PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσο ακόμα για maxx10 απο 2048/640?



puzzle
14-11-07, 09:51
Θέλω να μου πείτε και τη δική σας άποψη..
Στις 2 νοεμβρίου έληγε ένα ετήσιο προπληρωμένο που έιχα κάνει για full/llu 2048/640, οχι maxx2..
Στις 22 οκτωβρίου έστειλα με φάξ για αναβάθμιση στο maxx 10..μου έιχαν πει οτι την ημέρα που θα έληγε το προπληρωμένο θα ξεκινούσε το maxx10..
Φυσικά κάτι τέτοιο ακόμα δεν έχει συμβεί..έχει παει 14 ο μήνας και ακόμα τίποτα..
Εχω πάρει άπειρες φορές, έστειλα email, απείλησα αλλά ακόμα τίποτα..Τουλάχιστον μου είπαν οτι τα τιμολογηθώ με τα 25 ευρώ που έχει το maxx10.
Μια απάντηση που μου ήρθε με email ήταν :
''Κατά την παρούσα χρονική στιγμή, η αίτησή σας βρίσκεται σε στάδιο αναμονής προς αποστολή στον ΟΤΕ λόγω απαιτούμενων εργασιών αναβάθμισης''..
O Οτε που κολλάει? χρειάζεται να πάρουν έγκριση για να γίνει η γραμμή μου Adsl2+ ?
Μου είπαν στο τηλ οτι αυτη η διαδικασία θέλει απο την ημέρα που λήγει η παλιά μου σύνδεση περίπου 10 εργάσιμες ημέρες..
Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα..

kanenas3
14-11-07, 10:50
Αν βρίσκουν το αίτημα τότε μάλλον είσαι από τους παλιούς που είναι σε adsl1 dslam. Οπότε πρέπει να κάνουν αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή ώστε να σε βάλουν σε adsl2+ dslam. Υπομονή.

puzzle
14-11-07, 10:57
Το αιτημα το έχουν και έχει καταχωρηθεί..
Ξέρεις πόσο μπορει να διαρκέσει αυτη η διαδικασία..?
Μαλλον έχεις δικιο και ανηκω σε dslam1 ..ειμαι στο αστικό κέντρο αλυσίδα δεν ξέρω αν παίζει καποιο ρόλο..

deniSun
14-11-07, 16:12
1 μήνα και πάνω.
Όπως σε όλα τα ιδιόκτητα δηλαδή.

Andreas88
14-11-07, 17:05
Φίλοι μου, θα σας στεναχωρήσω και άλλο καθώς και εμένα έληγε προπληρωμένη 2048/640 (με DSLphone) τέλος Οκτωβρίου και είχα κάνει αίτηση (τηλεφωνικά 15/10, υπογραφή σε έγγραφο courrier 22/10) για telefonet+. Είχα επίσης την διαβεβαίωση ότι η μετάβαση θα γίνει αυτόματα. Την περασμένη εβδομάδα καθώς δεν είχε γίνει η αυτόματη αναβάθμιση επικοινωνώ και μαθαίνω, από την πρώτη υπάλληλο ότι η διαδικασία μπορεί να πάρει 2 μήνες. ΟΚ, λέω αυτή το πήγε μακρία. Ξανακαλώ λοιπόν και από την καινούρια υπάλληλο μαθαίνω πως για τους υφιστάμενους πελάτες δεν ισχύει τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και ότι η προηγούμενη υπάλληλος μάλλον ήταν καινουρία και δεν γνωρίζε σωστά κάποια πράγματα. Ωραία, κάνω και την εξής κρίσιμη ερώτηση: τι θα με χρεώνετε για το διάστημα μέχρι να ενεργοποιηθεί το telefonet+; Με ενημερώνει ότι θα χρεώνομαι με 35 ευρώπουλα. Σκέφτομαι, λογικό, αφού υποτίθεται ότι θα έπρεπει να έχει ενεργοποιηθεί και μου παρέχει μια υπηρεσία που δεν καλύπτεται από τον ισχύοντα τιμοκατάλογο, άρα διαλέγουν την πλησιέστερη υπηρεσία σε σχέση με τις προδιαγραφές της υπηρεσίας που όντως μου παρέχουν. Έρχεται λοιπόν ο λογαριασμός σήμερα με ημερομηνία έκδοσης 31/10/2007. Με ποσό 100 παρα κάτι ψιλά. Για υπηρεσία που με βάση το άρθρο 5.1(ή 7.1) δεν μπορούν να με χρεώσουν. :clap:

Μόλις τώρα έκλεισα το τηλέφωνο. Μίλησα με έναν υπάλληλο για το ζήτημα της χρέωσης και μου είπε πρακτικά να υποβάλω γραπτό αίτημα. Με άλλη υπάλληλο για την αίτηση για την οποία θα με καλέσουν αύριο καθώς δεν την βρίσκει. Καλά Χριστούγεννα!

puzzle
14-11-07, 20:08
καλα δηλαδη που ειμαστε ηδη πελατες και μας φροντιζουν..
η κοροιδια η ιδια..
και τοσο καιρο ημουν πολυ ευχαριστημενος απο τη γραμμη..τι να πω..!

Andreas88
15-11-07, 11:17
Μόλις επέστρεψα από τα γραφεία της εταιρίας στην οποία υπέβαλα το γραπτό αίτημα. Το μόνο που έχω να πω είναι πως υπάρχει κάτι πολύ σάπιο στο βασίλειο της... Η υπάλληλος είχε ύφος 65 καρδιναλίων. Και επιπλέον, η εταιρία αυτή δεν διαθέτει σφραγίδα ρε παιδιά? Γιατί καλή η υπογραφή του εκάστοτε υπαλλήλου, αλλά η εταιρία μπορεί να επικαλέστει οτιδήποτε και να μην δεχτεί οτί έχει παραλάβει το αίτημα. Και μπαίνω σε μια διαδικασία ταλαιπωρίας επειδή θελώ να παραμείνω. Κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνω γιατί ο άνθρωπος γερνώντας στρέφετε στον Θεό. Έχει ζήσει πολλά....

puzzle
15-11-07, 11:28
Μόλις επέστρεψα από τα γραφεία της εταιρίας στην οποία υπέβαλα το γραπτό αίτημα. Το μόνο που έχω να πω είναι πως υπάρχει κάτι πολύ σάπιο στο βασίλειο της... Η υπάλληλος είχε ύφος 65 καρδιναλίων. Και επιπλέον, η εταιρία αυτή δεν διαθέτει σφραγίδα ρε παιδιά? Γιατί καλή η υπογραφή του εκάστοτε υπαλλήλου, αλλά η εταιρία μπορεί να επικαλέστει οτιδήποτε και να μην δεχτεί οτί έχει παραλάβει το αίτημα. Και μπαίνω σε μια διαδικασία ταλαιπωρίας επειδή θελώ να παραμείνω. Κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνω γιατί ο άνθρωπος γερνώντας στρέφετε στον Θεό. Έχει ζήσει πολλά....

Χαχαχα...ωραίο αυτό..Λες να ανέβω μπουσουλώντας τη παναγιά της Τήνου μπας και δούμε μια άσπρη μέρα..:worthy:

kanenas3
15-11-07, 11:47
Φίλοι μου, θα σας στεναχωρήσω και άλλο καθώς και εμένα έληγε προπληρωμένη 2048/640 (με DSLphone) τέλος Οκτωβρίου και είχα κάνει αίτηση (τηλεφωνικά 15/10, υπογραφή σε έγγραφο courrier 22/10) για telefonet+. Είχα επίσης την διαβεβαίωση ότι η μετάβαση θα γίνει αυτόματα. Την περασμένη εβδομάδα καθώς δεν είχε γίνει η αυτόματη αναβάθμιση επικοινωνώ και μαθαίνω, από την πρώτη υπάλληλο ότι η διαδικασία μπορεί να πάρει 2 μήνες. ΟΚ, λέω αυτή το πήγε μακρία. Ξανακαλώ λοιπόν και από την καινούρια υπάλληλο μαθαίνω πως για τους υφιστάμενους πελάτες δεν ισχύει τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και ότι η προηγούμενη υπάλληλος μάλλον ήταν καινουρία και δεν γνωρίζε σωστά κάποια πράγματα. Ωραία, κάνω και την εξής κρίσιμη ερώτηση: τι θα με χρεώνετε για το διάστημα μέχρι να ενεργοποιηθεί το telefonet+; Με ενημερώνει ότι θα χρεώνομαι με 35 ευρώπουλα. Σκέφτομαι, λογικό, αφού υποτίθεται ότι θα έπρεπει να έχει ενεργοποιηθεί και μου παρέχει μια υπηρεσία που δεν καλύπτεται από τον ισχύοντα τιμοκατάλογο, άρα διαλέγουν την πλησιέστερη υπηρεσία σε σχέση με τις προδιαγραφές της υπηρεσίας που όντως μου παρέχουν. Έρχεται λοιπόν ο λογαριασμός σήμερα με ημερομηνία έκδοσης 31/10/2007. Με ποσό 100 παρα κάτι ψιλά. Για υπηρεσία που με βάση το άρθρο 5.1(ή 7.1) δεν μπορούν να με χρεώσουν. :clap:

Μόλις τώρα έκλεισα το τηλέφωνο. Μίλησα με έναν υπάλληλο για το ζήτημα της χρέωσης και μου είπε πρακτικά να υποβάλω γραπτό αίτημα. Με άλλη υπάλληλο για την αίτηση για την οποία θα με καλέσουν αύριο καθώς δεν την βρίσκει. Καλά Χριστούγεννα!

Αν θέλεις να ανέβεις ταχύτητα από τώρα ζήτα Maxx10 μέχρι να σε πάνε στο Telefonet, ακόμα και σε adsl1 να είσαι θα σε βάλουν στα 8Mbps. Τώρα για τη χρέωση email στο customerservice.gr όπου τους εξηγείς και τους δίνεις και τους όρους και με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ που ήδη έχει μαζέψει μπόλικα παρόμοια περιστατικά και τους τη φυλάει... :rofl:

Andreas88
15-11-07, 13:33
Μόλις απέστειλα τα σχετικά σε ΕΕΤΤ και ΕΚΠΟΙΖΩ. LET THE GAMES BEGIN! :) (συγνώμη για τα caps)

puzzle
15-11-07, 15:36
και εγω το ιδιο εκανα φιλε μου..αφου δεν μπορουν να μου απαντησουν ας αναλαβει η ΕΕΤΤ μπας και παρουμε καμια απαντηση!!!

gademis
16-11-07, 11:46
Θέλω να μου πείτε και τη δική σας άποψη..
Στις 2 νοεμβρίου έληγε ένα ετήσιο προπληρωμένο που έιχα κάνει για full/llu 2048/640, οχι maxx2..
Στις 22 οκτωβρίου έστειλα με φάξ για αναβάθμιση στο maxx 10..μου έιχαν πει οτι την ημέρα που θα έληγε το προπληρωμένο θα ξεκινούσε το maxx10..
Φυσικά κάτι τέτοιο ακόμα δεν έχει συμβεί..έχει παει 14 ο μήνας και ακόμα τίποτα..
Εχω πάρει άπειρες φορές, έστειλα email, απείλησα αλλά ακόμα τίποτα..Τουλάχιστον μου είπαν οτι τα τιμολογηθώ με τα 25 ευρώ που έχει το maxx10.
Μια απάντηση που μου ήρθε με email ήταν :
''Κατά την παρούσα χρονική στιγμή, η αίτησή σας βρίσκεται σε στάδιο αναμονής προς αποστολή στον ΟΤΕ λόγω απαιτούμενων εργασιών αναβάθμισης''..
O Οτε που κολλάει? χρειάζεται να πάρουν έγκριση για να γίνει η γραμμή μου Adsl2+ ?
Μου είπαν στο τηλ οτι αυτη η διαδικασία θέλει απο την ημέρα που λήγει η παλιά μου σύνδεση περίπου 10 εργάσιμες ημέρες..
Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα..

Ακριβως το ιδιο εγινε και με εμενα και τελικα μου ηρθε ο λογαριασμος 85 ευρω για Νοεμβριο.

Πηγε ο πατερας μου πριν λιγο στα κεντρικα στο Χαλανδρι (ωρα 10:30)
Αφου δεν καταφερε να συνενοηθει με καποια απο της υπαλληλους, ζητησε και μιλησε με καποια διευθυντρια. Δεν θυμαται ονομα παρα μονο οτι ηταν εγκυος.

Η οποία του ειπε οτι δεν μπορει να γινει τιποτα μεχρι να γινει η αλλαγη στο MaxX10. Η θα πληρωνουμε ή θα διακοψουμε την συνδεση.

puzzle
16-11-07, 13:56
Εκ θαύματος επικοινωνησαν απο τη vivodi μαζι μου..
Μου ειπαν οτι ειναι δικο τους σφαλμα που δεν εχω αναβαθμιστει ακομα λόγω καποιας αναβαθμισης που κανουν σαν εταιρεια..
τους ρωτησα για τι χρεωση και μου ειπε οτι εφοσον ειναι δικο τους σφαλμα δεν προκειται να αντιμετωπισω κανενα προβλημα..οτι και να μου ερθει θα το φροντισουν ι ιδιοι με πιστωτικο και να επικοινωνησω αμεσως μαζι τους..
τι να πω, συμπαθεστατη η κοπελα και σε καθε περιπτωση τονιζε οτι λογω αναβαθμισης τους φταινε αυτοι..
φυσικα τονισα και εγω οτι αμα μου στειλουν λογαριασμο 70 ευρω για τη full/llu 2048/640 η οποια εχει τελειωσει και θα επρεπε να εχει γινει η αναβαθμιση δεν θα παρουν φραγκο..
Ειπε οτι και να ερθει τοσο θα το φροντισουν αμεσα με το που γινει η αναβαθμιση μου..
God Help us!!!

Andreas88
18-11-07, 21:55
Προσέξτε πως λειτουργούν. Δυο(τουλάχιστον) απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα. Είναι ΠΑΓΙΑ τακτική. Προσωπικά εφόσον μέχρι αύριο στις 12 δεν έχουν επικοινωνήσει θα μεταβώ στη τράπεζα να διακόψω την πάγια εντολή. Και μετά βλέπουμε. Επίσης καμία επικοινωνία και για το θέμα της αίτησης για telefonet+.

puzzle
28-11-07, 13:31
Τι εγινε ρε παιδια αναβαθμιστηκε κανεις μηπως απο 2048/640 σε maxx10..
Εγω ακομα περιμενωω....το περιεργο θα ηταν να ειχα συνδεθει..
1 μηνας και ακομα τιποτα..

puzzle
18-12-07, 11:16
Ρε παιδες τι εγινε αναβαθμιστηκε κανεις τελικα?
Εγω 2 μηνες σχεδον και ακομα η αναβαθμιση τιποτα..ευτυχως που δεν μου εχουν στειλει και κανα τιμολογιο..τουλαχιστον ειμαι 2 μηνες τσαμπα στα 2 mbps γιατι δε προκειται να πληρωσω τιποτα..

DSLaManiaC
18-12-07, 11:55
Και γιατί κάθεστε κ τους κυνηγάτε κ δε πάτε πουθενά αλλού?
Δε λέω ότι όλα θα είναι ρόδινα αλλού αλλά όχι κι αυτό το χάλι...

deniSun
18-12-07, 11:59
Παντού τα ίδια είναι...

puzzle
18-12-07, 13:17
Εκτος του οτι παντου σχεδον τα ιδια εγω σπιτι εχω full/llu που δινει μονο η ontelecoms προς το παρων γιατι οι αλλες θελουν και γραμμη του οτε για να γινει η διαδικασια..
και προσωπικα στην on δε παω που τσαμπα να μου το δινανε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.