PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ασφάλειας σε conn-x



giadika
15-11-07, 23:44
Περίεργα τηλεφωνήματα σε conn-x.
Έχω μια 768 DSL conn-x με ασύρματο router SAGEM 1500WG. Τον τελευταίο μήνα δέχομαι περιοδικά (2-3 φορές/μέρα) τηλεφωνικές κλήσεις με «απόκρυψη» αριθμού. Τη στιγμή που σηκώνω το ακουστικό η γραμμή βουίζει. Κάποια στιγμή αποφάσισα να μην σηκώνω καθόλου το ακουστικό όταν βλέπω «απόκρυψη». Τότε χτυπά 4 φορές και σταματά.
Μια μέρα το router δεν συγχρόνιζε – κανένα τηλεφώνημα σαν τα προηγούμενα. Όταν διορθώθηκε η βλάβη, μετά από πέντε λεπτά λειτουργίας του DSL, νάσου η πρώτη κλήση με «απόκρυψη» και με το που σηκώνω το ακουστικό, βουίζει. Άντε πάλι.
Αντιμετωπίζει άλλος αυτό το φαινόμενο; Μπορεί να έχω πρόβλημα ασφάλειας της γραμμής; (Το σπίτι είναι απομονωμένο, άρα πρόσβαση στο router από «γείτονα» αποκλείεται).
Τώρα γιατί συσχετίζω τη λειτουργία του DSL router με τηλεφωνήματα που κάποιος θα μπορούσε να τα θεωρήσει φάρσα; Γιατί η γραμμή βουίζει μόλις σηκώσω το ακουστικό και πριν προλάβω να μιλήσω, ή αν δεν σηκώσω το ακουστικό κλείνει και δεν επιμένει να καλεί.
Ευχαριστώ

ZORO
16-11-07, 09:42
Τι είδους βουητό είναι αυτό; Μήπως κάποιος προσπαθεί κάνωντας λάθος αριθμό να σου στείλει φαξ; αλλά είναι παράξενο το ότι είναι με απόκρυξη. όπως και η συχνότητα 2-3 φορές την ημέρα. Παλιότερα εάν κάποιος σε παρενοχλούσε στο τηλεφωνό σου, μπορούσες να ζητήσεις από τον οτε να παρακολουθήσει το τηλεφωνό σου και όταν έβρισκε τον συνδρομήτη που σε παρενοχλούσε του έπαιρναν τηλέφωνο από τον οτε και του έκαναν προειδοποίηση να σταματήσει. Τώρα εάν με απόκρυξη μπορεί να γίνει αυτό δεν ξέρω. Για΄αυτή την υπηρεσία όμως πλήρωνες κάτι έξτρα, για όσο καιρό χρειαζόταν να παρακολουθήσει ο οτε το τηλεφωνό σου.

deniSun
16-11-07, 10:04
Ζήτα από τον ΟΤΕ να ελέγξουν την γραμμή σου (να γίνει έλεγχος και στο καφάο της πολυκατοικίας σου).

@ ADSLgr.com All rights reserved.