PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο μόντεμ να επιλέξω;



Alkin
13-11-07, 19:23
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την υπάρχουσα ISDN σύνδεσή μου στο διαδίκτυο σε connex. Θα χρησιμοποιώ ωστόσο δύο φορητούς υπολογιστές στον ίδιο χώρο (ένα Sony vaio και ένα Toshiba), αλλά δεν γνωρίζω ποιο είναι το κατάλληλο μόντεμ (ενσύρματο/ασύρματο) που πρέπει να αγοράσω από τον ΟΤΕ.
Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Alkin

ariadgr
13-11-07, 20:30
Speedtouch 585i (ασύρματο + ενσύρματο).

manoulamou
13-11-07, 21:00
Speedtouch 585i (ασύρματο + ενσύρματο).
+1000 :oneup: εαν υπαρχει βουτα το!!!

deniSun
14-11-07, 13:18
+1
τα 1000 είναι λίγο υπερβολικά. ;)
ένα απλό-καλό router είναι και τίποτε παραπάνω.

Alkin
14-11-07, 14:24
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις
Alkin

panil
16-11-07, 18:39
Δεν νομίζω να υπάρχει πια ούτε για δείγμα SpeedTouch στον ΟΤΕ.
Πρόσφατα έβαλα conn-x 1024 και παρότι το ζήτησα μου δωσανε το Philips.
Καλά τα πάει πάντως.

contime
16-11-07, 18:42
To st δε φημιζεται για τις επιδοσεις σε οτι αφορα το ασυρματο, αλλα κυριως για τη σταθεροτητα του. Βεβαια δεν ξερω ποια αλλα ασυρματα δινει ο οτε, οποτε το st ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη.

panil
16-11-07, 22:32
To st δε φημιζεται για τις επιδοσεις σε οτι αφορα το ασυρματο, αλλα κυριως για τη σταθεροτητα του. Βεβαια δεν ξερω ποια αλλα ασυρματα δινει ο οτε, οποτε το st ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη.

To έχω το Philips ένα μήνα τώρα και απλά δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί του γιατί, σε μένα, είναι τέρας σταθερότητας. Ακριβώς όπως ήταν και το SpeedTouch 510.v4 που το είχα 3 χρόνια και δούλευε ρολόι.

Σε 2 σπίτια που το έχω βάλει τα καλύπτει πλήρως και μόνο όταν πάω σε γειτονικό διαμέρισμα στην άλλη άκρη της πολυκατοικίας μειώνεται το σήμα και η ταχύτητα.

Το τσεκάρω και από το δρόμο με το WiFi του Nokia E65.

Συμπέρασμα : για το μέσο χρήστη το στήνεις και το ξεχνάς.
Μακάρι να μην διαψευστώ :hmm:

Alkin
17-11-07, 10:50
Δεν νομίζω να υπάρχει πια ούτε για δείγμα SpeedTouch στον ΟΤΕ.
Πρόσφατα έβαλα conn-x 1024 και παρότι το ζήτησα μου δωσανε το Philips.
Καλά τα πάει πάντως.

Είναι περίεργο... Παρήγγειλα τηλεφωνικά από τον ΟΤΕ το SpeedTouch και μου είπαν ότι το έχουν. Ελπίζω ότι θα μου φέρουν αυτό, και όχι κάποιο άλλο... Δεν έχω αντιρρήσεις για το Philips, αλλά το θεωρώ "κουτοπονηριά" να παραγγέλνεις ένα προϊόν και, απροειδοποίητα, να σου πλασάρουν ένα διαφορετικό.

Alkin

deniSun
17-11-07, 12:09
Είναι περίεργο... Παρήγγειλα τηλεφωνικά από τον ΟΤΕ το SpeedTouch και μου είπαν ότι το έχουν. Ελπίζω ότι θα μου φέρουν αυτό, και όχι κάποιο άλλο... Δεν έχω αντιρρήσεις για το Philips, αλλά το θεωρώ "κουτοπονηριά" να παραγγέλνεις ένα προϊόν και, απροειδοποίητα, να σου πλασάρουν ένα διαφορετικό.

Alkin

Αν το παρήγγειλες και σου έρθει άλλο απλά δεν το παίρνεις ή το επιστρέφεις πίσω για να σου το αλλάξουν.

panil
17-11-07, 13:35
Είναι περίεργο... Παρήγγειλα τηλεφωνικά από τον ΟΤΕ το SpeedTouch και μου είπαν ότι το έχουν. Ελπίζω ότι θα μου φέρουν αυτό, και όχι κάποιο άλλο... Δεν έχω αντιρρήσεις για το Philips, αλλά το θεωρώ "κουτοπονηριά" να παραγγέλνεις ένα προϊόν και, απροειδοποίητα, να σου πλασάρουν ένα διαφορετικό.

Alkin

Στο εύχομαι. Εμένα μου το ξεκαθάρισαν ότι δεν υπάρχει.
Ισως στον ΟΤΕ άλλης πόλης να υπάρχει

@ ADSLgr.com All rights reserved.