PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την σύνδεση



speedys
01-03-05, 23:39
Καλησπερα σε ολους,
εχω τις τελευταιες 2 μερες το εξης προβλημα.
Εχω το μουλαρι ανοιχτο και μετα απο 4-5 ωρες η γραμμη τα παιζει. Δεν δουλευει τιποτα!!
Ουτε ιντερνετ ουτε το μουλαρι ουτε τιποτα.Νεκρωνει!!
Μολις κανω restart στο jetspeed 520i αρχιζει τα τρελα και αναβοσβηνει το λαμπακι τις συνδεσης.Αφου το βγαλω-βαλω στην πριζα 4-5 φορες ολα ειναι μια χαρα παλι για τις επομενες 5-6 ωρες!!
καμια ιδεα???
Εχω XP SP2 και jetspeedy 520i με συνδεση 384!

ΥΓ: ποια ειναι η τελευταια εκδοση για το 520 και που βλεπω ποια εχω??Διοτι εκανα update αλλα στο site τις ιντρακομ δεν λεει ποια εκδοση ειναι

JohnGR
01-03-05, 23:40
Χωρίς το μουλάρι σου κάνει τα ίδια;

sdikr
01-03-05, 23:42
jetspeedy 520i
αυτό είναι το πρόβλημα σου, ή κατεβάζεις τα max connections
ή αλλάζεις Modem

speedys
01-03-05, 23:51
Δεν το εχω δοκιμασει να κλεισω το μουλαρι διοτι ειναι συνεχεια αναμενο!!!Παντως εχει 2 μερες που συμβαινει αυτο!!Πριν δεν το εκανε.

Οταν λες το max connections τι εννοεις?

speedys
02-03-05, 10:59
Καλημερα και παλι,
χρειαζομαι την βοηθεια σας ρε παιδια!!Χτες αφησα ολη νυχτα το emlue ανοιχτο και το πρωι που κοιταξα ειχε κλεισει λογο τις συνδεσεις. Δεν δουλευε τιποτα.ειχε νεκρωσει η γραμμη.Μολις εκανα restart το pc ολα δουλευαν παλι μια χαρα!
καμια ιδεα??

sdikr
02-03-05, 11:18
Καλημερα και παλι,
χρειαζομαι την βοηθεια σας ρε παιδια!!Χτες αφησα ολη νυχτα το emlue ανοιχτο και το πρωι που κοιταξα ειχε κλεισει λογο τις συνδεσεις. Δεν δουλευε τιποτα.ειχε νεκρωσει η γραμμη.Μολις εκανα restart το pc ολα δουλευαν παλι μια χαρα!
καμια ιδεα??

κάπου μέσα στις ρυθμίσεις του μουλαριου εκεί που λέει connections θα δείς max files, max connections κάντα αυτά πχ 50 50 και δοκιμασε ξανά

speedys
02-03-05, 11:21
κάπου μέσα στις ρυθμίσεις του μουλαριου εκεί που λέει connections θα δείς max files, max connections κάντα αυτά πχ 50 50 και δοκιμασε ξανά

Thanx αλλα να ρωτησω κατι αλλο...
Ειναι δυνατον το emule να νεκρωνει ολη την συνδεση ????Να μην δουλευει τιποτα???Διοτι με το που κανω Restart ολα ειναι φυσιολογικα παλι

sdikr
02-03-05, 11:35
Ειναι δυνατον το emule να νεκρωνει ολη την συνδεση ????Να μην δουλευει τιποτα???Διοτι με το που κανω Restart ολα ειναι φυσιολογικα παλι

Ναι γιατί κολάει το modem/router

speedys
02-03-05, 11:47
μαλιστα,
θα το δοκιμασω
Thanx!!

ΥΓ: μηπως ξερεις ποια ειναι η τελευταια εκδοση για το jetspeed 520ι και που μπορω να δω ποια εχω εγω?

sdikr
02-03-05, 11:49
http://jetspeed.intracom.gr/js520/sw/software_gr.htm

speedys
06-03-05, 14:30
Ξερω οτι δεν ειναι εδω η θεση του ποστ αλλα συνεχιζω απλα με το προβλημα!
λοιπον εκανα τις ρυθμισεις δηλ. εβαλα MAX connections 50 και τωρα απλα δεν κατεβαζει!
Το αφησα απο χτες το απογευμα μεχρι τις 11 σημερα το πρωι και κατεβασε συνολικα 17ΜΒ!!!
Καμια ιδεα καποιος??

sdikr
06-03-05, 18:16
Ξερω οτι δεν ειναι εδω η θεση του ποστ αλλα συνεχιζω απλα με το προβλημα!
λοιπον εκανα τις ρυθμισεις δηλ. εβαλα MAX connections 50 και τωρα απλα δεν κατεβαζει!
Το αφησα απο χτες το απογευμα μεχρι τις 11 σημερα το πρωι και κατεβασε συνολικα 17ΜΒ!!!
Καμια ιδεα καποιος??

Ναι αλλά δεν σου κόλησε την σύνδεση,
οπότε τώρα παίζεις με τα max connection μέχρι να βρείς την "χρυση τομη"

speedys
06-03-05, 21:50
Ναι αλλά δεν σου κόλησε την σύνδεση,
οπότε τώρα παίζεις με τα max connection μέχρι να βρείς την "χρυση τομη"

Οχι δεν κολλησε!!Δοκιμασα και εβαλα 100 και κατεβαζει με 5-6 το πολυ!!
Εαν αλλαξω μοντεμ θα βελτιωθει η κατασταση??και αν εχεις κατι να υποψη σου??

sdikr
06-03-05, 21:57
Οχι δεν κολλησε!!Δοκιμασα και εβαλα 100 και κατεβαζει με 5-6 το πολυ!!
Εαν αλλαξω μοντεμ θα βελτιωθει η κατασταση??και αν εχεις κατι να υποψη σου??


περίμενε το λίγο
αλλιώς θα ελεγα zyxel 652 η κανα usr 9105/9106

Lunacy
07-03-05, 19:04
Έχεις firewall? (Κανένα Kerio, για παράδειγμα)

Με το Kerio (4.1.2) είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έβαλα την τελευταία μή-προβληματική έκδοση (4.0.16) και παει μια χαρά πάλι το μουλάρι.
Το πρωί που ξυπνούσα, έβλεπα 1000 συνδέσεις ανοιχτές, ενώ το μουλάρι υποστήριζε οτι έχει μόνο 80 και, φυσικά, η γραμμή ήταν νεκρή.

Το πρόβλημα ήταν οτι το Kerio κρατόυσε (για συναισθηματικούς λόγους; :P) τις συνδέσεις ανοιχτές. Η παλιότερη έκδοση δεν το κάνει.

Anyway, ακόμα και αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα σου, μπορεί να βοηθήσει κανέναν άλλον :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.