PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εκκίνηση



Tolisbak
14-11-07, 17:53
Εντελώς ξαφνικά, χωρίς να κάνω κάποια αναβάθμιση στο bios ή να κάνω κάποια αλλαγή στο hardware ή εστω να ανοίξω το κουτί του υπολογιστή, όταν ο υπολογιστής παραμείνει εκτός λειτουργίας για μερικές ώρες, όταν ξαναξεκινήσει, δεν δίνει σήμα στην οθόνη και στις θύρες usb!

Όλοι οι ανεμιστήρες δουλεύουν κανονικά, ενώ δουλεύει και το led των σκληρών δίσκων για λίγο.
Τελικά ξεκινά κανονικά μετά από περίπου 2 ώρες προσπαθειών, αφού έχω ανοίξει το κουτί και αποσυνδέσει και επανασυνδέσει καλώδια. Το τροφοδοτικό είναι Thermaltake 2 ετών και μάλλον φταίει αυτό.

Από τη στιγμή που ο υπολογιστής ξεκινήσει κανονικά, δεν παρουσιάζει κολλήματα-τον έχω αφήσει 4 μέρες σε συνεχή λειτουργία (με μερικές επανεκκινήσεις) . Μια φορά μόνο κόλλησε σε επανεκκίνηση. Τώρα τον έχω εκτός ρεύματος εδώ και 2 μέρες για τεχνικούς λόγους, οπότε μάλλον πάλι δεν θα ξεκινήσει με την πρώτη....

Καμία πιθανή λύση; Τον έχω ξεσκονίσει με πεπιεσμένο αέρα (το κάνω κάθε 3-4 μήνες ούτως ή άλλως..), αυτό όμως δεν φαίνεται να βοηθά.

wi fi thief
15-11-07, 00:44
Δοκιμασε κατα σειρα :

Αφαιρεσε ολες τις usb συσκευες, ηχεια κλπ και προσπαθησε να εκκινησεις μονο με το πληκτρολογιο και την οθονη (αφου σιγουρευτεις οτι το DVI ή Dsub κανει σωστα την επαφη και ειναι καλα "βιδωμενο" στην εξοδο της καρτας) συνδεμενα

Παρατηρησε αν καποιος πυκνωτης πανω στη μητρικη εχει κιτρινησει (μαυρισει) ή "φουσκωσει"

Κανε ενα clearCmos (συμφωνα με τις οδηγιες του manual της μητρικης σου)

Κανε επανεγκατασταση ή αναβαθμιση των οδηγων της μητρικης απο το site του κατασκευαστη της.

Δοκιμασε να εκκινησεις χωρις τις pci καρτες (αν εχεις πχ καρτα ηχου ή tv ή wan/lan κλπ αφαιρεσε τις)

Βγαλε την vga και ξαναβαλτην (αν οταν "δεν ξεκιναει" βλεπεις στην οθονη εστω τον κερσορα του ποντικιου να αναβοσβηνει δεν εχει προβλημα η vga)

Πριν αποφασισεις να αλλαξεις τροφοδοτικο δοκιμασε αν ειναι δυνατον καποιο αλλο.
Ισως το σφαλμα να μην ειναι εκει. ;)

Tolisbak
15-11-07, 10:16
Έχω δοκιμάσει την εκκίνηση χωρίς καλώδια, δεν αλλάζει κάτι.

Η VGA ή βγάζει σήμα (οπότε ο υπολογιστής ξεκινά) ή όχι. Ενίοτε ακούγονται μερικά μπιπ τα οποία ψάχνοντας βρήκα πως σημαίνουν πως η VGA έχει πρόβλημα. Δοκίμασα να αλλάξω την τροφοδοσία της, δεν πιάνει πάντα όμως -2 φορές ξεκίνησε μετά από την αλλαγή της. Φύσικα την έχω βάλει και βγάλει αρκετές φορές.

Πάντα ο υπολοηιστής ξεκινά μετά από περίπου2 ώρες προσπαθειών. Μόνο αυτό μένει σταθερό. Υποψιαζόμουν το molex της VGA (ίσως να έχει ξεκολλήσει), αλλά γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται αφού ο υπολιστής κρυώσει;

Θα δοκιμάσω τις pci κάρτες (3 συνολικά). Ίσως βέβαια να θέλει πολύ καλό ξεσκόνισμα ο υπολογιστής συνολικά....

chomsky
16-11-07, 16:54
Για τα μπιμπ που ακούς πήγαινε στο site της εταιρεία που ανήκει το bios και βρες σε τι πρόβλημα αντιστοιχούν τα συγκεκριμένα μπιμπ....έχει κατάλογο με τα μπιμπ...

alexgk
17-11-07, 06:13
Αν ήταν η vga δε θα έπρεπε με το που το κάνεις εκκίνηση να σου παρουσιάσει πρόβλημα; Τα μπιπ της mobo δεν έχουν σχέση και με τις ram;

@ ADSLgr.com All rights reserved.