PDA

Επιστροφή στο Forum : SKC = καταστροφή !!!



firegarden
02-03-05, 12:39
Πριν λιγες μερες διαπιστωσα οτι περιπου 40 δισκακια DVD-R SKC που γραφτηκαν πριν λιγους μηνες (το πολυ 6) δεν διαβαζονται!!!Ολα τα δισκακια τα αγορασα σποραδικα απο το Πλαισιο και τα ειχα γραψει με ενα Nec 2500.Τα δοκιμασα εκτος απο το Nec 2500 και σε αλλα drives (BenQ 1620,Toshiba dvd-rom&Xbox) αλλα κανενα δε μπορεσε να τα διαβασει!!(Ολα βγαζουν το γνωστο CRC).Μαλιστα,δοκιμασα και κατι cd Skc που εχω εδω και χρονια και ουτε αυτα λειτουργουν.Οπως καταλαβαινετε,εχω χασει πανω απο 160gb δεδομενων και ειμαι απιστευτα εκνευρισμενος γιατι τα δισκακια ηταν το καθενα μεσα σε Jewel Case χωρις καμια γρατζουνια και μακρια απο ζεστη ,υγρασια κτλ.Γι'αυτο ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SKC!!!

WAntilles
02-03-05, 12:51
Και πολύ κοντά σε Taiyo Yuden DVD+R 8x.

npats
02-03-05, 14:48
Γενικώτερα πάντως υπάρχει πρόβλημα με την διατήρηση των δεδομένων μετά απο χρόνια σε cdr και dvdr .

Mάλιστα είχα διαβάσει σε ένα site(θα ψάψω να βρώ το link) μια αρκετά μεγάλη έρευνα που έκαναν με αυτό ακριβώς το θέμα και τα αποτελέσματα ήταν λίγο εως πολύ απογοητευτικά, και μάλιστα τα καλύτερα αποτελέσματα δεν ήταν πάντα ανάλογα της φήμης και της ποιότητας ( και φυσικά της τιμής) ενός δίσκου cdr ή dvdr .

Lazy Dog
02-03-05, 14:52
Εγω παντως χρονια χρησιμοποιω TDK.Ουδεποτε ειχα προβλημα.

The_StarGazer
02-03-05, 15:56
Κανενας με εμπειρια απο Phillips ???

pelasgian
02-03-05, 16:23
Και πολύ κοντά σε Taiyo Yuden DVD+R 8x.
Και σε Philips ειδικά τα DVD+RW 4x. Για μένα, το ΑΠΟΛΥΤΟ dvd, καλύτερο και από τα Taiyo Yuden των 8x. Έχω πάθει τη πλάκα μου με το PIPO αυτού του DVD ειδικά στο NEC 2510 DL.

υ.γ. να φανταστείς ότι δουλεύει σε playstation που είναι φτιαγμένο ΜΟΝΟ για dvd-r. Έγραψε backup το GTA san andreas που σε ΟΛΟΥΣ έβγαζε read-errors (και στο taiyo!) αλλά στο Philips, ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

The_StarGazer
02-03-05, 16:59
:yahoo: :yahoo: :thumbsup1 :thumbsup1 :thumbsup1

Slammer
02-03-05, 17:44
Τα philips δεν ειναι CMC? Γιατι, κατι CMC.MAG.AE1 (με εμπορική ονομασία datawrite) μου βγηκαν πολυ μουφες......

Οσο για τα TDK, εχουν χαλάσει πολύ! Οσο τα πουλαγε τα δικά της (με δικό της ID) ήταν καλά, τωρα που τα δίνει φασόν στους ταυβανέζους..... ειναι θεμα τύχης που θα πέσεις.....
Αυτη η αγορά με τα δισκακια ειναι μπαχαλο τελευταία, άλλη μαρκα εχει το περιτύλιγμα, αλλη μαρκα βρισκεις μέσα, και αν ξαναπάρεις μετά από 20 μέρες, άλλη μαρκα ξαναβρισκεις μεσα... μεχρι και τα Verbatim που τα χρυσοπληρώνεις, κι αυτά φασόν εχουν αρχισει να ερχονται

Ελεος... τι να πω? :x

firegarden
02-03-05, 18:42
Τα philips δεν ειναι CMC? Γιατι, κατι CMC.MAG.AE1 (με εμπορική ονομασία datawrite) μου βγηκαν πολυ μουφες......


Ωχ μη μου λες τετοια γιατι εχω γραψει καμια 20αρια τετοια (Philips,oxi datawrite αλλα κατασκευαστη εχουν CMC). Τι ακριβως σου παρουσιασαν;
Οσο για τα TDK, εχεις απολυτο δικιο.Παλια ηταν καλα.Τωρα ειναι απλα θεμα τυχης τι θα σου κατσει.

pelasgian
02-03-05, 18:43
ΟΧΙ!!! τα dvd+rw 4x είναι PHILIPS δικά τους. Το ίδιο και τα dvd+r 4x. Τα 8X που τα κάναν cmc, τα ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ και πήρα taiyo yuden 8X, ώστε να βγάλω το συμπέρασμα ότι θέλω μόνο τα dvd+rw 4x, για να μην κάνω σουπλά για καφέ. (Το PS/2 έχει αδύναμο laser από τη μαμά του, και όταν γράφω ένα dvd, μετράω πόσην ώρα κάνει να το διαβάσει και τι θορύβους κάνει, το dvd+rw της Philips, σε εμένα με το nec 2510 μου τα έγραψε ΤΖΑΜΙ!)

Πριν αγοράσω, έψαχνα σε databases όπως αυτή:
http://www.videohelp.com/dvdmedia.php?dvdmediasearch=philips&dvdmediadvdridsearch=&type=6&size=All&dvdburnspeed=All&order=Name&hits=25&search=Search+or+List+Media
από όπου και έβγαλα τα συμπεράσματά μου (το mixed μη σας μπερδεύει, να κοιτάτε με τι DRIVE γράφει ο καθένας.)

Α, δείτε και αυτό:
http://ykk2.narod.ru/DVD-Media/Philips.DVDRW.4x.PNG

Slammer
02-03-05, 19:00
pelasgian, μονο τα 4x, λοιπόν ειναι PHILIPS.... έλα που τωρα σιγα-σιγα εξαφανιζονται τα 4αρια, και θα μεινουμε με τα 8x που ειναι CMC.....

Με τα CMC ειχα πολυ ασταθείς εγγραφές. Σε μια κορινα των 25 αλλα γραφτηκαν πολύ καλά (σχετικα) και άλλα πολυ άσχημα.
Οσα δοκίμασα σε 8x (με Plextor) είχαν μετα τα 3.5 GB μια εκθετική αυξηση των PIE. Τωρα η μεγιστη τιμή έπαιζε... Ενω όλο το δισκάκι ειχε σταθερά PIE<10 στο τέλος εφθανε από 60 (στα πιο καλά) μεχρι και 1200!!!(στα ασχημα).
Τελικά ανακάλυψα ότι όταν γραφονται σε 4x αυτο το πρόβλημα μειώνεται σημαντικά. Αλλα οπως και να το κάνουμε ειναι ενδειξη κακης ποιότητας. Ασε που με ανησυχεί και η διαρκεια ζωης, την οποία δεν μπορώ τωρα να ελέγξω (εχω κρατησει σε αρχειο το διαγραμμα PIE για καθενα από αυτά, θα δουμε σε κανενα εξαμηνο τις μεταβολες....)
Πάντως δεν ξαναπέρνω.....
Καλα τα ΤΥ αλλα δεν εχει printable γι αυτο ψαχνομαι.........

bomberb17
02-03-05, 19:01
SKC=απαράδεκτα όπως και intenso=απαράδεκτα όπως και κάθε μάρκα που φέρνει το πλαίσιο εκτός από TDK. Εγώ είχα πάρει ένα SKC CD 800ΜΒ-90min και το δοκίμασα σε διάφορα recorder και δε μπορούσε να γραφτεί σε 800ΜΒ με overburn! (Στα ίδια recorder είχαν δοκιμαστεί TDK 90min χωρίς πρόβλημα). SKC->κινέζικη. Τα συμπεράσματα δικά σας.

party-pooper
02-03-05, 19:09
μακρια απο SENTINEL παιδια... τα εχω δοκιμασει αρκετες φορες σε plextor και παρα μα παρα πολλα προβληματα στο καψιμο και στο διαβασμα.Για μπεστ εχω τα βερμπατιν και τα TDK.

turbo3hp
02-03-05, 19:09
Παλιά έπαιρνα αρκετά 'χρυσά' Intenso CD-R και τα περισσότερα οξειδώθηκαν! Και ξεκόλλησε η χρυσο-ασημένια επίστρωση απο το πλαστικό! ΕΚΤΟΣ βέβαια από τα Black, τα οποία δεν έχουν πάθει το παραμικρό και διαβάζονται επίσης χωρίς το παραμικρό πρόβλημα μετά από 4 περίπου χρόνια. Και μια που το ανέφερα, πουλάνε πουθενά ακόμα τα black; Το Πλαίσιο δεν τα φέρνει πια.

Slammer
02-03-05, 19:10
Πηρα κατι TDK και μου βγηκαν optowrite... και εκει ειναι που θα πέσεις.....
Μονο τα Thats (ΠΡΟΣΟΧΗ: Οχι That's write) ειναι σιγουρα ΤΥ, και νομιζω και τα Maxell δεν ειναι φασον. H Verbatim εχει διαθεσει και αυτή,παρτιδες φασον ταυβανέζικα (και φυσικά την τιμή δεν την αλλάζει).
Καλή συμπεριφορά εχω επίσης από τα ritek (trademark RiDisk) με πολύ χαμηλα PIE. Δεν ξερω όμως τι κάνουν από διάρκεια ζωής.

pelasgian
02-03-05, 19:25
Slammer DVD+RW 8X απόσο ξέρω δεν υπάρχουν, τα μόνα 4X+RW που υπάρχουν είναι philips.041 όσα κουτιά 10άρια και να πάρεις από το media-center.

ReverseR
02-03-05, 19:32
Μια γνκή εικόνα: (EDIT: H οποια εκ παραδρομής μου αφορα περισσότερο τα cd )


---Highest quality brands (*)
Taiyo Yuden
Mitsubishi

---Medium quality brands
Ricoh
RiTEK
SKC
TDK
Fornet
Prodisc
Mitsui Toatsu Chemicals
Moser Baer India
Multi Media Masters & Machinery
MPO
Kodak (!)

---Low quality brands
Sony
Princo
Gigastorage
Plasmon
CMC Magnetics
AMS Technologies
Lead Data Inc
NAN-YA Electronics
(*) Gold will help prevent deterioration, look for gold CD-R's

(!) Tops are reported to peel with time

This list may change depending on future findings


Για περισσότερα εδώ (http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=17718)

Bέβαια εγώ τείνω τλκ προς λύσεις (http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=31590) με σκληρούς. To συζητάμε βέβαια κατά πόσο είναι κατάλληλοι για long term storage αλλά τους προτιμώ από τα dvd.
Ουσιαστικά σου έρχεται το GB 4.5 φορές ακριβότερο.(οχι και τόσο άσχημα) Χάνεις σε φορητότητα(ποιος τη χρειάζεται) κερδίζεις σε χρηστικότητα -τα dvd είναι πολύ μικρά, ακόμα και τα DL που ακόμα ΑΡΓΟΥΝΕ(γιατι;). Και το βασικότερο τα dvd τα φοβάμαι πιο πολύ από τα cd.

AsGoodAsItGets
02-03-05, 20:00
σου έρχεται το GB 4.5 φορές ακριβότερο.(οχι και τόσο άσχημα)
Όχι και τόσο άσχημα; Δηλαδή τι θα ήταν άσχημα; :lol:

Χάνεις σε φορητότητα(ποιος τη χρειάζεται)
Δηλαδή προτιμάς αν θες να δώσεις κάποια αρχεία σε ένα φίλο σου να πας όλο το δίσκο; Ή να καις εκείνη τη στιγμή ένα dvd-rw για να τα πας; Και αν θες να παίζεις ταινίες στο consumer dvd-player τι κάνεις;

Και το βασικότερο τα dvd τα φοβάμαι πιο πολύ από τα cd.
Πάντως μέχρι τώρα δε με έχει δαγκώσει ούτε cd ούτε dvd! :lol:

Τώρα όσον αφορά στο τι κάνουμε πέρα από το προφανές του να τα προσέχουμε όσο μπορούμε από γρατζουνιές, σκόνη, κλπ...

Πρώτα είχαμε τα cd και έχουμε μια μεγάλη συλλογή με cd. Μετά βγήκαν τα dvd και ξεκινήσαμε μια συλλογή σε dvd. Κάθε φορά που περνάμε από ένα μέσο σε ένα άλλο, και εφόσον έχει σταθεροποιηθεί η τεχνολογία (στα dvd δεν έχει γίνει ακόμα), περνάμε τα δεδομένα μας στο επόμενο μέσο.
Το ξέρω, είναι μανίκι, αλλά... δε βλέπω άλλη λύση.
Εγώ ακόμα πάντως τις ταινίες και τα mp3 μου τα έχω σε cd.

Α, επίσης όσον αφορά τα cd, δεν κάνουμε εγγραφές σε 52x επειδή το δισκάκι και το recorder λένε ότι τα υποστηρίζουν.

Slammer
02-03-05, 20:40
Slammer DVD+RW 8X απόσο ξέρω δεν υπάρχουν, τα μόνα 4X+RW που υπάρχουν είναι philips.041 όσα κουτιά 10άρια και να πάρεις από το media-center.

A!! OK RW... δεν το ειχα δει.. νομιζα οτι μιλάγαμε για R

lazar
02-03-05, 20:51
Τα philips δεν ειναι CMC? Γιατι, κατι CMC.MAG.AE1 (με εμπορική ονομασία datawrite) μου βγηκαν πολυ μουφες......

Οσο για τα TDK, εχουν χαλάσει πολύ! Οσο τα πουλαγε τα δικά της (με δικό της ID) ήταν καλά, τωρα που τα δίνει φασόν στους ταυβανέζους..... ειναι θεμα τύχης που θα πέσεις.....
Αυτη η αγορά με τα δισκακια ειναι μπαχαλο τελευταία, άλλη μαρκα εχει το περιτύλιγμα, αλλη μαρκα βρισκεις μέσα, και αν ξαναπάρεις μετά από 20 μέρες, άλλη μαρκα ξαναβρισκεις μεσα... μεχρι και τα Verbatim που τα χρυσοπληρώνεις, κι αυτά φασόν εχουν αρχισει να ερχονται

Ελεος... τι να πω? :x

Όντως, πήρα 3 κουτιά "Imation" (των 10 DVD R+) από το "Πλαίσιο" και κάθε πακέτο ήταν διαφορετικής μάρκας (checked with "DVD Identifier")

WAntilles
02-03-05, 22:38
Α, επίσης όσον αφορά τα cd, δεν κάνουμε εγγραφές σε 52x επειδή το δισκάκι και το recorder λένε ότι τα υποστηρίζουν.

Ποιό 52x;

Πάνω από 16x δεν κάνουμε ποτέ εγγραφές σε CD.


A!! OK RW... δεν το ειχα δει.. νομιζα οτι μιλάγαμε για R

Για R μιλάνε όλοι στο thread. Μόνο ο Pelasgian μιλά για RW. :mrgreen:

123456789
02-03-05, 23:54
Για CD-R έχετε καμμιά άποψη?
Στη Θεσσαλονίκη γνωστό κατάστημα που πουλάει τέτοια πράγματα φέρνει κάτι BURNOUT.
Είναι καλά? Με ενδιαφέρει η αντοχή στο χρόνο...

pelasgian
03-03-05, 00:24
Πάνω από 16x δεν γράφουμε; Σιγά! και 32x γράφω, αλλά άμα το media είναι σωστό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως τα RW και στα cd και στα dvd μου έχουν βγει πολύ γερά ό,τι κωλομάρκα και να έχω πάρει, πολύ περισσότερο από τα R. Κάπου είναι λογικό, γιατί το υλικό πρέπει να αντέξει για 1000 επανεγραφές, οπότε όταν το κάνεις μία και το «αφήσεις» δεν πρέπει να παθαίνει και σπουδαία πράγματα. (Λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό.)

kadronarxis
03-03-05, 00:31
Οπότε τα δικά μου cd και dvd-r FUJITEC που χρησιμοποιώ εγώ, είναι για την κομμένη τη γέφυρα;;;

Δεν είχα πρόβλημα πάντως ως τώρα.

Βέβαια χρησιμοποιώ το καταπληκτικό Lite-On 851SX .
:oops:

Slammer
03-03-05, 00:34
Mη κοιτάτε τη μαρκα του περιτυλίγματος.... μονο το ID CODE, τοσο στα CD όσο και στα DVD. O κατασκευαστής εχει σημασία, όχι ο εμπορος....

pelasgian
03-03-05, 00:40
Και καλό είναι να αγοράζετε από τον κατασκευαστή που ΕΒΓΑΛΕ τα standards ή τους OEM του.

WAntilles
03-03-05, 00:43
DVD Identifier 3.6.2

http://dvd.identifier.cdfreaks.com/

pelasgian
03-03-05, 00:59
dvd+rw-mediainfo /dev/dvdrom

π.χ. ένα tdk dvd+rw 4x (το πιο χώμα dvd που έχει περάσει από τα χέρια μου!) είναι:
INQUIRY: [_NEC ][DVD_RW ND-2510A ][2.15]
GET [CURRENT] CONFIGURATION:
Mounted Media: 1Bh, DVD+R
Media ID: CMC MAG/F01
GET [CURRENT] PERFORMANCE:
Write Performance: 3.9x1385=5408KB/s@[0 -> 2295104]
Speed Descriptor#0: 03/2295104 R@3.9x1385=5408KB/s W@3.9x1385=5408KB/s
Speed Descriptor#1: 03/2295104 R@2.3x1385=3245KB/s W@2.3x1385=3245KB/s
READ DISC INFORMATION:
Disc status: blank
Number of Sessions: 1
State of Last Session: empty
Number of Tracks: 1
READ TRACK INFORMATION[#1]:
Track State: blank
Track Start Address: 0*2KB
Next Writable Address: 0*2KB
Free Blocks: 2295104*2KB
Track Size: 2295104*2KB
READ CAPACITY: 1*2048=2048

Slammer
03-03-05, 01:02
CMC!!!! :thumbdown :thumbdown :thumbdown :thumbdown
Και εγω δεν ξερω πόσα τετοια εχω πεταξει στον καλαθο των αχρήστων........

murray
03-03-05, 01:10
Γιατί ρε Slammer τα πέταξες; Δεν έχουμε πει τόσες φορές ότι τα κρατάμε είτε για frisbie είτε για εντυπωσιακά πιατάκια του καφε; :lol:

zaranero
03-03-05, 01:18
Πηρε κανενας το Hitech που διαφημιζε η τηλεοραση οτι εχει test για dvd δισκακια να μας πει τι λεει?
Δεν ξερω και αν κυκλοφορησε μονο την διαφημιση ειδα

Slammer
03-03-05, 01:30
Πηρε κανενας το Hitech που διαφημιζε η τηλεοραση οτι εχει test για dvd δισκακια να μας πει τι λεει?
Δεν ξερω και αν κυκλοφορησε μονο την διαφημιση ειδα

Γραφει ακριβως τα ίδια που εχουμε πει εδω, κατα καιρους.....

Lazy Dog
03-03-05, 01:31
Για τα TDK +RW που εχω
---------------------------------------------------------------------------
Unique Disc Identifier : [DVD+RW:PHILIPS-041-000]
---------------------------------------------------------------------------
Disc & Book Type : [DVD+RW] - [DVD+RW]
Manufacturer Name : [Philips]
Manufacturer ID : [PHILIPS]
Media Type ID : [041]
Product Revision : [Not Specified]
Blank Disc Capacity : [2,295,104 Sectors = 4,482.6MB = 4.38GB (4.70GB)]
Recording Speeds : [1x , 2.4x , 4x]
---------------------------------------------------------------------------
[ DVD Identifier - http://DVD.Identifier.CDfreaks.com ]
---------------------------------------------------------------------------

Το οτι ειναι philips ειναι καλο ή κακο;

Nick2k2
05-03-05, 12:05
Λοιπόν παίδες επειδή κάποιος αναφέρθηκε στα RiTek και επειδή εγώ τα χρησιμοποιώ κατα κόρον εδώ και πολλούς μήνες, όντως έχουν πάρα πολύ καλο PIΕ rate, απο τα χαμηλότερα. Aλλά επειδή αναρωτιέστε πως πάνε στον χρόνο, μόλις δοκίμασα το πρώτο δισκάκι(RiDisc 4x -R) που είχα βγάλει πριν 8 μήνες περίπου, χωρίς να το έχω πολυχρησιμποιήσει. Τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

http://img29.exs.cx/img29/3696/pipo8sk.jpg

Δυστυχώς δεν είναι πολυ ενθαρρυντικά μιας και όταν τα είχα πρωτοβγάλει τα PI errors ήταν κάτω απο 100, γύρω στο 60 max. Αλλά εντάξει έχω δει και πολυ χειρότερα. Πχ τα Princo που έπαιρνε αρχικα ο ξάδερφος μου, ξεκινούσαν με 500-1000 και μετά απο κανα δίμηνο εφευγαν πάνω απο τις 5000 με αποτέλεσμα τα δισκάκια να μην διαβάζονται απο κάποιο σημείο και έπειτα. Πάντως όλα τα RiTek τα παλιά που είχα βγάλει πριν αρκετούς μήνες δουλεύουν κανονικότατα, και δεν έχουν κανενα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Για σύγκριση απλά δέστε το test απο δισκάκι που έχω βγάλει πρίν απο λίγο σε 8χ ταχύτητα της ίδιας μάρκας(Αrita 8X +R):

http://img206.exs.cx/img206/4359/pipo27dx.jpg

@ ADSLgr.com All rights reserved.