PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς dsl



nik_la
13-11-07, 14:50
Καταρχήν να χαιρετήσω άπαντες.Μετακόμισα πρόσφατα σε ιδιόκτητο σπίτι στην Χερσόνησο μόλις πρίν 3 μήνες.Για την ακρίβια γύρω στα 500 μέτρα εκτός οικισμού.Έκοψα λοιπόν την dsl που είχα στο προηγούμενο σπίτι και έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέα σύνδεση μιας και αλλάζει ο κωδικός περιοχής όπως μου είπαν και δεν μπορούσα να κάνω μεταφορά.¨Όλα καλά μέχρι τώρα.Isdn γραμμή λοιπόν και connxx2mb.Μου ήρθαν τα modems κλπ. συνδέομαι κανονικά, κάνω ενεργοποίηση της σύνδεσης, και πάαααπααα!!:twisted:Επικοινωνώ με τον ΟΤΕ και μου λένε ότι πλέον δεν θα έχω dsl γιατί τα καλώδια είναι υπέργεια και συνεπώς όχι μονωμένα με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η σύνδεση μου πλέον.Όταν τους είπα ότι έκανα κανονικά ενεργοποίηση κοιταχτήκαν μεταξύ τους λες και τους είπα ότι μόλις έφτασα από τον Άρη,και είπαν ότι είναι αδύνατον.Αφού λοιπόν το επαλήθευσαν μου είπαν ότι ήταν καθαρά συμπτωματικό το γεγονός και να ξεχάσω το dsl μέχρι η περιοχή να μπεί σε οικισμό,ήτοι καμιά 300 χρόνια μιας και είμαστε 4 σπίτια.Και όλα αυτά σε μια περιοχή που καυχιέται για ευρυζωνικότητες και επαναλαμβάνω μόλις 500 μέτρα από την πόλη!!!
Και το γέλιο είναι ότι επειδή είχα κάνει συμβόλαιο για το connxx επέμεναν να συνεχίσω να πληρώνω:rofl:Φυσικά αυτό το πρόβλημα λύθηκε με κάποια καλά γαλλικά που γνωρίζω,Όμως συνεχίζω να μην έχω dsl.Υπάρχει άραγε καμιά βοήθεια από κάποιον να νου πεί τι άλλο να κάνω,εκτός από υπομονή;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

disqualified
13-11-07, 14:55
αν κανεις δε σου δινει dsl τοτε μονο σε ασυρματες λυσεις

kyriakos7
13-11-07, 14:58
στην προκειμενη περιπτωση θα ηταν μια καλη λυση η ασυρματη συνδεση.

nik_la
13-11-07, 15:02
αν κανεις δε σου δινει dsl τοτε μονο σε ασυρματες λυσεις

Το άσχημο είναι ότι δεν έχω ιδέα από ασύρματα και κόστη και δυστυχώς ελάχιστους φίλους στην περιοχή

Asdic
13-11-07, 15:03
στην προκειμενη περιπτωση θα ηταν μια καλη λυση η ασυρματη συνδεση.

Τώρα που το αναφέρατε γιατί ενώ οι ταχύτητες στις ασύρματες είναι καλές γιατί τα ping times είναι τόσο άσχημα πάνω από 3000ms , που έκανα σε έναν φίλο που είχε ασύρματη, με όλα τα προγράμματα κλειστά ?

Lancelotnt
13-11-07, 16:44
Θα σου πρότεινα να φτιάξης ένα κόμβο αν υπάρχει κάποιο συγγενικό σου σπίτι μέσα στην πόλη και να τραβάς από εκεί adsl (ασύρματο πάντα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.