PDA

Επιστροφή στο Forum : On Telecoms προβλήματα μετά την ενεργοποίηση



Onyx_
15-11-07, 12:32
Γεία σας παιδιά.Πρίν 2 μερές με ενεργοποιήσε η ΟΝ και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.να σημειώσω πως πριν ανοίξω το τοπικ διάβασα τα sticky στην κατηγορία.Ας ξεκινήσω με τα θέματα που αντιμετωπίζω.

1)Ταχύτητα: Είμαι αρκετά ικανοποιημένος αλλά μόνο τις πρωινές ώρες.Τις ώρες αυτές κατεβάζω περίπου με 700kb/s που πιστέυω είναι πολύ καλα.Το βράδυ όμως η ταχύτητα είναι απελπιστικά αργή όταν απο ίδιο sever που το πρωι έπιανα 700κβ/σ το βράδυ κυμαίνεται γύρω στα 100

2)Δεύτερο και πιο σημαντικό πρόβλημα είναι το εξής:Aρκετά disconnects χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγο.Εδω δεν έχω κατι να προσθέσω.Αν εχετε κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

3)Το τρίτο δεν είναι ακριβώς πρόβλημα αλλα μια απορία που έχω η οποία μάλλον θα ακουστεί ηλίθια.Όταν μου ήρθε ο εξοπλισμός τον συνέδεσα μήπως τυχον και είχα ενεργοποιηθεί.Όπως αποδειχθηκε είχα ενεργοποιηθεί καθώς είχα πρόσβαση στο ιντερνετ.Το θέμα είναι ότι δεν έβαλα ΠΟΥΘΕΝΑ στο ρουτερ to user name και pass που μου έχει δώσει η on.Aπλώς τα συνέδεσα και έχω πρόσβαση στο ιντερνετ.Τα user name και password μπαίνουν κάπου λοιπόν?

4.Το firmware του roytermoy αν έχω κοιτάξει στο σωστό σημείο είναι το εξής:

Runtime Code Version:
1.21.1S-O (Jul 13 2007 21:33:45)

Yπάρχει κάποιο νεότερο και αν ναι που μπορώ να το βρω?Εχω παρατηρήσει πως το firewall στο router είναι disabled οπότε φαντάζομαι πως θα λυθεί με firmware update


Παραθέτω κάποια στοιχεία για να σας βοηθήσω περισσότερο


Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
796 (Kbps.)

Down Stream
11495 (Kbps.)

Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
6 dB
6 dB

Attenuation
16 dB
32 dB


Να σημειώσω πως δεν έχω συνδέσει το TVBOX.

erateinos
15-11-07, 12:36
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144800 ;)

φτιάξε το noise σου :)

mpanas
15-11-07, 12:37
Εχεις πολυ χαμηλο noise

Για τα disconnects κοιτα το sticky (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144800)

gangel
15-11-07, 12:40
1) Είναι το γνωστό "μπούκωμα" της ον που παρατηρούν όλοι οι χρήστες το τελευταίο καιρό!

2) Έχεις πολύ θόρυβο στη γραμμή σου (ίσως χρειαστέι και να σου χαμηλώσουν ταχύτητα για να διορθωθεί)

3) Όχι δε μπαίνουν πουθενά απλώς τα χρησμοποιείς για το mail και την εξυπηρέτηση πελατών.

4) Αυτό είναι το τελευταία και δε μπορείς να το αναβαθμίσεις εσύ γενικότερα παρά μόνο η ον ;)

Onyx_
15-11-07, 12:47
OK παιδιά.Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.Με κατατοπίσατε αρκετά.
Μια απορία μόνο.Εφόσον το firmware που έχω είναι το τελευταίο όπως λέει ο φίλος gangel,τότε γιατι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το firewall? (Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν κατηγορία firewall για να πειράξω τα settings της).Το μόνο που βλέπω είναι:Firewall Disabled.

Ευχαριστώ και πάλι.

mprizes45
15-11-07, 12:47
3)Το τρίτο δεν είναι ακριβώς πρόβλημα αλλα μια απορία που έχω η οποία μάλλον θα ακουστεί ηλίθια.Όταν μου ήρθε ο εξοπλισμός τον συνέδεσα μήπως τυχον και είχα ενεργοποιηθεί.Όπως αποδειχθηκε είχα ενεργοποιηθεί καθώς είχα πρόσβαση στο ιντερνετ.Το θέμα είναι ότι δεν έβαλα ΠΟΥΘΕΝΑ στο ρουτερ to user name και pass που μου έχει δώσει η on.Aπλώς τα συνέδεσα και έχω πρόσβαση στο ιντερνετ.Τα user name και password μπαίνουν κάπου λοιπόν?

4.Το firmware του roytermoy αν έχω κοιτάξει στο σωστό σημείο είναι το εξής:

Runtime Code Version:
1.21.1S-O (Jul 13 2007 21:33:45)

Yπάρχει κάποιο νεότερο και αν ναι που μπορώ να το βρω?Εχω παρατηρήσει πως το firewall στο router είναι disabled οπότε φαντάζομαι πως θα λυθεί με firmware update
.



Το user name και password τα βαζουμε στο site της ON

http://www.ontelecoms.com/on/main.jsp#

εκεί που λέει myon θα βρεις και ε-μαιλ, τις χρεώσεις σου όταν θα περάσει ο μήνας βέβαια.

στο firewall εχεις δίκιο.;)

papakion
15-11-07, 14:44
OK παιδιά.Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.Με κατατοπίσατε αρκετά.
Μια απορία μόνο.Εφόσον το firmware που έχω είναι το τελευταίο όπως λέει ο φίλος gangel,τότε γιατι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το firewall? (Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν κατηγορία firewall για να πειράξω τα settings της).Το μόνο που βλέπω είναι:Firewall Disabled.

Ευχαριστώ και πάλι.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το pass στο Pirelli απο on σε κάτι δικό σου. Επίσης αν θες firewall καλεσε το 13801, ζητα τεχνική υποστήριξη και πες στον τεχνικό να στο ενεργοποιήσει. Ετσι απλα!
Καλως ηρθες!:rofl:

Avesael
15-11-07, 14:55
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το pass στο Pirelli απο on σε κάτι δικό σου. Επίσης αν θες firewall καλεσε το 13801, ζητα τεχνική υποστήριξη και πες στον τεχνικό να στο ενεργοποιήσει. Ετσι απλα!
Καλως ηρθες!:rofl:

...στην κόλαση της ΟΝ :evil: :evil: :evil:

CMS
15-11-07, 17:22
κι αν πάλι κάποιος τεχνικός δεν σου βάλει το firewall λέγοντας κάποια δικαιολογία ... ξαναπροσπάθησε ...μέχρι να πετύχεις κάποιον άλλο ... που θα στο βάλει ... γιατί δεν υπάρχει ακόμα ξεκάθαρη πολιτική στο θέμα ... άλλος τεχνικός το κάνει ..άλλος δεν το κάνει ...ενώ μπορεί και να υπάρχει κάποιος τεχνικός που δεν γνωρίζει ίσως τις διαφορετικές version firmware αλλά έχει μόνο μία υπόψη του (που δεν έχει ενεργοποιημένο το firewall)

φυσικά μπορείς να ενεργοποιήσεις κάποιο software firewall ... που φυσικά θα σου δώσει πολύ καλή προστασία ...

Onyx_
15-11-07, 18:31
OK παιδιά.θα επικοινωνήσω αύριο να δω τι θα γίνει.όσο για το pass εννοείται πως έχω αλλάξει το default.Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα.


PS:Τι βλέπω? Η ώρα είναι 17:30.¨ωρα να πέσουμε απο τα 700κβ/ς στα 100κβ/ς :D

CMS
15-11-07, 18:39
άλλη μία συμβουλή ...μην αλλάζετε τακτικά το password στο pirelli ... κάποιο bug εμφανίζεται σε μερικούς χρήστες μετά την αλλαγή του password και δεν μπορείς να κάνεις log in στον router με κανένα τρόπο μέχρι να σε επαναφέρει η ΟΝ ή αν τα καταφέρεις με την διαδικασία reset να θέσεις επιτυχώς τον router σε κατάσταση default (ρυθμίσεις on / on ) χωρίς να χάσεις και την WAN IP σου ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.