PDA

Επιστροφή στο Forum : θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με modem για 2play



george4791
13-11-07, 16:13
καλησπερα σε ολους τους φιλους, εχω κανει αιτηση για 2play και σημερα με ειδοποιησαν με μηνυμα οτι θα ενεργοποιηθω την πεμπτη 15/11.
απο οτι ειδα και σε αλλα posts η forthnet δινει το speedtouch 510 ή 530 ή καποιο αλλο siemens αλλα υπαρχει πολυ μεγαλη καθυστερηση παραδοσης τους.
η ερωτηση μου ειναι η εξης: εγω θελω να εχω wireless internet και δεν γνωριζω εαν τα modems που δινει η forthnet ειναι και wireless.
σε περιπτωση που ειναι wireless να περιμενω να το παραλαβω αλλιως εαν δεν ειναι να παω να αγορασω εγω καποιο αλλο.

σε περιπτωση που δεν ειναι wireless εχετε να μου προτεινετε εσεις καποιο καλο adsl+2 wireless modem για αγορα?

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

χμους/γιωργος

29gk
13-11-07, 17:01
α) δεν υπαρχει πολυ μεγαλη καθυστερηση. Απο 2 μερες εως πρωτα παραλαμβανεις και μετα ενεργοποιησε.

β) ειναι μονον ενσυρματο και με μια θυρα

γ) το μονο το οποιο εχει αναφερθει να εχει μικρο προβλημα στο 2play ειναι το USR 9108 οποτε μπορεις να το αποφυγεις.

δ) μπορεις να κρατησεις το μοντεμ που θα σου στειλουν το οποιο ειναι τεσταρσμενο για το δικτυο τους και να προσθεσεις πανω του ειτε ενα switch, ειτε ενα ΑΡ, ειτε ενα ρουτερ με περισσοτερες θυρες και ασυρματη δυνατοτητα, ειτε ενα switch + ενα ΑΡ. Το μοντεμ θα αναλαβει το ιντερνετ και τα υπολοιπα το εσωτερικο σου δικτυο.

Λιγο πολυ ολα τα ερωτηματα εχουν απαντηθει, οποτε καλο ειναι να κανεις και μια αναγνωση.

george4791
13-11-07, 17:15
ευχαριστω πολυ για την απαντηση 29gk, στο τεταρτο σκελος δεν καταλαβα σχεδον τιποτα απο τα switch και τα AP αλλα δεν πειραζει, θα ψαξω και ελπιζω να βρω καποιες απαντησεις.

χμους/γιωργος

29gk
13-11-07, 17:22
switch
ενα δικτυακο "πολυμπριζο". Συνδεεις την μια θυρα του ρουτερ που θα σου στειλουν σε αυτο και εχεις αλλες 4 ( σε 5πορτο ) η 7 ( σε 8πορτο ) κοκ.

ΑΡ ( Access point )
κατι σαν το switch αλλα με ασυρματη λειτουργια. Μπορεις να το συνδεσεις πανω στο ρουτερ που θα σου στειλουν η στο switch και αυτο θα τα κανει..... ασυρματα.

vonglower
13-11-07, 17:27
Παιδια, σκέφτομαι για ένα speedtouch 585v6, αντί του usr9112 που μου είχε στείλει η forthnet. Με ενδιαφέρει να μπορώ μέσω κάποιου προγράμματος (π.χ dmt) να μπορώ να αλλάζω π.χ. το snr κλπ. Υποθέτω ότι έχει υποστήριξη Telnet. Επίσης, επειδή χρησιμοποιώ και Azureus, θα ήθελα να ρωτήσω αν δουλεύει καλά με αυτό (καθώς και με άλλα για torrent). Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; (δεν με ενδιαφέρει το wireless)

29gk
13-11-07, 17:30
Παιδια, σκέφτομαι για ένα speedtouch 585v6, αντί του usr9112 που μου είχε στείλει η forthnet. Με ενδιαφέρει να μπορώ μέσω κάποιου προγράμματος (π.χ dmt) να μπορώ να αλλάζω π.χ. το snr κλπ. Υποθέτω ότι έχει υποστήριξη Telnet. Επίσης, επειδή χρησιμοποιώ και Azureus, θα ήθελα να ρωτήσω αν δουλεύει καλά με αυτό (καθώς και με άλλα για torrent). Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; (δεν με ενδιαφέρει το wireless)

Νομιζω πως το ερωτημα σου ειναι σε λαθος κατηγορια - θεμα. :hmm::hmm:

Γιατι δεν κοιτας στα μοντεμ - ρουτερ ?

tomasgpa
26-01-08, 06:59
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ASUS wl-600g ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.