π.Συνδίκα. Απο ταχύτητες μια χαρα πιάνω κανονικα και τα 12/1 στο μαξιμουμ. Απλα με εχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις απο τη στιγμή που μπήκα στο ιδιόκτητο. Θα δοκιμάσω και κανα άλλο ρουτεράκι μπας και... Πάντως σερφάρισμα και κατέβασμα και πάει πολύ καλά.

FireFoxGr
01-12-07, 23:05
Poσταν είμαι φίλε μου, περιοχή Π.Συνδίκα. Απο ταχύτητες μια χαρα πιάνω κανονικα και τα 12/1 στο μαξιμουμ. Απλα με εχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις απο τη στιγμή που μπήκα στο ιδιόκτητο. Θα δοκιμάσω και κανα άλλο ρουτεράκι μπας και... Πάντως σερφάρισμα και κατέβασμα και πάει πολύ καλά.

Περίφημα, επιτέλους ένα καλό νέο.. :oneup:

Και εγώ Π.Συνδίκα με Δελφών είμαι οπότε λογικά θα πιάνω και εγώ 12/1 ας ελπίσουμε. Βέβαια το κόβω για ιανουάριο μεχρι να τελειώσει και το conn-x..

Αλήθεια πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση;

alexk
02-12-07, 22:50
40 Μέρες ακριβώς έκαναν σε εμένα αλλά δεν είχα καν νούμερο ΟΤΕ . Εκ του μηδενός δηλαδή 40 μέρες, σε κάποιον που έχει ήδη γραμμή πιστεύω αρκετά λιγότερο, το πολύ πιστεύω 30 μέρες.

w4tt4n4b3
03-12-07, 01:33
Είναι κανείς στο Ροστάν που ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή του σε 30 μέρες από τότε που έκανε την αίτηση;

FireFoxGr
04-12-07, 17:03
Εμένα στην δουλειά έγινε η αίτηση (για single play) και είπαν ότι θα κάνει 30 ημέρες. Είδωμεν.. (έχει μια εβδομάδα-λογικά μετά τις γιορτές)

Από τηλεφωνία πως πάει για ΡΟΣΤΑΝ; Βασικά, είναι POTS η VOIP;
Και όσον αφορά το internet, μπορεί να μας δώσει κανείς ταχύτητες σε torrent,ftp και http;

eeVoskos
04-12-07, 19:03
Ξέρετε αν συμβαίνει κάτι με το συγκεκριμένο DSLAM;
Έχει περίπου μία βδομάδα που το ίντερνετ σέρνεται.
Εϊμαι με forthnet 2ΜΒit μέσω ΟΤΕ.
Ενώ σε downloads πιάνω και 200ΚΒ/s, το σερφάρισμα είναι πια ανυπόφορο.
Μιλάμε για χειρότερο από ISDN!!

sdikr
04-12-07, 23:35
Ξέρετε αν συμβαίνει κάτι με το συγκεκριμένο DSLAM;
Έχει περίπου μία βδομάδα που το ίντερνετ σέρνεται.
Εϊμαι με forthnet 2ΜΒit μέσω ΟΤΕ.
Ενώ σε downloads πιάνω και 200ΚΒ/s, το σερφάρισμα είναι πια ανυπόφορο.
Μιλάμε για χειρότερο από ISDN!!


Αν και είσαι λίγακι Offtopic, με Οτενετ/acn κανένα πρόβλημα ρίξε μια ματιά στο subforum της forthnet

FireFoxGr
06-01-08, 17:37
Παιδιά, επαναφέρω λίγο το τόπικ, για να δούμε λίγο τι παίζει στην περιοχή μας, καθώς έφτασε κιόλας η ώρα για αναβάθμιση (από τον ΟΤΕ πάντα).

Βλέπω και σε άλλα threads ότι η κατάσταση είναι λίγο πίκρα, βέβαια δεν λένε και πολλοί αν πάει καλά σε αυτούς και δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα σκοπό να μπω στο ιδιόκτητο της Tellas αλλά προτού γίνουν βιαστικές κινήσεις ας ακούσουμε και καμιά γνώμη.

Για άλλους παρόχους ούτε συζήτηση έτσι; (Λέω για HOL, Forthnet που υποστηρίζονται εδώ)

alexk
06-01-08, 22:15
Λοιπόν για όσους ρωτάνε η τηλεφωνία είναι POTS και είναι άψογη, την τελευταία βδομάδα το browsing είναι ανυπόφορα αργό, νομίζω πως πρέπει να μπει ξεχωριστός DNS server στην Θεσσαλονίκη, Βασικά είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει. Κυριολεκτικά πηγαίνω σε σπίτια που έχουν forthnet ή otenet και ευχαριστιέμαι internet . Όταν για να γίνει διευθυνσιοδότηση πρέπει η αίτηση να κατεβαίνει Αθήνα και μετά να σου δίνει την ip που θες τότε είναι φυσιολογικό να έχουμε χάλια ping

FireFoxGr
07-01-08, 02:07
Κανένας άλλος με normal ταχύτητες υπάρχει;

alexk που κάθεσαι περίπου (για να ξέρουμε)

blackmoon
07-01-08, 02:13
Λοιπόν για όσους ρωτάνε η τηλεφωνία είναι POTS και είναι άψογη, την τελευταία βδομάδα το browsing είναι ανυπόφορα αργό, νομίζω πως πρέπει να μπει ξεχωριστός DNS server στην Θεσσαλονίκη, Βασικά είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει. Κυριολεκτικά πηγαίνω σε σπίτια που έχουν forthnet ή otenet και ευχαριστιέμαι internet . Όταν για να γίνει διευθυνσιοδότηση πρέπει η αίτηση να κατεβαίνει Αθήνα και μετά να σου δίνει την ip που θες τότε είναι φυσιολογικό να έχουμε χάλια ping

Kι εγώ τα ίδια φίλε, το σερφάρισμα με εξωτερικό και τα πινκς έχουν φτάσει τα ύψη. Χαλι μαύρο εντελώς μια σελίδα κανει 2 λεπτά να ανοίξει. Πρέπει να γίνει αναβάθμιση... ΤΕΛΛΑΣ ΞΥΠΝΑ.

alexk
07-01-08, 14:18
Όλγας με Μαρτίου είμαι 2 στενά παράλληλα στη Μαρτίου προς το κέντρο. Και σήμερα browsing χάλιααααααααα................

FireFoxGr
08-01-08, 10:22
Kι εγώ τα ίδια φίλε, το σερφάρισμα με εξωτερικό και τα πινκς έχουν φτάσει τα ύψη. Χαλι μαύρο εντελώς μια σελίδα κανει 2 λεπτά να ανοίξει. Πρέπει να γίνει αναβάθμιση... ΤΕΛΛΑΣ ΞΥΠΝΑ.

Θυμάμαι σε προηγούμενα post που έκανες (κατα τον Νοέμβριο) η ταχύτητα ήταν καλή αλλά είχες προβλήματα με disconnect..
Μάλλον η κατάσταση επιδεινώθηκε..

Το πιο εκνευριστικό όμως είναι ότι σε όποιον εναλλακτικό και να πας στο DSLAM μας τα πράγματα είναι ίδια. :down:

blackmoon
08-01-08, 11:16
Θυμάμαι σε προηγούμενα post που έκανες (κατα τον Νοέμβριο) η ταχύτητα ήταν καλή αλλά είχες προβλήματα με disconnect..
Μάλλον η κατάσταση επιδεινώθηκε..

Το πιο εκνευριστικό όμως είναι ότι σε όποιον εναλλακτικό και να πας στο DSLAM μας τα πράγματα είναι ίδια. :down:

Eτσι είναι φίλε μου, ακριβώς.
Ναι τον Νοέμβριο είχα πολύ μα πολύ καλές ταχύτητες, αλλα άπειρες αποσυνδέσεις. Οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν αφού άλλαξα μοντεμ, αλλα απο αρχές Δεκέμβρη ήρθε το πρόβλημα με τις ταχύτητες και το σερφάρισμα...

Αραγε θα κάνουν τίποτα η θα το αφήσουν έτσι?:hmm:

qwerty105s
08-01-08, 12:28
Γενικά, πάρα πολύ ευχαριστημένος.

ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ
Σε γενικές γραμές πολύ ευχαριστημένος. Εκτός κάποια σποραδικά, που και που αραιά, hang ups. Νεκρώνει ξαφνικά η γραμμή κι επανέρχεται μετά από 1-2 λεπτά.

INTERNET
Ήμουν ευχαριστημένος. Οι ταχύτητες πάρα πολύ καλές...

Αλλά έχει εδώ και 10-12 ημέρες που μου έγινε μια μικρή υποβάθμιση - αναιτιολόγητη και αδικαιολόγητη - της γραμμής! :mad:
Από 11999 με κατεβάσανε στα 10260!!!!!!
Κατέβηκα και σε SN (χωρίς τρελλά disconnects, 1-2 κάθε μήνα)...

Αλλά το surfing έγινε πιο αργό και το downloading σέρνεται (κάτοχος rapidshare premium account).

FireFoxGr
09-01-08, 00:27
Επικοινωνήσατε μήπως με την υποστήριξη, μπας και είχαν κανένα πρόβλημα στην περιοχή;
Είμαι ανάμεσα σε forthnet και tellas και δεν ξέρω τι να κάνω.

Επίσης να αναφέρω τα στατιστικά της γραμμής:

Down/Up stream
SNR Margin: 34.9/31.0 dB
Line Attenuation: 25.4/14.5 dB
Καλά είναι;
(περιοχή Π.Συνδίκα με Δελφών)

Doctor_E
03-02-08, 21:11
Εγώ περιοχή Θεαγένειο με double-play και έχω παρα πολλά dc και χωρίς τηλέφωνο τις 3-4 τελευταίες μέρες...:(

atrias
01-04-08, 21:41
σχετικά με το DSLAM στη Ροστάν
ρε παιδιά έχει κάτι μέρες τώρα που τρώω συνέχεια disconnect
μιλαμε για 6-7 disconnect τη μέρα (ίσως και περισσότερα και δεν τα χωράει το log του router!)
έχω USR9108 και συνδέομαι με PPPoA
η σύνδεση είναι otenet από δίοδος που ήταν 768 και έγινε τώρα τελευταία 2048
λέτε να έγινε καμιά στραβή κατά την αναβάθμιση της γραμμής?
καμιά ιδέα??

djuan1988
01-04-08, 22:31
σχετικά με το DSLAM στη Ροστάν
ρε παιδιά έχει κάτι μέρες τώρα που τρώω συνέχεια disconnect
μιλαμε για 6-7 disconnect τη μέρα (ίσως και περισσότερα και δεν τα χωράει το log του router!)
έχω USR9108 και συνδέομαι με PPPoA
η σύνδεση είναι otenet από δίοδος που ήταν 768 και έγινε τώρα τελευταία 2048
λέτε να έγινε καμιά στραβή κατά την αναβάθμιση της γραμμής?
καμιά ιδέα??
Εδώ που ρωτάς είναι το forum της tellas φίλε μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.