PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με χαμηλό Upload- συμβατότητα modem-Router



trelosx2
15-11-07, 17:08
Διάβασα αρκετές καταχώρισης αλλά δεν βρήκα απάντηση στο παρακάτω « παράλογο»

Έχω μια σύνδεση Forthnet ADSL 1024/256 η οποία λειτουργούσε «κανονικά» μέχρι που μετακόμισα πριν ένα μήνα και έκανα αλλαγή γραμμής. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το download είναι κανονικό το Upload είναι υπερβολικά χαμηλό όπως φαίνεται παρακάτω σε μια τυπική μέτρηση στο http://speedtest.forthnet.gr/


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
15/11/2007 15:21:57
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 6.03Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 827.25Κb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Η τεχνική υποστήριξη της forthnet λεει ότι είναι βλαβη ΟΤΕ και την εχει δηλώσει 3-4 φορές. Ο ΟΤΕ με τη σειρα του κλείνει τη βλαβη και λεει ότι όλα είναι ΟΚ!!! Αφού η ολη ιστορία εχει κρατήσει πολλές εβδομάδες πίστεψα ότι φταιει το router όποτε άρχισα να δοκιμάζω με διαφορα modem-routrer:

Thomson Speedtouch 510
Crypto F200 ADSL USB Modem
Linksys WAG200G

Το Upload ήταν χαμηλό της τάξεως του 6 Kb/s με όλα μέχρι που δανειστικά ένα Siemens CL 110 και το speedtest έδειξε Upload 220 Kb/s!!!

Δυστυχώς για εμένα τα 3 modem-router τα έχω αγοράσει ενώ το Siemens το δανείστηκα. Νόμος του Μερφυ…

Τι μπορεί να συμβαίνει? Είναι δυνατόν να είναι το DSLAM της περιοχής μου μόνο συμβατό με Siemens? Η μονο με το συγκεκριμένο μοντέλο ? Μου φαίνεται παράλογο..

Θα ήθελα την βοήθεια σας

deniSun
16-11-07, 09:55
Απλά περίμενε την απάντηση του ΟΤΕ.

trelosx2
16-11-07, 17:49
Ο ΟΤΕ απάντησε… έκλεισε τη βλάβη για 4η φορά δηλαδή όλα είναι ΟΚ με βάση τον ΟΤΕ. Το Upload παραμένει 6Kb/s όποτε ξανά-δήλωσα βλάβη και κάτι μου λεει ότι θα το κάνω για πολύ καιρό ακόμα.

STARJOHN
16-11-07, 18:15
Φιλε μου που σου συνχρονιζουν τα 3 ρουτερ?
Και εγω εχω προβλημα με το upload με το Zyxel το οποιο συνχρονιζει στα 128 ενω το siemens κανονικα 256.
Πριν λιγες ηταν κανονικα ξαφνικα το παρουσιασε και πηγα πισω το ρουτερ νομιζοντας ειχε προβλημα.
Οντως ειχε προβλημα και μου το αλλαξαν.Ομως μου παροθσθαζει το ιδιο και πρεπει να το ανοιγοκλεισω 2-3 φορες για να συνχρονιστει σωστα το upload.Και μενα το κεντρο εδω αιναι siemens ομως μεχρι πριν λιγες μερες δεν ειχα προβλημα.

hel
16-11-07, 18:47
Διάβασα αρκετές καταχώρισης αλλά δεν βρήκα απάντηση στο παρακάτω « παράλογο»

Έχω μια σύνδεση Forthnet ADSL 1024/256 η οποία λειτουργούσε «κανονικά» μέχρι που μετακόμισα πριν ένα μήνα και έκανα αλλαγή γραμμής. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το download είναι κανονικό το Upload είναι υπερβολικά χαμηλό όπως φαίνεται παρακάτω σε μια τυπική μέτρηση στο http://speedtest.forthnet.gr/


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
15/11/2007 15:21:57
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 6.03Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 827.25Κb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem



Δώσε αν θέλεις τα στοιχεία της γραμμής σου.

nnn
17-11-07, 22:17
Υποθέτω έχεις παίξει λίγο με το MTU του router.

trelosx2
20-11-07, 12:43
STARJHON: Τα Router συνχρονιζουν 1024/256

Nnn:Όχι δεν έχω παίξει με το MTU τι ακριβώς να κάνω?

Hel: τι παραπάνω στοιχεία να δώσω;

hel
20-11-07, 14:24
Hel: τι παραπάνω στοιχεία να δώσω;

Download/Upload Bandwith , SNR Margin, Attentuation. Πάντως αν κλειδώνεις στα 1024/256 όπως είπες δεν είναι θέμα γραμμής. Πως τσεκάρεις το upload? Rapidshare δοκίμασες;

trelosx2
20-11-07, 14:58
Εγραψα τα στοιχεια της γραμης στο ADSL info. Πως θα μαθω τα SNR Margin, Attentuation της γραμμης μου?

Το down-upload to μετρησα με το http://speedtest.forthnet.gr/ (βλεπε αρχικο post) αλλά το έχω μετρήσει και με αλλά τεστ. Έβαλα και ένα προγραματακι το Netmeter τα ιδια. Rapidshare τα ιδια

hel
20-11-07, 15:07
Εγραψα τα στοιχεια της γραμης στο ADSL info. Πως θα μαθω τα SNR Margin, Attentuation της γραμμης μου?

Το down-upload to μετρησα με το http://speedtest.forthnet.gr/ (βλεπε αρχικο post) αλλά το έχω μετρήσει και με αλλά τεστ. Έβαλα και ένα προγραματακι το Netmeter τα ιδια. Rapidshare τα ιδια

Πας στο dsl connection, details και σου δίνει όλα τα στοιχεία της γραμμής σου.

nnn
20-11-07, 15:57
Το Linksys στην πρώτη σελίδα του setup έχει μια ρύθμιση για το MTU, συνήθως είναι στο auto αλλά δοκίμασε να το γυρίσεις σε manual σε μια τιμή 1442-1462.

trelosx2
29-11-07, 13:44
Επιτέλους εχθές με πήραν από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ να με ρωτήσουν τι βλάβη έχω. Μου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ!. Μου είπαν ότι μπορούνε να κάνουν test μόνο για download και όχι για Upload γιατί συνήθως οι περισσότεροι συνδρομητές έχουν πρόβλημα με το download (καλό ε!). Όποτε θα μου στείλουν τεχνικό στο σπίτι. Το πότε είναι άλλη ιστορία.. Όταν έρθει θα ποστάρω…

trelosx2
01-12-07, 17:57
Ετσι για την ιστορια του post:

Με πηραν απο τη forthnet να μου πουν οτι Ο πΟΤΕ εστειλε τεχνικο και ελεξε την γραμμη και οπως παντα ολα ειναι ΟΚ αλλα εγω εχω upload 6kb/s...

Ζητησα απο ενα φιλο το Level one FBR 1416A να το δοκιμασω και αυτο. Μου δινει upload 220kb/s! δηλαδη δουλευει κανονικα οπως και το siemens Cl-110. Του εδωσα το speedtouch 510 και δουλεβει σε αυτον μια χαρα. Οποτε ανταλαξαμε router και ετσι ΕΛΥΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!:oneup:.... μετα απο 2 μηνες απιστευτης ταλαιποριας.

Τι μπορει να συμβαινει? Δοκιμασα 5 router και 3 απο αυτα δινουν upload 4-7kb/s ενω τα αλλα 2 δουλευουν κανονικα. Πιστευω οτι ειναι καθαρα προβλημα συμβατοτητας DSLAM παρολο που δεν το παραδεχεται το τεχνικο τμημα του πΟΤΕ. Μου ειπαν (ο πΟΤΕ) οτι εγω δεν ειμαι συνδεμενος με DSLAM αλλα με Ethernet... δεν καταλαβα τη διαφορα :oops:

Ελεγα να το τραβηξω το θεμα αλλα εχω κουραστει μετα απο 2 μηνες

@ ADSLgr.com All rights reserved.