PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή στους λογαριασμούς του οτε!



JJX
22-02-05, 15:59
Πριν απο λιγες μερες που ηρθε ο λογαριασμος του ΟΤΕ

Η DSL ξεκινησε να δουλευει απο τις 15/2 (λογω προβληματων του ΟΤΕ και οχι δικιας μου υπαιτιοτητας). Επισης, στο 121 ηταν συνεχεια δηλωμενη ως βλαβη....
Ο λογαριαμος εχει χρεωση απο 31/12/04!!! (απο τοτε που θεωρητικα δουλευει)

Πηρα στο 134 και μου ειπαν οτι η γραμμη δουλευε απο 31/12. Τους εξηγησα οτι υπηρχε προβλημα κτλ και μου ειπαν θα αφαιρεθει στον επομενο λογαριασμο.

Επειδη δεν τους πολυεμπιστευομαι υπαρχει καποιος τροπος να το παρω γραπτως?
Εχει συμβει να επιστρεψουν λεφτα πισω ή ειναι σταχτι στα ματια μεχρι τον επομενο λογαριασμο?

frap
22-02-05, 16:41
Έχει ξανασυμβεί, αλλά πρέπει πρώτα απ'όλα να υποβάλεις αίτημα ΓΡΑΠΤΩΣ. Πάνε καλύτερα στο κατάστημα της περιοχής σου μαζί με το λογαριασμό και ξεκαθάρισέ του.

Gedo
22-02-05, 16:53
Πρεπει να πας στο καταστημα ΟΤΕ της περιοχης σου και να συμπληρωσεις μια αιτηση.

Σε καποιον προηγουμενο λογαριασμο μου, μου ειχαν χρεωσει καπου στα 2 ευρω για κλησεις προς INTERNET, παρολο που εδω και ενα χρονο χρησιμοποιω αποκλειστικα ADSL για την προσβαση και μονο.
Αφου μου παραδεχτηκαν οτι ηταν λαθος του λογιστηριου τους(τηλεφωνικα) ανακαλυψα οτι αυτο γινετε
σε πολλους λογαριασμους οχι μονο για Internet, αλλλα χρεωνουν και κλησεις που δεν εχουν πραγματοποιηθει ποτε. Τωρα αν αυτο γινετε σκοπιμα και τα χρηματα αυτα πηγαινουν σε τσεπες καποιον , αν κανουν μεσα απο τον ΟΤΕ αυτες τις συνδιαλεξεις και τις χρεωνουν αλλου αυτο δεν μπορω να το ξερω, βεβαια μπορει ολα αυτα να ειναι λογιστικα λαθη.

Δεν μπηκα στην διαδικασια να συμπληρωσω την αιτηση για να αφαιρεθει το ποσο απο τον λογαριασμο
μου γιατι το ποσο ηταν πολυ μικρο και δεν εχω την πολυτελεια του χρονου για να τρεχω ολη την ωρα στον ΟΤΕ. Αν υπαρξει ομως επομενη φορα με "λογιστικο λαθος" δεν θα το αφησω παλι ετσι.

Οβελίξ
22-02-05, 16:58
Στην περίπτωσή μου ο λογαριασμός είχε μείον 10 ευρώ για τις 15 μέρες που είχε βλάβη το μόντεμ (όχι η γραμμή). Χωρίς να κάνω τίποτε γραπτώς, απλά με τη δήλωση της βλάβης στο 121.

frap
22-02-05, 17:06
Στα είχαν χρεώσει σε προηγούμενο και στα ξεχρέωσαν στον επόμενο λογαριασμό; Ή ήταν στον ίδιο λογαριασμό η πίστωση με την χρέωση;

GoofyX
22-02-05, 18:37
Γεια χαρά,
Στην περίπτωσή μου ο λογαριασμός είχε μείον 10 ευρώ για τις 15 μέρες που είχε βλάβη το μόντεμ (όχι η γραμμή). Χωρίς να κάνω τίποτε γραπτώς, απλά με τη δήλωση της βλάβης στο 121.Δηλαδή σε εμένα που για μία βδομάδα δε δούλευε, μπορώ να διεκδικήσω το πάγιο για την αντίστοιχη περίοδο; Και αν ναι, όπως λες και εσύ, με ένα τηλ. στο 121 είναι οκ;

Οβελίξ
22-02-05, 18:48
Όλα έγιναν σε έναν μόνο λογαριασμό. Είχε την εγγραφή των παγίων και από κάτω την αφαίρεση για τις ημέρες της βλάβης.

Εγώ δήλωσα απλά τη βλάβη. Τότε έμαθα ότι δεν θα χρεωθεί πάγιο. Δεν το ήξερα πριν. Καλού κακού κάνε και μια ερώτηση στο 134, εκεί έχουν όλες τις λεπτομέρειες του account σου και θα σου πουν ακριβώς τι προβλέπεται.

frap
22-02-05, 19:26
Έτσι είναι διαφορετικό... το πράγμα στραβώνει αν πρέπει να διεκδικήσεις την πίστωση. Τότε πρέπει να πας από εκεί.

Goofy, κανονικά (σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που βρίσκεται online στο site του oteshop) δικαιούσε επιστροφή για βλάβη που δεν έχει διορθωθεί εντός 48 ωρών από την έγγραφη αναγγελία της με fax ή email.

Αν λοιπόν την έχεις όντως αναγγείλει (έστω και κάνοντας δήλωση βλάβης στο 121) από την μέρα εκείνη διεκδήκησε την επιστροφή του παγίου... Κάποτε πρέπει να μάθουν να την βάζουν αυτόματα...

-Κ.

mastermind
22-02-05, 19:40
Πάρε στο 134 και ζήτησε να κάνεις μια αίτηση παραπόνων για το θέμα σου! θα σε πάρουν μετά εκείνοι και θα σε ενημερώσουν,έτσι λύθηκε το πρόβλημά μου όταν ζήτησα 4 φίλτρα και ήρθαν μόνο 2 αλλα είχαν χρεωθεί όλα..

B3rny
02-03-05, 13:10
Γεια σας,

Θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή στους τωρινούς λογαριασμους του ΟΤΕ που θα λαβεται.Επειδή εκαναν Update στο σύστημα "ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ" το οποιο είναι το συστημα στο οποιο παιρνουνται οι λογαριασμοι Τηλεφωνου και ADSL από τον ΟΤΕ, πολλοι απο τους λογαριασμους που εχεται πληρωσει ειναι μεσα στο συστημα σαν μην ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ!!
Αυτο επαθα και εγω και μου κοψανε ΜΟΝΟ το ADSL παρολο που το Τηλεφωνο δουλευε Κανονικοτατα!
Τελωςπαντων πηγα στον ΟΤΕ να διευθυντησω το προβλημα αλλα χρειαστηκε Πολυ Υπομονη,Γερά Νεύρα και απειρο Μπλα-Μπλα μεχρι να βρουν το λαθος τους και να ενεργοποιήσουν την γραμμή.

Ευχομαι σε κανενα απο εσας να μην μπλεξει ποτε με τα συγκεκριμενα αρμοδια τμηματα του ΟΤΕ γιατι πολυ απλα ΘΑ Ξενερωσει με τη Ζωη Του.

Crosstalk
02-03-05, 13:20
Φανταστειτε απο ποτε μπορει να εχουν τον περιβοητο "Προμηθεα"?!?!?!?!?!:shock:

Λετε να το ονομασαν ετσι το συστημα λογω της ηλικιας του :lol: (κακια :twisted: )

euri
02-03-05, 13:56
Αυτο επαθα και εγω και μου κοψανε ΜΟΝΟ το ADSL παρολο που το Τηλεφωνο δουλευε Κανονικοτερα!

Τι θα πει "το Τηλεφωνο δουλευε Κανονικοτερα!"; :-?

B3rny
02-03-05, 15:42
Τι θα πει "το Τηλεφωνο δουλευε Κανονικοτερα!"; :-?


Οτι ολοι μπορουμε να κανουμε καποιο SPELLING MISTAKE!

sdikr
02-03-05, 17:08
Μιας και υπάρχει είδη σχετικό μύνημα με λογαριασμούς και παράξενες χρεώσεις ενα merge με το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12121&highlight=%EB%EF%E3%E1%F1%E9%E1%F3%EC%EF%F2

naish
05-03-05, 15:48
Zito signomi gia ta greeklish,kathos exo kapio problima me ta ellinika mou sto pc.
tha ithela na rotiso an se periptosi pou exei ginei energopoihsi tis gramis gia adsl kai den exei parei kapios syndromi,tote ti ginete me to pagio tis grammis?to plironeis kanonika esto kai an de xrisimopoieis ti grammi adsl? an nai yparxei tropos tin periodo pou den yparxei syndromi na min plironei kapios to pagio tis grammis adsl????

Cafeeine
05-03-05, 15:55
Αμα υπάρχει γραμμή τότε την πληρώνεις ανεξάρτητα απο το αν την χρησιμοποιείς.

sdikr
05-03-05, 15:56
ναι το πληρώνεις κανονικά,
οχι δεν υπάρχει τρόπος να μην το πληρώνεις, πρέπει να κάνεις διακοπή της adsl αν θες (και μετά να περιμένεις να σε ξαναενεργοποιήσουν)

naish
05-03-05, 16:18
diladi an kapios leipei gia kapious mines kai kopsei ti grammi prepei na ksanaplirosei ta teli energopoihsis.........poly fasistiko apo ton ote akougete.....

EvilHawk
05-03-05, 16:31
naish καλώς ήρθες στο www.adslgr.com!

Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, κάνε edit σε παρακαλώ το μήνυμα σου και γράψε το στα ελληνικά!

Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr)

fraggi
09-03-05, 11:30
Γεια σας,

Θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή στους τωρινούς λογαριασμους του ΟΤΕ που θα λαβεται.Επειδή εκαναν Update στο σύστημα "ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ" το οποιο είναι το συστημα στο οποιο παιρνουνται οι λογαριασμοι Τηλεφωνου και ADSL από τον ΟΤΕ, πολλοι απο τους λογαριασμους που εχεται πληρωσει ειναι μεσα στο συστημα σαν μην ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ!!
Αυτο επαθα και εγω και μου κοψανε ΜΟΝΟ το ADSL παρολο που το Τηλεφωνο δουλευε Κανονικοτατα!
Τελωςπαντων πηγα στον ΟΤΕ να διευθυντησω το προβλημα αλλα χρειαστηκε Πολυ Υπομονη,Γερά Νεύρα και απειρο Μπλα-Μπλα μεχρι να βρουν το λαθος τους και να ενεργοποιήσουν την γραμμή.

Ευχομαι σε κανενα απο εσας να μην μπλεξει ποτε με τα συγκεκριμενα αρμοδια τμηματα του ΟΤΕ γιατι πολυ απλα ΘΑ Ξενερωσει με τη Ζωη Του.


Για ποια περιοχη/πολη μιλαμε φιλε. Γιατι κι εμενα απο σημερα το πρωι ειναι κατω η DSL παρ ολο που το τηλεφωνο δουλευει. Πηρα το help desk της οτενετ να δω μηπως και εχει πεσει το συστημα τους αλλα μου ειπαν οτι ειναι ολα ΟΚ! Διαβασα τωρα το μηνυμα σου και φρικαρα! Λες να εχω παθει κι εγω τπτ τετοιο; Δηλαδη τι πρεπει να κανω αν εχει γινει κατι αντιστοιχο με σενα; Να παρω το ΝΕΧΤ2ΘU να τους ρωτησω αν εχει κοπει h DSL η εχει γινει τιποτε αλλο;

fraggi
09-03-05, 11:49
Οκ ενταξει λυθηκε το θεμα. Πηρα παλι την otenet και μου ειπανε οτι οντως χ8ες Δευτερα 8/3/2005 ειχε γινει καποιο update και πιθανοτατα να εχει απορυθμιστει το modem. Παντως μου ειπε η τυπισσα στο helpdesk να εχει κοπει η συνδεση δεν υπαρχει περιπτωση γιατι ειναι αοριστου χρονου. Οποτε λυθηκε εν μερει η απορια μου. απομενει να παω σπιτι να δω τι παιζει με το modem. Αντε φτου κι απ την αρχη παλι! Εεε ρε που εχουμε μπλεξει!

apxwv
10-03-05, 06:05
εμενα το αντιθετο δουλευε η adsl και το τηλεφωνο γιοκ για κανα 4ωρο απο 8-12(πρωι). πηρα τηλ και μου λενε οτι κανουν αναβαθμισεη. πολλες αναβαθμισεις βλεπω αυτο το καιρο απο το οτε γενικος καλο αυτο(ελπιζω).

sdikr
12-03-05, 00:00
Παντως ρε παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά μου αρέσει που ο λογαριασμός έρχεται κάτω απο 140 ευρώ!!
πριν το adsl είχα 250-300 μεσα στο νερο!

ipo
12-03-05, 00:15
Τι θα πει "το Τηλεφωνο δουλευε Κανονικοτερα!"; :-?
Εννοούσε ότι μπορούσε να ακούσει καλύτερα το internet από το τηλέφωνο ( :shock: )απ' ό,τι να το δει μέσα από την οθόνη του υπολογιστή του μέσω ADSL. :D:D


Κι εμένα στον προηγούμενο λογαριασμό του OTE μου είχαν χρεώσει 5-10 ευρώ ΕΠΑΚ, ενώ είχα κάνει ελάχιστες δοκιμαστικές κλήσεις με το modem, αφού είχα ADSL. Δεν το κυνήγησα για 5 ευρώ...

Σε λίγες μέρες έρχεται ο επόμενος, που αφορά περίοδο όπου δεν έχω κάνει ούτε μία κλήση ΕΠΑΚ. Αν μου έχουν χρεώσει πάλι έστω και ένα ευρώ για ΕΠΑΚ, θα με δούνε από κοντά...

nnn
12-03-05, 00:20
Παντως ρε παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά μου αρέσει που ο λογαριασμός έρχεται κάτω απο 140 ευρώ!!
Και σε εμένα αρέσει πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.