PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση How To:SPEEDTOUCH HOME σε PRO και Share aDSL σε LAN ελληνικό



beez
28-07-03, 13:39
diladi to speedtouch home meta tin anava8misi se pro ginete efamilo me to jetspeed 500?

ErrOr
28-07-03, 16:39
Αυτό δεν το ξέρω(δεν έχω δουλέψει το jetspeed 500)..κάποιος που έχει δουλέψει και τα 2 λογικά θα γνωρίζει.
Γίνεται σαν το ADSL MODEM SPEEDTOUCH PRO HUB 1 των 348,04 Euro χωρίς ΦΠΑ(αυτό με το 4απλό hubάκι),
άν και το μενού είναι λίγο διαφορετικό απο του PRO.

panosvo
28-07-03, 21:22
Στην ουσία γίνεται ακριβώς σαν το Jetspeed 500 , Jetspeed500i.

Δηλαδή έχεις PPP μέσα από το modem , και Ιντερνετ sharing απευθείας απο το modem (LAN router).

denial
25-08-03, 23:26
Λοιπόν επειδή 2 μέρες παιδεύτηκα τσάμπα!(για μία δουλειά μισής ώρας)και μιας και με έποιασε η όρεξη μου έκανα ένα faq_adslHome2Pro.txt για ναυτιλομένους! :wink:
Γράφω μέσα βήμα προς βήμα αυτά που έκανα εγώ για την Αναβάθμιση Alcatel SpeedTouch Home for ISDN σε PRO και πώς έκανα Sharing την aDSL σε LAN.
Εάν ξέχασα κάτι από το faq_adslHome2Pro.txt ή κάτι σας πήγε στραβά κάντε reply μήπως και βγάλουμε άκρη :wink: (Εγώ πάντως έβγαλα)
Άντε και καλή τύχη!


Εάν έχετε αμφιβολίες(για ιούς κτλ) για το crack.exe που είναι μέσα στο *.zip έχω δώσει και το url από το οποιό το κατέβασα για να το κατεβάσετε και σεις από εκεί.

Kai an kapoia stigmh xreiastei na kaneis update to firmware giati vghke to tade exploit gia to modem ti kanoume efoson to exoume peira3ei ?
Exei anarwth8ei kaneis?

panosvo
25-08-03, 23:49
Φίλε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , όποιο firmware θέλεις βάλε.Εάν διαβάσεις καλά τις οδηγίες θα δεις ότι δεν πειράζεις το firmware , ούτε ρίχνεις κανένα πειρατικό ή άλλης συκευής , το μόνο που κάνεις είναι να ξεκλειδώνεις το Expert mode , της συσκευής .
Εξάλου η όλη διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη. :lol:

denial
25-08-03, 23:52
Φίλε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , όποιο firmware θέλεις βάλε.Εάν διαβάσεις καλά τις οδηγίες θα δεις ότι δεν πειράζεις το firmware , ούτε ρίχνεις κανένα πειρατικό ή άλλης συκευής , το μόνο που κάνεις είναι να ξεκλειδώνεις το Expert mode , της συσκευής .
Εξάλου η όλη διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη. :lol:

Duo erwthseis stous katoxous tou :)
Mporeis na tou dwseis sugekrimenh ip sto modem kai na apenergopoihseis to dhcp ?
Ara efoson den vazoume allo firmware den exei firewall opws to PRO aplws apoktaei thn dunatothta sharing swsta h katalava la8os?
Efxaristw!

komparos
26-08-03, 17:40
ola kala alla enw me deixnei oti katebainei to zip otan to kanw extract me leei oti einai xalasmeno dokimasa kai to katebasa 3ana alla pali to idio ... ti ftaiei arage??? :(

ErrOr
26-08-03, 17:50
Έχουμε και λέμε.
Το modem του δίνεις ότι εσωτερική Ip θέλεις.
Έχει δυνατότητα απενεργοποίησης του DHCP.
Στο δίνουν με το τελευταίο Firmware του(τουλάχιστον το δικό μου είχε το τελευταίο).
Firewall απόκταει μετά το Upgrade σε PRO(το οποιό είναι αρκετά καλό)Μπορείς να κάνεις Port Mapping.
Από τα μέχρι τώρα που έχω δεί από το συγκεκριμένο modem,είμαι πλήρως ικανοποιημένος,δουλεύει καλά και σου δίνει την χαρά του να ασχολείσαι μαζι του. :wink: :wink:

ErrOr
26-08-03, 17:55
Πρέπει από κάποιο Upgrade του forum του adslgr.com να χάλασε το αρχείο.
Το ξανανεβάζω λοιπόν... :wink:

denial
26-08-03, 22:19
Έχουμε και λέμε.
Το modem του δίνεις ότι εσωτερική Ip θέλεις.
Έχει δυνατότητα απενεργοποίησης του DHCP.
Στο δίνουν με το τελευταίο Firmware του(τουλάχιστον το δικό μου είχε το τελευταίο).
Firewall απόκταει μετά το Upgrade σε PRO(το οποιό είναι αρκετά καλό)Μπορείς να κάνεις Port Mapping.
Από τα μέχρι τώρα που έχω δεί από το συγκεκριμένο modem,είμαι πλήρως ικανοποιημένος,δουλεύει καλά και σου δίνει την χαρά του να ασχολείσαι μαζι του. :wink: :wink:

Dhladh update to firmware to kaneis afova kai as to exeis "peira3ei" to modem etsi?
Twra milame gia firmware tou HOME oxi tou PRO giati afto me exei mperdepsei ligo kai zhtw sugnwmh an ginomai kourastikos.Firmware tou forame panta tou HOME asxeta an me to mikro "hacking" exoume energopoihsei ola ta futures tou modem pou moiazoun me tou PRO (firewall - sharing). RIght?

ErrOr
27-08-03, 00:40
firmware έχεις του HOME....
update δεν χρείαστηκε να κάνω δίοτι ήταν στην Updated Version του.
Μετά το hack γίνεται PRO και αποκτά τα features του PRO....στο web browsing menu μόνο δεν σου βγάζει το PRO MENU...στο telnet στα βγάζει κανονικά όλα.. :wink:

ErrOr
29-08-03, 19:12
Δεν ξέρω τι παίζει με τα upload του forum..anyway...επειδή πολλοί μου το ζητάτε μπορείτε να το κατεβάσετε από εκεί :wink: http://users.otenet.gr/~planetsa/HowToSpeedTouchHome2Pro.zip

komparos
01-09-03, 10:47
na sai kala ErrOr ... THANKS!!!!!!!!!

ErrOr
01-09-03, 17:14
Τίποτα man....εσύ να σε καλά :wink:
Άμα έχεις κανένα prob reply εδώ....
cU

Morfeus
07-10-03, 19:34
ErrOr dokimasa afto pou les kai antimetopizw problem.1 Pc mpenei net ta ipoloipa 6 den...mipws 3ereis ti einai ?

ErrOr
08-10-03, 15:30
Έκανες ακριβώς ότι γράφει το How2??
Μπαίνει το PC από που έκανες το όλο config στον router?
τα άλλα τα έκανες refresh τα ips τους?για δές το subnet από τα άλλα 6 pcs είναι το ίδιο με το 1 pc που μπαίνει?
αν όχι,από εκτέλεση δώσε winipcfg (για win98) και κάνε απελευθέρωση/ανανέωση για να πάρουν καινούργιες ρυθμίσεις οι καρτούλες δικτύου τους από το routerακι σου.

pontifikas
10-10-03, 23:10
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι.
Είμαι νέος χρήστης με σύνδεση στην tellas
Έχω το modem speedtouch home της alcatel.
Ακολούθησα τις οδηγίες που παρέχετε αλλά όταν μπήκα σε expert mode
και έγραψα drv_read 2 1 b μου έβγαλε τον αριθμό 8604 και όχι 9600.
Δεν ξέρω τί φταίει.Ίσως το ότι ήμουν PSTN και όχι ISDN.
Τέσπα έψαξα και βρήκα ότι ο αριθμός πρέπει να αλλάξει από 8604 σε 8606.
Επιπλέον το username που θα εισάγετε στο config του MXS είναι @tellas.gr( :roll: προφανώς :mrgreen: )
Και δούλεψε. :D
Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να αντιστρέψω την διαδικασία(σε περίπτωση που χρειαστεί) και τί παιζει με τα ports για να σηκώσω server.

Αυτά.

ErrOr
11-10-03, 00:06
Έχουμε και λέμε...
Εάν είδες είχα γράψει για το alcatel Speedtouch Home ISDN και όχι για PSTN.Στο HOWto αναφέρομαι για ondsl 512office by ΟΤΕΝΕΤ.
Για PSTN όντως σου βγάζει 8604(και σε μερικά μπορεί να βγάλει 8600)τα οποία και τα 2 τα κάνεις στο τέλος 6,αλλά εγώ αναφερόμουν για ISDN στην οποία σου βγάζει 9600 και το κάνεις 9606.
Γιατί να αντιστρέψεις την όλη διαδικασία...δεν χρειάζεται!δουλεύει μια χαρά ;)
Για να σηκώσεις server πάνε στο threat http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1708 στο οποίο αναφερόμαστε πώς να κάνεις map τα ports του speedtouch στο PC σου.
thats it!

Dazed_and_confused
01-11-03, 21:20
Επειδή είμαι τελείως άσχετος,
[software]=>

***(Το modem που δίνει η OTENET είναι Update η Firmware του σε 281)

και δίνουμε την εντολή td prompt

=>td prompt

========================DISCLAIMER=========================
Access to expert mode is intended for qualified personnel
only. Press ENTER to return to user mode.
=====================END=OF=DISCLAIMER=====================

'SpeedTouch (00-90-DB-4A-FA-AF)'
Password :
Μέχρι εκεί που κάνω version όλα καλά. οταν γράφω [software]=>td prompt μου βγάζει Unknown command , κάτι δεν γράφω τι ? :P

Sorry για την ασχετίλαμ 8O

FireWire
01-11-03, 22:09
grapse prwta exit gia na vgeis apo to software level kai meta td prompt.
Ama to psakseis exei arketa harcore expert mode :) (mexri kai mini-debugger vrhka mesa!).
gia na deis statistika gia thn grammh sou (to http://www.dslreports.com/faq/6728 den doulepse gia mena mallon einai mono gia pots, meta apo ligo psa3imo to vrhka) :
sachem far_end_oper_data (upstream stats)
sachem near_end_oper_data (downstream)
den deixnei kapoia apo ta statistika opws line rate dysthxos.

Dazed_and_confused
03-11-03, 19:03
Loipon ta ekana ola ayta.. ektos toy teleytaioy

Τώρα πάτε στα Pcακια δίνετε από εκτέλεση winipcfg Απελευθέρωση/Ανανέωση,λογικά θα πρέπει να έχουν πάρει Ips κανονικά και να παίζουν στο Internet ;)

ayto pws ginetai akrivws? :( fisika den mpainei twra dsl etsi? an den exw kanei to teleytaio etsi? As me voi8hsei kaaaapoios plz :(

ErrOr
03-11-03, 21:05
Έλαβα το mail σου πήγα να κάνω reply αλλά το hotmail γα****** BEEP!
To winipcfg είναι εντολή για win98se/ME προφανώς έχεις winXP.
Στα winXP(επειδή δεν ασχολούμαι με τα winXP) η εντολή εάν δεν κάνω λάθος είναι ipconfig /release all και μετά ipconfig /renew all Εάν κάνω λάθος μπορεί κάποιος από μέσα να σου την γράψει σωστά.

Dazed_and_confused
03-11-03, 21:17
Μου γράφει

Ρυθμιση παραμέτρων IP twn windows

H leitoyrgia apetyxe mia poy kanenas prosarmogeas den einai se katastash poy na toy epitrepei ayth thn leitoyrgia

kai me tis dio entoles

sto meta3y twra otan paw na kanw sindesh me tin dsl moy grafei

Sfalma 800: Den einai dynath h dhmioyrgia mias sindeshs VPN. Isws na min einai dynath h prosvash sto diakomish VPN h na min exun oristei swsta oi parametroi asfaleias ayths ths sindeshs.

Epishs sto prwteyon dns vazw to 10.0.0.138? h ths tellas?

ErrOr
04-11-03, 05:38
Καταρχάς εάν έκανες αυτά που γράφω στο how2 δεν χρειάζεται να κάνεις VPN για την κλήση της adsl σου.....γι αυτό τα κάνεις όλα αυτά,για να πέζει σαν router και να είναι always on η συνδεσή σου!κάπου έχασες την μπάλα μου φαίνεται! :cry:

kostas_p
17-11-03, 05:55
loipoooon.....Ta ekana ola ayta alla .. epimenei na mou leei oti to password den einai egyro
kamia idea?

ErrOr
17-11-03, 07:50
Ξέχασες να αναφέρεις ποιό pass και πού?εάν εννοείς το pass για να κάνεις Logon στο routerακι σου(μέσω web interface ή κονσόλας)....εξ αρχής είναι χωρίς pass και το δηλώνεις εσύ.Εάν εννοείς το Expert Password για να στο βγάλει σωστά δίνεις την MAC ADDRESS χωρίς τις παρενθέσεις. :wink:

Oakenfold_
22-11-03, 04:35
Τελικά μπορεί να γίνει αναβάθμιση του Modem για pstn γραμμή σε pro?

ErrOr
22-11-03, 14:21
Καμμία διαφορά,ισχύουν τα ίδια και για το Alcatel SpeedTouch for PSTN απλά στο βήμα που σου λέει για το 9600 να το κάνεις 9606 αντί για 9600 σου δίνει 8600 και το κάνεις 8609.
thats all! :wink:

Oakenfold_
22-11-03, 18:55
Έκανα ότι λέει στον οδηγό αλλά δεν δέχεται το password :( :evil:

Invalid Password ... No switch to Trace & Debug prompt.

Και ενώ τρέχω σωστά το crack..

q:\>crack "Speedtouch (00-90-D0-52-A*-**)"

ErrOr
23-11-03, 14:53
Επειδή κυκλοφορούν πολλά στο ΝΕΤ για να βρείς το expert pass του alcatel σου...
κάνε ένα search στο google με string "Expert password in alcatel" και θα βρείς πάρα πολλά....κάποιο θα σου ταιριάξει :lol:
Εμένα δεν δουλεύε κανένα...μόνο αυτό που έχω βάλει στο how2 μου έδινε το σωστό.

Oakenfold_
23-11-03, 16:40
ok! thanks anyway!

kostas_p
23-11-03, 20:01
Loipon...den mporw akoma na vrw to sosto password giayto sou dinw ti MAC Address apo to modemaki na mou peis esi to password.ok?
......00-90-D0-72-03-19......
Prose3a oti opoiadipote alagh se gramma i simvolo i parenthesi sou dinei kai diaforetiko password
Ta dokimasa ola...(Les na dokimasw kai me ARIEL?) :D

Oakenfold_
24-11-03, 06:27
Egw pados phga se auto to site ..
http://www.mirdesign.nl/index.php?action=Password+expert+crack kai mou to vrhke amesws!!!!

CommandoR
24-11-03, 15:06
To firmware toy dikoy mou itan GSV7AA3.270 (palio). Omos i metatropi egine kanonika kai den antimetopizo kanena problima. H sindesi tora einai "always on"
Erotiseis:
1) I epilogi(mode) "dial on demand" me poion tropo akribos doyleyei? Mipos kserei kaneis?
2) Yparxei kapoio allo ofelos(afoy doyleyei mia xara), oste na kano upgrade to firmware. (Pantos den mporesa na bro kapoio neotero firmware sto site toy speedtouch i kapou allou)

ErrOr
25-11-03, 13:22
τα firmware και άλλα καλούδια http://www.nzdsl.co.nz/software/alcatel/Default.htm
Αν και είμαι της άποψης εφόσον δουλεύει κάτι και δουλεύει καλά το αφήνεις να δουλεύει έτσι :wink:

Oakenfold_
27-11-03, 08:39
Τώρα πάτε στα Pcακια δίνετε από εκτέλεση winipcfg Απελευθέρωση/Ανανέωση,λογικά θα πρέπει να έχουν πάρει Ips κανονικά και να παίζουν στο Internet ;)


Δεν το κατάλαβα αυτό.. απο dos το κάνεις; απο το run ή απο telenet?
Το μοίρασμα γίνεται μόνο μέσω rooter ή και από..

PC2^^^^^^^^^^PC1

^^^^^^^^^^^^Ethernet 1----------->Alcatel Speedtouch
Ethernet<----------Ethernet 2


Μπορεί να γίνει share ετσι;

XTCgr
27-11-03, 14:24
για να γίνει αναβάθμιση firmware πρέπει το modem να είναι ανοικτό αλλά offline ή δεν παίζει ρόλο?

Oakenfold_
28-11-03, 09:31
Ανοικτό πρέπει να είναι στάνταρ!!!! Τώρα και Offline επίσης!!!

ErrOr
28-11-03, 14:31
.....Oakenfold_ όπως γράφω "Τώρα πάτε στα Pcακια δίνετε από εκτέλεση winipcfg Απελευθέρωση/Ανανέωση....." από εκτέλεση!
Το συγκεκριμένο ισχύει για τα win98/SE για winXP πας από εκτέλεση δίνεις cmd και μετά ipconfig /release all και ipconfig /renew all εάν θυμάμαι καλά την εντολή (To έχω ξαναφέρει αυτό!δες στα προηγούμενα posts!)
Για το μοίρασμα..."Ναι,γίνεται μόνο μέσω router!γι αύτο κάνεις και το hack για να πέζει σαν router αντί για modem :!: :wink:
Για τα άλλα που γράφεις δεν καταλαβαίνω τι εννοείς :lol: :lol:

Oakenfold_
28-11-03, 15:55
Enow oti exw 2 ethernet sto 1 pc. H mia einai sindemeni me to modem kai i alli me tin karta tou tou 2ou pc!!!! Ginetai share h sundesh etsi?

To ekana auto pou les sto 2o pc ala vgazei...

Windows IP Configuration

The operation failed as no adapter is in the state permissible for this operation.

ErrOr
29-11-03, 02:03
Εεεε....τι να σου πω,έδωσες(και θα δίνεις...) τόσα λεφτά!
Πάρε και ένα switch hub 5άρι με 20-30Euro να ησυχάσεις! :lol: :lol: :lol:
Τώρα εάν θέλεις οποσδήποτε να το κάνεις έτσι.
Όσον αφορά για το pcακι με τις 2 κάρτες και αναλόγως το λειτουργικό που έχει,θα πρέπει να κάνεις και τα ανάλογα.
Προφανώς θα πρέπει να δηλώσεις το συγκεκριμένο PC στο άλλο,σαν gateway και στο routerακι σου να στέλνει τα πάντα καρφωτά στην μία Ip του PC(με τις 2 κάρτες) που θα είναι gateway για το άλλο με την μία κάρτα.

ΙΝΤΕΡNET->ROUTER->PC2καρτές(gateway)->PC1κάρτα

AC9800PBA
22-02-04, 17:04
ρε σεις παιδιά μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4904

AC9800PBA
23-02-04, 17:48
Αχ,αχ ERROR με πείρες στον λαιμό σου...
εκτός και λύθεί το πρόβλημα

AC9800PBA
23-02-04, 18:24
ErrOr, Sorry το εφτιαξα αλλά προσεξε κάτι στο howto σορρυ αν κάνω λαθος πάντος αν τα διαγράψω όλα στο CIP δεν δουλεύει το always-on...

NiKapa
03-02-05, 23:26
paidia emena giati den ginetai?molis doso thn entolh software>version moy leei:
flash image:4.2.7.16.0 &
Build name:LLT6AA4.27G
kai den proxoraei opos to <how to>,thn mac adress thn exo brei
Pos mporo na proxorhso?
Help please..

EvilHawk
03-02-05, 23:35
nimik σε παρακαλώ στο forum να γράφεις ελληνικά, τα greeklish απαγορεύονται!
:arrow: http://www.adslgr.com/forum/faq.php?

NiKapa
03-02-05, 23:41
Συγνωμη ξεχαστηκα.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.