PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή από Vivodi Shared σε Forthnet Shared και RUO2007



theopan
14-11-07, 22:10
Είχα (και έχω ακόμα δυστυχώς) Vivodi shared llu. Αποφάσισα στις 26/9/2007 την μετάβαση μου στο ιδιόκτητο της Forthnet για shared llu και πάλι, τσεκάροντας την 3η επιλογή στην εξουσιοδότηση της αίτησης:"Παρόχή υπηρεσίας μετάβασης από Μεριζόμενη Πρόσβαση που παρέχεται από άλλον πάροχο, σε Μεριζόμενη Πρόσβαση που παρέχεται από τη Forthnet" και με συνημμένο τον τελευταίο λογαριασμό της Vivodi για αυτό ακριβώς το λόγο.
Μετά από 50 ημέρες συνολική αναμονή από την αίτησή μου τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

12/10/2007
http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif
Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif12/10/2007http://www.forthnet.gr/_images/blank.gifΑποστολή αίτησης προς ΟΤΕ Η πόρτα δεσμεύτηκε άμεσα καθώς ήταν διαθέσιμη. Σε αλεπάλληλα τηλεφωνήματα στο cc της forthnet με διαβεβαίωναν συνεχώς ότι όλα προχωρούν καλά, και τελικά έμαθα ότι στις 23/10/2007 παραδόθηκε και ο βρόχος μου από τον ΟΤΕ. Έκτοτε σιγή ιχθύος. Με αρκετά τηλεφωνήματα ακόμα από τότε κατόρθωσα να τους "πείσω" να μου στείλουν τον εξοπλισμό, και συνέχιζα να αποσπώ διαβεβαιώσεις ότι όλα βαίνουν καλώς και από μέρα σε μέρα θα ενεργοποιηθώ.
Σήμερα κλείνοντας αισίως 22 ημέρες από την παράδοση του βρόχου, χωρίς να έχει γίνει τίποτα (παραμένω συνδεδεμένος με τη Vivodi), κατέβηκα στην Καλλιθέα.
Όλα φαίνονταν έτοιμα όπως μου είπαν! Ήμουν στο τελικό στάδιο εδώ και μέρες! Θα έπρεπε να είχα ενεργοποιηθεί! Δεν υπήρχε εξήγηση όμως γιατί αυτό καθυστερούσε!
Μέχρι που έσκασε η μπόμπα!
-"Εϊσαστε σε άλλον πάροχο;"
-Βεβαίως! Στo ιδιόκτητο της Vivodi για το οποίο σας εξουσιοδότησα μάλιστα να με αποσυνδέσετε!
-(παύση) Δεν έχετε ζητήσει να αποσυνδεθείτε δηλαδη;
- Μα φυσικά όχι! Αν το έκανα θα έμενα χωρίς internet άγνωστο για πόσες μέρες! Έχετε προβλέψει τη δυνατότητα να σας εξουσιοδοτούμε για να το κάνετε εσείς για λογαριασμό μας με βάση μάλιστα το νέο RUO 2007!
- Δε γίνεται να αποσυνδέσουμε εμείς τη δική σας γραμμή!
(Εκεί άρχισε να μου ανεβαίνει η πίεση, γιατί διαπίστωνα μια αδυναμία συνεννόησης, και ένα ξώφαλτσο πέρασμα του RUO που εκτόξευσα, και γιατί η συγκεκριμένη κοπέλα με την οποία μιλούσα φαινόταν σχετικά σοβαρή, αν και μάλλον ήξερε περισσότερα από όσα άφηνε να φανούν-οπότε και εγώ συνέχισα στον ίδο ήρεμο τόνο).
-Τι πρέπει να γίνει δηλαδή τώρα;
-Πρέπει να ζητήσετε αποσύνδεση από τη Vivodi και είναι όλα έτοιμα σε εμάς για να ενεργοποιηθείτε!
Φεύγω για το Χαλάνδρι. Για να μην πολυλογώ, εκεί η πρώτη κουβέντα ήταν ότι έπρεπε να έχω ζητήσει διακοπή υπηρεσίας, το έκανε όμως γαργάρα η κοπελίτσα και πήγε μέσα να το ερευνήσει με τους εμπειρότερους, γιατί μάλλον είδε το μάτι μου να γυαλίζει.
Επιστρέφοντας, με ενημέρωσε ότι όντως φαίνεται στο σύστημά ("τους" άραγε; ), να έχει ζητηθεί από 3ο πάροχο η μετάβασή μου στο ιδιόκτητό του (δε μπορούσε να δεί από ό,τι μου είπε αν ήταν η forthnet συγκεκριμένα), και ότι η Vivodi με είχε αποδεσμεύσει από τις αρχές Νοεμβρίου (πως τότε άραγε έχω ακόμα σύνδεση με αυτούς;) και πως περίμενε το νέο πάροχο να με συνδέσει πρώτα ώστε να με αποσυνδέσουν στη συνέχεια. ΕΠειδή είχα αρχίσει να θολώνω, ζήτησα καλού-κακού αίτηση διακοπής την οποία υπέγραψα επιτόπου και κράτησα αντίγραφο.
Ξανά πίσω στην Καλλιθέα με το αντίγραφο της αίτησης, για να τους ενημερώσω για τα καθέκαστα και να τους παραδώσω την αίτηση με την οποία ζητούσα την διακοπή από τη Vivodi ως ένδειξη συγκατάθεσης στην διακοπή μου απλά. Εστάλησαν κάποια e-mail με επισύναψη της αίτησης αυτής και με διαβεβαίωσαν ότι θα το ρυθμίσουν. Φυσικά εννοείται ότι σε λίγο θα φύγει και καταγγελία προς ΕΕΤΤ.
Σε όλο αυτό το μπάχαλο φυσικά μου μυρίζει και σοβαρή εμπλοκή του ΟΤΕ ως γενικού δερβέναγα των υποδομών για αυτό θα του κοινοποιηθεί ένα αντίγραφο (αν γνωρίζετε κάποιο e-mail σχετικο στον ΟΤΕ, ευπρόσδεκτο).
Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, αλλά νομίζω θα μπορέσει να βοηθήσει πολλούς στο να αποφύγουν κακοτοπιές και να εξηγήσουν το γιατί περιμένουν 6 μήνες την πολυπόθητη ενεργοποίηση... Αν δεν είχα ασχοληθεί σήμερα να δω τι συμβαίνει θα περίμενα στον αιώνα τον άπαντα την ενεργοποίηση όπως μου είπαν.

ariadgr
14-11-07, 22:42
Σύμφωνα με το RUO2007, σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να υποβάλλεις αίτηση διακοπής στη Vivodi για να προχωρήσει η διαδικασία. Ανοησίες σου είπαν από τη Forthnet.
Δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι φταίει στην περίπτωσή σου, αφού δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται το αίτημα στο W-CRM του ΟΤΕ, ωστόσο θα πρότεινα αύριο να περάσεις από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και να ρωτήσεις τι συμβαίνει με την περίπτωσή σου και ποιός φταίει.

hel
14-11-07, 23:07
Και εγώ είχα το ίδιο θέμα με τη vivodi. Απλά έκανα αίτηση διακοπής (για την διακοπή δεν καθυστέρησαν:) ) και μετά ξανακατάθεσα την αίτηση για 2play. Είχα ΔΙΟΔΟΣ και κανείς δεν ήξερε αν είναι shared llu ή ΑΡΥΣ. Η vivodi λέει ότι είναι shared η forthnet ότι είναι ΑΡΥΣ . Τελικά σε 3 εβδομάδες ενεργοποιήθηκα χωρίς προβλήματα.

theopan
14-11-07, 23:29
Σύμφωνα με το RUO2007, σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να υποβάλλεις αίτηση διακοπής στη Vivodi για να προχωρήσει η διαδικασία. Ανοησίες σου είπαν από τη Forthnet.
Δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι φταίει στην περίπτωσή σου, αφού δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται το αίτημα στο W-CRM του ΟΤΕ, ωστόσο θα πρότεινα αύριο να περάσεις από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και να ρωτήσεις τι συμβαίνει με την περίπτωσή σου και ποιός φταίει.

Καλά από τη forthnet να δεχτώ ότι μου είπαν ανοησίες. Και απο τη Vivodi όμως πάλι ανοησίες μου είπαν; Και αυτοί μου είπαν ότι η γραμμή είναι δική μου και μόνο εγώ μπορώ να ζητήσω την λύση της σύμβασης! (Σε πρώτη φάση τουλάχιστον).
Τελικά ποιος είναι αυτός που "τραβάει" τα καλώδια από το ένα dslam και τα συνδέει στο άλλο σε τέτοιες περιπτώσεις ρε παιδιά; Γιατί μάλλον εκεί είναι η ουσία! Αν πρέπει να βρίσκονται τεχνικοί των δύο παρόχων (παλιού και νέου) τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί πρέπει να έχουν ένα είδος ραντεβού! Αν πάλι τη δουλειά αυτή την αναλαμβάνει κάποιος οτετζής τεχνικός πάλι πρόβλημα υπάρχει (σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί και να αναλάβει ευθύνη αν δεν είναι ξεκαθαρισμένη η κατάσταση).
Στον ΟΤΕ της γειτονιάς μου δε θα ασχοληθούν μαζί μου (και καλά θα κάνουν) καθώς δεν είμαι άμεσα πελάτης τους.Την τελευταία φορά που είχα πάει το κοριτσάκι που χειριζόταν το τερματικό μου είπε απλά τα ελάχιστα που διάβασε στην οθόνη του. Τεχνικούς ψάξε βρές τους πάλι... Είναι τελείως απρόσιτοι στο κοινό.

........Auto merged post: theopan added 14 Minutes and 1 Seconds later........


Και εγώ είχα το ίδιο θέμα με τη vivodi. Απλά έκανα αίτηση διακοπής (για την διακοπή δεν καθυστέρησαν:) ) και μετά ξανακατάθεσα την αίτηση για 2play. Είχα ΔΙΟΔΟΣ και κανείς δεν ήξερε αν είναι shared llu ή ΑΡΥΣ. Η vivodi λέει ότι είναι shared η forthnet ότι είναι ΑΡΥΣ . Τελικά σε 3 εβδομάδες ενεργοποιήθηκα χωρίς προβλήματα.

Δεν πρόκειται να καταθέσω καμία αίτηση ξανά. Αυτό μας έλειπε. Το πολύ πολύ να λάβουν από ένα εξώδικο ο καθένας τους.
Άσε που η αίτησή μου δεν έχει απορριφθεί από κανέναν. Έτοιμα είναι όλα από ό,τι μου είπαν.

ariadgr
14-11-07, 23:36
Καλά από τη forthnet να δεχτώ ότι μου είπαν ανοησίες. Και απο τη Vivodi όμως πάλι ανοησίες μου είπαν; Και αυτοί μου είπαν ότι η γραμμή είναι δική μου και μόνο εγώ μπορώ να ζητήσω την λύση της σύμβασης! (Σε πρώτη φάση τουλάχιστον).

Αυτό που είχες υπογράψει στην αίτηση της Forthnet αρκεί, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.


Τελικά ποιος είναι αυτός που "τραβάει" τα καλώδια από το ένα dslam και τα συνδέει στο άλλο σε τέτοιες περιπτώσεις ρε παιδιά; Γιατί μάλλον εκεί είναι η ουσία! Αν πρέπει να βρίσκονται τεχνικοί των δύο παρόχων (παλιού και νέου) τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί πρέπει να έχουν ένα είδος ραντεβού! Αν πάλι τη δουλειά αυτή την αναλαμβάνει κάποιος οτετζής τεχνικός πάλι πρόβλημα υπάρχει (σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί και να αναλάβει ευθύνη αν δεν είναι ξεκαθαρισμένη η κατάσταση).

Μόνο τεχνικός του ΟΤΕ της περιοχής σου κάνει τη μετατροπή, δεν εμπλέκονται οι τεχνικοί των παρόχων.
Δεν είναι θέμα "σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί", ούτε "δεν είναι ξεκαθαρισμένη η κατάσταση".
Δεν υπάρχει καμία "κατάσταση" να ξεκαθαριστεί. Απλά ο καθένας σου λέει το μακρύ του και το κοντό του και σε κάνουν να νομίζεις ότι το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο και εμπλέκονται ένα σωρό παράγοντες.
Από τη στιγμή που εσύ συμπλήρωσες σωστά την αίτηση της Forthnet, και η Forthnet την έστειλε σωστά στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ οφείλει να υλοποιήσει τη μετατροπή.


Στον ΟΤΕ της γειτονιάς μου δε θα ασχοληθούν μαζί μου (και καλά θα κάνουν) καθώς δεν είμαι άμεσα πελάτης τους.Την τελευταία φορά που είχα πάει το κοριτσάκι που χειριζόταν το τερματικό μου είπε απλά τα ελάχιστα που διάβασε στην οθόνη του. Τεχνικούς ψάξε βρές τους πάλι... Είναι τελείως απρόσιτοι στο κοινό.

Μην προεξοφλείς ότι δεν θα βγάλεις άκρη, ζήτησε να μιλήσεις με τον προϊστάμενο του γραφείου ΟΤΕ της περιοχής σου, θύμισέ του ότι είσαι ακόμα πελάτης του ΟΤΕ και θα παραμείνεις πελάτης του ΟΤΕ, ζήτησέ του να κοιτάξει σε τι στάδιο βρίσκεται η αίτηση στο μηχανογραφικό σύστημα του ΟΤΕ, εαν το πρόβλημα οφείλεται σε λάθος χειρισμό από τη μεριά των τεχνικών του ΟΤΕ της περιοχής σου, και φυσικά να βρει μια λύση.

Ωστόσο πρίν από όλα θα έπρεπε να ζητήσει από τη Forthnet να σου πει σε τι κατάσταση βλέπουν την αίτηση στο W-CRM του ΟΤΕ και με ποιά ημερομηνία υλοποίησης. :!:


Και εγώ είχα το ίδιο θέμα με τη vivodi. Απλά έκανα αίτηση διακοπής (για την διακοπή δεν καθυστέρησαν ) και μετά ξανακατάθεσα την αίτηση για 2play. Είχα ΔΙΟΔΟΣ και κανείς δεν ήξερε αν είναι shared llu ή ΑΡΥΣ. Η vivodi λέει ότι είναι shared η forthnet ότι είναι ΑΡΥΣ . Τελικά σε 3 εβδομάδες ενεργοποιήθηκα χωρίς προβλήματα.

Η Vivodi πολύ σωστά σου έλεγε ότι το Δίοδος που είχες ήταν Shared LLU, αφού μόνο από Shared το δίνει.
Η Forthnet δεν ήταν αρμόδια ούτε μπορούσε να γνωρίζει τι υπηρεσία λαμβάνεις από τη Vivodi, άρα σου έλεγε βλακείες.

sdikr
15-11-07, 03:37
Ο ΟΤΕ τι πρόβλημα να σου κάνει σε αυτό το θέμα;
Αν ο ενας δεν έχει διαδικάσιες για μετάφορα απο αλλόν παρόχο πλην ΟΤΕ ;

ariadgr
15-11-07, 03:46
Ο ΟΤΕ τι πρόβλημα να σου κάνει σε αυτό το θέμα;
Αν ο ενας δεν έχει διαδικάσιες για μετάφορα απο αλλόν παρόχο πλην ΟΤΕ ;

Για την περίπτωση "Shared LLU άλλου παρόχου -> Shared LLU Forthnet" η Forthnet ήταν από τις πρώτες που συμπεριέλαβε τη συγκεκριμένη μετάβαση στις αιτήσεις της, άρα δεν φταίει αυτό.
Την παραξενιά που αναφέρεις την έχει στην περίπτωση "Full LLU άλλου παρόχου -> Full LLU Forthnet".

sdikr
15-11-07, 03:51
Για την περίπτωση "Shared LLU άλλου παρόχου -> Shared LLU Forthnet" η Forthnet ήταν από τις πρώτες που συμπεριέλαβε τη συγκεκριμένη μετάβαση στις αιτήσεις της, άρα δεν φταίει αυτό.
Την παραξενιά που αναφέρεις την έχει στην περίπτωση "Full LLU άλλου παρόχου -> Full LLU Forthnet".

Μακάρι, αν και δεν το νόμιζω, ο ΟΤΕ δεν έχει κάποιο πρόβλημα και στην μια και στην Αλλή η γραμμή δεν είναι σε αυτόν

vaspater
15-11-07, 03:56
Από αυτά που ακούω από φίλους συμπεραίνω ότι για να πας σε νέο πάροχο (shared ή με full) χωρίς να έχει λήξει η συνδρομή σου με τον προηγούμενο πάροχο είναι πρόβλημα..ο ΟΤΕ αρνείται να παραδώσει τη γραμή και γυρίζει όλες τις αιτήσεις πίσω .....μετά ο καινούριος πάροχος την ξαναστέλνει και μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία γιατί το αίτημα με αυτό το πήγαινε-έλα μπορεί κάπου και να ξεχαστεί να επαναπρωοθηθεί.....άρα όσοι θέλετε καινούρια σύνδεση καλύτερα να περιμένετε να λήξει η συνδρομή σας με τον παλιό πάροχο (στείλτε και ένα χαρτί διακοπής στην ημερομηνία που λήγει ούτως ει άλως για να είσαστε οκ) ώστε ο ΟΤΕ να βρει κενή τη γραμμή από άλλο πάροχο και να κάνει τη διαδικασία κανονικά...στείλτε επίσης και κάποιο αίτημα στην εταιρεία ότι δεν μπορείτε να μείνετε ούτε λεπτό χωρίς ίντερνετ και η εταιρεία λογικά κάποια λύση θα βρει.....γιατί καλύτερα να περιμένεις 15 μέρες για την ενεργοποίηση παρά περισσότερο ανάμεσα στα γρανάζια της γραφειοκρατίας.......ας ελευθερώνεται λοιπόν τελείως η γραμμή πριν αποσταλεί αίτηση σε καινούριο πάροχο γιατί ο ΟΤΕ όλο τέτοιες δικαιολογίες βρίσκει ώστε να μην κάνει αυτό που πρέπει.....:down:

sdikr
15-11-07, 04:04
Από αυτά που ακούω από φίλους συμπεραίνω ότι για να πας σε νέο πάροχο (shared ή με full) χωρίς να έχει λήξει η συνδρομή σου με τον προηγούμενο πάροχο είναι πρόβλημα..ο ΟΤΕ αρνείται να παραδώσει τη γραμή και γυρίζει όλες τις αιτήσεις πίσω .....μετά ο καινούριος πάροχος την ξαναστέλνει και μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία γιατί το αίτημα με αυτό το πήγαινε-έλα μπορεί κάπου και να ξεχαστεί να επαναπρωοθηθεί.....άρα όσοι θέλετε καινούρια σύνδεση καλύτερα να περιμένετε να λήξει η συνδρομή σας με τον παλιό πάροχο (στείλτε και ένα χαρτί διακοπής στην ημερομηνία που λήγει ούτως ει άλως για να είσαστε οκ) ώστε ο ΟΤΕ να βρει κενή τη γραμμή από άλλο πάροχο και να κάνει τη διαδικασία κανονικά...στείλτε επίσης και κάποιο αίτημα στην εταιρεία ότι δεν μπορείτε να μείνετε ούτε λεπτό χωρίς ίντερνετ και η εταιρεία λογικά κάποια λύση θα βρει.....γιατί καλύτερα να περιμένεις 15 μέρες για την ενεργοποίηση παρά περισσότερο ανάμεσα στα γρανάζια της γραφειοκρατίας.......ας ελευθερώνεται λοιπόν τελείως η γραμμή πριν αποσταλεί αίτηση σε καινούριο πάροχο γιατί ο ΟΤΕ όλο τέτοιες δικαιολογίες βρίσκει ώστε να μην κάνει αυτό που πρέπει.....:down:

Το περιέργο είναι οτι πάντα το πρόβλημα είναι σε συγκεκριμένους παρόχους, το ruo2007 τα αναφέρει όλα, η διαδικάσια, πως θα συμπλήρωσουν τα στοιχεία στο wcrm κλπ, αν κάποιος δεν τα στέλνει σωστά.........

theopan
15-11-07, 10:32
Από αυτά που ακούω από φίλους συμπεραίνω ότι για να πας σε νέο πάροχο (shared ή με full) χωρίς να έχει λήξει η συνδρομή σου με τον προηγούμενο πάροχο είναι πρόβλημα..ο ΟΤΕ αρνείται να παραδώσει τη γραμή και γυρίζει όλες τις αιτήσεις πίσω .....μετά ο καινούριος πάροχος την ξαναστέλνει και μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία γιατί το αίτημα με αυτό το πήγαινε-έλα μπορεί κάπου και να ξεχαστεί να επαναπρωοθηθεί.....άρα όσοι θέλετε καινούρια σύνδεση καλύτερα να περιμένετε να λήξει η συνδρομή σας με τον παλιό πάροχο (στείλτε και ένα χαρτί διακοπής στην ημερομηνία που λήγει ούτως ει άλως για να είσαστε οκ) ώστε ο ΟΤΕ να βρει κενή τη γραμμή από άλλο πάροχο και να κάνει τη διαδικασία κανονικά...στείλτε επίσης και κάποιο αίτημα στην εταιρεία ότι δεν μπορείτε να μείνετε ούτε λεπτό χωρίς ίντερνετ και η εταιρεία λογικά κάποια λύση θα βρει.....γιατί καλύτερα να περιμένεις 15 μέρες για την ενεργοποίηση παρά περισσότερο ανάμεσα στα γρανάζια της γραφειοκρατίας.......ας ελευθερώνεται λοιπόν τελείως η γραμμή πριν αποσταλεί αίτηση σε καινούριο πάροχο γιατί ο ΟΤΕ όλο τέτοιες δικαιολογίες βρίσκει ώστε να μην κάνει αυτό που πρέπει.....:down:

Η συνδρομή μου με τη Vivodi είναι εδώ και πολύ καιρό αορίστου χρόνου οπότε δεν τίθεται θέμα εμπλοκής στο ότι "δεν είχε λήξει". Για αυτό και με βάση τις διατάξεις του RUO έκανα στη Forthnet εξουσιοδότηση να προβεί στις ενέργειες που χρειάζονται για την διακοπή. Περιουσίες αλλάζουν χέρια με εξουσιοδοτήσεις ή πληρεξούσια και στην Ελλάδα έχουμε δημιουργήσει προβλήματα για μια διακοπή adsl...


Ο ΟΤΕ τι πρόβλημα να σου κάνει σε αυτό το θέμα;
Αν ο ενας δεν έχει διαδικάσιες για μετάφορα απο αλλόν παρόχο πλην ΟΤΕ ;

Στην τρίτη σελίδα της αίτησης που συμπληρώνουμε: http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/forthnet%20ADSL%2024Mbps_new% μπορείς να δεις ότι υπάρχει σαφώς η δυνατότητα.

theopan
15-11-07, 14:36
Μην προεξοφλείς ότι δεν θα βγάλεις άκρη, ζήτησε να μιλήσεις με τον προϊστάμενο του γραφείου ΟΤΕ της περιοχής σου, θύμισέ του ότι είσαι ακόμα πελάτης του ΟΤΕ και θα παραμείνεις πελάτης του ΟΤΕ, ζήτησέ του να κοιτάξει σε τι στάδιο βρίσκεται η αίτηση στο μηχανογραφικό σύστημα του ΟΤΕ, εαν το πρόβλημα οφείλεται σε λάθος χειρισμό από τη μεριά των τεχνικών του ΟΤΕ της περιοχής σου, και φυσικά να βρει μια λύση.


Όπως το περίμενα άλλωστε, δεν έβγαλα άκρη παρ'ότι ο προϊστάμενος είχε διάθεση να με εξυπηρετήσει. Με παρέπεμψε στο Τμήμα Παρόχων του ΟΤΕ
Τέλος πάντων τα δεδομένα και πάλι άλλαξαν, καθώς το τεχνικό τμήμα της Forthnet είδε μια άλλη εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης του βρόχου "29/10/2007" (εκεί σταματάει ό,τι μπορεί να δει στο σύστημα του ΟΤΕ όπως μου είπε), και μάλλον ο ΟΤΕ έχει υπερβεί την προθεσμία και καθυστερεί να παραδώσει τον βρόχο.
Μου είπε επίσης ο τεχνικός με τον οποίο μίλησα ότι αν είχε παραδοθεί ο βρόχος θα είχα συγχρονίσει απλά με την Forthnet, καθώς τα υπόλοιπα είναι έτοιμα, και το ότι δεν αποτελεί εμπόδιο η σύνδεση μου με την Vivodi (θα γίνει η μετάβαση κατευθείαν όπως ζήτησα).

kanenas3
15-11-07, 15:05
Το περιέργο είναι οτι πάντα το πρόβλημα είναι σε συγκεκριμένους παρόχους, το ruo2007 τα αναφέρει όλα, η διαδικάσια, πως θα συμπλήρωσουν τα στοιχεία στο wcrm κλπ, αν κάποιος δεν τα στέλνει σωστά.........

Μάλλον τον ΟΤΕ θα εννοείς...γιατί αυτός είναι ο μόνος κοινός παρανομαστής στην εφαρμογή του RUO. Αφού και οι 2 εμπλεκόμενες εταιρίες λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ τους τι είναι αυτό που σε κάνει επιφυλακτικό;;; Δεν έχουν απευθείας σχέση και αναγκαστικά μπλέκεται ο ΟΤΕ που πρέπει να πάρει το καλώδιο από τον ένα και να το δώσει στον άλλο. Απλά είναι τα πράγματα...

ariadgr
15-11-07, 15:16
Όπως το περίμενα άλλωστε, δεν έβγαλα άκρη παρ'ότι ο προϊστάμενος είχε διάθεση να με εξυπηρετήσει. Με παρέπεμψε στο Τμήμα Παρόχων του ΟΤΕ
Τέλος πάντων τα δεδομένα και πάλι άλλαξαν, καθώς το τεχνικό τμήμα της Forthnet είδε μια άλλη εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης του βρόχου "29/10/2007" (εκεί σταματάει ό,τι μπορεί να δει στο σύστημα του ΟΤΕ όπως μου είπε), και μάλλον ο ΟΤΕ έχει υπερβεί την προθεσμία και καθυστερεί να παραδώσει τον βρόχο.

Θα μπορούσε να κάνει τον κόπο να μιλήσει με τους τεχνικούς στο διπλανό γραφείο... :down:


Μου είπε επίσης ο τεχνικός με τον οποίο μίλησα ότι αν είχε παραδοθεί ο βρόχος θα είχα συγχρονίσει απλά με την Forthnet, καθώς τα υπόλοιπα είναι έτοιμα, και το ότι δεν αποτελεί εμπόδιο η σύνδεση μου με την Vivodi (θα γίνει η μετάβαση κατευθείαν όπως ζήτησα).

Άρα βλέπεις ότι άδικα σε έστειλαν να διακόψεις τη Vivodi...

theopan
15-11-07, 15:32
Θα μπορούσε να κάνει τον κόπο να μιλήσει με τους τεχνικούς στο διπλανό γραφείο... :down:



Άρα βλέπεις ότι άδικα σε έστειλαν να διακόψεις τη Vivodi...

Δεν αμφισβητώ αυτά που διαβάζω φίλε μου. Κι εγώ το ξέρω ότι τυπικά έτσι είναι.Οφείλουν αυτοί να αναλάβουν τις διαδικασίες μετάβασής μου. Ξέρω άλλωστε τι εντολή τους έδωσα και υπέγραψα στην αίτησή μου. Τι να πιστέψω όμως όταν τους ακούω να το αμφισβητούν, και πολύ περισσότερο ακούω και την vivodi να φάσκει και να αντιφάσκει λέγοντας από τη μία ότι έχει ενημερωθεί ότι θέλω να μεταβώ σε άλλο πάροχο αλλά αμφισβητώντας ταυτόχρονα ότι λειτουργεί η αυτοματοποιημένη διαδικασια;
Με την ευκαιρία, και ο προϊστάμενος του ΟΤΕ της περιοχής μου μεταξύ των "εγώ δεν ξέρω από τεχνικά θέματα" και "πάρε το τμήμα παρόχων, θα σε βοηθήσουν", μου πέταξε κάποια στιγμή και ένα "τη vivodi την διέκοψες";

29gk
15-11-07, 15:54
Μαλιστα. Ωραια πραματα !!! :down:

@theopan

Προσπαθησε να συνεχισεις να μας ενημερωνεις για την εξελιξη, και ευχομαι και την γρηγορη επιλυση, της καταστασης. Δυστηχως εχει μεγαλο ενδιαφερον το χαος που εχεις μπλεξει.

theopan
22-11-07, 00:07
Θα ήθελα τη γνώμη των ψυχραιμοτέρων και όσων πραγματικά γνωρίζουν. Περιμένω εδώ και πολύ καιρό την ενεργοποίηση από τη Forthnet όντας συδεδεμένος με shared στη vivodi.H Forthnet μεταξύ των άλλων δικαιολογιών μου λέει ότι η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι δεν έχω κόψει ο ίδιος τη vivodi και δε μπορει να πάρει τη γραμμή μου αν και την έχω εξουσιοδοτήσει να το κάνει στην αίτησή μου. Η αίτηση δεν έχει απορριφθεί από τον ΟΤΕ απλά για κάποιο λόγο δε φαινεται να παραδίδεται ο βρόχος. Υπάρχει πιθανότητα να λένε αλήθεια και να πρέπει όντως να την κόψω τη vivo εγώ;
Έκανα αίτηση ακύρωσης πριν 1 εβδομάδα στη vivodi (επειδή τσίμπησα σε αυτά που μου είπαν στη forthnet),, την οποία ανακάλεσα πάλι την περασμένη Δευτέρα με mail γιατί από τη forthnet πάλι μου τα γύρισαν και είπαν ότι απλά καθυστερεί ο ΟΤΕ την παράδοση του βρόχου. Σήμερα πάλι μου είπαν από forthnet ότι φταίει ότι δεν έχω κόψει την παλιά σύνδεση.
Το απόγευμα με κάλεσαν από τη vivodi να με ρωτήσουν τι θέλω να κάνω τελικά, γιατί είδαν την αίτηση ακύρωσης και στη συνέχεια το e-mail με το οποίο ζητούσα να παραμείνω συνδεδεμένος και τους μπέρδεψα!! Πραγματικά δεν περίμενα να φτάσει η vivodi να είναι πιο συνεπής!
Να την κόψω την παλιά ή να μην την κόψω;; Υπάρχει περίπτωση να έχουν όντως πρόβλημα στα συστήματά τους στη forthnet και να κολλάνε τέτοια αιτήματα αν δεν παρέμβει ο συνδρομητής με διακοπή;

contime
22-11-07, 00:29
OXI να μην κοψεις την βιβοντι μονος σου. Αν δεν ειναι ικανη η φορθνετ να ακολουθησει το ruo, πολυ απλα κανε ακυρωση στη φορθνετ και πηγαινε σε αλλη εταιρεια που μπορει!
Επισης καλο θα ηταν αυτη την απαντηση που σου εδωσαν, να την εχεις γραπτα και να κανεις μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ, αναφεροντας απο αυτα που σου ειπαν.

theopan
22-11-07, 01:09
OXI να μην κοψεις την βιβοντι μονος σου. Αν δεν ειναι ικανη η φορθνετ να ακολουθησει το ruo, πολυ απλα κανε ακυρωση στη φορθνετ και πηγαινε σε αλλη εταιρεια που μπορει!
Επισης καλο θα ηταν αυτη την απαντηση που σου εδωσαν, να την εχεις γραπτα και να κανεις μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ, αναφεροντας απο αυτα που σου ειπαν.

Το θέμα είναι να δοθεί λύση γιατί έχω κουραστεί να ασχολούμαι. Έχω φάει ένα μήνα από τη ζωή μου στα τηλέφωνα και στα πήγαινε-έλα. Δεν έχω καταλάβει επίσης αν είναι πρόβλημα της Vivodi ή της Forthnet στην προκειμένη, το ότι υπάρχουν δυσκολίες στην εφαρμογή του ruo (αν υπάρχουν). Τώρα για να το πάρω γραπτά αυτό τρέχα γύρευε... Αυτοί δεν μπορούν να παρακάμψουν το "σύστημα" τους για να πάρουν ενα τηλέφωνο να ρωτήσουν στους Εγχώριους Παρόχους του ΟΤΕ που κολλάει η αίτηση, περιμένεις να έχουν προβλέψει διαδικασίες να δίνουν γραπτές βεβαιώσεις για τα λεγόμενά τους;

Υ.Γ. Καταγγελίες ήδη έχω κάνει, χωρίς φυσικά για την ώρα κανένα αποτέλεσμα. Η ΕΕΤΤ είναι τόσο αργοκίνητη που αν περιμένω από εκεί σωθήκαμε...Σε κανένα 2μηνο πάλι θα μου στείλουν έγγραφο με τον αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας μου απλα.

puffy
22-11-07, 01:23
απο vivodi δεν χρειαζεται σιγουρα διακοπη . Ο Παροχος Α δεν εχει ρολο στη διαδικασια φορητοτητας ,ο ΟΤΕ διακοπτει γραμμη παροχου Α max 48 ωρες πριν τη μεταβαση στον παροχο Β για να μη μεινεις χωρις Internet...a very kind kind courtesy of EETT απλα μια εξουσιοδοτηση σου στον παροχο Β(φορτη) χρειαζεται

angk79
22-11-07, 02:24
Όχι μη την κόψεις τη vivodi. Το ίδιο ακριβώς μου είχαν πει και μένα και πήγα και την έκοψα και μάλιστα έχασα και 1 μήνα προπληρωμένο και μετά τη διακοπή έκαναν άλλους τρεις μήνες να με συνδέσουν. Αυτό είναι μια καλή δικαιολογία για να σε καθηστερούν γιατί πιθανών δεν έχει πόρτες. Και αν σε ρωτάνε για τη vivodi να τους λές πως την έχεις κόψει για να μη βρίσκουν εύκολη απάντηση.

Η ΕΕΤΤ είναι λογικό να μη κάνει ατομικά κινήσεις για κάθε έναν από εμάς, εσύ απλά κοινοποίησε την καταγγελία στη forthnet, μη περιμένεις να το κάνει η ΕΕΤΤ και καλό είναι να γράφεις και τα ονόματα των εργαζομένων στο τηλεφωνικό κέντρο και να αναφέρεις στο mail σου προς τη forthnet πώς την τάδε μέρα ο τάδε μου είπε αυτό και την τάδε μέρα ο τάδε το άλλο. Αυτό ακριβώς έκανα εγώ και είδα φως.

theopan
23-11-07, 02:08
To θέμα μπορεί να κλειδωθεί, καθώς η λύση δόθηκε σήμερα με κατάθεση φόρμας διακοπής υπηρεσίας. Ευχαριστώ όλους.

(Στο πρόβλημα που παραλίγο να δημιουργηθεί στην ψυχική μου ισορροπία εννόω, καθώς τους έστειλα, και αποφάσισα να τα παρατήσω προς το παρόν, και κάποια στιγμή στο μέλλον να απευθυνθώ σε όποια εταιρία δείξει την απαιτούμενη σοβαρότητα).

Ioudas1
23-11-07, 03:25
To θέμα μπορεί να κλειδωθεί, καθώς η λύση δόθηκε σήμερα με κατάθεση φόρμας διακοπής υπηρεσίας. Ευχαριστώ όλους.

(Στο πρόβλημα που παραλίγο να δημιουργηθεί στην ψυχική μου ισορροπία εννόω, καθώς τους έστειλα, και αποφάσισα να τα παρατήσω προς το παρόν, και κάποια στιγμή στο μέλλον να απευθυνθώ σε όποια εταιρία δείξει την απαιτούμενη σοβαρότητα).

Κάνε αίτηση διακοπής στην forthnet. Τότε θα σε συνδέσουν στην forthnet και σχετικά γρήγορα.
Στην Ελλάδα της ανωμαλ@@@, τα κάνεις όλα από την ανάποδη.

contime
23-11-07, 15:29
Παιδια το θεμα του ruo ειναι πονεμενη ιστορια! Οι περισσοτεροι υπαλληλοι με τους οποιους εχω μιλησει δεν ξερουν καν τι ειναι!
Διαβαστε και θα καταλαβετε! (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=150522)

theopan
26-11-07, 15:05
Μπορεί να έχει ξαναρωτηθεί αλλά θέλω να το κάνω πιο συγκεκριμένο καθώς δε βρήκα στην αναζήτηση κάτι απολύτως σχετικό.
Παρακαλώ ας απαντήσουν μόνο όσοι το έχουν κάνει ή έστω έχουν γνωστούς που το έχουν κάνει. Μην το κάνουμε θεωρητική συζήτηση για το τι λέει το ruo (το οποίο έχω διαβάσει) ή τι θα έπρεπε να γίνεται ή τι έχουμε ακούσει.
Η 3η επιλογή εξουσιοδότησης της αίτησης για forthnet adsl (όχι 2play-απλή shared για internet) πρακτικά, λειτουργεί; Δηλαδή έχω αορίστου shared LLU στη vivodi (οχι ΑΡΥΣ-στο ιδιόκτητο είμαι), δεν κάνω εγώ καμία κίνηση για τη διακοπή της, παρά μόνο υπογράφω την εξουσιοδότηση προς τη forthnet να με αποσυνδέσουν αυτοί. Τεχνικά (το τονίζω- δε με απασχολεί το κομμάτι της "λογιστικής" αποδέσμευσης από τον παλιό πάροχο και το αν θα απαιτηθεί να στείλω εγώ φαξ για την ενημέρωσή του) είναι δυνατό να μεταβεί η σύνδεση στη Forthnet χωρίς δική μου παρέμβαση ή θα παραμένει σε εκκρεμότητα ες αει γιατί έχω σύνδεση με τη vivodi την οποία δεν έχω διακόψει πρωτύτερα;
Η εμπειρία μου δείχνει ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην λειτουργεί στην πράξη. Επίσης σε μια συζήτηση που είχα χθες με κάποιον φίλο που εργάζεται στο ανάλογο τμήμα adsl της voda, μου έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη διάταξη του ruo και ότι πρακτικά δεν εφαρμόζεται παρά μόνο σε συνδέσεις μέσω ΑΡΥΣ.

hel
26-11-07, 15:27
Μπορεί να έχει ξαναρωτηθεί αλλά θέλω να το κάνω πιο συγκεκριμένο καθώς δε βρήκα στην αναζήτηση κάτι απολύτως σχετικό.
Παρακαλώ ας απαντήσουν μόνο όσοι το έχουν κάνει ή έστω έχουν γνωστούς που το έχουν κάνει. Μην το κάνουμε θεωρητική συζήτηση για το τι λέει το ruo (το οποίο έχω διαβάσει) ή τι θα έπρεπε να γίνεται ή τι έχουμε ακούσει.
Η 3η επιλογή εξουσιοδότησης της αίτησης για forthnet adsl (όχι 2play-απλή shared για internet) πρακτικά, λειτουργεί; Δηλαδή έχω αορίστου shared LLU στη vivodi (οχι ΑΡΥΣ-στο ιδιόκτητο είμαι), δεν κάνω εγώ καμία κίνηση για τη διακοπή της, παρά μόνο υπογράφω την εξουσιοδότηση προς τη forthnet να με αποσυνδέσουν αυτοί. Τεχνικά (το τονίζω- δε με απασχολεί το κομμάτι της "λογιστικής" αποδέσμευσης από τον παλιό πάροχο και το αν θα απαιτηθεί να στείλω εγώ φαξ για την ενημέρωσή του) είναι δυνατό να μεταβεί η σύνδεση στη Forthnet χωρίς δική μου παρέμβαση ή θα παραμένει σε εκκρεμότητα ες αει γιατί έχω σύνδεση με τη vivodi την οποία δεν έχω διακόψει πρωτύτερα;
Η εμπειρία μου δείχνει ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην λειτουργεί στην πράξη. Επίσης σε μια συζήτηση που είχα χθες με κάποιον φίλο που εργάζεται στο ανάλογο τμήμα adsl της voda, μου έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη διάταξη του ruo και ότι πρακτικά δεν εφαρμόζεται παρά μόνο σε συνδέσεις μέσω ΑΡΥΣ.

Eγώ από ΔΙΟΔΟΣ shared έκανα διακοπή της υπηρεσίας για να προχωρήσει η αίτηση για 2play. Σου δίνουν ένα χαρτί που υπογράφεις και πρωτοκολλούν. Υπήρχε ένα μπέρδεμα σε αυτό το θέμα γιατί μου είπαν 2 φορές διαφορετικά πράγματα από forthnet αλλά τελικά βρήκαμε άκρη.

makfil
26-11-07, 15:37
Όπως καταλαβαίνεις, είναι εντελώς απίθανο να βρεις κάποιον που ήταν Shared LLU στη Vivοdi και να έχει αλλάξει σε Shared LLU στη Forthnet.
Πρακτικά, καταθέτοντας την αίτηση σύνδεσης σε ένα πάροχο, τον εξουσιοδοτείς ταυτόχρονα να κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες και διαδικασίες για να διακόψεις από τον προηγούμενο.
Για το λογιστικό μέρος της υπόθεσης, έχει αποδειχθεί ότι είναι για το καλό σου να στείλεις και ένα φαξ διακοπής στον προηγούμενο πάροχο ώστε να μην τρέχει ο λογαριασμός της περιόδου που έχεις διακόψει και προσπαθείς να το απαοδείξεις στη συνέχεια.

theopan
26-11-07, 16:25
Παρακαλώ ας μείνουμε στο θέμα. Ζήτησα την βοήθεια μόνο όσων ανήκουν ακριβώς στην ίδια κατηγορία με εμένα και έχουν αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο. Ούτε το ΔΙΟΔΟΣ έχει καμία σχέση (έχει άλλες δεσμεύσεις από όσο ξέρω), ούτε σε 2play πάω (το οποίο εμπεριέχει φορητότητα και της τηλεφωνικής γραμμής οπότε επίσης είναι άλλο πράγμα). Δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις γίνονται προς Forthnet. Δεν είναι δυνατό να μην υπάρχει κανείς ανάμεσα σε αυτούς, που να προέρχεται από το ιδιόκτητο της Vivodi σε shared και να μην πηγαίνει επίσης σε shared στη Forthnet.

theopan
29-11-07, 21:53
Έχοντας ακόμα αυτή τη στιγμή ακόμα shared στη Vivodi, ζήτησα διακοπή στην από 2μήνου, διαδικασία σύνδεσης με τη Forthnet πάλι με shared, πριν καμιά εβδομάδα γιατί δεν άντεξα άλλο.
Ο λόγος της καθυστέρησης, έχω πειστεί πλέον ότι ήταν η ενεργή μου σύνδεση με τη Vivodi όλο αυτόν τον καιρό και για αυτό δεν παραδινόταν ο νέος βρόχος, σε αντίθεση με ό,τι έλεγαν ορισμένοι περί λειτουργίας του RUO σε αυτές τις περιπτώσεις. Δύο στελέχη της Tellas, και της Vodafone με τα οποία επικοινώνησα μέσω γνωστών, έβαλαν τα γέλια όταν άκουσαν ότι περίμενα να λειτουργήσει το RUO σε τέτοια περίπτωση.
Το θέμα τώρα είναι άλλο: Υπάρχει μια ενεργή (για την ώρα) σύνδεση με τη Vivodi στο ιδιόκτητό της (shared), η οποία ζήτησα ο ίδιος να διακοπεί πριν 3 μέρες και μου είπαν ότι τις επόμενες μέρες θα διακοπεί. Η τελευταία ενημέρωσή μου από τη forthnet (στην οποία επίσης όπως είπα έχω ζητήσει ακύρωση πριν 8 μέρες), ήταν ότι ο βρόχος μου εμφανίζει ημερ/νία παράδοσης 29/10 και για άγνωστο λόγο δεν έχει παραδοθεί ακόμα.
Υπάρχει ενδεχόμενο πηγαίνοντας οι τεχνικοί να τραβήξουν το καλώδιο της Vivodi να δούν το "κρεμασμένο" καλώδιο της forthnet και να με ενεργοποιήσουν στη forthnet πριν προλάβει να κινηθεί η διαδικασία ακύρωσης και της σύνδεσης με τη forthnet; Πως ενημερώνεται σε τέτοιες περιπτώσεις ο ΟΤΕ για να μην προχωρήσει στη σύνδεση και πόσο χρόνο παίρνει;
Γιατί σκοπεύω να μετακινηθώ προς την HOL μάλλον και άμεσα. Να περιμένω να κοπεί η vivodi και λίγες μέρες ακόμα, ώστε να δω τι θα συμβεί και μετά να προχωρήσω σε αίτηση στην HOL λέτε;

contime
29-11-07, 22:08
Εστειλα email στην φορθνετ προσφατα σχετικα με το θεμα και η απαντηση τους ηταν οτι δεν αναλαμβανουν μεταβαση απο shared σε shared.

ariadgr
29-11-07, 22:10
Ο λόγος της καθυστέρησης, έχω πειστεί πλέον ότι ήταν η ενεργή μου σύνδεση με τη Vivodi όλο αυτόν τον καιρό και για αυτό δεν παραδινόταν ο νέος βρόχος, σε αντίθεση με ό,τι έλεγαν ορισμένοι περί λειτουργίας του RUO σε αυτές τις περιπτώσεις. Δύο στελέχη της Tellas, και της Vodafone με τα οποία επικοινώνησα μέσω γνωστών, έβαλαν τα γέλια όταν άκουσαν ότι περίμενα να λειτουργήσει το RUO σε τέτοια περίπτωση.

Η διαδικασία μετάβασης από Shared LLU παρόχου Α' σε Shared LLU παρόχου Β' ισχύει από τον Ιούλιο 2007.

Το αν οι άνθρωποι με τους οποίους μίλησες βάζουν τα γέλια με το άκουσμα αυτό, προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο.
Επίσης πρόσεξε λίγο το "σε αντίθεση με ό,τι έλεγαν ορισμένοι". Από την πρώτη στιγμή εγώ προσωπικά σου είχα απαντήσει ότι η διαδικασία υφίσταται κλπ κλπ., με αυτό που γράφεις, είναι σαν να λες ότι σου έγραφα βλακείες τις οποίες έβγαλα από το μυαλό μου.

Εαν δημοσιεύσεις κάποιο επίσημο έγγραφο από την ΕΕΤΤ που θα αναφέρει ότι δεν υφίσταται αυτή η μετατροπή, να το ξανασυζητήσουμε.

Μέχρι τότε κρατάμε ότι η μετατροπή υφίσταται. :!:

Φυσικά για να ισχύσει η μετατροπή, πρέπει:
α) ο πάροχος Β' να στείλει σωστά την αίτηση στον ΟΤΕ (με την ένδειξη για μετατροπή)
β) οι τεχνικοί στον ΟΤΕ της περιοχής σου να θέλουν να ασχοληθούν με το αίτημα στη γραμμή σου

Εαν κάτι από τα 2 δεν ισχύει, προφανώς το αίτημα μένει σε εκκρεμότητα.

Επειδή κάτι δεν πήγε καλά στην περίπτωσή σου, δεν σημαίνει αυτόματα ότι υπάρχει πρόβλημα στη διαδικασία μετάβασης.

Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις πρόβλημα και δεν λύνεται, έπρεπε να έχεις κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Forthnet και τον ΟΤΕ για να βρεθεί τι φταίει με το αίτημά σου.

ariadgr
29-11-07, 22:11
Εστειλα email στην φορθνετ προσφατα σχετικα με το θεμα και η απαντηση τους ηταν οτι δεν αναλαμβανουν μεταβαση απο shared σε shared.

Τότε γιατί έχουν τη μετάβαση στις αιτήσεις τους από τον Ιούλιο 2007; :down:

contime
29-11-07, 22:16
Τότε γιατί έχουν τη μετάβαση στις αιτήσεις τους από τον Ιούλιο 2007; :down:

Μακαρι να ξερα...

Εχω στειλει το ιδιο ερωτημα σε ολους τους isp που παρεχουν shared llu. Σκεφτομαι να ανοιξω ενα νεο thread σχετικα με το θεμα και τις απαντησεις τους, αλλα μεχρι τωρα μονο η φορθνετ εχει απαντησει γραπτά...:evil:

theopan
29-11-07, 22:32
Η διαδικασία μετάβασης από Shared LLU παρόχου Α' σε Shared LLU παρόχου Β' ισχύει από τον Ιούλιο 2007.

Το αν οι άνθρωποι με τους οποίους μίλησες βάζουν τα γέλια με το άκουσμα αυτό, προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο.
Επίσης πρόσεξε λίγο το "σε αντίθεση με ό,τι έλεγαν ορισμένοι". Από την πρώτη στιγμή εγώ προσωπικά σου είχα απαντήσει ότι η διαδικασία υφίσταται κλπ κλπ., με αυτό που γράφεις, είναι σαν να λες ότι σου έγραφα βλακείες τις οποίες έβγαλα από το μυαλό μου.

Εαν δημοσιεύσεις κάποιο επίσημο έγγραφο από την ΕΕΤΤ που θα αναφέρει ότι δεν υφίσταται αυτή η μετατροπή, να το ξανασυζητήσουμε.

Μέχρι τότε κρατάμε ότι η μετατροπή υφίσταται. :!:


Φυσικά για να ισχύσει η μετατροπή, πρέπει:
α) ο πάροχος Β' να στείλει σωστά την αίτηση στον ΟΤΕ (με την ένδειξη για μετατροπή)
β) οι τεχνικοί στον ΟΤΕ της περιοχής σου να θέλουν να ασχοληθούν με το αίτημα στη γραμμή σου

Εαν κάτι από τα 2 δεν ισχύει, προφανώς το αίτημα μένει σε εκκρεμότητα.

Επειδή κάτι δεν πήγε καλά στην περίπτωσή σου, δεν σημαίνει αυτόματα ότι υπάρχει πρόβλημα στη διαδικασία μετάβασης.

Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις πρόβλημα και δεν λύνεται, έπρεπε να έχεις κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Forthnet και τον ΟΤΕ για να βρεθεί τι φταίει με το αίτημά σου.

Δεν ήταν προσωπική μομφή σε εσένα, Αν και θυμάμαι ότι ήσουν από αυτούς που υποστήριζαν ότι δουλεύει. Επέτρεψε μου όμως μετά την ταλαιπωρία που τράβηξα, να σε αμφισβητώ. Προφανώς δεν έχεις κακή πρόθεση, αλλά ορισμένες διαδικασίες πρέπει να τις κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Όλα τα δεδομένα που έχω έως τώρα (και είναι αρκετά) συγκλίνουν στο ότι η διαδικασία κόλλησε ακριβώς εκεί: είχα ενεργή σύνδεση στο ιδιόκτητο άλλου παρόχου.


Τότε γιατί έχουν τη μετάβαση στις αιτήσεις τους από τον Ιούλιο 2007; :down:

Κατα τα λεγόμενα αυτών που προανέφερα (τα οποία δικαιολογημένα ίσως σε αφήνουν παγερά αδιάφορο γιατί δε μπορείς να κρίνεις την αξιοπιστία τους, εμένα όμως επέτρεψε μου να τα λάβω σοβαρά υπόψη μου γιατί η συζήτηση έγινε off the record), η επιλογή μετάβασης από shared στον Α' πάροχο σε shared στον Β' πάροχο έχει μπεί στις αιτήσεις απλά για να γλυτώσουν κάποια επιπλέον πρόστιμα από την ΕΕΤΤ, και είναι απλά διακοσμητική (για την ώρα τουλάχιστον που μιλάμε).


edit: Χωρίς να θέλω να παρέμβω τα καθήκοντά σας, το merge των 2 θεμάτων ήταν αναγκαίο; Έχω την εντύπωση ότι το νέο μου ερώτημα δεν έχει πλέον σχέση με το ruo.
Και για να λήξω αυτό το τμήμα της "διαφωνίας" ακόμα και αν δεν πρέπει να ακούω κανέναν τρίτο σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία, η ειλικρινής σχεδόν "ομολογία" που είχα από υπαλλήλους της forthnet προς το τέλος που άρχιζαν να ζορίζουν τα πράγματα, ότι θα πρέπει τελικά να κόψω εγώ τη σύνδεση, θα έπρεπε να με είχε πείσει μάλλον να το κάνω.

ariadgr
29-11-07, 23:01
Δεν ήταν προσωπική μομφή σε εσένα, Αν και θυμάμαι ότι ήσουν από αυτούς που υποστήριζαν ότι δουλεύει. Επέτρεψε μου όμως μετά την ταλαιπωρία που τράβηξα, να σε αμφισβητώ. Προφανώς δεν έχεις κακή πρόθεση, αλλά ορισμένες διαδικασίες πρέπει να τις κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Όλα τα δεδομένα που έχω έως τώρα (και είναι αρκετά) συγκλίνουν στο ότι η διαδικασία κόλλησε ακριβώς εκεί: είχα ενεργή σύνδεση στο ιδιόκτητο άλλου παρόχου.

Εαν θέλεις να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι η διαδικασία δεν υφίσταται, φυσικά μπορείς να το πιστεύεις.

Πάλι καλά που αναγνωρίζεις ότι δεν είχα κακή πρόθεση όταν σου έγραψα τι ισχύει, προκειμένου να μην ακους τον κάθε άσχετο που επιμένει να σε κατευθύνει να κινηθείς όπως γινόταν πριν το RUO 2007.


Κατα τα λεγόμενα αυτών που προανέφερα (τα οποία δικαιολογημένα ίσως σε αφήνουν παγερά αδιάφορο γιατί δε μπορείς να κρίνεις την αξιοπιστία τους, εμένα όμως επέτρεψε μου να τα λάβω σοβαρά υπόψη μου γιατί η συζήτηση έγινε off the record), η επιλογή μετάβασης από shared στον Α' πάροχο σε shared στον Β' πάροχο έχει μπεί στις αιτήσεις απλά για να γλυτώσουν κάποια επιπλέον πρόστιμα από την ΕΕΤΤ, και είναι απλά διακοσμητική (για την ώρα τουλάχιστον που μιλάμε).

Αναφέρεις ότι μίλησες με Tellas και Vodafone.

Η μεν Tellas, 7 μήνες μετά το RUO2007, δεν έχει συμπεριλάβει καμία διαδικασία μετάβασης στις αιτήσεις της. Άρα θα ήταν η πλέον αναρμόδια εταιρεία να σε κατευθύνει σχετικά με το θέμα.

Για τη δε Vodafone, εκτός του ότι έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις στο forum της από πελάτες που τους ενημέρωναν ότι δεν ισχύει το RUO2007 για όποια μετάβαση και αν ζητούσαν, η αίτηση κατατίθεται από τη HOL, άρα πιο αρμόδια να σου απαντήσει ίσως θα ήταν η HOL.

Παραπάνω σου έγραψα: "Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις πρόβλημα και δεν λύνεται, έπρεπε να έχεις κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Forthnet και τον ΟΤΕ για να βρεθεί τι φταίει με το αίτημά σου."

Έκανες καταγγελία; :hmm:

Δοκίμασες να ρωτήσεις άλλους παρόχους, που έχουν τη μετάβαση στην αίτησή τους, (πλην αυτών που σου λένε ότι η μετάβαση υπάρχει για "διακοσμητικούς" λόγους), και να δεις τι θα σου απαντήσουν; :hmm:


Χωρίς να θέλω να παρέμβω τα καθήκοντά σας, το merge των 2 θεμάτων ήταν αναγκαίο; Έχω την εντύπωση ότι το νέο μου ερώτημα δεν έχει πλέον σχέση με το ruo.

Εαν δεν γίνονταν οι συγχωνεύσεις, θα ήταν το 4ο ξεχωριστό θέμα που θα άνοιγες για το πρόβλημα με την αίτησή σου στην ενότητα της Forthnet, και εφόσον όλα σχετίζονται μεταξύ τους, για να είναι πιο οργανωμένο το forum, αλλά και να καταλαβαίνει όποιος τα διαβάζει περι τίνος πρόκειται, είναι προτιμότερο να είναι ενωμένα.

contime
29-11-07, 23:09
Εαν θέλεις να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι η διαδικασία δεν υφίσταται, φυσικά μπορείς να το πιστεύεις.

Η διαδικασια υφισταται, το θεμα ειναι ποιος την εφαρμοζει...
Η φορθνετ οχι, η τελλας δεν εχει αλλαξει ουτε τις αιτησεις της, η βιβοντι ειναι γενικα στον κοσμο της, μονο η χολ κραταει την ελπιδα ζωντανη...:rolleyes:

ariadgr
29-11-07, 23:18
Η διαδικασια υφισταται, το θεμα ειναι ποιος την εφαρμοζει...
Η φορθνετ οχι, η τελλας δεν εχει αλλαξει ουτε τις αιτησεις της, η βιβοντι ειναι γενικα στον κοσμο της, μονο η χολ κραταει την ελπιδα ζωντανη...:rolleyes:

Νομίζω ότι η NetOne, που και αυτή έχει τη συγκεκριμένη μετάβαση στην αίτησή της από τον Ιούλιο, την εφαρμόζει.

Δε χάνεις τίποτα να ανοίξεις ένα θέμα στο support subforum της ώστε να διευκρινιστεί και να υπάρχει επίσημη απάντηση από την εταιρεία.

contime
29-11-07, 23:33
Η νετονε δε δινει mono internet που ενδιαφερει εμενα.

ariadgr
29-11-07, 23:36
Η νετονε δε δινει mono internet που ενδιαφερει εμενα.

Πράγματι, αλλά όπως το έγραψες νόμιζα ότι σε ενδιαφέρει να μάθεις ποιές εταιρείες εφαρμόζουν τη μετατροπή.

contime
29-11-07, 23:39
ΟΚ, γι αυτο ανεφερα μονο αυτες πιο πανω. Αν δεν το κανει ουτε η χολ, θα ανγκαστω να κατσω στα βιβοντιανά αυγα μου...:sorry:

theopan
29-11-07, 23:44
Εαν θέλεις να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι η διαδικασία δεν υφίσταται, φυσικά μπορείς να το πιστεύεις.

Πάλι καλά που αναγνωρίζεις ότι δεν είχα κακή πρόθεση όταν σου έγραψα τι ισχύει, προκειμένου να μην ακους τον κάθε άσχετο που επιμένει να σε κατευθύνει να κινηθείς όπως γινόταν πριν το RUO 2007.



Αναφέρεις ότι μίλησες με Tellas και Vodafone.

Η μεν Tellas, 7 μήνες μετά το RUO2007, δεν έχει συμπεριλάβει καμία διαδικασία μετάβασης στις αιτήσεις της. Άρα θα ήταν η πλέον αναρμόδια εταιρεία να σε κατευθύνει σχετικά με το θέμα.

Για τη δε Vodafone, εκτός του ότι έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις στο forum της από πελάτες που τους ενημέρωναν ότι δεν ισχύει το RUO2007 για όποια μετάβαση και αν ζητούσαν, η αίτηση κατατίθεται από τη HOL, άρα πιο αρμόδια να σου απαντήσει ίσως θα ήταν η HOL.

Παραπάνω σου έγραψα: "Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις πρόβλημα και δεν λύνεται, έπρεπε να έχεις κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Forthnet και τον ΟΤΕ για να βρεθεί τι φταίει με το αίτημά σου."

Έκανες καταγγελία; :hmm:

Δοκίμασες να ρωτήσεις άλλους παρόχους, που έχουν τη μετάβαση στην αίτησή τους, (πλην αυτών που σου λένε ότι η μετάβαση υπάρχει για "διακοσμητικούς" λόγους), και να δεις τι θα σου απαντήσουν; :hmm:



Εαν δεν γίνονταν οι συγχωνεύσεις, θα ήταν το 4ο ξεχωριστό θέμα που θα άνοιγες για το πρόβλημα με την αίτησή σου στην ενότητα της Forthnet, και εφόσον όλα σχετίζονται μεταξύ τους, για να είναι πιο οργανωμένο το forum, αλλά και να καταλαβαίνει όποιος τα διαβάζει περι τίνος πρόκειται, είναι προτιμότερο να είναι ενωμένα.

Πιστεύω αυτό που βλέπω. Πιστεύω δηλαδή (προφανώς γιατί έχω διαβάσει το RUO όπως και τις αιτήσεις της Forthnet) ότι η διαδικασία έχει προβλεφθεί θεωρητικά, όπως επίσης δεν έχω κανένα λόγο να πιστέψω ότι πρακτικά εφαρμόζεται. Το γιατί, δεν με απασχολεί! Μπορεί να οφείλεται στον ΟΤΕ, μπορεί να οφείλεται στη Forthnet η οποία δεν στέλνει σωστά όπως λες τις αιτήσεις (ή δεν της επιτρέπει το σύστημά της), μπορεί να οφείλεται οπουδήποτε. Σημασία έχει ότι κατα τα φαινόμενα δεν λειτουργεί. Αυτό πρέπει νομίζω να μας ενδιαφέρει ως καταναλωτες: το αποτέλεσμα. Όσο για την τελλας, ίσα ίσα που με ανησυχεί περισσότερο το ότι δεν το έχει συμπεριλάβει καν στις αιτήσεις της. Και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι λόγω άγνοιας του RUO.
Όσον αφορά τις καταγγελίες έχω κάνει όχι μία αλλά δύο (η δεύτερη ελαφρώς τροποποιημένη και στρεφόμενη κυρίως κατά της Forthnet καθώς είχα πλέον άλλα δεδομένα), εδώ και 20 ημέρες περίπου. Το αποτέλεσμα ξέρεις ποιό ήταν; Μηδέν. Δεν περίμενα άλλωστε τίποτα παραπάνω. Όπως και πολύ παλιότερα σε θέμα που είχα με τη Vivodi και την είχα καταγγείλει (για θέμα λογαριασμού) το μόνο που πήρα ήταν μετά από κανένα 2μηνο, επιστολή από την ΕΕΤΤ με αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας μου (φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή). Ούτε η Forthnet έκανε τον κόπο να επικοινωνήσει μαζί μου, ούτε ο ΟΤΕ, ούτε η Vivodi (ως συναποδέκτες που ήταν).

Επί της ουσίας λοιπόν: γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το "κρεμασμένο καλώδιο" (τον όρο δεν τον επινόησα κάπου τον διάβασα εδώ μέσα). Υπάρχει ενδεχόμενο να συνδεθώ με τη forthnet όταν κινηθεί η διαδικασία διακοπής μου (τεχνικά) στη vivodi; Και αν όχι τότε με ποια λογική ζητούσε η forthnet να αποσυνδεθώ από τη vivodi με δικές μου ενέργειες,, καθώς εκκρεμούσε μια "μπλοκαρισμένη" αίτηση για βρόχο; Δε θα έπρεπε να επαναπροωθηθει η αίτηση της forthnet στον ΟΤΕ ακόμα και αν είχα κόψει εγώ τη vivo;

ariadgr
30-11-07, 00:31
Όσον αφορά τις καταγγελίες έχω κάνει όχι μία αλλά δύο (η δεύτερη ελαφρώς τροποποιημένη και στρεφόμενη κυρίως κατά της Forthnet καθώς είχα πλέον άλλα δεδομένα), εδώ και 20 ημέρες περίπου. Το αποτέλεσμα ξέρεις ποιό ήταν; Μηδέν. Δεν περίμενα άλλωστε τίποτα παραπάνω. Όπως και πολύ παλιότερα σε θέμα που είχα με τη Vivodi και την είχα καταγγείλει (για θέμα λογαριασμού) το μόνο που πήρα ήταν μετά από κανένα 2μηνο, επιστολή από την ΕΕΤΤ με αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας μου (φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή). Ούτε η Forthnet έκανε τον κόπο να επικοινωνήσει μαζί μου, ούτε ο ΟΤΕ, ούτε η Vivodi (ως συναποδέκτες που ήταν).

ΟΚ, από τη στιγμή που έστειλες τις καταγγελίες, αυτό που μπορούσες να κάνεις εσύ το έκανες.
Εαν η Forthnet έστειλε όντως την αίτηση στον ΟΤΕ με την ένδειξη της μετατροπής (που μάλλον έτσι την έστειλε, γιατί αλλιώς θα είχε ήδη απορριφθεί και δεν θα είχε πάρει ημερομηνία ενεργοποίησης), ίσως είσαι στην περίπτωση:
β) οι τεχνικοί στον ΟΤΕ της περιοχής σου δεν θέλουν να ασχοληθούν με το αίτημα που εκκρεμεί στη γραμμή σου


Έχοντας ακόμα αυτή τη στιγμή ακόμα shared στη Vivodi, ζήτησα διακοπή στην από 2μήνου, διαδικασία σύνδεσης με τη Forthnet πάλι με shared, πριν καμιά εβδομάδα γιατί δεν άντεξα άλλο.
Ο λόγος της καθυστέρησης, έχω πειστεί πλέον ότι ήταν η ενεργή μου σύνδεση με τη Vivodi όλο αυτόν τον καιρό και για αυτό δεν παραδινόταν ο νέος βρόχος, σε αντίθεση με ό,τι έλεγαν ορισμένοι περί λειτουργίας του RUO σε αυτές τις περιπτώσεις. Δύο στελέχη της Tellas, και της Vodafone με τα οποία επικοινώνησα μέσω γνωστών, έβαλαν τα γέλια όταν άκουσαν ότι περίμενα να λειτουργήσει το RUO σε τέτοια περίπτωση.
Το θέμα τώρα είναι άλλο: Υπάρχει μια ενεργή (για την ώρα) σύνδεση με τη Vivodi στο ιδιόκτητό της (shared), η οποία ζήτησα ο ίδιος να διακοπεί πριν 3 μέρες και μου είπαν ότι τις επόμενες μέρες θα διακοπεί. Η τελευταία ενημέρωσή μου από τη forthnet (στην οποία επίσης όπως είπα έχω ζητήσει ακύρωση πριν 8 μέρες), ήταν ότι ο βρόχος μου εμφανίζει ημερ/νία παράδοσης 29/10 και για άγνωστο λόγο δεν έχει παραδοθεί ακόμα.
Υπάρχει ενδεχόμενο πηγαίνοντας οι τεχνικοί να τραβήξουν το καλώδιο της Vivodi να δούν το "κρεμασμένο" καλώδιο της forthnet και να με ενεργοποιήσουν στη forthnet πριν προλάβει να κινηθεί η διαδικασία ακύρωσης και της σύνδεσης με τη forthnet; Πως ενημερώνεται σε τέτοιες περιπτώσεις ο ΟΤΕ για να μην προχωρήσει στη σύνδεση και πόσο χρόνο παίρνει;
Γιατί σκοπεύω να μετακινηθώ προς την HOL μάλλον και άμεσα. Να περιμένω να κοπεί η vivodi και λίγες μέρες ακόμα, ώστε να δω τι θα συμβεί και μετά να προχωρήσω σε αίτηση στην HOL λέτε;

Είναι πιθανό να μην υπάρχει κανένα "κρεμασμένο" καλώδιο από το DSLAM της Forthnet που να περιμένει να το συνδέσουν σε σένα.
Το καλώδιο το βάζουν όταν είναι να γίνει η ενεργοποίηση/μεταφορά.


Επί της ουσίας λοιπόν: γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το "κρεμασμένο καλώδιο" (τον όρο δεν τον επινόησα κάπου τον διάβασα εδώ μέσα). Υπάρχει ενδεχόμενο να συνδεθώ με τη forthnet όταν κινηθεί η διαδικασία διακοπής μου (τεχνικά) στη vivodi; Και αν όχι τότε με ποια λογική ζητούσε η forthnet να αποσυνδεθώ από τη vivodi με δικές μου ενέργειες,, καθώς εκκρεμούσε μια "μπλοκαρισμένη" αίτηση για βρόχο; Δε θα έπρεπε να επαναπροωθηθει η αίτηση της forthnet στον ΟΤΕ ακόμα και αν είχα κόψει εγώ τη vivo;

Δεν μας διευκρίνησες:
Η Vivodi έχει στείλει το αίτημα διακοπής στον ΟΤΕ (δηλαδή είναι καταχωρημένο στο WCRM-LLU του ΟΤΕ);

Η Forthnet έχει στείλει το αίτημα διακοπής στον ΟΤΕ (δηλαδή είναι καταχωρημένο στο WCRM-LLU του ΟΤΕ);

theopan
30-11-07, 09:58
Δεν μας διευκρίνησες:
Η Vivodi έχει στείλει το αίτημα διακοπής στον ΟΤΕ (δηλαδή είναι καταχωρημένο στο WCRM-LLU του ΟΤΕ);

Η Forthnet έχει στείλει το αίτημα διακοπής στον ΟΤΕ (δηλαδή είναι καταχωρημένο στο WCRM-LLU του ΟΤΕ);

Η Vivodi μου έστειλε χθές το πρωί e-mail επιβεβαίωσης ότι το αίτημα μου προωθήθηκε στο τμήμα απενεργοποιήσεων. Προχθές είχα τηλεφωνήσει και μου είπαν ότι το φαξ μου είχε καταχωρηθεί και η διαδικασία ίσως έπαιρνε καμια εβδομάδα.

Για τη forthnet δε γνωρίζω τι έχει κάνει. "Κουκουρούκου" που λένε μερικοί όπως πάντα! Πήρα χθες τηλέφωνο και αρχικά έκανα τον "χαζό" ρωτώντας για την πορεία της αίτησής μου (της αίτησης ενεργοποίησης που είχα κάνει αρχικά!), και πήγε να άρχισει το ποιηματάκι η υπάλληλος: "είστε στο τελικό στάδιο, έχετε παραλάβει εξοπλισμό; κλπ." αλλά τη διέκοψα ρωτώτας αν βλέπει την αίτηση ακύρωσης.Μου είπε λοιπόν ότι τη βλέπει και ότι θα προωθηθεί και ότι αυτό παίρνει κάποιο χρόνο. Ρωτώντας τι γίνεται στην περίπτωση που αλλάξω γνώμη και την ανακαλέσω (ακριβώς έχοντας υπόψη μου ότι μπορεί αν γίνει η "στραβή" και να ενεργοποιηθώ εν τω μεταξύ) και η απάντηση ήταν ότι τώρα δε σταματάει η διαδικασία!

ariadgr
30-11-07, 14:36
:arrow: Επιβεβαίωση ότι η διαδικασία μετάβασης υφίσταται και λειτουργεί (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1604519&postcount=1439)

hel
30-11-07, 14:58
Mπράβο στην Νet One. Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι.
ariadgr μπορείς να απαντήσεις στο ποστ μου στο http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=145074 ?

theopan
01-12-07, 02:34
:arrow: Επιβεβαίωση ότι η διαδικασία μετάβασης υφίσταται και λειτουργεί (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1604519&postcount=1439)

Για τη Forthnet μιλάμε τόσο καιρό άνθρωπέ μου! Δεν ισχυρίστηκα ποτέ εγώ ότι αποκλείεται κάποια άλλη εταιρία να πραγματοποιεί τη μετάβαση αυτή βάσει του RUO!
Το ακούω από παντού ότι η Netone μάλλον είναι η σοβαρότερη όλων τελικά, αλλά τα χρήματα που ζητάει είναι αρκετά περισσότερα.

ariadgr
01-12-07, 03:09
:arrow: Επιβεβαίωση ότι η διαδικασία μετάβασης υφίσταται και λειτουργεί (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1604519&postcount=1439)


Για τη Forthnet μιλάμε τόσο καιρό άνθρωπέ μου!
Δεν ισχυρίστηκα ποτέ εγώ ότι αποκλείεται κάποια άλλη εταιρία να πραγματοποιεί τη μετάβαση αυτή βάσει του RUO!

Διαβάζοντας με προσοχή τα μηνύματα σου, αυτό που γράφεις είναι ότι η διαδικασία δεν εφαρμόζεται απο κανένα και είναι απλώς διακοσμητική:


Κατα τα λεγόμενα αυτών που προανέφερα (τα οποία δικαιολογημένα ίσως σε αφήνουν παγερά αδιάφορο γιατί δε μπορείς να κρίνεις την αξιοπιστία τους, εμένα όμως επέτρεψε μου να τα λάβω σοβαρά υπόψη μου γιατί η συζήτηση έγινε off the record), η επιλογή μετάβασης από shared στον Α' πάροχο σε shared στον Β' πάροχο έχει μπεί στις αιτήσεις απλά για να γλυτώσουν κάποια επιπλέον πρόστιμα από την ΕΕΤΤ, και είναι απλά διακοσμητική (για την ώρα τουλάχιστον που μιλάμε)..


... Η εμπειρία μου δείχνει ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην λειτουργεί στην πράξη. Επίσης σε μια συζήτηση που είχα χθες με κάποιον φίλο που εργάζεται στο ανάλογο τμήμα adsl της voda, μου έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη διάταξη του ruo και ότι πρακτικά δεν εφαρμόζεται παρά μόνο σε συνδέσεις μέσω ΑΡΥΣ.


...Ο λόγος της καθυστέρησης, έχω πειστεί πλέον ότι ήταν η ενεργή μου σύνδεση με τη Vivodi όλο αυτόν τον καιρό και για αυτό δεν παραδινόταν ο νέος βρόχος, σε αντίθεση με ό,τι έλεγαν ορισμένοι περί λειτουργίας του RUO σε αυτές τις περιπτώσεις. Δύο στελέχη της Tellas, και της Vodafone με τα οποία επικοινώνησα μέσω γνωστών, έβαλαν τα γέλια όταν άκουσαν ότι περίμενα να λειτουργήσει το RUO σε τέτοια περίπτωση...


Πιστεύω αυτό που βλέπω. Πιστεύω δηλαδή (προφανώς γιατί έχω διαβάσει το RUO όπως και τις αιτήσεις της Forthnet) ότι η διαδικασία έχει προβλεφθεί θεωρητικά, όπως επίσης δεν έχω κανένα λόγο να πιστέψω ότι πρακτικά εφαρμόζεται. Το γιατί, δεν με απασχολεί! Μπορεί να οφείλεται στον ΟΤΕ, μπορεί να οφείλεται στη Forthnet η οποία δεν στέλνει σωστά όπως λες τις αιτήσεις (ή δεν της επιτρέπει το σύστημά της), μπορεί να οφείλεται οπουδήποτε. Σημασία έχει ότι κατα τα φαινόμενα δεν λειτουργεί...

theopan
01-12-07, 12:21
Διαβάζοντας με προσοχή τα μηνύματα σου, αυτό που γράφεις είναι ότι η διαδικασία δεν εφαρμόζεται απο κανένα και είναι απλώς διακοσμητική:

Δεν εφαρμόζεται από τη forthnet, δεν εφαρμόζεται από την Tellas, ούτε από τη Vivodi και δεν εφαρμόζεται μάλλον ούτε από την hol-vodafone. Μπορεί να εφαρμόζεται από τη Netone, την ΟΝ, τη LANNET. Να ψάξουμε για το πόσοι είναι περισσότεροι μεταξύ αυτών που εφαρμόζουν ή δεν εφαρμόζουν το ruo; Δε νομίζω ότι έχει νόημα. Αν ο υποψήφιος πελάτης μιας εταιρίας δε μπορεί να είναι σίγουρος ότι αυτή η διατάξη θα εφαρμοστεί και "καλού-κακού" αναγκάζεται να κόβει την υπάρχουσα σύνδεσή τους σε προηγούμενο πάροχο, τότε υπάρχει πρόβλημα. Κανονισμός-νόμος του οποίου η εφαρμογή αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια της όποιας εταιρίας να τον εφαρμόσει ή όχι (γιατί ουσιαστικά αυτό συμβαίνει), πάσχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.