PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακή νοοτροπία ή κατι αλλο ?



Σελίδες : [1] 2

NoYmErOs
01-03-05, 09:23
Ανοιξα αυτο το θέμα μιας και ασχολούμε με file share :oops:
Εχω παρατηρίσει αυτά τα χρόνια που εχω dsl οτι ακόμα και αυτη που ασχολούντε με p2p ή και οπου αλλου μπορουν να κανουν file share εχουν τι κακή και νομίζω οτι ειναι καθαρά ελληνική νοοτροπία να θελουν να πάρουν χωρίς να δώσουν...με αποτέλεσμα να μήν υπάρχει κατι "ελληνικό" δυνατό στο file share και μιν μου πειτε για τους ελληνικούς server στο DC++... να μην πω και για το irc στο GRNET μιας και εκεί το ίδιο κανουν....
Λέω λιπον οτι δεν υπάρχει δυνατότητα να ψάξεις να βρεις κατι ελληνικο και άν καταφέρεις να βρείς κατι δεν θα υπάρχουν διαθέσημα queues μιας και προτημάνε μερικοί να κανουν share όσο το δυνατών λιγότερα μπορουν.
Σκέφτικα οτι μπορει να φτεει το οτι δεν εχουμε τις τρελές γραμμές του εξωτερικού αλλα να μην μπορεί κανεις να βρεί εστο ενα mp3 ελληνικό?

Για να μήν ξεφύγουμε λιπον απο την ιδιότητα του site και ασχολύμαστε με το file share ...

Ποιά ειναι η γνώμη σας για το ελληνικό file share και την κακή (για μενα) νοοτροπία του να πάρω χωρίς να δώσω ?
:respekt:

ΥΓ:ψάχνω και αν μπορέσω θα βάλω sdsl(512/512)(δεν υπάρχει ακόμα sdsl στην περιοχή μου) να μπορώ να εχω εκτός απο καλό dl και καλό upload.. δλδ ειμαι το κορόιδο της υπόθεσης??? :cry: :cry: :cry:

psyxakias
01-03-05, 10:14
Τώρα είναι σαν να λες, ότι οι δημ. υπάλληλοι κοιμούνται όρθιοι ενώ εσύ θέλεις να αλλάξεις την νοοτροπία τους και να εργάζονται πυρετωδώς...Αντί να αλλάξεις την κακή νοοτροπία, μήπως να γίνεις μέρος της; leeching rulez :lol::lol:


ΥΓ:ψάχνω και αν μπορέσω θα βάλω sdsl(512/512)(δεν υπάρχει ακόμα sdsl στην περιοχή μου) να μπορώ να εχω εκτός απο καλό dl και καλό upload.. δλδ ειμαι το κορόιδο της υπόθεσης??? :cry: :cry: :cry:ΝΑΙ !!!:-k

EvilHawk
01-03-05, 10:40
H εμπειρία μου απο Έλληνες & p2p είναι τραγική.....Ευτυχώς σπάνια έψαχνα να βρώ κάτι ελληνικό!

Εχουν μακρά την χειρότερη συμπεριφορά απο όσους εχουν συναντήσει στα p2p! Και αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποτέλεσμα των κακών υπηρεσίων internet στην χώρα μας αλλά ποιο πολύ της νοοτροπίας "δεν θα γίνω το κορόιδο της υπόθεσης"!

Ευτυχώς τα σοβαρότερα προγράμματα p2p προσπαθούν να "τιμωρήσουν" αυτή την συμπεριφορά κλείνοντας την "στρόφιγγα" !

Ban all leechers! :-k

psyxakias
01-03-05, 10:54
Πέρα από τη πλάκα (για το leeching rulez που ανέφερα), ο EvilHawk έχει απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν αρκετοί που δικαιολογούνται ότι λόγω κακών υπηρεσιών δεν μπορούν να κάνουν upload, συνήθως όμως είναι απλώς μια ακόμα δικαιολογία. Όντως πιστεύω πάντως ότι το sharing παρομοιάζεται με την αποδοτικότητα των δημ. υπαλλήλων. :cool:

Εγώ συνήθως προτιμώ τα newsgroups ως βασική πηγή 'αρχείων' και ξεπέφτω σε p2p στην εσχατη των περιπτώσεων (συνήθως για κάτι ελληνικό)...:cry:

sledgehammer
06-03-05, 12:00
Το free-rider problem δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενo. Οι οικονομολόγοι έχουν ασχοληθεί αρκετά με αυτό, όπως και η θεωρία των παιγνίων κτλ. Υπάρχουν πάντως τρόποι να πεισθούν οι άνθρωποι για συνεισφορά (reputation systems, collaborative filtering κτλ). Είναι ένας καθηγητής του ΜΙΤ, ο Dellarocas (από που να είναι άραγε;) που ασχολείται ερευνητικά με τέτοια θέματα.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να την ψάξει με αυτά, μια καλή αρχή είναι όπως πάντα το google:

http://www.google.com.gr/search?hl=el&q=free+rider+&meta=

Re-Ti-Re
06-03-05, 12:39
ΥΓ:ψάχνω και αν μπορέσω θα βάλω sdsl(512/512)(δεν υπάρχει ακόμα sdsl στην περιοχή μου) να μπορώ να εχω εκτός απο καλό dl και καλό upload.. δλδ ειμαι το κορόιδο της υπόθεσης???Μια χαρά κάνεις share και με τα 128

Υπάρχουν αρκετοί που δικαιολογούνται ότι λόγω κακών υπηρεσιών δεν μπορούν να κάνουν upload, συνήθως όμως είναι απλώς μια ακόμα δικαιολογία.Συμφωνώ δεν είναι δικαιολογία.
Αν δεν έχεις μεγάλο upload να μην μοιράζεις πολλά και μεγάλα αρχεία. Έχεις ένα δυσεύρετο mp3, κάντο share. Δεν αντέχει η γραμμή σου δεύτερο ok.

Το έχω γράψει και σε άλλο thread έψαχνα ένα αρχείο μήνες πολύ πριν βάλω DSL το βρήκα και από τότε το έχω share, στην αρχή δεν το κατέβαζε κανένας. Τώρα το κατεβάζει όλος ο κόσμος από μένα. Ακόμα δεν υπάρχει πουθενά άλλού. (εκτός από εκεί που το κατέβασα).

wolfy
06-03-05, 15:38
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω. Νομίζω ότι με τον καιρό θα μάθουμε να συμπεριφερόμαστε όπως πρέπει. Ίσως φταίει το ότι είμαστε νέοι, οι περισσότεροι, με το άθλημα και βγάζουμε τα αποθυμένα μας. Μόλις κάποιος βάλει dsl μπαφιάζει από την μανία του να κατεβάσει. Βγάζει το άχτι του σαν λέμε. Σιγά σιγά καθώς θα αρχίζει να ξεχαρμανιάζει και να ισορροπεί τότε ίσως να καταλάβει το λάθος της συμπεριφοράς του

mindtrapper
06-03-05, 17:41
Πολύ σωστό αυτό wolfy. Και εγω στην αρχή ήμουν καθαρός leecher. Αλλά σιγά σιγά ο χρόνος upload/download μεγαλώνει. Πόσο να κατεβάσεις anyway; Κάποια στιγμή έρχεται ένας κορεσμός και ισορροπούν τα πράγματα.

Δε θα με χάλαγε μια 384/384 όμως...

TheCondor
07-03-05, 03:22
Εγω οχι για να το καυχηθω αλλα ποτε δεν υπηρξα leecher. Ελεγα τι στο καλο, εγω τα κατεβασα τσαμπα, σχεδον χωρις κοπο, εγω γιατι να αναγκασω καποιους να δυσκολευτουν να βρουν αυτο που θελουν οταν μπορω να τους βοηθησω εγω?

Το ειπα ξανα καπου και θα το ξαναπω οτι οι ταχυτητες που εχουμε ( ειναι αργες και μπλα μπλα ) ειναι η χειροτερη δικαιολογια που υπαρχει. Αν ειναι τοσο αργη τοτε να μην κατεβαζουμε, σωστα ?? ( αλλα το να μην κατεβαζουμε ειναι που ποναει, το να μην ανεβαζουμε δεν μας πειραζει και τοσο )

Και κατι αλλο το οποιο απεχθανομαι στην κυριολεξια, και αυτο υπαρχει κυριως λογω της μεγαλης εξαπλωσης του (κ@λο)WinMX και δεν ειναι αλλο απο το trading. Δηλαδη δεν σε αφηνω να κατεβασεις απο μενα αν δεν με αφησεις να κατεβασω κατι και εγω απο σενα για ανταλλαγμα. Λες και πληρωσε ( ο καθενας που το κανει αυτο ) για να το κατεβαζει και θελει και ανταλλαγμα και απο πανω. Για αυτο αλλωστε και δεν χρησιμοποιω dc και soulseek, αν και ειναι παρα πολυ καλα, μονο και μονο γιατι αυτη η νοοτροπια ειναι τρις χειροτερη απτο leeching κατα την αποψη μου.

Οσο για το Sdsl ουτε εμενα με χαλαγε.... πολυ πιο 'ανετα' θα ηταν τα πραγματα, θα ειχαμε ratio 1:1 σε χρονο μηδεν και δεν θα παλευαμε για να ανεβασουμε

dantouan
07-03-05, 03:32
Οσο για το Sdsl ουτε εμενα με χαλαγε.... πολυ πιο 'ανετα' θα ηταν τα πραγματα, θα ειχαμε ratio 1:1 σε χρονο μηδεν και δεν θα παλευαμε για να ανεβασουμε

Δυστυχως θα περασει πολυς καιρος ακομα...

ReverseR
07-03-05, 03:48
Θέμα συνειδητοποίησης είναι τπτ παραπάνω. Δυστυχώς ο Έλληνας δεν είναι συνειδητοποιημένος.

Και δεν χρειάζεται να κοιτάξει μακριά, μόνο το ατομικό του συμφέρον να έβλεπε, αλλά δεν μπορεί να το δει ούτε αυτό...

TheCondor
07-03-05, 03:52
Δυστυχως θα περασει πολυς καιρος ακομα...

To ξερω το ξερω.... :(

dantouan
07-03-05, 04:03
Οποτε η μονη λυση και η πιο σωστη, ειναι να κανουμε οσο μπορουμε περισσοτερο share αυτα που κατεβαζουμε...;)

WAntilles
07-03-05, 04:09
Κάκιστη νοοτροπία και τίποτ' άλλο.

Δεν υπάρχει δικαιολογία από τη στιγμή που στις συνδέσεις DSL δεν υπάρχει:

- χρονοχρέωση
- ογκοχρέωση

TheCondor
07-03-05, 04:09
Οποτε η μονη λυση και η πιο σωστη, ειναι να κανουμε οσο μπορουμε περισσοτερο share αυτα που κατεβαζουμε...;)

Και βεβαια αυτη ειναι. Ειμαι περιεργος παντως να δω ποτε θα ειναι σε προσιτα επιπεδα μια συνδεση με 'σχετικα' αξιοπρεπες upload οπως μια 1Mbit ας πουμε. ( με 256Kbps upload οπως ειναι τωρα )

Θα δειξει ;)

NIB
07-03-05, 07:54
Στο γνωστό ελληνικό tracker για bittorrents δεν είναι τόσο άσχημα όσο λέτε τα πράγματα. Αυτή τη στιγμή έχει 4100 seeders και 2700 leechers. Επίσης το ότι έχουμε ασύμμετρες συνδέσεις δεν αποτελεί δικαιολογία. Οι περισσότερες broadband συνδέσεις, ασύμμετρες είναι.

Ακόμα το dslam μπορεί να μην σου επιτρέπει(επειδή είναι πιταρισμένο) να κάνεις upload ενώ κάνεις download. Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα για λίγο καιρό. Κατέβαζα με 20-25kB/s και δεν μπορούσα να κάνω upload με καμία κυβέρνηση. Μόλις σταμάταγα το leeching, το upload πήγαινε 10kΒ/s. Παρόλα αυτά, είχα ~1 share ratio. Τώρα το dslam μου αναβαθμίστηκε και μπορώ να κατεβάζω στα 35kB/s(σταθερά) ενώ κάνω upload στα 10kB/s. Και να σερφάρω ταυτόχρονα.

morpheous
07-03-05, 15:32
ειναι παράλογο να βλέπετε αυτο το θέμα εθνικά...
με τι στοιχεία δηλ ειστε όλοι τοσο σίγουροι γι αυτό?
εγω προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στα ελληνικα downloads οτι και να ναι αυτα...ίδιο ποσοστό "εγκατάλειψης" ας το πούμε βλέπω στα ελληνικά και μη downloads...

John_Nastos
07-03-05, 19:28
Έχω την εντύπωση ότι αυτοί που προσεγγίζουν το θέμα από εθνική άποψη, αναπόφευκτα του προσδίδουν κοινωνιολογικές προεκτάσεις. Για παράδειγμα, οι Σκοτσέζοι έχουν τη φήμη του τσιγγούνη και οι Γερμανοί φημίζονται για την πειθαρχία τους. Έτσι θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι και οι νεοέλληνες φημίζονται, ανάμεσα σε άλλα, και για την ιδιοτέλειά τους (τουλάχιστο στις μέρες μας). Επίσης, παίζει ρόλο και η νομοθεσία αλλά και η ενημέρωση του κοινού σε θέματα p2p και πνευματικής ιδιοκτησίας. Θέλω να πω ότι αλλιώς συμπεριφέρονται οι χρήστες σε μια χώρα που φημίζεται για ποινικές διώξεις για τέτοια θέματα και στην οποία οι χρήστες φοβούνται περισσότερο,με αποτέλεσμα μόλις κατεβάσουν κάτι να το βγάζουν από τον shared φάκελο ή να μην κάνουν seeding (χωρίς να θέλω να πω ότι αυτό ισχύει κατ' ανάγκην για τη χώρα μας).

Κακά τα ψέμματα, το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις ασύμμετρες συνδέσεις αλλά στην πρακτική να σταματάμε εντελώς το διαμοιρασμό ενός αρχείου, μόλις αυτό κατεβεί.

wolfy
07-03-05, 23:13
Παίζει επίσης και το θέμα της ενημέρωσης!
Πολύς κόσμος που έτυχε να ακούσει για dsl από τον καιρό που ήρθε στην χώρα, ενώ πριν από ένα δυο χρόνια ούτε που ήξερε τι είναι, αποφάσισε να βάλει αυτό το πως το λένε dsm...bsl...dsl κάπως έτσι νομίζω το λένε σε μια διαφήμιση, γρήγορο ιντερνέτ, 40 φορές περισσότερο λέει η διαφήμιση.

Έτσι κατεβάζει το emule και αρχίζει το κατέβασμα και αγνοεί ότι πρέπει να κρατάει τα κατεβασμένα αρχεία ανοικτά... Πολλοί είναι αυτοί και όχι λίγοι που δεν γνωρίζουν πως λειτουργεί το σύστημα, αν και έιναι τόσο απλό στην τελική!

Και δυστυχώς είναι και θέμα κουλτούρας όπως και να το κάνουμε. Είμαστε κι οι πρώτοι.

nightsky_30
08-03-05, 19:07
Πέρα από το θέμα νοοτροπίας που σίγουρα παίζει τον κύριο ρόλο στην antishare συμπεριφορά μας, μήπως για κάποιους έχει σημασία και το άγχος του getting traced ; (το 2ο δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο σίγουρα, και επίσης παρατηρώ ότι όλο και πιο έντονο γίνεται). Τι λέτε ;

TheCondor
08-03-05, 19:46
Το αγχος του να σε πιασουν εγω ποτε δεν το ειχα και ουτε θα το αποκτησω ποτε εκτος αν γκρεμιστουν 5-6 χιλιαδες φουρνοι ταυτοχρονα. Εδω καλα καλα δεν εχουμε dsl το να μας πιασουν μας ενδιαφερει?

Εστω και οτι γινεται κατι, σου την λεει ο isp ( μου εχει τυχει δυο φορες να μου στειλουν forwarded email απο μια εταιρια που ψαχνει copyrighted αρχεια και θελει να σταματησει την παρανομη διακινηση τους και αλλες π@π@ρι@ς ) και εσυ αν θες ειτε σβηνεις οτι εχεις εφοσον τα εχεις κρατησει σε cd/dvd η απλα αλλαζεις isp και τελειωνει η υποθεση.

Ακομα το dsl στην Ελλαδα ειναι σε εμβρυακο σταδιο και κατι τετοια ( το να σε πιασουν ) αποτελουν ονειρα απατηλα για τους παροχους η και για τον πΟΤΕ. Σε μερικα χρονια πιστευω οτι θα τους ενδιαφερει πολυ περισσοτερο ( αυτο προυποθετει οτι στα 'μερικα' αυτα χρονια εμεις ως χρηστες θα εχουμε πολυ καλυτερες συνδεσεις με πολυ λιγοτερο κοστος οποτε και η κινηση θα ειναι μεγαλυτερη και θα ειναι μεγαλυτερο το νομικο κοστος για οποιον παραβει τους κανονες )

Re-Ti-Re
08-03-05, 21:33
Μπρααα δεν με ενδιαφέρουν αρχεία από αυτά που κυνηγάνε οι εταιρίες. Αυτά βρίσκονται πολύ εύκολα χωρίς το internet. Τα αρχεία που ψάχνω δεν έχουν copyright και είναι δυσεύρετα. Δεν τους ενδιαφέρει αυτό, δεν έχει λεφτά. Πάντως όταν κάνεις λύγα και καλά αρχεία share είναι ότι καλύτερο για το τωρινό μας upload.
Κατεβάζω συνεχώς ακόμα και από την εποχή του 56k. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα και ούτε τώρα έχω (απλός κατεβάζω μεγαλύτερα αρχεία και πιο γρήγορα) :mrgreen:

blizard
08-03-05, 21:44
Από την στιγμή ρε παιδιά που το download είναι 3 φορές μεγαλύτερο του Upload, πως περιμένουμε να υπάρχει διαθέσιμο ?
θέλει Sdsl και θέλει πολλά χρόνια για να υπάρξουν άτομα να αφήνουν το Pc ανοιχτό, και να μοιράζουν χωρίς να παίρνουν κάτι πίσω.

Οβελίξ
08-03-05, 23:10
Το ε-μουλάρι μου ανεβοκατεβάζει και τώρα που μιλάμε. Νιώθω πολύ τυχερός που συμμετέχω σε αυτή την ανταλλαγή και θα ήμουν εξαιρετικά γελοίος αν αρνιόμουν σε άλλους αυτό που θεωρώ δικαίωμά μου.

Δεν ξέρω αν είναι κακή νοοτροπί το να μην μοιράζεσαι. Πιθανότατα είναι απλή βλακεία. Πώς αλλιώς να εξηγηθεί? Προσθέστε όμως το γεγονός ότι το ελληνικό περιεχόμενο/υλικό είναι ευθέως ανάλογο με τον πληθυσμό των Ελλήνων και τη σύνδεσή τους με ευρυζωνικά δίκτυα. Κοντολογίς αν υπάρχουν 1000 αμερικανοί που θα κάνουν ριπ μια ένα μπλοκμπάστερ, πόσοι Έλληνες θα κάνουν ριπ μια ελληνική ταινία για να την βρίσκουμε εμείς οι υπόλοιποι?

Κατέβασα ένα ντοκιμαντέρ για την κατάληψη του Βερολίνου το 1945 (National Geographic) και ενώ το σπικάζ είναι στα αγγλικά, οι υπότιτλοι ειναι στα Σλοβένικα! Κάποιος Σλοβένος προφανώς πέρασε το βίντεο σε .avi και το μοίρασε. Μπήκε στον κόπο για να εξυπηρετήσει και εμένα μεταξύ άλλων. Του βγάζω το καπέλο, θέλω να του μοιάσω.

Εδώ και 5 χρόνια (από εποχή napster) έχω σύνδεση 1Μbps στο γραφείο και πρέπει να έχω κατεβάσει έκτοτε με διάφορα P2P σχεδόν ολόκληρο το Internet. Τα περισσότερα τα είχα πάντα shared και αν δεν καιγόταν ο σκληρός που τα είχα αποθηκευμένα λόγω έκρηξης του τροφοδοτικού θα τα είχα ακόμα. Anyway πάντα μοιράζω τα κατεβασμένα και χάρηκα πολύ το e-mule έχει credit system γιατι άνθρωποι σαν εμένα που μοιράζουν πάνω από 10GB ανά πάσα στιγμή έχουν προτεραιότητα έναντι άλλων που για δικούς τους λόγους δεν θέλουν να δώσουν.

Από τότε που έβαλα dsl στο σπίτι το PC κάνει upload σχεδόν μόνιμα, ειδικά τις ώρες που λείπω. Τριήμερο έφυγα τις προάλλες και τον άφησα να ανεβάζει. Τριήμερο θα φύγω για Καθαρή Δευτέρα και θα τον αφήσω να δίνει. Γιατί να κάθεται? Όταν εγώ κατεβάζω εδώ και 5 χρόνια δεν είναι δίκαιο να συνεισφέρω όπως μπορω?

Η βασική ιδέα του P2P είναι να μοιράζεσαι αυτό που έχεις επειδή κάποιος άλλος το μοίρασε σε σένα. Τη νοοτροπία του "να κατεβάζω εγώ και οι άλλοι να πάνε να γα..." την έχω συναντήσει πολλές φορές και την έχω κατακρίνει κατάμουτρα στους τύπους αυτούς. Δεν μασάω.

NIB
09-03-05, 02:30
Από την στιγμή ρε παιδιά που το download είναι 3 φορές μεγαλύτερο του Upload, πως περιμένουμε να υπάρχει διαθέσιμο ?
θέλει Sdsl και θέλει πολλά χρόνια για να υπάρξουν άτομα να αφήνουν το Pc ανοιχτό, και να μοιράζουν χωρίς να παίρνουν κάτι πίσω

Όπως είπα, η μεγάλη πλειονότητα των broadband συνδέσεων είναι ασύμμετρες. Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για να μην έχεις 1:1 share ratio. Απλώς σταμάτα να κατεβάζεις πράγματα για λίγο καιρό. Δεν είναι ανάγκη να κατεβάζεις 24/7. Κατέβασε κάτι, κάντο seed μέχρι 1:1 και μετά κατέβασε κάτι άλλο.

blizard
09-03-05, 12:49
Μου ζητάς για κάθε ώρα που κατεβάζω και μου κατεβάζουν στο full πχ, να αφήνω τον υπολογιστή ανοιχτό άλλες 2 ώρες, μόνο για upload αυτή τη φορά...(?)

Δύσκολο μου φαίνεται με τα 128Κ μόνο ... ίσως μετά από αρκετά χρόνια, που θα έχουμε βαρεθεί εντελώς το download, να βρεθούν άτομα να δίνουν πολλά και να παίρνουν λίγα μέσο των p2p.
(αλλιώς δεν μπορεί να έρθει ισορροπία )

The_StarGazer
09-03-05, 15:08
Ρε παιδια δεν ειναι μονο κακη νοοτροπια. Εγω πχ τι σκ@τ@ share να κανω με την 56αρα dial up ??? Με 3.5 k κατεβαζω εαν το βαλω να κανει και upload... "Hooray what we burned" (ζητω που καηκαμε).
Θα παει στο 1.5 και για να κατεβασω το mp3 θα μου παρει 2 ωρες. Παει και η καρτα δηλαδη. :((

Τωρα εαν ειχα μια Τ3 ή εστω 384/128 ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εε τοτε αλλαζει το θεμα !!

NIB
09-03-05, 18:55
Μου ζητάς για κάθε ώρα που κατεβάζω και μου κατεβάζουν στο full πχ, να αφήνω τον υπολογιστή ανοιχτό άλλες 2 ώρες, μόνο για upload αυτή τη φορά...(?)

Δύσκολο μου φαίνεται με τα 128Κ μόνο ... ίσως μετά από αρκετά χρόνια, που θα έχουμε βαρεθεί εντελώς το download, να βρεθούν άτομα να δίνουν πολλά και να παίρνουν λίγα μέσο των p2p.
(αλλιώς δεν μπορεί να έρθει ισορροπία )

Μα αυτό κάνω εγώ και εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι στο κόσμο. Μπορείς να κάνεις upload σχεδόν 1 gig την ημέρα(με 12kB/s upload). Μην κατεβάζεις ότι βλακεία βλέπεις, κατέβαζε μόνο τα “απαραίτητα”.

Οβελίξ
09-03-05, 19:19
ΝΙΒ, μην του κολλάς. Εδώ βρίσκει ακατανόητο το να αφήνει ανοιχτό τον υπολογιστή μονο και μόνο για να μοιράζει. Και βάζει δικαιολογία τα 128upload. Και φυσικά περιμένει "να βρεθούν άτομα που να δίνουν πολλά" χαχαχαχα. Έτσι, έτσι. Οι άλλοι θα φέρουν την άνοιξη, όπως πάντα. Αυτός στο μεταξύ απλώς θα κατεβάζει.

Χαρακτηριστικό δείγμα της νοοτροπίας που λέγαμε.

dantouan
09-03-05, 19:23
Από την στιγμή ρε παιδιά που το download είναι 3 φορές μεγαλύτερο του Upload, πως περιμένουμε να υπάρχει διαθέσιμο ?

Εν μερη σωστη αποψη...

wolfy
09-03-05, 19:25
Ρε παιδια δεν ειναι μονο κακη νοοτροπια. Εγω πχ τι σκ@τ@ share να κανω με την 56αρα dial up ??? Με 3.5 k κατεβαζω εαν το βαλω να κανει και upload... "Hooray what we burned" (ζητω που καηκαμε).
Θα παει στο 1.5 και για να κατεβασω το mp3 θα μου παρει 2 ωρες. Παει και η καρτα δηλαδη.
Εσύ δεν πιάνεσε! Άστα να πάνε... Πάλι καλά που κατεβάζεις με 3.5!!! Πως και δεν έχεις βάλει dsl? Οικονομικοί λ'ογοι; Διαθεσιμότητα γραμμής; Τι;


Μην κατεβάζεις ότι βλακεία βλέπεις, κατέβαζε μόνο τα “απαραίτητα”.
ΧΕΧΕ!!! Δεν έχεις άδικο!!!

dantouan
09-03-05, 19:26
Μπορείς να κάνεις upload σχεδόν 1 gig την ημέρα(με 12kB/s upload). Μην κατεβάζεις ότι βλακεία βλέπεις, κατέβαζε μόνο τα “απαραίτητα”.

Οποιος εχει adsl συνδεση ποτε δεν κατεβαζει "μονο τα απαραιτητα"... 8)

Γι'αυτο αλλωστε βαλαμε και adsl για να κατεβαζουμε τα παντα... ;)

dantouan
09-03-05, 19:30
Μπορείς να κάνεις upload σχεδόν 1 gig την ημέρα(με 12kB/s upload).

Αυτο δεν ειναι παντα πραγματοποιησιμο....

Για παραδειγμα κατεβαζω αυτη την στιγμη με 40 και δινω με 8...
Αν ας πουμε τελειωσει αυτο που κατεβαζω και το τελειωσουν και ολοι οι αλλοι, σε ποιον θα κανω εγω upload για να ανεβει το ratio μου.... :?: (και αυτο γινεται πολυ συχνα.... :?)

Archipelagos
09-03-05, 19:33
....Είναι ένα χαρακτιριστικό δείγμα της νεοελληνικής σκέψης. "Εγώ να κάνω την δουλειά μου και δεν παν να γ....θούν όλοι οι υπόλοιποι..." και αυτό είναι γενικότερο σε πολλούς τομείς της κοινωνίας μας και δεν το αναφέρω για κανέναν προσωπικά.

Εκτός αν σας προβληματίζει η κατανάλωση ρεύματος του Η/Υ...

blizard
09-03-05, 20:02
ΝΙΒ, μην του κολλάς. Εδώ βρίσκει ακατανόητο το να αφήνει ανοιχτό τον υπολογιστή μονο και μόνο για να μοιράζει. Και βάζει δικαιολογία τα 128upload. Και φυσικά περιμένει "να βρεθούν άτομα που να δίνουν πολλά" χαχαχαχα. Έτσι, έτσι. Οι άλλοι θα φέρουν την άνοιξη, όπως πάντα. Αυτός στο μεταξύ απλώς θα κατεβάζει.

Χαρακτηριστικό δείγμα της νοοτροπίας που λέγαμε.
Μα αυτό λέω... πρέπει να βρεθούν άτομα να αφήνουν τον υπολογιστή ανοιχτό μόνο για να δίνουν, και όχι να παίρνουν.
Αν δηλαδή τον αφήνω ανοιχτό 24 ώρες, μπορώ να κατεβάσω 4-5 ώρες μόνο στο full, για να υπάρχει ισορροπία, βάζοντας και αυτούς με pstn που δεν μπορούν να κάνουν κάτι αντίστοιχο.
Και αυτό πρέπει να το κάνουν όλοι με dsl 384/128!!!

θα συμβεί στο μέλλον, όταν βαρεθούμε να κατεβάζουμε, και αν υπάρξουν αυξημένα upload ... σήμερα δεν μπορούμε να απαιτούμε από τον Έλληνα να κάνει κάτι τόσο υπερβολικό, και να μας φαίνεται και normal !!!!

NIB
10-03-05, 00:35
Απλώς θέλω να πω, ότι άμα δεν έχετε dsl το bittorrent δεν είναι για εσάς. Βάλτε κανένα dc++.


Αυτο δεν ειναι παντα πραγματοποιησιμο....

Για παραδειγμα κατεβαζω αυτη την στιγμη με 40 και δινω με 8...
Αν ας πουμε τελειωσει αυτο που κατεβαζω και το τελειωσουν και ολοι οι αλλοι, σε ποιον θα κανω εγω upload για να ανεβει το ratio μου.... (και αυτο γινεται πολυ συχνα.... :?)

Αυτό το πρόβλημα συμβαίνει μόνο σε 1 tracker(tb2) που έχει 10:1 SLR μέσο όρο. Σε κανένα άλλο tracker δεν θα έχεις πρόβλημα seeding. Ακόμα και εάν σε ενδιαφέρει να κατεβάσεις κάτι πολύ σπάνιο, όλο και κάτι πιο δημοφιλές θα κατεβάσεις μετά το οποίο θα μπορέσεις να το κάνεις seed λίγο παραπάνω ώστε να καλύψεις το χαμένο share ratio από το λιγότερο δημοφιλές torrent που κατέβασες. Και άμα κρίνω από τον avatar σου, δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα με το να κάνεις seed τσόντες μιας και είναι τα πιο δημοφιλή torrents τα οποία πεθαίνουν πάρα πολύ αργά και που σου επιτρέπουν να εκτοξεύσεις το share ratio σου όταν τις κάνεις seed.

Και εν κατακλείδι, το bt είναι διαφορετικό από όλες τις άλλες p2p sharing λαμακίες που ξέρετε. Δεν είναι απλώς 1 πρωτόκολλο, είναι ολόκληρη φιλοσοφία και τρόπος ζωής. Και άμα δεν είσαστε διατεθειμένοι να την υιοθετήσετε αυτή τη φιλοσοφία, τότε ποτέ δεν θα γίνετε μέλος σε καλούς trackers διότι θα τρώτε ban(λόγω χαμηλού ratio).

Στο bt δεν υπάρχουν κεντρικοί servers. Είμαστε όλοι ομότιμοι κόμβοι ενός δικτύου και όλοι πρέπει να προσφέρουμε το κομμάτι που μας αναλογεί. Βάλτε αυτό καλά στο μυαλό σας. Αλλιώς πηγαίνετε στο dc++ ή στο emule, το bt δεν είναι για εσάς.

TheCondor
10-03-05, 01:58
Απλώς θέλω να πω, ότι άμα δεν έχετε dsl το bittorrent δεν είναι για εσάς. Βάλτε κανένα dc++.



Αυτό το πρόβλημα συμβαίνει μόνο σε 1 tracker(tb2) που έχει 10:1 SLR μέσο όρο. Σε κανένα άλλο tracker δεν θα έχεις πρόβλημα seeding. Ακόμα και εάν σε ενδιαφέρει να κατεβάσεις κάτι πολύ σπάνιο, όλο και κάτι πιο δημοφιλές θα κατεβάσεις μετά το οποίο θα μπορέσεις να το κάνεις seed λίγο παραπάνω ώστε να καλύψεις το χαμένο share ratio από το λιγότερο δημοφιλές torrent που κατέβασες. Και άμα κρίνω από τον avatar σου, δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα με το να κάνεις seed τσόντες μιας και είναι τα πιο δημοφιλή torrents τα οποία πεθαίνουν πάρα πολύ αργά και που σου επιτρέπουν να εκτοξεύσεις το share ratio σου όταν τις κάνεις seed.

Και εν κατακλείδι, το bt είναι διαφορετικό από όλες τις άλλες p2p sharing λαμακίες που ξέρετε. Δεν είναι απλώς 1 πρωτόκολλο, είναι ολόκληρη φιλοσοφία και τρόπος ζωής. Και άμα δεν είσαστε διατεθειμένοι να την υιοθετήσετε αυτή τη φιλοσοφία, τότε ποτέ δεν θα γίνετε μέλος σε καλούς trackers διότι θα τρώτε ban(λόγω χαμηλού ratio).

Στο bt δεν υπάρχουν κεντρικοί servers. Είμαστε όλοι ομότιμοι κόμβοι ενός δικτύου και όλοι πρέπει να προσφέρουμε το κομμάτι που μας αναλογεί. Βάλτε αυτό καλά στο μυαλό σας. Αλλιώς πηγαίνετε στο dc++ ή στο emule, το bt δεν είναι για εσάς.

Δηλαδη το παλικαρι ( o dantuan ) πρεπει να εχει λιωσει στην τσοντα επειδη εχει ενα τετοιο αναρμοστο avatar ετσι?? :respekt::respekt::respekt::lol::lol:

Τι να πω εισαι για γελια.....

Οι περισσοτεροι ξερουν τι ειναι και πως λειτουργει το BitTorrent δεν χρειαζεται να μιλας με τετοιο απαξιωτικο υφος.

Αν ειναι το Bt τροπος ζωης τοτε πρεπει να κανεις κανα διαλειματακι απτον υπολογιστη γιατι δεν σε βλεπω καλα!! :-k:-k

dantouan
10-03-05, 02:22
Και άμα κρίνω από τον avatar σου, δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα με το να κάνεις seed τσόντες μιας και είναι τα πιο δημοφιλή torrents τα οποία πεθαίνουν πάρα πολύ αργά και που σου επιτρέπουν να εκτοξεύσεις το share ratio σου όταν τις κάνεις seed.


Καλυτερα να μην απαντησω εγω φιλε σε αυτα που εγραψες, με καλυπτει προς το παρον η απαντηση του φιλου TheCondor...:evil::evil::evil:

TheCondor
10-03-05, 02:27
Καλυτερα να μην απαντησω εγω φιλε σε αυτα που εγραψες, με καλυπτει προς το παρον η απαντηση του φιλου TheCondor...:evil::evil::evil:

Παντως ξερει οτι τα τσοντοτορρεντ πεθαινουν αργα επειδη ειναι πολλοι που τα εχουν και τα κανουν seed.... Πως να το εμαθε αραγε??? Λες να του το ειπε κανενα πουλακι? :lol::lol:

NIB
10-03-05, 03:22
Με παρεξηγήσατε και χάσατε τελείως το νόημα. Εγώ έχω κατεβάσει αρκετά τσοντοtorrents. Απλώς θεώρησα, ότι εφόσον ο dantouan έχει τέτοιο avatar, πάει να πει ότι εκτιμάει το ωραίο στήθος :p. Αυτό δεν το είπα με υποτιμητικό ύφος, απλώς μια διαπίστωση/μαντεψιά έκανα. Τώρα άμα εσείς απ’ όλο το post μου διαβάσατε μόνο αυτή τη πρόταση, τότε τι να πω. Μάλλον τσάμπα το έγραψα.


Αν ειναι το Bt τροπος ζωης τοτε πρεπει να κανεις κανα διαλειματακι απτον υπολογιστη γιατι δεν σε βλεπω καλα!

Αυτό που εννοούσα, είναι ότι το giving and receiving είναι ουσιαστικά φιλοσοφία ζωής. Δηλαδή οι αρχές που υπάρχουν το bt, μπορούνε κάλλιστα να υιοθετηθούν και στη υπόλοιπη ζωή σου. Ή μάλλον για να το θέσω πιο σωστά, στην υπόλοιπη ζωή σου πρέπει να ακολουθείς αυτούς τους κανόνες από μόνο σου έτσι και αλλιώς και απλώς πρέπει να τους επεκτείνεις και στο bt. Τώρα άμα δεν ακολουθείς αυτούς τους κανόνες στη ζωή σου, τότε καλό θα είναι να αρχίσεις από κάπου ακόμα και άμα αυτό το κάπου είναι το bt.

ΥΓ Εγώ σε αντίθεση με άλλους(this includes both people and sites), δεν κρύβομαι πίσω από το δακτυλό μου. Και δεν έχω κανένα κόμπλεξ, και ούτε βέβαια τύψεις, για όποια torrents κατεβάζω.

sdikr
10-03-05, 03:31
Ειναι τα προβλήματα με τον γραπτό λόγο, αλλιώς θα φαίνοταν με την γλώσσα του σώματος αν έλεγες σε κάποιον "και αν κρινω απο το avatar" face to face, Και αλλιώς γράφοντας το

Lazy Dog
10-03-05, 03:34
Dantouan, ειδες τι σου κανει αυτη η κοπελα που την εχει πιασει φαγουρα και στσ δυο τα βυζακια;;; :| :| :rotfl: :rotfl: :rotfl:

TheCondor
10-03-05, 03:47
Πρεπει να παραδεχτω οτι παρεξηγησα τον τροπο με τον οποιο ειπες ο,τι ειπες. No offense intended :thumbsup1

Συμφωνω με τα περι φιλοσοφιας του BitTorrent. Τετοια πραγματα δεν ειναι δυνατον να επιτευχθουν στη ζωη/κοινωνια ομως γιατι κανενας δεν θα μπορει να εχει παραπανω κερδος απο καποιον αλλον ( οπως γινεται τωρα ) αν και θα ηταν ωραιο να υπαρχει ισορροπια στη δοσοληψια για το οτιδηποτε!

Ουτε εγω εχω κομπλεξ ουτε τυψεις ουτε τιποτα για οτι τορρεντς κατεβαζω, δεν με ενδιαφερει η γνωμη του καθενος για τις προσωπικες μου προτιμησεις σε πολλα πραγματα, ενα εκ των οποιων ειναι και το τι μουσικη ακουω, και πολλα αλλα ( τι τσοντες κατεβαζω :-k :-k )

dantouan
10-03-05, 04:10
Απλώς θεώρησα, ότι εφόσον ο dantouan έχει τέτοιο avatar, πάει να πει ότι εκτιμάει το ωραίο στήθος

Νομιζω οτι ολοι εκτιμουν το ωραιο στηθος...

Μαλλον ατυχο το παραδειγμα σου με το avatar.

blizard
10-03-05, 04:52
Πάντως αν και υπερβολικά μεγάλο, φαίνεται αληθινό το άτιμο....

ΥΓ
Δεν έχω BT, αφού με dc++ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, και δεν έχεις τόσες "τύψεις" τελικά ,αν κατεβάσεις λίγο παραπάνω από όσο έδωσες.

The_StarGazer
10-03-05, 09:47
Εσύ δεν πιάνεσε! Άστα να πάνε... Πάλι καλά που κατεβάζεις με 3.5!!! Πως και δεν έχεις βάλει dsl? Οικονομικοί λ'ογοι; Διαθεσιμότητα γραμμής; Τι;


Ακριβως δεν πιανομαι. Κοροιδο εννοω (Μην πεσετε να με φατε, plz). Να πληρωνω 384 και να εχω 110 ??. Πιστευω οτι δεν αξιζει να πληρωνω για κατι το ξεφτιλισμενο. Ασ πανε να την βαλουνε στον π@το τους την DSL. Αν ποτε φτιαξουν οι ταχυτητσες ΚΑΙ οι τιμες τοτε το ξανασυζηταμε το πραμα. Α

Αλλωστε οπως ειναι τωρα τι με PSTN τι με DSL την ιδια ταχυτητα θα ειχα :lol: :lol: :lol:

blizard
10-03-05, 14:56
Τι λες βρε φίλε ? ξέρεις ότι για να κατεβάσεις 1GB με τα 3.5kb/sec που πας, θα δώσεις 15 ευρώ στον Οτε σε Επάκ ?
Και μιλάμε για νυχτερινό μόνο, και θέλεις και 80 ώρες !!!!
Και σε ότι κάνεις έχει χρονοχρέωση... δεν είναι κάν ιντερντετ, demo ιντερνετ σύνδεσης είναι, για να πάρεις μια ιδέα, και την πληρώνεις και χρυσάφι.
(και κοίτα το δίμηνο λογαριασμό του Οτε... μην δεις 15 ευρω το μήνα πχ σε Επακ, και τραβάς τα μαλλιά σου που δεν έχεις με ελάχιστα παραπάνω dsl)

Το dsl είναι ακριβό σε σχέση με το ιντερνετ άλλων χωρών... σε σχέση με τις άλλες επιλογές στην Ελλάδα είναι μονόδρομος, και δεν είσαι καθόλου κοροΐδο αν το βάλεις .
Κοροΐδο είσαι που μένεις Εδω :).

The_StarGazer
10-03-05, 15:29
Δεν διαφωνω με αυτα που λες. Ουτε και λεω οτι ειναι καλλυτερα η PSTN με την χρονοχρεωση. Ημαρτον!!! Κοροιδια ειναι το να δινεις €50 και να σε δουλευουνε κιολας. Τωρα εαν εσενα για την δουλεια σου ειναι κατι απαραιτητο.....παω πασο.

Εαν ηθελα να κατεβασω "ψωμι" 1GB με PSTN δεν θα ημουνα κοροιδο. Τρελαρα του κερατα θα ειμουνα. Αλλα πως να το κανουμε ρε Blizzard. Δεν τα δινω τα ρημαδια. Δεν τα δινω. Με δουλευουνε οι τυποι και θα τους τα δωσω κιολας???


Κοροΐδο είσαι που μένεις Εδω :)
Αυτο ξαναπεστο. Εαν μπορουσα θα εκανα το "μπραφ" για εξω.


Υ.Γ. Αρχιζουμε και βγαινουμε :offtopic: σιγα σιγα :D

blizard
10-03-05, 16:46
Τωρα εαν εσενα για την δουλεια σου ειναι κατι απαραιτητο.....παω πασο.
Το ιντερνετ και οι υπολογιστές δεν είναι μόνο για δουλειά... κάνεις πάρα πολλά άλλα πράγματα, και δεν μπορούμε να χάσουμε κάτι τόσο σημαντικό επειδή μας δουλεύουν.

Και πρόσεξε μην μπαίνεις πάνω από μια ώρα κάθε βράδυ στο ΕΠΑΚ, γιατί θα είσαι περισσότερο κοροΐδο από το να βάλεις dsl.
Γιατί με μια ώρα θα σου περνούν 7 ευρώ το μήνα, συν άλλα 2 από την συνδρομή pstn(γραμμή κλπ) οπότε ο Οτε σου βουτάει 9 ευρώ εντελώς τζάμπα χωρίς να έχει επενδύσει τίποτα για εσένα και χωρίς να του κοστίζεις τίποτα !!!!
Στο dsl σου παίρνει 22 , αλλά έχει κάνει κάποιες μικρές επενδύσεις, οπότε τα κοροιδίστικα είναι αρκετά λιγότερα....

Πρόσεξε αυτό, και αν δείς ότι πληρώνεις στο ΕΠΑΚ 10-11 ευρώ το μήνα, πήγαινε dsl απλά για να μην είσαι το κοροΐδο που τους τα σκας τζάμπα .

The_StarGazer
10-03-05, 17:09
Bliz , φιλαρακι τι να σου πω. Ισως να εχεις και δικιο.
Ειναι 3η 4η φορα που σβηνω αυτα που γραφω για να σου απαντησω. Οποτε αρχιζει συζητηση γιαυτο το θεμα, με πιανει τεραστια τσαντιλα. Τιμες και Προσφορα υπηρσιων. Π@π@ρια Μεντολες. Εγραφα για DoS attacks και ενα καρο αλλες μ@λ@κιες. Fak it.

Αντε καλο τριημερο (παιρνω αδεια απο σημερα) :-) Μπορει να μπω και λιγο απο το σπιτι. Ετσι για να χαρισω στον ΟΤΕ λιγα €€€€ ακομα μηπως και δουμε ασπρη μερα... :-)

@ ADSLgr.com All rights reserved.