PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάθος στην χρεώση κινητών από την HOL !!!!



apagal
16-11-07, 20:07
Τις προάλλες παρατήρησα ότι ενώ η HOL τάζει τιμολόγηση προς κινητό vodafone 0,1650 ευρώ για κλήσεις ενός (και λιγότερο) λεπτού, στην πραγματικότητα χρεώνει 0,17 ευρώ.Κατευθείαν τηλεφώνησα την εξυπηρέτηση πελατών, οι οποίοι έσπευσαν να μου εκδόσουν πιστωτικό.Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτοχος DP παρόμοιο φαινόμενο?

dimstog
16-11-07, 20:22
Τις προάλλες παρατήρησα ότι ενώ η HOL τάζει τιμολόγηση προς κινητό vodafone 0,1650 ευρώ για κλήσεις ενός (και λιγότερο) λεπτού, στην πραγματικότητα χρεώνει 0,17 ευρώ.Κατευθείαν τηλεφώνησα την εξυπηρέτηση πελατών, οι οποίοι έσπευσαν να μου εκδόσουν πιστωτικό.Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτοχος DP παρόμοιο φαινόμενο?

Να δεις που αυτό είναι λάθος στρογγυλοποίησης του χρεωστικού τους συστήματος :lol: (δηλαδή κάνει το 0,1650 -> 0,17 για να μην γεμίζει δεκαδικά τον λογαριασμό, και το πρόγραμμα που κάνει την άθροιση βλέπει 0,17 αντί για 0,1650). Μου συμβαίνει μονίμως στο Excel :oops:

apagal
16-11-07, 20:34
Τότε γιατί μου έκδοσαν πιστωτικό?

nm96027
16-11-07, 20:36
Γιατι οπως λεει ο dimstog ειναι λαθος στρογγυλοποιησης.

Καλα εκανες παντως και το επισημανες.

guzel
16-11-07, 20:43
θα σου τα επιστρεψουν στον επομενο.. η τα αφαιρουν απο το παγιο..εκει δλδ που ειναι 17,9 το χρεωνουν 17 και σου χαριζουν και 10% των κλησεων απο κλησεις προς κινητα ;)

xrokos
16-11-07, 20:53
Ρε παιδιά για ενημερώστε λίγο. Και σε μένα στην ανάλυση ελάχιστη χρέωση προς κινητά ειναι 0,17. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια να πάρω πίσω χρήματα;

EvilHawk
16-11-07, 20:56
Πολύ εύκολη δεν την έχετε την λέξη απάτη? Διορθώθηκε ο τίτλος ...

apagal
16-11-07, 21:35
θα σου τα επιστρεψουν στον επομενο.. η τα αφαιρουν απο το παγιο..εκει δλδ που ειναι 17,9 το χρεωνουν 17 και σου χαριζουν και 10% των κλησεων απο κλησεις προς κινητα ;)

Θα τα επιστρέψουν στον επόμενο.

........Auto merged post: apagal added 39 Minutes and 41 Seconds later........


Πολύ εύκολη δεν την έχετε την λέξη απάτη? Διορθώθηκε ο τίτλος ...

Από λήμμα λεξικού: απάτη είναι ψέμα για δική μας ωφέλεια και ζημιά αλλουνού.Δε μπορώ να καταλάβω, πού υπερβάλλω???

dimstog
16-11-07, 22:28
Δε μπορώ να καταλάβω, πού υπερβάλλω???

Στο ότι πρέπει να υπάρχει πρόθεση. Εάν δεν υπάρχει πρόθεση, τότε πρόκειται για λάθος. Όποιος δλδ κάνει λάθος και σε χρεώσει παραπάνω, το παραδεχθεί και σου δώσει πίσω τα λεφτά, σε εξαπατά;

vstratis
17-11-07, 02:28
ισως δεν ειναι καν λαθος και ειναι στρογγυλοποιηση που στον επομενο λογαριασμο αφαιρεθει... θελει να ελεγξετε 2-3 συνεχομενους λογαριασμους και να δειτε αν αφαιρειται ποσο στον επομενο λογαριασμο κλπ
Αν οχι τοτε πρεπει να ζητησετε πιστωτικο. Αυτο ομως αν γινεται σε ολους ειναι 'παραλογο' να πρεπει ολοι να ζητανε πιστωτικο. Απλα θα πρεπει να το διορθωσουν

apagal
17-11-07, 03:28
Στο ότι πρέπει να υπάρχει πρόθεση. Εάν δεν υπάρχει πρόθεση, τότε πρόκειται για λάθος. Όποιος δλδ κάνει λάθος και σε χρεώσει παραπάνω, το παραδεχθεί και σου δώσει πίσω τα λεφτά, σε εξαπατά;

Αν εγώ δεν το είχα προσέξει θα είχαν κερδίσει περίπου 15 ευρώ μόνο από εμένα χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτα?Και εγώ είμαι ένας φαντάσου τι κερδίζουν σε χιλιάδες!!Και όχι δεν αφαιρέθηκε τίποτα απολύτως στον δευτερο λογαριασμό που ήρθε.Στον τρίτο και ύστερα από διαμαρτυρία μου θα εκδοθεί το πιστωτικό.

aa144
17-11-07, 04:18
Εδώ που τα λέμε, αν ήταν "λάθος" στρογγυλοποίησης τότε στατιστικά θα μπορούσε να συμβεί στο 50% των περιπτώσεων και προς όφελος του πελάτη. Συμβαίνει αυτό; Ή μήπως τα λάθη είναι πάντα σε βάρος του πελάτη;

Ά ρε άτιμη κενωνία...

dimstog
17-11-07, 11:40
Εδώ που τα λέμε, αν ήταν "λάθος" στρογγυλοποίησης τότε στατιστικά θα μπορούσε να συμβεί στο 50% των περιπτώσεων και προς όφελος του πελάτη. Συμβαίνει αυτό; Ή μήπως τα λάθη είναι πάντα σε βάρος του πελάτη;

Ά ρε άτιμη κενωνία...

Οι στρογγυλοποιήσεις φίλε μου σε ό,τι αφορά χρεώσεις είναι πάντα προς τα πάνω. Αυτό μας έλειπε να μας χαρίζουν και 2-3 λεπτά του ευρώ το μήνα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.