PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι λίστες των παρόχων είναι ακριβείς;



ABEZ
16-08-03, 04:26
Τα ετήσια κόστη που αναφέρονται στο http://www.adslgr.com/modules.php?name=Ispsdirectory βάση ποιών τιμοκαταλόγων βγήκαν;



Έχοντας ψάξει προσωπικά για την τιμολόγηση της ΟΤΕ συνέταξα έναν πρόχειρο πίνακα ο οποίος ούτε κατά προσέγγιση δεν συμφωνεί με τις τιμές που αναφέρονται στον πίνακα του adslgr, ακόμη και αν λάβει κάποιος υπόψιν του την προσωρινή έκπτωση που κάνει ο ΟΤΕ (για την γραμμή μόνο).

NeK
16-08-03, 06:36
Τα ετήσια κόστη που αναφέρονται στο http://www.adslgr.com/modules.php?name=Ispsdirectory βάση ποιών τιμοκαταλόγων βγήκαν;



Έχοντας ψάξει προσωπικά για την τιμολόγηση της ΟΤΕ συνέταξα έναν πρόχειρο πίνακα ο οποίος ούτε κατά προσέγγιση δεν συμφωνεί με τις τιμές που αναφέρονται στον πίνακα του adslgr, ακόμη και αν λάβει κάποιος υπόψιν του την προσωρινή έκπτωση που κάνει ο ΟΤΕ (για την γραμμή μόνο).

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά επειδή και εγώ έχω προσωπικά ψάξει ατελείωτες ώρες για τις τιμές ώστε να τελειοποιήσω τον τιμοκατάλογο αυτόν, απλα δεν θα πρόσεξες ότι οι τιμές είναι ΔΙΧΩΣ Φ.Π.Α. 18% (πράγμα που το αναφέρω τόσο πολύ που γίνεται κουραστικό).

Για την 384/128 OnDSL στον πίνακα σου αν μειώσεις στο μισό την τιμή της ADSL γραμμής για να υπολογιστούν με την έκπτωση (778,80 διά 2 = 389,40) προσθέσεις και την ετήσια συνδρομή της OnDSL που είναι 624,22 (389,40 + 624,22 = 1013,62) και στην συνέχεια αφαιρέσεις τον Φ.Π.Α. 18% ( 1013,62 διά 1,18 ) έχεις ως αποτέλεσμα 859 ευρώ.

Αν κοιτάξεις στον δικό μου τιμοκατάλογο το Ετήσιο Κόστος Ιδιοκτησίας για την 384/128 OnDSL της OTEnet είναι 859 ευρώ.

Και να φανταστείς ότι το έκανα έτσι για να ΜΗΝ μπερδεύται ο κόσμος.
:wink:

ΥΓ. Και για να σε προλάβω: δεν συμπεριλαμβάνονται τα εφάπαξ κόστη.
Γιατί πολύ απλά αυτά δεν είναι κοινά και κυμαίνονται ανάλογα, όπως το modem, η εγκατάσταση που δεν είναι σίγουρο αν θα την πληρώσεις κλπ κλπ.

blizard
16-08-03, 06:58
Παντος η Vivody εχει και αυτη μειωμενες τιμες μεχρι τον Oκτωβριο,οπως και ο Οτε στο δικο του Παγιο.
Γιατι μετρας τις μειωμενες του Οτε και οχι της Vivodi?
Δεν νομιζω να υπαρχει η βεβαιοτητα οτι θα ακριβηνει τον Οκτωβριο η Vivodi και ταυτοχρονα θα παραμεινει στην εκπτωση ο Oτε....

Επισης καλο θα ηταν να βαλεις και τα ελαχιστα αρχικα εξοδα...
Τα 341 της Otenet-forthnet κλπ, τα 190 της Vivodi και τα 141-132 των ACN-Sparknet...

NeK
16-08-03, 07:19
Αυτό με την Vivodi δεν το έχω αποφασήσει ακόμη, αν δείξει σημάδια ότι θα κρατήσει η έκπτωση της ΚΑΙ μετά τον οκτώμβρη τότε δεν θα υπάρχει λόγος να μην μπουν, όμως δε μπορώ να υπολογίσω ετήσιο κόστος με ειδικές προσφορές για λίγους μήνες.

Δεν είμαι διατιθιμένος να "διαφημίζω" τις προσφορές του κάθε ISP, αυτό νόμιζω ότι γίνεται εύκολα αντιληπτό.

Ο ΟΤΕ έχει δείξει πάμπολα σημάδια (το έχει πει εξάλλου) ότι η έκπτωση θα παραμείνει και τέλως πάντων αύτο ήταν και μία επιτυχία μας, δεν γίνεται έτσι απλά να την αγνοήσουμε και να μην της δώσουμε την βαρύτητα που πρέπει και να μην την τιμήσουμε.

Τώρα σωστά, κατά μία έννοια, προτίνεις να μπούν και τα εφάπαξ έξοδα, μόνο να μου πεις πως γίνεται αυτό και τότε εγώ θα το κάνω ευχαρίστως.

blizard
16-08-03, 07:32
Παντος καλο θα ειναι να βαλεις σε μια παρενθεση εκει που εξηγεις πως μετρας το 12μηνο κοστος, οτι το παγιο του Οτε μετριετε με την σημερινη τιμη για ολο το χρονο, και της Vivodi με την αυξημενη τιμη του Οκτωβριου...(βαλε λογο πιεσης και απο το site...)
Γιατι αντι 780 και η φτηνοτερη, βγαινει 960 και ακριβοτερη η Vivodi...δεν ειναι σωστο αυτο.

Και σε μια παρενθεση κατω, αν θες γραψε πως...
1)Με Οtenet-forthnet κλπ για (ΟΤΕ-DSL), πρεπει να δωσετε 341 ευρω ελαχιστο αρχικο κοστος.
(82 εγκατασταση- 50 τοποθετηση -211 modem σε 12 δοσεις με 1 μηνα συμβολαιο)
Δεν χρειαζονται διαφημιση εδω, επειδη λενε οτι στο μελλον θα επιτρεψουν αγορα και αλλου modem....
2)Με Vivodi 190 ευρω ελαχιστα για (Vivodi DSL)
(125 εκγατασταση- τοποθετηση και 65 modem με 1 μηνα συμβολαιο )
3)Με Acn(OTE DSL) 141 ευρω
(82 εγκατασταση,τοποθετηση απο εσας και 59 modem με 12 μηνες συμβολαιο, με διακοπη μετα απο 2μηνη ειδοποιηση)
4) Με Sparknet 132 ευρω(OTE DSL)
(82 εγκατασταση, 50 τοποθετηση και modem δωρεαν με 12μηνες συμβολαιο)

Τωρα που τα βλεπω παιζονται πολλα και ειναι μπερδεμενα...

ABEZ
16-08-03, 21:49
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά επειδή και εγώ έχω προσωπικά ψάξει ατελείωτες ώρες για τις τιμές ώστε να τελειοποιήσω τον τιμοκατάλογο αυτόν, απλα δεν θα πρόσεξες ότι οι τιμές είναι ΔΙΧΩΣ Φ.Π.Α. 18% (πράγμα που το αναφέρω τόσο πολύ που γίνεται κουραστικό).


... κλπ κλπ.


Κατάλαβα τώρα πως έκανες τους υπολογισμούς σου. Δύο πράγματα θέλω να επισημάνω:


1) Όταν βγαίνεις και παρουσιάζεις έναν τιμοκατάλογο με συνολικά κόστη ποιό το νόημα της εξαιρέσεως του ΦΠΑ; Γι'αυτό αναγκάζεσαι να το αναφέρεις διαρκώς, επειδή δημιουργεί σύγχιση.
Πάντως εγώ είχα υπόψιν μου τον πίνακα http://www.adslgr.com/modules.php?name=Ispsdirectory&file=isp_info&ispinfo=OTEnet όπου αναφέρεις το κόστος εγκατάστασης, καθώς και (κυρίως) το σχόλιο http://www.adslgr.com/modules/Ispsdirectory/info_popups/eki.htm όπου αναφέρεις και τονίζεις στην αρχή ότι αθροίζεις όλα τα πάγια έξοδα. Τώρα που το ξανακοιτώ στο τέλος αναφέρεις ότι δεν περιλαμβάνεις την εγκατάσταση.
Πρός τί όλη αυτή η γυμναστική με τα διάφορα κόστη; Η εγκατάσταση για παράδειγμα δεν είναι πάγιο αλλά είναι εφάπαξ. Ο λόγος που συνέταξα τον πίνακά μου ήταν το γεγονός ότι είχα μπερδευτεί με αυτό που παρουσίαζες ώς ΕΚΙ.



2) Δεν υπολόγισα τους 4 μήνες χάριτος ως (και;) τον Οκτώβριο που προσφέρει ο ΟΤΕ για την γραμμή ADSL γιατί αναφέρομαι στην κανονική τιμή που πραγματικά μας ενδιαφέρει. Ας μην μπερδευόμαστε με την προσωρινή ψωροέκπτωση των 4 μηνών. Αυτή αφορά μόνον αυτούς που (βιάστηκαν και) εγκατέστησαν DSL αμέσως μόλις διατέθηκε. Εξάλλου οι όποιες εκτιμήσεις ότι οι τιμές θα παραμείνουν ίδιες είναι καθαρά φιλοσοφικού χαρακτήρος. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ο ΟΤΕ μου ζητάει μισό εκατομμύριο το χρόνο για να συνδέομαι με 48kByte down/ 16kByte up.





Με λίγα λόγια οι τιμές που παρουσιάζω εγώ είναι τελικές και δεν κρύβουν κανένα πρόσθετο κόστος εκτός του modem -εξαίρεση που αναφέρω- του οποίου δεν γνωρίζω την τιμή.




Υ.Γ.: Γιατί πρέπει να λέμε ο ένας στον άλλο όταν αρχίζουμε μια συζήτηση πράγματα όπως: <<Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω...>>; Γιατί δεν είναι αυτονόητη η καλή διάθεση;






Προς blizard:
Αυτά τα 341 ευρώ αρχικών εξόδων για τον ΟΤΕ ανάλυσέ τα σε παρακαλώ.

blizard
16-08-03, 22:26
Αυτά τα 341 ευρώ αρχικών εξόδων για τον ΟΤΕ ανάλυσέ τα σε παρακαλώ.
Τελικα ειναι 343...χωρις Φπα παντα.
Ειναι ολα τα αρχικα εξοδα...ολα αυτα που δεν αναφερονται στην λιστα του adslgr.
82 η εγκατασταση
50 η τοποθετηση (υποχρεωτικη)
211 το modem σε 12 δοσεις (υποχρεωτικη, αν και σε μερικες περιοχες υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης ενως λιγο φτηνοτερου νομιζω...)

ABEZ
16-08-03, 22:50
Άντε ξανά μανά χωρίς ΦΠΑ και χωρίς ΦΠΑ. Πότε θα καταλάβουμε ότι αυτό το <<χωρίς ΦΠΑ>> είναι ένα παραπλανητικό στοιχείο που τεχνηέντως χρησιμοποιούν οι μεγαλοεταιρικοί καρχαρίες για να μας τα παίρνουν πιό ανώδυνα και είναι εις βάρος μας να το χρησιμοποιούμε μεταξύ μας.

Μήπως υπάρχει κανένας σύνδεσμος σχετικά με το μόντεμ αυτό;

blizard
16-08-03, 23:10
Και ο Οτε χωρις φπα γραφει το Επακ στην αναλυση λογαριασμου, και οι Isp στις dial-up τα ιδια...ετσι δεν μπερδευομαστε εδω.

Τι συνδεσμο εννοεις? για το jespeet 500 μιλαω απο το site των Οτε-intracom.

NeK
17-08-03, 03:54
Το ΦΠΑ δεν προστιθεται γιατί:

Το ΦΠΑ δεν το πληρώνουν όλοι:

1. Στις παραμεθόριους το ΦΠΑ είναι 13% και όχι 18%
2. Οποιοσδήποτε που μπορεί να το περάσει στα έξοδα του δεν "πληρώνει" το ΦΠΑ.
3. Το μόνο που κάνεις είναι η πράξη Τιμή επί 1,18 και έχεις και τον φόρο μέσα.
4. Όταν μιλάμε για τιμές πάντα αναφέρουμε την καθαρή αξία και όχι αυτά που πληρώνουμε στο κράτος που έτσι και αλλιώς του τα "χρωστάμε". Αν δε το κατάλαβες αυτό πες μου να στο εξηγήσω.
5. Ολες μα όλες οι τιμές παντού εκτός από απειροελάχιστες περιπτώσεις αναφέρονται χωρίς ΦΠΑ οπότε για να μπορεί κανείς να συγκρίνει πρέπει οι τιμές να είναι χωρίς ΦΠΑ εξάλλου και εσύ από μόνος σου το γράφεις και το επισημαίνεις ότι ειναι ΜΕ ΦΠΑ ο πίνακας σου.
6. Αυτο γίνεται για να μπορεί κανείς εύκολα να προσθέτει και να αφαιρεί κόστη και στο τελικό ποσό να προσθέτει τον ΦΠΑ, αλλιώς θα έχει πρόβλημα να τα υπολογίσει.



1) Όταν βγαίνεις και παρουσιάζεις έναν τιμοκατάλογο με συνολικά κόστη ποιό το νόημα της εξαιρέσεως του ΦΠΑ; Γι'αυτό αναγκάζεσαι να το αναφέρεις διαρκώς, επειδή δημιουργεί σύγχιση.
Πάντως εγώ είχα υπόψιν μου τον πίνακα

Το καθαρό Κοστος ΠΑΝΤΑ υπολογίζεται χωρίς ΦΠΑ, το ΦΠΑ έτσι και αλλιώς το "χρωστάς" στο κράτος.

ΥΓ. Προφανώς είσαι φοιτητής ή μαθητής που δεν έχει μπλέξει ακόμη με την εφορία και γενικά με την αγορά, αλλιώς είναι σίγουρο ότι δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις περί ΦΠΑ.

halkion
17-08-03, 10:28
Asxeto...auto pou legane gia tous ipologistes oti tha pesei i fapa sto 8 % tha isxisei pote i itan proeklogiki mparoufa??? :roll: :lol:

ABEZ
18-08-03, 01:26
Απλά έχουμε διαφορετικό τρόπο προσεγγίσεως του θέματος τιμοκατάλογος. Εγώ είμαι πρακτικός και θέλω να μην έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου όταν υπολογίζω τα έξοδά μου. Όταν με ρωτάει κάποιος <<πόσο το πήρες αυτό ή το άλλο πράγμα>> δεν θα του πω π.χ. 25ε χωρίς ΦΠΑ.
Έτσι λοιπόν όταν βλέπω τον πίνακά σου να έχει ως τίτλο <<Ετήσιο Κόστος Ιδιοκτησίας>> το εκλαμβάνω ως οριστικό. Δηλαδή εγώ ως ενδιαφερόμενος να πληροφορηθώ το πόσο θα μου κοστίσει η DSL επισκέπτομαι τo ADSLgr και στην ουσία κάνω την ερώτηση <<Πόσο κάνει η DSL του ΟΤΕ το χρόνο;>> και ο πίνακας σου μου λέει 859ε χωρίς ΦΠΑ 18%* και με μια παραπομπή (http://www.adslgr.com/modules/Ispsdirectory/info_popups/eki.htm) σε αναδυόμενο παράθυρο (και δεν τα έγραφες αυτά κάτω από τον πίνακα να είναι και άμεσα;). Πολλή γυμναστική για μια απλή πληροφορία.


(*= Επομένως και εσύ το έχεις δεδομένο ένα 18%. Εξάλλου είναι άνευ πρακτικής σημασίας 5% διαφορά για τιμές τέτοιας τάξης μεγέθους)








ΥΓ. Προφανώς είσαι φοιτητής ή μαθητής που δεν έχει μπλέξει ακόμη με την εφορία και γενικά με την αγορά, αλλιώς είναι σίγουρο ότι δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις περί ΦΠΑ.


Προφανώς βιαζόσουν όταν το έγραφες αυτό, αλλιώς είναι σίγουρο ότι θα το ξανασκεφτόσουν και δεν θα το έγραφες τελικά.

ABEZ
18-08-03, 01:32
Το καθαρό Κοστος ΠΑΝΤΑ υπολογίζεται χωρίς ΦΠΑ, το ΦΠΑ έτσι και αλλιώς το "χρωστάς" στο κράτος.


Α, ναι, ξέχασα. Εξήγησέ μου τί εννοείς.

NeK
18-08-03, 02:43
ABEZ νομίζω ότι αυτή η συζήτηση δεν πηγαίνει πουθενά.

Πιστεύω ότι είμουν ξεκάθαρος σε όλα μου τα posts.

1. Σου έλυσα την απορία σου αν ο τιμοκατάλογος είναι ακριβής ή όχι (δεν είδα καμία απάντηση γιαυτό από πλευράς σου).

2. Σου έλυσα την απορία σου γιατί δεν αναγράφω το ΦΠΑ στον τιμοκατάλογο.

3. Σου παράθεσα βασικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις περί Φ.Π.Α. και γιατί δεν συμπεριλαμβάνετε σχεδόν πουθενά.



Άντε ξανά μανά χωρίς ΦΠΑ και χωρίς ΦΠΑ. Πότε θα καταλάβουμε ότι αυτό το <<χωρίς ΦΠΑ>> είναι ένα παραπλανητικό στοιχείο που τεχνηέντως χρησιμοποιούν οι μεγαλοεταιρικοί καρχαρίες για να μας τα παίρνουν πιό ανώδυνα και είναι εις βάρος μας να το χρησιμοποιούμε μεταξύ μας.

Αυτή σου όμως η παρατήρηση πιστεύω ότι τα λέει όλα, και πρόσεξε με, τα ίδια έλεγα και εγώ πριν μερικά χρόνια και χειρότερα, αλλά σιγά σιγά έμαθα το πως λειτουργεί το κράτος και η εφορία και μου λύθηκαν όλες οι απορίες.

Εαν τώρα θέλεις να συνεχίσεις με υπόνοιες του στυλ:



Με λίγα λόγια οι τιμές που παρουσιάζω εγώ είναι τελικές και δεν κρύβουν κανένα πρόσθετο κόστος εκτός του modem -εξαίρεση που αναφέρω- του οποίου δεν γνωρίζω την τιμή.

Εκτός από το ύφος σου ABEZ, εδώ καθαρά υπονοείς ότι ο δικός μου τιμοκατάλογος κρύβει πρόσθετα κόστη και δεν είναι τελικές τιμές.



συνέταξα έναν πρόχειρο πίνακα ο οποίος ούτε κατά προσέγγιση δεν συμφωνεί με τις τιμές που αναφέρονται στον πίνακα του adslgr


Δεν έκανες όμως τον κόπο να παραδεχτείς ότι τελικά ο τιμοκατάλογος ΕΙΝΑΙ ακριβής παρά μόνο συνεχίζεις να τον αμφισβιτείς και αυτόν και εμένα προσωπικά.



Όταν βγαίνεις και παρουσιάζεις έναν τιμοκατάλογο με συνολικά κόστη ποιό το νόημα της εξαιρέσεως του ΦΠΑ;




Γι'αυτό αναγκάζεσαι να το αναφέρεις διαρκώς, επειδή δημιουργεί σύγχιση.




Πολλή γυμναστική για μια απλή πληροφορία.




Πρός τί όλη αυτή η γυμναστική με τα διάφορα κόστη; Η εγκατάσταση για παράδειγμα δεν είναι πάγιο αλλά είναι εφάπαξ. Ο λόγος που συνέταξα τον πίνακά μου ήταν το γεγονός ότι είχα μπερδευτεί με αυτό που παρουσίαζες ώς ΕΚΙ.

Σου δημιούργησε σύγχηση; Δεκτόν, αλλά όμως αντί να πεις ότι "ρε παιδιά δεν κατάλαβα τι λέει ο ποιητής με αυτό το ΕΚΙ, βοηθήστε με λίγο" βγαίνεις με ένα παρανοικό ύφος και λες με το στυλ "αααα εγώ που ΔΕΝ έχω λόγους να βάλω ΚΡΥΜΜΕΝΑ κοστη στον τιμοκατάλογο μου, για πείτε μου τον τιμοκατάλογο αυτόν εδώ στο adslgr, με τι τιμολόγια βγήκε; Γιατί δεν συμπίπτει ΟΥΤΕ κατα προσέγγιση με τον δικό μου τον ΑΛΗΘΙΝΟ και ξάστερο χωρίς κρυφά και παραπλανητικά κόστη".

Εδώ ΑΝ δεν το έχεις ακόμη καταλάβει, με προσβάλεις.

Και αφού σου επέδειξα το λάθος σου με τον ευγενέστερο τρόπο που μπορούσα, αντί να το παραδεχτείς ότι έκανες ένα ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ λάθος, γιατί ανθρώπινο είναι, ανταυτού συνεχίζεις να αμφισβητείς την εγκυρότητα του τιμοκαταλόγου του adslgr και με τι επιχείρημα κιόλας; με το ΦΠΑ....

Αφού σου εξηγώ ΚΑΙ γιατί δεν συμπεριελαμβάνεται το ΦΠΑ (που είναι κοινώς αποδεκτό) δηλαδή με λίγα λόγια ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.

Εσύ όμως αντί πάλι να παραδεχτείς η να το σταματήσεις, γυρνάς την συζήτηση κάνοντας την "ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ".

Ποιός ακριβώς είναι ο σκοπός αυτών, φίλε Abez;

Λοιπόν, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει η όχι αλλά θα στο πω πολύ ανοικτά ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία:

Σε όλο το topic με προσβάλεις με ο,τι γράφεις.

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο πλέον και να μην το συνεχίσεις άλλο.

Σημ. Στην θέση σου το παραπάνω θα το είχα καταλάβει 5 posts πιο πριν.

ABEZ
18-08-03, 03:31
1. Σου έλυσα την απορία σου αν ο τιμοκατάλογος είναι ακριβής ή όχι (δεν είδα καμία απάντηση γιαυτό από πλευράς σου).


Δεν διατύπωσα καμμία απορία αν ο τιμοκατάλογος που συνέταξες είναι ακριβής. Ο σκοπός μου ήταν να μάθω που οφειλόταν η διαφορά των υπολογισμών μας. Αυτό που είχα πρωτίστως στο μυαλό μου ήταν ότι ίσως είχαμε διαφορετικές πηγές για τις τιμές.

Αν δεις το θέμα ξανά υπό αυτή την οπτική πιστεύω να λυθεί η παρεξήγηση.
Είναι αυτό το θέμα της καλής προθέσεως. Τελικώς η κακή μάλλον παρά η κακή πρόθεση είναι ευνόητη. Ίσως φταίει η βιασύνη της εποχής.


Μια φορά εγώ ξέρω ότι είμαι εντάξει απέναντί σου και σε καμμία περίπτωση δεν υπαινίχθηκα ότι δίνεις ψεύτικα στοιχεία ή ότι παραπληροφορείς ή οτιδήποτε κακό. Ότι είπα ήταν στα πλαίσια ενός διαλόγου που για μένα συνεχίζεται.

Περιμένω να μου εξηγήσεις αυτό για το ΦΠΑ και το κράτος από το προηγούμενο μήνυμα.

ABEZ
18-08-03, 03:40
Ώπα, τελικά έχεις δίκιο να έχεις κακή διάθεση. Χτύπησα το κουμπί <<Υποβολή>> και είδα τον τίτλο του θέματος. Δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό. Όταν το είχα γράψει ήταν βλακεία μου. Βιασύνη.

Είμαστε allright πάντως;

NeK
18-08-03, 03:50
Ωραία λύθηκε η παρεξήγηση.

Λοιπόν ο Φόρος Προστιθέμενης Αξίας συγκαταλέγεται στα προϊόντα τα οποία δεν είναι πρώτης ανάγκης. Θα επανέλθω.

Το ότι τα "χρωστάς" στο κράτος δεν είναι σωστή έκφραση και είμαι σίγουρος ότι ένας λογιστής θα μου την έλεγε που το εκφράζω έτσι αλλά γιαυτό το βάζω σε εισαγωγικά.

Αλλά θα καταλάβεις πιστεύω ότι λαικά το χρωστάμε έτσι και αλλιώς.

Λοιπόν ας υποθέσουμε κάποιος ότι έχει ένα εισόδημα Αλφα και από αυτό το εισόδημα γνωρίζουμε ότι "φορολογείται" (πρωτού το πάρει στα χέρια του) μέσω της "κοινωνικής ασφάλειας' που στην ουσία πάλι στο κράτος πάνε τα χρήματα αυτά, από 20% μέχρι και 30-40%.

Αφού λοιπόν πάρει στα χέρια του τα χρήματα που του αφήσανε από τον μισθό του, ο άνθρωπος θα πάει να πληρώσει τα πάγια έξοδα του + κάποια έκτακτα Πρώτης Ανάγκης ή Απαραίτητα (νοσηλείας κλπ) που δεν φορολογούνται, ή φορολογούνται με μικρότερο ποσοστό από ότι ο ΦΠΑ και στο τέλος του έτους ανάλογα με τα χρήματα που έχει εισπράξει θα τον φορολογήσουν ΞΑΝΑ, ίσως να φτάσει και στο 40% αν είναι πολύ μεγάλο το εισόδημα.

Ο ΦΠΑ τώρα είναι ο άμεσος φόρος στο εμπόριο, δηλαδή, οτιδήποτε δεν είναι είδος Πρώτης Ανάγκης αυτομάτως φορολογείται βάση του ΦΠΑ (δεν είναι απόλυτο αυτό που σου λέω, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δεν είμαι λογιστής για να τις ξέρω :) ).

Οπότε έχουμε το εξής "παράδοξο", αν υποθέσουμε ότι αφού έχει πληρώσει όλα του τα πάγια έξοδα ο άνρθωπος αυτός και του μείνουν κάποια χρήματα αυτά τα χρήματα θα αποφασίσει να τα αγοράσει σε οικιακές συσκευές άρα θα πληρώσει ΦΠΑ, αν όμως πάλι υποθέσουμε ότι μόλις δει ότι θα πληρώσει τόσα λεφτά για τον ΦΠΑ και του κακοφανεί και πει "και δεν τα φυλάω στην τράπεζα παρά να τα δώσω στο κράτος;" και το κάνει και ύστερα από 10 χρόνια τα ξαναβγάλει και αγοράσει κάτι πάλι δεν θα τον γλιτώσει τον ΦΠΑ οπότε θέλοντας η μή το 18% (ή 13% ή 8% ανάλογα) από τα χρήματα που του ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ για αγορές ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ.

Αρα αυτό το 18% είναι σαν να μην το είχε πάρει ποτέ στα χέρια του και να είχε παρακρατηθεί από τον μισθό του όπως γίνεται με την "κοινωνική" ασφάλιση απλά αυτό δεν είναι εφικτό γιατί μπορεί τα χρήματα που του περισσεύουν και σκοπεύει να τα αγοράσει οικιακές συσκευές κάτι να του τύχει και να τα χρειαστεί για έξοδα νοσηλείας (χτύπα ξύλο) οπότε και δεν φορολογείται καθόλου σε αυτή την περίπτωση, γιαυτό και το ΦΠΑ το πληρώνεις με την αγορά.

Γιαυτό και λέω ότι το ΦΠΑ έτσι και αλλιώς το "χρωστάμε" στο κράτος.

ABEZ
18-08-03, 04:04
Γνωστά είναι όλα αυτά. Πως όμως αυτό συνηγορεί στο να μην αναγράφεται ο ΦΠΑ;

NeK
18-08-03, 04:27
Είπαμε γιατί, γιατί τον ΦΠΑ δεν τον πληρώνουν όλοι, όπως είπες εσύ, θέλεις κάτι οριστικό για ΣΕΝΑ, πως ακριβώς γίνεται αυτό, αν μου βρεις μία λύση εγώ αμέσως θα την υιοθετήσω!

Πως λοιπόν θα υπολογίσω τις τιμές για τον καθένα ξεχωριστά αν ο ένας είναι στην Ορεστειάδα και πληρώνει 13% ΦΠΑ, ο άλλος είναι ελέυθερος επαγγελματίας και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου ο ΦΠΑ γιατί ΔΕΝ τον πληρώνει και ο άλλος είναι ιδιώτης και πληρώνει 18% ΦΠΑ;

Αν πούλαγα εγώ ένα προϊόν και διαφήμιζα την τιμή του με τον ΦΠΑ ενώ όλοι οι άλλοι ανταγωνιστές μου διαφήμιζαν το προϊόν τους δίχως ΦΠΑ, θα ήταν μαθηματικώς βέβαιο ότι οι πιθανοί πελάτες μου θα μπερδευόντουσαν και θα λέγανε ότι είμαι πιο ακριβός από τους άλλους, με αποτέλεσμα να χρεωκοπούσα.

Με λίγα λόγια, το να προσθέσεις τον ΦΠΑ που εκπίπτει για εσένα είναι υποχρέωση σου και όχι υποχρέωση κανενός άλλου, που θες να ξέρω εγώ τι ΦΠΑ πρέπει να πληρώσεις εσύ; Εσυ μπορεί να έχεις και ειδικό ΦΠΑ 50%, μπορεί να μην πληρώνεις καθόλου ΦΠΑ, μπορεί να φορολογήσε εσύ συγκεκριμμένα 3 φορές το ΦΠΑ γιατί έτσι του κ****σε του Κράτους, μπορεί να υπάρχουν 500 διαφορετικοί ΦΠΑδες, εγώ γιατί να είμαι αναγκασμένος να τα ξέρω όλα αυτα και ειδικά όταν κάνω έναν τιμοκατάλογο για ΤΡΙΤΟΥΣ;

Γιαυτούς τους λόγους αναφέρεται η ΚΑΘΑΡΗ αξία του προϊόντως/υπηρεσίας, δες με τι ΦΠΑ επιβαρύνεσαι και κάνε την πράξη: Τιμή * 1,ΦΠΑ και τέλος.

Και τέλως πάντων η καθαρή ΑΞΙΑ είναι αυτή που πάει στην τσέπη των μεγαλοκαρχαρίων, ο ΦΠΑ πάει στο κράτος κατευθείαν δεν μπορούν να το ακουμπήσουν, γιαυτό το σχόλιο που είχες κάνει για τους μεγαλοκαρχαρίες είναι λίγο άστοχο.

Σε αυτά συνηγορεί αυτό που σου είπα και πριν, το ΦΠΑ το έχεις "ήδη δώσει" στο κράτος δεν έχει σημασία να λες ότι είναι κρυμμένα ΚΟΣΤΗ πουθενά (Δηλαδή: Ο ΦΠΑ δεν είναι "κόστος" είναι φόρος)

Αυτά.

chatasos
18-08-03, 17:28
Αν πούλαγα εγώ ένα προϊόν και διαφήμιζα την τιμή του με τον ΦΠΑ ενώ όλοι οι άλλοι ανταγωνιστές μου διαφήμιζαν το προϊόν τους δίχως ΦΠΑ, θα ήταν μαθηματικώς βέβαιο ότι οι πιθανοί πελάτες μου θα μπερδευόντουσαν και θα λέγανε ότι είμαι πιο ακριβός από τους άλλους, με αποτέλεσμα να χρεωκοπούσα.


Απλά, να το επιβεβαιώσω και εγώ, από προσωπική εμπειρία :twisted:

ABEZ
20-08-03, 08:07
Παίδες, αυτά που λέτε για τον ΦΠΑ είναι γνωστά πράγματα αλλά δεν δικαιολογούν την εξαίρεση από τον πίνακα. Το μόνο εύστοχο επιχείρημα του empire μου φαίνεται το ότι υπάρχουν πολλοί συντελεστές φόρου και δεν είναι σωστό να παρουσιάζονται πολλές αντίστοιχες τιμές. Εδώ βέβαια παρατηρώ ότι με την ίδια λογική που κάποιος θα πρέπει να πολλαπλασιάσει τις άνευ φόρου τιμές με τον συντελεστή στον οποίο υπάγεται για να πάρει την τελική τιμή, θα μπορούσε κάποιος που έχει συντελεστή 13% να πάρει ως βάση την τιμή με 18% ΦΠΑ και να πολλαπλασιάσει με 1,13/1,18.

Οι τιμές με φόρο 18% νομίζω ότι είναι μεγαλύτερης χρησιμότητας καθότι η συντριπτική πλειοψηφία των ενδιαφερομένων εμπίπτει σε αυτόν (empire και εσύ εξάλλου το 18% το αναφέρεις πάντοτε στα υπομνήματα).


Και τέλως πάντων η καθαρή ΑΞΙΑ είναι αυτή που πάει στην τσέπη των μεγαλοκαρχαρίων, ο ΦΠΑ πάει στο κράτος κατευθείαν δεν μπορούν να το ακουμπήσουν, γιαυτό το σχόλιο που είχες κάνει για τους μεγαλοκαρχαρίες είναι λίγο άστοχο.

Το σχόλιό μου δεν έλεγε αυτό που κατάλαβες, πάντως είναι αφέλεια να νομίζουμε ότι το κράτος δουλεύει για τον λαό και όχι τους καρχαρίες.

Τέλος πάντων είναι διαφορετική η προσέγγισή μας στο θέμα των τιμών. Εγώ πάντως όποτε πηγαίνω σε κατάστημα με υπολογιστές (δεν έχω δει πουθενά αλλού να κρύβουν τον ΦΠΑ τόσο επίμονα όσο εκεί) και ρωτάω τιμή για κάτι και με αρχίζουν στα <<...χωρίς ΦΠΑ>>, τους κάνω καψόνι και αρχίζω να ρωτάω χίλιες δυό τιμές επίτηδες και τους έχω με την αριθμομηχανή και τους καταλόγους στα χέρια να ψάχνονται. Τις περισσότερες φορές δεν αγοράζω και τίποτε στο τέλος για να μάθουν.

Δεν καταλαβαίνω, τον ΦΠΑ θα τον πληρώσω και μάλιστα στον καταστηματάρχη. Το αν θα τον δώσει αυτός στο κράτος ή όχι δεν έχει διαφορά στην τσέπη μου. Δεν θα μου πει ο ταμίας στο τέλος π.χ. 279 συν 18 ευρώ ΦΠΑ. Θα μου πει 329. Απλά πράγματα.



Αν πούλαγα εγώ ένα προϊόν και διαφήμιζα την τιμή του με τον ΦΠΑ ενώ όλοι οι άλλοι ανταγωνιστές μου διαφήμιζαν το προϊόν τους δίχως ΦΠΑ, θα ήταν μαθηματικώς βέβαιο ότι οι πιθανοί πελάτες μου θα μπερδευόντουσαν και θα λέγανε ότι είμαι πιο ακριβός από τους άλλους, με αποτέλεσμα να χρεωκοπούσα.

Ο ΦΠΑ κατόπιν συνεννοήσεως μεταξύ των εταιρειών δεν αναφέρεται για να μπορεί ο κλάδος ως συνολική εικόνα να διατηρεί υψηλότερες τιμές παρουσιάζοντας τα 329ευρώ ως 279 με την μάσκα του <<χωρίς ΦΠΑ>>.
Τί πάει να πει ο ΦΠΑ δεν είναι κόστος, είναι φόρος; Το όνομα δεν αλλάζει την ουσία. [/quote]

CommandoR
18-10-03, 03:24
Γειά σας. Επιτρέψτε να παρέμβω και να διευκρινήσω, επειδή το είδα κανά-δυο φορές γραμμένο, ότι στην Ορεστιάδα το ΦΠΑ είναι κανονικό (18%). Μειωμένο ΦΠΑ υπάρχει μόνο στα Δωδεκάνησα και δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει για πολύ ακόμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.