PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σχετικα με τα χαρακτηριστικα της γραμμης ADSL



ksipsi
16-11-07, 19:42
Γεια σας,

Θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι λογικο τα χαρακτηριστηκα της γραμμης μου να αλλαζουν συνεχως ;

Για παραδειγμα χτες και σημερα εχω Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 16,0 . Τις προηγουμενες ημερες και για κανα μηνα σχεδον ειχα 11 και 19,5, προχθες μαλιστα ειχα 11,5 και 14.

Ακομα αλλαζει τοSN Margin τη μια ειναι 30 την αλλη ειναι 28 την αλλη ειαναι 26.

Ειναι λογικο να υπαρχουν τοσες και τοσο συχνες διακυμανσεις στα χαρακτηριστικα της γραμμης μου;

Οι μετρησεις ειναι απο το ρουτερ και οχι απο κανενα υπερσυγχρονο μηχανημα ακριβειας, αλλα πανω-κατω, την κανει την δουλεια του φανταζομαι.

Υ.Γ. Το ρουτερ ειναι το Speedtouch 585.

Ευχαριστω:oneup:

Davout
16-11-07, 20:10
Φυσιολογικό είναι και αν δε βλέπεις μεγάλες αλλαγές που να σε επηρεάζουν μην ασχολείσαι. Το attenuation είναι αυτό που δεν αλλάζει, τα άλλα ψιλοπαίζουν. Όσο δεν έχεις αποσυνδέσεις, μη σε νοιάζει το χαμηλό SNR.

ksipsi
16-11-07, 20:48
Το ρωταω, διοτι τον τελευταιο καιρο μου κανει νερα η συνδεση. Εκει που μεχρι λιγο καιρο ημουν καλα με το που αρχιζουν να αλλαζουν τα χαρακτηριστικα, παρατηρησα οτι απο το μεσημερι και μεχρι μετα τις 12 το βραδυ ψιλο σερνεται το ιντερνετ τουλαχιστον σε σχεση με αυτο που ηταν. Μπορει να ειναι και συμπτωση :hmm:
Απλα η βασικη απορια ειναι πως γινεται για μηνες να μενουν σταθερα και μετα για καποιο διαστημα να παιζουν τα νουμερα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.