PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σύνδεσης



marien
15-11-07, 17:20
καλημέρα παιδιά. είμαι νέα εδώ και μπήκα τυχαία, προσπαθώντας να κατεβάσω το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2
που μου είπε χτες το βράδυ η hol.
εδώ και 10 μέρες περίπου εχω internet μόνο μετά απο restart στο router και για καμιά ώρα μετά. μετά την 1 ώρα παραμένω συνδεδεμένη στο dc, στο msn και οπου ήμουν ήδη συνδεδεμένη, αλλά δεν ανοιγει τίποτα αλλο στον ie ή ανοίγουν κάποιες σελίδες και οι περισσότερες όχι , ούτε μπορώ να κατεβάσω τίποτα απο κανένα server . μου λέει σφάλμα στη σύνδεση FTP.
ούτε αυτό το αρχείο της hol δεν μπορώ να δω.
κάνω restart στο router και φαίνονται όλα εντάξει για λίγο.
η hol μου είπε πως εχω ιό και μόλις έκανα format και .........πάλι τα ίδια.
αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

το δε
ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2
που το κατεβάζω μόνο μετά απο restart κι αυτό, το κατέβασα πολλές φορές με ταχυτητα απο 100-800.
έχω 8mb σύνδεση και εχω 2 router και το ίδιο πρόβλημα και με τα 2.
ευχαριστώ πολύ

nikoslykos
15-11-07, 17:58
βλακεις σου λενε....παρε ενα τηλεφωνο ριξτους ενα βρισιδι και να δεις που την αλλη μερα τηα εχεις Full 8ΜBPS :rofl:

marien
15-11-07, 18:36
σε ποιό τηλ? προσπα8ούσα σήμερα 45 λεπτά στη γραμμή κι έκλεισα. αδύνατον να πιάσεις γραμμή

aa144
15-11-07, 21:19
Σε ποιά περιοχή είσαι;

nikoslykos
15-11-07, 21:40
εε ο μεσος χρονος απαντησης ειναι καπου 40 λεπτα εως 1 ωρα..

digitals
15-11-07, 22:34
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HOL

Με την αναβαθμιση 4Χ χανω συχνα το ΙΡ και επίσης αλλες φορες κοβεται η γραμμη ADSL και δεν έχω ούτε τηλέφωνο. Τεχνική υποστιρηξη μονο στις 4 το πρωϊ

Τι έγινε φίλε μου σε όλα τα θέματα γράφεις την ίδια απάντηση που φυσικά είναι και ασχετη με το θέμα!!!

........Auto merged post: digitals added 2 Minutes and 55 Seconds later........


καλημέρα παιδιά. είμαι νέα εδώ και μπήκα τυχαία, προσπαθώντας να κατεβάσω το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2
που μου είπε χτες το βράδυ η hol.
εδώ και 10 μέρες περίπου εχω internet μόνο μετά απο restart στο router και για καμιά ώρα μετά. μετά την 1 ώρα παραμένω συνδεδεμένη στο dc, στο msn και οπου ήμουν ήδη συνδεδεμένη, αλλά δεν ανοιγει τίποτα αλλο στον ie ή ανοίγουν κάποιες σελίδες και οι περισσότερες όχι , ούτε μπορώ να κατεβάσω τίποτα απο κανένα server . μου λέει σφάλμα στη σύνδεση FTP.
ούτε αυτό το αρχείο της hol δεν μπορώ να δω.
κάνω restart στο router και φαίνονται όλα εντάξει για λίγο.
η hol μου είπε πως εχω ιό και μόλις έκανα format και .........πάλι τα ίδια.
αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

το δε
ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2
που το κατεβάζω μόνο μετά απο restart κι αυτό, το κατέβασα πολλές φορές με ταχυτητα απο 100-800.
έχω 8mb σύνδεση και εχω 2 router και το ίδιο πρόβλημα και με τα 2.
ευχαριστώ πολύ

Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να φταίει το pc σου; Δεν είναι λογικό να συμβαίνει και με τα δυο router το ίδιο πράγμα. Βρές ένα φίλο με φορητό και κάνε δοκιμή με αυτόν. Για το συγκεκριμενο πρόβλημα δεν νομίζω να φταίει η HOL

marien
15-11-07, 22:37
είμαι χαλάνδρι. είναι απίστευτο να έχω ιντερνετ να είμαι συνδεδεμένη και να μην μπορω να κατεβάσω, να μην ανοίγει ie, ούτε rapidshare . και να ηξερα τουλάχιστον πως είναι δικό τους πρόβλημα.........πριν διαλύσω το pc μου........
έκανα format......... έβαλα και 1 image που είχα, τιποτα.
τι άλλο να κάνω πια??
τι πρόβλημα είναι αυτό? χέρει κανείς κάτι? μπορεί να είναι δικό μου?

aa144
15-11-07, 22:40
Κανένας εθελοντής από εκεί κοντά δεν υπάρχει παιδιά να βοηθήσει; Κανένας έμπειρος έ;

lyk
15-11-07, 23:04
καλημέρα παιδιά. είμαι νέα εδώ και μπήκα τυχαία, προσπαθώντας να κατεβάσω το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2
που μου είπε χτες το βράδυ η hol.
εδώ και 10 μέρες περίπου εχω internet μόνο μετά απο restart στο router και για καμιά ώρα μετά. μετά την 1 ώρα παραμένω συνδεδεμένη στο dc, στο msn και οπου ήμουν ήδη συνδεδεμένη, αλλά δεν ανοιγει τίποτα αλλο στον ie ή ανοίγουν κάποιες σελίδες και οι περισσότερες όχι , ούτε μπορώ να κατεβάσω τίποτα απο κανένα server . μου λέει σφάλμα στη σύνδεση FTP.
ούτε αυτό το αρχείο της hol δεν μπορώ να δω.
κάνω restart στο router και φαίνονται όλα εντάξει για λίγο.
η hol μου είπε πως εχω ιό και μόλις έκανα format και .........πάλι τα ίδια.
αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

το δε
ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2
που το κατεβάζω μόνο μετά απο restart κι αυτό, το κατέβασα πολλές φορές με ταχυτητα απο 100-800.
έχω 8mb σύνδεση και εχω 2 router και το ίδιο πρόβλημα και με τα 2.
ευχαριστώ πολύ

Λοιπόν, ας τα πάρουμε με την σειρά... Το συγκεκριμένο αρχείο σου είπαν να το κατεβάσεις, σαν δοκιμαστικό (συνηθως το λένε για να μετράει κάποιος -και καλά- την ταχυτητα της γραμμής του)
Εγώ θα ελεγα να δοκίμαζες (για να σου φύγει και η ιδέα) κάποιο online antivirus scanner (Γκουκλάρησε το, πολλά υπάρχουν).
Δεν βαζεις και τα χαρακτηριστικά της γραμμής? Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και έχεις πολλά λάθη στην επικοινωνία του ρούτερ με το dslam?

marien
15-11-07, 23:07
συγνώμη digitals , δεν είχα δει την απάντηση σου. ναι νόμιζα πως έφταιγε το pc μου γι αυτο
και έκανα και υπομονή 10 μέρες τώρα.
όμως τι? ότι κι αν ήταν μετά απο 1 format ή μετά απο 1 image που το έχω χρησιμοποιήσει π
ολλές φορές χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα, τι άλλο να είναι?
τώρα για να στείλω αυτό το μήνυμα έκανα 5 restart στο ρούτερ. ούτε το 1 restart δεν φτάνει πια νομίζω.......

aa144
15-11-07, 23:13
Υπάρχουν πολλά θέματα hardware που κανένα format ή χρήση image δεν μπορεί να διορθώσει, δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει, θεωρητικά μιλάω, γι αυτό και πρότεινα κάποιος από εκεί κοντά να ρίξει μια ματιά. Ενδεχομένως με κάποιο φορητό μηχάνημα ανά χείρας.

marien
15-11-07, 23:19
Λοιπόν, ας τα πάρουμε με την σειρά... Το συγκεκριμένο αρχείο σου είπαν να το κατεβάσεις, σαν δοκιμαστικό (συνηθως το λένε για να μετράει κάποιος -και καλά- την ταχυτητα της γραμμής του)
Εγώ θα ελεγα να δοκίμαζες (για να σου φύγει και η ιδέα) κάποιο online antivirus scanner (Γκουκλάρησε το, πολλά υπάρχουν).
Δεν βαζεις και τα χαρακτηριστικά της γραμμής? Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και έχεις πολλά λάθη στην επικοινωνία του ρούτερ με το dslam?

το ξέρω το αρχείο της hol το έχω ξανακατέβάσει, μου είπαν να το κατεβάσω να δούν την ταχύτητα μου, μήπως είναι πολύ χαμηλή και γι αυτό δεν με συνδέει στις σελίδες. εγώ χτες δεν μπορούσα να ανοίξω καν τη σελίδα τους. αυτη τη στιγμή σκανάρω με το panda apo google όπως μου είπες. όσο για το router νομίζω πως είναι εντάξει, διότι εχω και Configuration και δοκίμασα και αυτό

lyk
15-11-07, 23:23
Ποιο ρουτερ εχεις? shared ή full LLU είσαι (ΟΤΕ εχεις ακόμα?)

marien
15-11-07, 23:43
Ποιο ρουτερ εχεις? shared ή full LLU είσαι (ΟΤΕ εχεις ακόμα?)

έχω Fritz Box Fon (annex B) kai speedtouch ασύρματο. δοκίμασα και τα 2.
τα άλλα που με ρωτας δεν τα κατάλαβα. συγνώμη

digitals
15-11-07, 23:50
Antivirus εχεις ή μολις μπαίνεις στο νετ κολας τον πρωτο περαστικό ιο και αρχίζουν τα προβλήματα?

aa144
15-11-07, 23:52
Κάντε μια αυτοψία ρε παιδιά, μέχρι τώρα θα είχε πάει κάποιος...

marien
15-11-07, 23:55
έχω avg και το zone alarm. δεν είχα ποτέ io (τουλάχιστον δεν είχα ιο που να μου δημιουργησε πρόβλημα)
:)

marien
16-11-07, 02:02
δεν έχω ιο σκανάρησα και με panda και Kaspersky . μονο το remote administator μου εβγαλε για ιο, όπωσ μου το βγαζει και το avg

dimstog
16-11-07, 11:53
δεν έχω ιο σκανάρησα και με panda και Kaspersky . μονο το remote administator μου εβγαλε για ιο, όπωσ μου το βγαζει και το avg

Καλά, το fritz/jetspeed αποσυγχρονίζουν και χάνεις το internet; Αν δεν αποσυγχρονίζουν τότε φταίει το pc, όχι η HOL ή το μόντεμ.
Απλά είναι να πράγματα.

aa144
16-11-07, 13:07
Γι αυτό χρειάζεται η αυτοψία ντόκτορ!

jacobgr
16-11-07, 13:28
έχω Fritz Box Fon (annex B)

Αρα έχεις ISDN. Δοκιμασε να αποσυνδεσεις το Netmod απο τον spliter, και δες για λιγο χωρις τηλεφωνα πως πάει.

marien
16-11-07, 14:12
και να αποσυχγρονιζουν....δεν μου λεει τίποτα!!!!! το μόνο που ξερω απο router ειναι να βαζω τα νουμερα στις ιδιοτητες και να ανοιγω πορτες. τα άλλα δεν μου χρειαστηκαν μεχρι τωρα και δεν έχω ιδεα. γινεται αυτο με remote administrator? ο συγχρονισμος που μου λετε? μπορει να το δει καποιος?
ξανακανα παλι format σημερα και εβγαλα τον ie7 kai xanavala ton mozzila και τον ie6. μεχρι στιγμης , ειμαι στο net 2 ωρες περιπου, δεν εχω προβλημα. 8α δουμε.....
οσο για την αποσύνδεση απο το spliter, την τελευταια φορα που προσπα8ησα να πειραξω το isdn εμεινα χωρις τηλ μεχρι που ηρ8ε ο ote.
όμως .........έχω και άλλη λυση........το pc απέχει μονο 2 βηματα απο το μπαλκονι.
ευχαριστω πολυ όλους.

grsaint13
16-11-07, 19:13
Γι αυτό χρειάζεται η αυτοψία ντόκτορ!

Μας έφαγες με την αυτοψία ρε συ aa144!Αμέσως,είδες κοπέλα και όρμηξες!:p:lol:

aa144
17-11-07, 00:49
Πάντα στην υπηρεσία του πολίτη, πάντως σοβαρά τώρα, από αυτά που διάβασα συμπέρανα ότι δεν θα μπορέσει έτσι κι αλλιώς να κάνει διάγνωση μόνη της, εξάλλου από την περιοχή υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα.

Με παρεξηγήσατε παιδιά, σοβαρά το λέω, θα πήγαινα να βοηθήσω όποιον είχε πρόβλημα και ήταν κοντά, εφόσον είχα χρόνο βέβαια.

marien
17-11-07, 01:16
δεν σε παρεξηγησε κανεις νομιζω. ολα τα παιδια βοηθουν στο pc. εμενα με ανησυχησε πολυ ομως αυτο που ειπες πως δεν θα τα καταφερω μονη μου. το μονο που φοβαμαι στο pc ειναι το router γαιτι δεν το ξερω.
ειναι κατι τετοιο δηλαδη μαλλον? και αν ναι γινεται με remote admin?

aa144
17-11-07, 01:28
Αν ρωτάς εμένα, θα σου πω τη γνώμη μου, σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ να έχω hands-on experience, δηλαδή να το δώ από κοντά το πράγμα, ακόμα και αν μπορείς να κάνεις απομακρυσμένη διαχείριση, δεν μπορείς να προβλέψεις ή να ελέγξεις τα εντελώς προφανή και απίθανα που μπορεί να δεις αμέσως όταν είσαι μπροστά στην εγκατάσταση που υπάρχει το πρόβλημα.

Οι θεωρητικές προσεγγίσεις είναι καλές, όμως προσωπικά προτιμώ να τα πιάνω τα μηχανήματα με τα χέρια μου.

dimstog
17-11-07, 11:46
δεν σε παρεξηγησε κανεις νομιζω. ολα τα παιδια βοηθουν στο pc. εμενα με ανησυχησε πολυ ομως αυτο που ειπες πως δεν θα τα καταφερω μονη μου. το μονο που φοβαμαι στο pc ειναι το router γαιτι δεν το ξερω.
ειναι κατι τετοιο δηλαδη μαλλον? και αν ναι γινεται με remote admin?

Μην ανησυχείς, απλά, αν δεν ξέρεις ήδη πώς να δεις αν το router αποσυγχρονίζει ή όχι μόνη σου, τότε ό,τι και να γράψουμε εδώ θα είναι σα να προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε πώς να αλλάξεις μπουζί στο αυτοκίνητο (το παράδειγμα είναι τυχαίο καθώς δεν έχω ιδέα πώς αλλάζουν τα μπουζί, ενδέχεται να είναι και τρομερά εύκολο :oops:). Δεν χρειάζεται τρομερές γνώσεις, απλά πρέπει να το δεις πώς γίνεται. Και δυστυχώς το ίδιο ισχύει και για την ΤΥ της HOL, δεν μπορούν να σου εξηγήσουν από το τηλέφωνο πώς να το κάνεις.

marien
29-11-07, 10:37
το βρήκα τελικά. μετά τα 2 router δοκιμασα και 1 modem που είχα και παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα.
ήταν το avg και 1 update που έπαιρνε αμέσως μετά το format.
και πάλι ευχαριστώ πολύ όλους για την ωοηθεια και την ανταπόκριση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.